Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Мнениеот admin » Пон Фев 04, 2013 12:58 am

Изображение

Зоната - Пътят към здравето!
Храненето в Зоната ще ви помогне да осъзнаете каква мощна сила е храната, когато е в правилните пропорции. Това е един от най-лесните и ефикасни начини за достигане на хормонално равновесие, което означава идеално здраве и стопени излишни мазнини.

За целта Бари Сиърс ни съветва да се научим да гледаме на всяко хранене в Зоната като на строителен обект- представете си че строите къща. Протеиновите блокове са основите, и те определят колко високи могат да бъдат стените от въглехидратни блокове, преди излишният инсулин да ги срути. Мазнинните блокове пък са покривът. Ако успеем да построим такава къща както трябва, т.е да се нахраним правилно, ще се озовем в Зоната.
И така, тази тема е за всички, които искат да споделят своя опит, да попитат или да научат повече за построяването на Зоновата къща :)


Изображение
диета Зоната - всичко за диета Зоната, зонови блокове, таблица, рецепти и полезна информация от проф. Бари Сиърс
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Яну 29, 2013 10:53 pm
BG/USA

Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 1

Зоната
 

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Rossy » Вто Фев 05, 2013 4:30 pm

Здравейте. Изглежда че съм първа в темата, но искам да се включа с въпрос относно построяването на Зоновата къща. Прегледах книгата на д-р Сиърс, и всичко ми се стори много логично, но не искам да чакам да я прочета цялата за да започна да се храня така. От скоро се опитвам да съм в зоната, като спазвам метода на ръката, но ми се иска да съм по-сериозна, (че имам много за отслабване) и от вчера вече имам кантарче. И да не се обяснявам много, направо на въпроса- реших за вечеря да си направя броколи с пилешка пържола, но като видях какво количество е един блок броколи и се отказах. И това е само един блок, а аз мисля че за вечеря ми се полагат 3. Аз ли нещо бъркам и не разбирам, или таблицата е сбъркана? Как да изям такова количество храна? Ще се радвам ако някой ме освети по въпроса :)
Аватар
Rossy
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Яну 30, 2013 10:36 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот roksi » Сря Фев 06, 2013 9:06 pm

Rossy, можеш да погледнеш и да разбереш всичко което те интересува относно зоновото хранене www.vzonata.com
Аватар
roksi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 8:48 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот admin » Сря Фев 06, 2013 9:28 pm

Rossy написа:Здравейте. Изглежда че съм първа в темата, но искам да се включа с въпрос относно построяването на Зоновата къща. Прегледах книгата на д-р Сиърс, и всичко ми се стори много логично, но не искам да чакам да я прочета цялата за да започна да се храня така. От скоро се опитвам да съм в зоната, като спазвам метода на ръката, но ми се иска да съм по-сериозна, (че имам много за отслабване) и от вчера вече имам кантарче. И да не се обяснявам много, направо на въпроса- реших за вечеря да си направя броколи с пилешка пържола, но като видях какво количество е един блок броколи и се отказах. И това е само един блок, а аз мисля че за вечеря ми се полагат 3. Аз ли нещо бъркам и не разбирам, или таблицата е сбъркана? Как да изям такова количество храна? Ще се радвам ако някой ме освети по въпроса :)


Rossy Не се отказвай :) Таблицата не е сбъркана :) И ти не си се объркала, така е с някои продукти в таблицата, количеството за един блок е огромно, но това не значи че трябва да изядеш цял блок. Хубавото на Зоната е че можеш да си разделяш блоковете на половинки и четвъртинки, и да добавяш другата половина например от друг вид въглехидрат. Ако нещо не ти е ясно, не се притеснявай да питаш, за това сме тук да си помагаме и да научаваме нови неща. ;)
диета Зоната - всичко за диета Зоната, зонови блокове, таблица, рецепти и полезна информация от проф. Бари Сиърс
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Яну 29, 2013 10:53 pm
BG/USA

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот sylvie » Чет Фев 07, 2013 9:47 am

Здравейте, аз съм нова във форума и нова в начинанието, затова: Колеги, моля за помощ!
Напоследък прочетох толкова много неща на темата "Човекът и храната", че малко се "бъгнах" :roll: !
Моля кажете ми, кога да меря месото - сурово или готвено? И ако се мери готвено, ако си купя например печена риба - колко грама да изям?
Вярно е, че в таблицата на блоковете пише "суров вид", но в тази графа са и шунката, и салама и т.н.... :roll:
Моля помогнете?
sylvie
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 9:26 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Rossy » Чет Фев 07, 2013 4:48 pm

Първо, благодаря ви за отговорите, и второ – започва да ми става все по-интересно тук. Всъщност първо зададох въпроса си, и после прегледах сайта, където всъщност намерих отговора. Но сега имам друг въпрос, относно таблицата. Разгледах навсякъде из сайта, за да съм сигурна, че отговора не е там, но не можах да намеря нищо, така че ще питам пак :) В таблицата при грамажа на повечето продукти има едни цифри в скоби. Например краставица (нарязана) - 480 (4x120). Какво означава това?
Аватар
Rossy
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Яну 30, 2013 10:36 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот admin » Чет Фев 07, 2013 4:59 pm

sylvie с този въпрос докосна нерв в Зоната :) И всеки има различни теории. В таблицата месата са в суров вид, но за някой от тях има уточнение в скоби. Ако ти попадне готово печено пиленце на грил примерно, или готова рибка, смятай ги 42 грама за един блок ;)
диета Зоната - всичко за диета Зоната, зонови блокове, таблица, рецепти и полезна информация от проф. Бари Сиърс
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Яну 29, 2013 10:53 pm
BG/USA

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Чет Фев 07, 2013 5:18 pm

Rossy написа: В таблицата при грамажа на повечето продукти има едни цифри в скоби. Например краставица (нарязана) - 480 (4x120). Какво означава това?

Rossy, цифрите означават една чаша колко грама е. Ако 480 грама краставици е един блок, означава, че това е 4 чаши по 120 грама. Точно това е което питаше по-рано, за голямото количество на броколите, така можеш да си разбиваш блоковете, като знаеш например, че 2 чаши са половин блок краставици ;) и да си допълниш другата половина с половин блок домати например, и да си спретенеш една зонова салатка :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот zepi » Чет Фев 07, 2013 7:58 pm

Здранейте всички и успех! Отскоро започнах да се храня по правилата на Зоната. Много бих искала някой с повече стаж да сподели опит и постигнати резултати.Аз например имам да свалям мноооооооооооого кг. и се притеснявам как ще се справя и дали ще даде резултат. При мен е въпрос на здраве, а не на естетика.
Прочетох доста неща и искам да питам, ако някой знае, елда и киноа какво са П или В.
В какви количества могат да се консумират.
zepi
 
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:24 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот admin » Пет Фев 08, 2013 3:16 pm

zepi Добре дошла при нас :) Изобщо не се притеснявай, а скачай с двата крака в Зоната :) Ние, разбира се ще ти помагаме с удоволствие. И най-важното е, че резултатите винаги са положителни. Моя мъж го стопих с 23-24 килогрма , аз аз имах само 7 излишни, които не усетих как се стопиха :) А да не говорим физически как започваш да се чувстваш, направо преливаш от енергия на моменти. Ние започнахме да спазваме Зоната по здравословни причини, и сега вече след 2 години няма и спомен от каквито и да проблеми със здравето, всички хапчета са в коша, и пием само рибено масло като замяни :)
Най важното е, че Зоната ти връща изгубеното здраве, поне с нас така се случи де. Пожелаваме го и на теб от сърце, просто трябва малко повечко инат, и да станеш по-стриктна в началото, докато придобиеш определени навици, и после сама ще усетиш за какво говоря после:)

Относно липсващите продуктите в таблицата- днес ще попитаме в Зоната, и веднага ще те уведомим кое колко блока е :)
диета Зоната - всичко за диета Зоната, зонови блокове, таблица, рецепти и полезна информация от проф. Бари Сиърс
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Яну 29, 2013 10:53 pm
BG/USA

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот zepi » Пет Фев 08, 2013 5:25 pm

:D Много благодаря за инфото. Пропуснала съм епизода с пиенето на рибено масло. Ще изчета какво пише.
zepi
 
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:24 pm

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот sylvie » Сря Фев 13, 2013 10:22 am

admin написа:sylvie с този въпрос докосна нерв в Зоната :) И всеки има различни теории. В таблицата месата са в суров вид, но за някой от тях има уточнение в скоби. Ако ти попадне готово печено пиленце на грил примерно, или готова рибка, смятай ги 42 грама за един блок ;)


Здравейте,
тъй като този въпрос не ми даваше мира, се зачетох по-внимателно в книгата на д-р Сиърс и в нея намерих това:

"Приложение III
БЛОКОВЕ С ОСНОВНИТЕ ХРАНИТЕЛНИ
СЪСТАВКИ

Разделянето на храните на блокове улеснява много построяването на отделните хранения в Зоната. Следва списък с размерите на различните блокове протеини, въглехидрати и мазнини. Протеиновите блокове са несготвени порции. Макар благоприятните въглехидрати да са обикновено с нисък гликемичен индекс, съществуват и изключения (като сладолед и чипс), които освен това са с високо съдържание и на мазнини.
Закръглил съм блоковете, за да се запомнят по-лесно. Този списък в никакъв случай не изчерпва всички възможности. Когато оформяте хранене в Зоната, никога не забравяйте основното правило: поддържайте протеиновите и въглехидратните блокове в съотношение 1:1."

Така, че "Колеги" !!! КОЛИЧЕСТВАТА ПРОТЕИНИ СА В СУРОВ ВИД!!! :!:
sylvie
 
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 9:26 am

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Сря Фев 13, 2013 8:20 pm

sylvieАз ще се подвизавам под тоя ник, че това Админ ми звучи много сеиозно :) Сега на въпроса :)
продуктите за месото са в суров вид в таблицата, както ги е дал Сиърс. Казах, че може да си докоснала нерв с този въпрос, защото в различни форуми имаше доста дискусии по въпроса, колко грама е свареното или печено месо :? Защо например Сиърс е дал печеното филе от пиле да е 42 грама, а всъщност ако си претеглиш 28 грама сурово месо и го опечеш, не е 42 грама, и имаше ей такива ми ти обърквания и спорове. Аз не знам кое точно е правилно, и се придържам към блоковете дадени от Сиърс, защото нямам идея при топлинна обработка как се променя съдържанието на протеини в даден продукт :) И печеното си го смятам 42г. а сурово 28г :)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот Pipilota » Сря Фев 20, 2013 3:23 pm

zepi написа:....Прочетох доста неща и искам да питам, ако някой знае, елда и киноа какво са П или В.
В какви количества могат да се консумират.

zepi Забравих да ти кажа,че попитахме в Зоната за това което те интересуваше, и вече можеш да погледнеш в таблицата :happy-sunny:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот admin » Чет Фев 21, 2013 3:34 pm

Ако искате да разберете коя е основната причина да напълняваме,и да се разболяваме, прочетете най-новата статия АРАХИДОНОВА КИСЕЛИНА И ЗОНАТА
диета Зоната - всичко за диета Зоната, зонови блокове, таблица, рецепти и полезна информация от проф. Бари Сиърс
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Яну 29, 2013 10:53 pm
BG/USA

Re: ХРАНЕНЕ В ЗОНАТА

Мнениеот marianapanova » Пет Фев 22, 2013 5:37 pm

admin написа:zepi Добре дошла при нас :) Изобщо не се притеснявай, а скачай с двата крака в Зоната :) Ние, разбира се ще ти помагаме с удоволствие. И най-важното е, че резултатите винаги са положителни. Моя мъж го стопих с 23-24 килогрма , аз аз имах само 7 излишни, които не усетих как се стопиха :) А да не говорим физически как започваш да се чувстваш, направо преливаш от енергия на моменти. Ние започнахме да спазваме Зоната по здравословни причини, и сега вече след 2 години няма и спомен от каквито и да проблеми със здравето, всички хапчета са в коша, и пием само рибено масло като замяни :)
Най важното е, че Зоната ти връща изгубеното здраве, поне с нас така се случи де. Пожелаваме го и на теб от сърце, просто трябва малко повечко инат, и да станеш по-стриктна в началото, докато придобиеш определени навици, и после сама ще усетиш за какво говоря после:)

Относно липсващите продуктите в таблицата- днес ще попитаме в Зоната, и веднага ще те уведомим кое колко блока е :)

И аз да се запиша с минус 8.5 за 3 месеца!
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Следваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта