Бягане сутрин

Форум за всички спортуващи – ползите от спорта и как да постигнем по-добри резултати

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Бягане сутрин

Мнениеот dimitar_ivanov2006 » Нед Май 28, 2017 10:15 pm

Сутрин бягам на гoлеми разстояния около 15 км. Искам да задам следният въпрос ! В зоната пише , че трябва да се храним до час след събуждане а кардиото на гладно е едно от най- добрите средства за топене на мазнини аз кое првило да следвам при това положение ?
dimitar_ivanov2006
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Май 28, 2017 10:10 pm
Мъж

Бягане сутрин

Зоната
 

Re: Бягане сутрин

Мнениеот shtur4e » Пон Май 29, 2017 5:50 am

Зоната е хранителен режим, при който нивата на кръвната захар и на всички хормони се поддържат постоянни. В нея основното средство за топене на мазнини е именно хранителния режим и физическа активност, каквато човек може да си позволи според възраст, физическо състояние и т.н..

Гладът сам по себе си като физическо усещане е показател за ниски нива на кръвната захар, което пък означава хормонален дисбаланс. Ако досега сте бягали на тази дистанция на гладно (без значение от целта - топене на мазнини или поддържане на добра физическа форма) и това не Ви е създавало дискомфорт, продължавайте така. Щом на гладно успявате да пробягате тези километри, хранейки се в Зоната, още повече не би трябвало да усещате затруднения.

Вечерната закуска осигурява достатъчно стабилни хормонални нива (в това число и на инсулина), така че би следвало да имате достатъчно енергия. Но 15 км е сериозно разстояние. Все пак, наблюдавайте се, в Зоната организмът се пренастройва, така че наистина всичко е строго индивидуално. Ако се окаже, че пребивавайки в Зоната имате затруднения да бягате сутрин на гладно, хапнете 1-2 блока 30 минути преди дистанцията, нещо леко и по-кашаво.
Повече по темата има в книгите на Бари Сиърс и по-специално в двете книги "Зоната" и "Овладяване на Зоната" като е описано подробно в какъв режим на физическа активност се изгарят мазнини и защо не е нужно да се прави изтощително кардио, за да се постигне добра физическа форма.

Тук в сайта можете да намерите тези книги. Помислете дали в състояние на глад, т.е. на хормонален дисбаланс (основно двойката инсулин-глюкагон) следва да прилагате такова екстремно натоварване. Този дисбаланс по време на бягането ще се задълбочава. В Зоната и без да се бягат 15 км, тялото преминава в режим на зареждане от собствените мазнини, 24 часа в денонощието, така че топенето на мазнини започва още от самото начало на зонуването. Но ако това е любимото Ви занимание и не го правите само заради отслабването, мисля че не следва да се отказвате от него, а и най-малко режима в Зоната би Ви попречил. Просто за да оставате в Зоната, пробвайте с 1 или 2 блока преди бягането. В Зоната единственото нещо, което не се препоръчва е хормоналния дисбаланс. Всичко друго е въпрос на наблюдение и личен избор от Ваша страна. Успех!
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Бягане сутрин

Мнениеот dimitar_ivanov2006 » Пон Май 29, 2017 6:49 am

Много ви благодаря за пълният и точен отговор , ще ми бъде полезен за напред ! Бягам по толкова тъй като се подготвям за състезание (Скорoходната обиколка на Витоша- представлявава 100 км. пробег или бързо вървене за по малко от 20 часа ). Във връзка с това ще ви задам още един въпрос относно физическата активност ! Така бягам 2 сутрини в седмицата освен това ходя по 3 до 5 пъти на фитнес където се занимавам с анеробни упражнения , карам колело то е средството ми за предвижване в града и от скоро правя и табата но това е максимум веднъж в седмицата , също така съм и планинар сега започва нова кампания времето е хубаво (веднъж в седмицата обаче я нарушавам тъй като излизам с приятели и правим дълги среднощни партита в който има разнообразно хранене , алкохол , дискотеки танци и тнт - знам , че не е по Зоната обаче имам нужда да рефрешна психиката си от натовареното ежедневие а и вече е въпрос на приятен за мен навик , с малко неприятни последствия ) ! Въпросът ми е това към коя група спада към тази където е с голямо физическо натоварване или онази с елитните спортисти тъй като там има отметка за вдигане на тежести ? Целта ми в Зоната не е да свалям много КГ. тъй като визуално огледалото ми показва около 20 % подкожни мазнини- е може би има нужда малко но не е много ! Разбрах и чувствам , че този хранителен режим балансира хурмоните , карате да се чувстваш еднергичен , силен и щастлив по скоро целта ми е тази а не на всяка цена кг.
dimitar_ivanov2006
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Май 28, 2017 10:10 pm
Мъж

Re: Бягане сутрин

Мнениеот shtur4e » Пон Май 29, 2017 6:28 pm

Според мен си изчисли броя на блоковете с "Много активен живот", а ако така изчислените блокове не ти достигат за деня (усещаш глад или не се възстановяваш пълноценно), ги увеличи с 1. Ако излязат 15 при "много активен живот", не следва да ги увеличаваш по-нагоре. Това е максимума от хранителни вещества, които Бари Сиърс е изчислил, че тялото може да преработи. Всичко над това количество, без значение въглехидрат или протени, тялото ще превърне в мазнини.

Зоната ще ти е от полза, защото от режим на зареждане с енергия от приетите въглехидрати, тялото минава към режим на зареждане с енергия от собствените мазнини. Генетично така сме устроени, тъй като е по-изгодно за тялото да черпи енергия от мазнините, за сравнение 1 грам мазнина дава 9 калории, а 1 грам въглехидрат - 4 калории. Ето защо, в Зоната, преминавайки към режим на зареждане от мазнините, тялото удвоява енергията си.

Когато човекът се е появил, се е снабдявал с енергия от месото на уловените животни, което неминуемо е съдържало и мазнини и не е имал шоколад, вафли и чипс, които да му дават "бърза" енергия. Напротив, имал е сили да ловува целия ден, да се придвижва и да се грижи за домакинството.

Но по темата - ако при 15 блока все пак изпитваш глад, удвои или утрои блоковете ненаситени мазнини. Те са източник на калории и в същото време са неутрални в хормонално отношение, т.е. не влияят върху нивото на хормоните. Това е съвет от Бари Сиърс, мисля от книгата "Зоната", там където става въпрос докъде може един спортист да сваля мазнини. Успех във всичко и приятен престой в Зоната! :yess:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Бягане сутрин

Мнениеот dimitar_ivanov2006 » Пон Май 29, 2017 10:52 pm

Благодаря ви за исчерпвателният отговор усилията и отделеното време !
dimitar_ivanov2006
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Май 28, 2017 10:10 pm
Мъж

Re: Бягане сутрин

Мнениеот shtur4e » Вто Май 30, 2017 5:59 am

Моля и ако останеш в Зоната, пиши как са резултатите! Желая спортни успехи и слънчево лято! :slance: :bigsm3:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Бягане сутрин

Мнениеот mrsuperman » Сря Сеп 13, 2017 1:37 pm

Кардиото е добър вариант за отслабване.
mrsuperman
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2017 1:35 pm

Re: Бягане сутрин

Мнениеот JuliPetkov80 » Сря Яну 31, 2018 8:18 pm

Как се справяте с болки в краката след тичане? :hm:
JuliPetkov80
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Яну 31, 2018 8:12 pm

Re: Бягане сутрин

Мнениеот gerry » Чет Яну 24, 2019 1:27 pm

Аз съм почитателка на карането на колело. Отново имаш кардио, но колената не се натоварват толкова. Аз имам контузии от ученическите си години и като натоваря повече колената си и става ужасно, затова не тичам. Не че не обичам, но просто с тези контузии е истинско мъчение, докато карането на колело е много по-доброто решение за мен.
gerry
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Яну 24, 2019 1:17 pm
Жена

Re: Бягане сутрин

Мнениеот optimeon » Чет Юли 02, 2020 1:37 pm

Покрай карантината започнах да тичам всеки ден и се чувствам супер
optimeon
 
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юли 02, 2020 1:36 pm



Назад към Спорт

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта