Меню
Зоната и отслабване при хипотиреоидизъм

Зоната и отслабване при хипотиреоидизъм

Възможно ли Зоната да ви помогне да отслабнете?

От Мери Шомон | Прегледано от д-р Ричард Н. Фогорос

В миналото проучвах дали Зоната (създадена от Бари Сиърс), чрез балансирания прием на протеини, въглехидрати и мазнини и контролирането на излишния прием на прости въглехидрати (като хляб, макаронени изделия и т.н.) е ефективна за страдащите от хипотиреоидизъм. Моят доктор ми я препоръча, както и някои други пациенти със заболяване на щитовидната жлеза съобщават добри резултати с този начин на хранене.

Страдащите от автоимуннен хипотиреоидизъм (като например Хашимото) са предразположени към по-широк кръг от заболявания, включително и диабет. В допълнение, хипотиреоидизмът повишава холестерола, което прави отслабването доста по-трудно. По някакъв начин тези неща са свързани, и както изглежда, Зоната има някои отговори защо е така.

Когато ядете въглехидрати, панкреаса Ви отделя инсулин, за да намали и стабилизира нивата на кръвната захар. Ако ядете обаче прекалено много въглехидрати, панкреаса ви ще освободи толкова много инсулин, че ще намали също толкова много нивото на кръвната ви захар, което от своя страна ще намали правилното функциониране на мозъка ви. Това състояние на ниска кръвна захар и висок инсулин може да означава, че сте на крачка от диабета.

Според теорията на Зоната, създадения излишък от инсулин възпрепятства тялото ви да използва складираните мазнини за енергия. Следователно, вашата инсулинова реакция към излишните въглехидрати ви кара да трупате килограми, или не можете да отслабнете.

Всъщност, какво означава „излишък на въглехидрати“?

  • 1. За някои хора повечето прости въглехидрати (т.е. хляб, тестени изделия) са „твърде много“. Организмите на тези хора реагират твърде бурно на въглехидрати, с които другите нямат проблем. Ето защо, тези хора са са по-склонни към напълняване, както и по-трудно свалят килограми в сравненение с други хора, които консумират същото количество храна и нямат проблеми. Да, това е „проблем на жлезата“ за тези хора, но жлезата е панкреас!
  • 2. Някои хора просто ядат твърде много въглехидрати. Според Сиърс, само 25% от населението могат да ядат въглехидрати свободно, без да имат високи и ниски нива на кръвната захар или проблеми с теглото. Хората с такъв метаболизъм са щастливци. Останалата част просто са чувствителни към въглехидрати. Доказано е, че хора които консумират по-малко и по-малко мазнини всъщност напълняват. Ако започнете да спазвате ниско-мазнинна диета и консумирате само тестени изделия, гевреци, плодове и други вегетариански храни, дори и да спортувате, няма как да отслабнете, най-много да качите още някое кило.

Ето някой от теориите:

  • 1. Забавеният метаболизъм не може да се справя с въглехидратите и с инсулина, както го е правил преди време. Изглежда, че хипотиреоидизмът, със склонността си да забавя всичко останало в организма, забавя и способността на тялото ни да обработва въглехидратите. Следователно, въглехидратите, които сме консумирали преди тироидните проблеми, сега ни идват в повече и тялото ни не може да справи. Т.е излишните въглехидрати водят до излишък на инсулин, което води до наднормено тегло … и някой ден дори до диабет. Плюс, това може да доведе до доста други странични ефекти, не само варирането на кръвната захар (умора, замаяност, отпадналост, изтощение, глад и т.н.), които могат да се смятат за симптоми на щитовидната жлеза.
  • 2. Стресът, получен от хронично физическо заболяване повишава кортизола, който от своя страна повишава инсулина. Всяко хронично заболяване с което се сблъскваме, подобно на това със щитовидната жлеза, създава физически стрес в тялото. Стресът повишава нивата на кортизол. А увеличеният кортизол увеличава нивата на инсулина. (Знам, че последния път, когато лекарката ме провери, кортизола ми беше до небето. И тя нямаше представа защо.)
  • 3. Този порочен кръг има своите аспекти. Черният дроб медитира между действията на инсулин-освобождаващия панкреас и надбъбречните и щитовидните жлези, които трябва да „кажат“ на черния дроб да освобождава глюкозата. Ако надбъбречните жлези и щитовидната жлеза не подават правилно информацията, или черният дроб е бавен, стресиран или токсичен и не приема правилно сигналите, тогава системата в тялото ви излиза от баланс. И в двата случая резултатът е повишен излишък от инсулин (или хиперинсулинизъм).
  • В крайна сметка някои лекари смятат, че ако надбъбречните жлези са по-силни от панкреаса, това потенциално може да доведе до диабет.

    Ако, панкреасът ви обаче е по-силният орган, което е по-често срещаното, тогава се чувствате отпаднали, понижена телесна температура, намалена ензимна активност и ниска кръвна захар (хипогликемия). Интересно, нали? Стандартните оплаквания, които всички ние имаме, дори когато си получаваме хормона от щитовидната жлеза!

    Простагландин Е и инсулинови реакции

    Зоната се фокусира върху това, да балансира инсулиновата реакция на организма чрез храната, както и гарантира, че чрез диета можем да осигурим производството на достатъчно „добри айказаноиди“ и същевременно да ограничим производството на „лошите“ такива. От добрите, Простагландин Е (PGE) е един от най-важните и по-известни айказаноиди, които идват от диета, балансирана по отношение на протеини, въглехидрати и мазнини и елиминира хиперинсулиновия отговор.

    Ето къде става още по-интересно. Ако инсулинът е под контрол и тялото ви произвежда PGE, какво става в тялото ви?

    • – Инхибира образуването на тромбоцити, което намалява риска от съсирване. (Забележка: Намаленото съсирване е симптом на хипотиреоидизъм.)
    • – Помага на кръвоносните съдове да се разширяват, като осигуряват адекватен приток на кръв към и от сърцето, както и се бори със запушването на артериите. (Забележка: намаления кислород в системата и атеросклерозата/втвърдени артерии са ефекти на хипотиреоидизма.)
    • – Помага да се намали производството на холестерол в организма. (Забележка: високият холестерол е ефект на хипотиреоидизма.)
    • – Спомага за освобождаването на лимфокините – естествените вещества, които помагат на имунната система да действа. (Забележка: намалената имунна функция и предразположеност към инфекции са чести при хипотиреоидизма.)
    • – Намалява пролиферацията (увеличаване на броя клетки в дадена тъкан чрез тяхното разрастване и размножаване.) на клетките на имунната система, които понякога действат пресилено и започват да атакуват други клетки (това се случва при автоимунно заболяване). (Забележка: Хашимото е автоимунно заболяване, а при автоимунните заболявания обикновено се наблюдават струпвания.)
    • – Намалява освобождаването на хистамин, което може да намали алергичните реакции. (Забележка: много хора с хипотиреоидизъм съобщават за засилени алергии и алергични реакции, дори и за зачестила химическа чувствителност и синдроми на кандида (Candida)/ гъбични инфекции.)
    • – Намалява болката / противодейства на възпалението. (Забележка: Много хора с хипотиреоидизъм изпитват ставни и мускулни болки, както и възпаления, включващи карпален тунел, като възпаление на китките и ръцете.)
    • – В ендокринната система PGE стимулира производството и секрецията на жизнени хормони в щитовидната, надбъбречната и хипофизната жлеза. (Забележка: знаем, че нещо не секретира правилно!)
    • – PGE може да намали нуждата от сън и може да помогне за облекчаване на депресията. (Забележка: умората и депресията са често срещани при хипотиреоидизма.)
    • – Отразява се добре на дихателната система. Има релаксиращ ефект върху тъканите в бронхиалните тръби, което помага да се намали интензивността на астматичните атаки. (Забележка: много от нас с хипотиреоидизъм имат проблем с усещането за недостиг на кислород или симптоми наподобяващи астматично дишане.)

    И какво означава всчико това? Е, предполагам, че основната ми препоръка е хората да осъзнаят подхода на „Зоната“. Сиърс вярва, че храната е лекарство, и ще ви кажа, че бих платила огромна сума пари, само и само да се чувствам така, както се чувствах когато влизах в Зоната. Не мога да кажа, че в месеца, в който бях в Зоната, съм свалила много килограми, но се чувствах по-добре, по-малко подпухнала и дрехите ми прилягаха доста по-добре.

    Как работи Зоната:

    • 1. Изпивайте минимум 1.800 литра вода на ден.
    • 2. Яжте повече плодове и зеленчуци, по-малко паста, хляб, зърнени храни и нишестета.
    • 3. Яжте по-често и по-малко калорични порции.
    • 4. На всяко основно хранене и меджинни закуски добавяйте малки количества протеини с ниско съдържание на мазнини.

    Ползите: Ще спрете да трупате излишни телесни мазнини.

    Ниво 2: Запознаване

    • 1. Определете от колко протеини се нуждаете на ден и консумирайте това количество (най – добре е протеините да са с ниско съдържание на мазнини.)
    • 2. Използвайте метода на око, за да контролирате съотношението протеини към въглехидратите при всяко хранене. (Метода на око: никога не яжте количества протеини, които са по-големи от дланта ви.) Обемът на протеините определя количеството въглехидрати, което трябва да консумирате. Ако те са неблагоприятни, от рода на хляб и нишестета – тогава количеството им не трябва да надвишава обема на протеините. Ако въглехидратите са от благоприятните, тогава количеството им трябва да бъде колкото протеина, но удвоено.
    • 3. Добавете малко допълнителни мононенаситени мазнини към всяко хранене.
    • 4. Изпивайте по 250 мл вода 30 минути преди хранене.

    Ползите: Ще започнете да стопявате излишните телесни мазнини.

    Ниво 3: Зониране

    • 1. Старайте се да си набавяте повечето въглехидрати от плодове и зеленчуци. Зърнените храни, нишестета, макаронените изделия и хляба използвайте по скоро като подправки, в минимални количества. Ако държите да ги консумирате, старайте се да не надвишават повече от 25% от общия брой въглехидрати при основно хранене.
    • 2. Никога не надвишавайте интервал, по-голям от 5 часа, без зонова храна или закуска.
    • 3. Винаги закусвайте в рамките на един час след събуждане.

    Ползите: Вие сте в Зоната

    Източник: www.zonediet.com
    Превод: Viara Smiley
    Copyright 2018

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.