Зоната и Eldass

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Зоната и Eldass

Мнениеот eldass » Вто Яну 21, 2014 11:43 am

Здравейте! :wave: Може би е добре да имам нещо като дневник. :hug:

За Зоната знам от поне 12 години от моя съпруг :love: , но ги прочетох като един от много начини захранене преди около 3 години просто като литература без да отдам нужното значение и важност. А той има книгите за подарък от преди това като старт на професионалната му реализация и интереси в медицината. За всичките години, през които сме заедно доста ми помагаше с напътствия за храненето и двигателната активност с разни съвети от тези книги, които аз така устойчиво избягвах да приема и спазвам, и така килограмите ми бяха извън всякакви норми от самозабрава на тема ядене и мързел. Само преди 4 години бях с 25 кг. повече и сега като си отварям файловете с мерки и теглилки не вярвам :shy: . Тогава започнах сериозен режим на хренене и фитнес изготвен от инструктор и резултатите дойдоха. Не беше лесно, но беше впечатляващо, вълнуващо и вдъхновяващо. Така се чувствам и сега, когато прочетох вашите дневници.
Тук съм, защото кривнах от пътеката с правилното хранене. Без спорт вече не мога и мързелът изчезна, но храната е моето прегрешение /добре е поне, че никога не съм пушила и нямам алкохолни зависимости освен чаша вино понякога :angel: /. Имам апетит и ми личи :mrgreen: 170 см и 58 кг. в момента, като огромният ми проблем е талията - 80 см. я мерихме вчера :oh: . Другите обиколки са почти приемливи - ханш 92, бюст 96, бедро 50, бицепс 26. Освен външостта има и генетични фактори при мен, които налагат корекция на мерките и теглилките. Виси такава гилотина над мен - диабет и сърдечно съдови заболявания, не искам да причинявам на семейството си, това което изживях и изживявам с родителите си. :pray:
Трябва да контролирам кръвната си захар, хем го знам хем не го правя от чревоугодничество. Докато не започнаха сериозните проблеми - висока глюкоза на гладно /6,9/ , висока след натоварване /10/ - диагноза нарушени гликемия на гладно и глюкозен толеранс или направо диабет тип 2. :(

Добрата новина е, че попаднах тук сред страхотни хора. :hug: Кръвната ми захар вече е в норма на градно /4,8/, след хранене все още нямам смелост да я измеря, но и това ще стане скоро.
Започнах отново да чета книгата, но основно чета тук. Литрите вода ги пия, нямам проблем. Ходенето до тоалетната също не създава грижи и всичко е като по "учебник Зоната". Яденето под час и меренето все още не ми допадат.... :oh:, но ще свикна.

Голямото ми съмнение дали цялата система на Зоната е правилната за човек. Защото през последните 4 години, в коите се интересувам от правилно хранене прочетох доста книги с различни схеми, мнения и препоръки също с дългосрочни и впечатляващи резултати, изобщо алтернативи много, много, много. Започнах зонуване, и все още не знам дали съм в Зоната. Дано да успея!

Менюто за днес:

Закуска 9,30 часа
210 гр. кисело мляко Хармоника 2% - 1БВ + 1 БП
78 гр. извара Карловско- 2 БП
1 портокал малък + 2 малки мандарини - 2 БВ
15 гр. чиа - 3 БМ

Обяд 13,30 часа
3 белтъка на тиган - 3 БП
240 гр. чери домати - 1 БВ
220 гр. карфиол - 1/2 БВ
150 гр. ябълка - 1 1/2 БВ
9 бр. масилини - 3 БМ

Следобедна закуска 1 Б още не знам в колко часа ще е разходката
8 гр. сух протеин - 1 БП
2 мандарини малки - 1 БВ
3 бадема - 1 БМ

Вечеря между 20 и 21 часа 3 Б
116 гр. извара - 3 БП
240 гр. кисело зеле с боб - 3 БВ
1 ч.л. зехтин - 3 БМ

Ако съм гладна късно вечер преди лягане, си хапвам 210 гр. кисело мляко 2% + 1/2 с.л. сусамов тахан.

Днес ще имам кардио, корем и ръце + дълга разходка.
Стана дълго четиво.... :mrgreen:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Зоната и Eldass

Зоната
 

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот Gazilot » Вто Яну 21, 2014 12:41 pm

Елдас, съмненията ни правят хора. Дори и да не е правилният начин Зоната, е най-правилния от съществуващите, защото няма лишения, няма догмата на забраната и не съм чул за негативи, освен може би че пристастява. Да си чула диета да пристрастява? Както и да е, всичко е избор, отделен за всеки индивид.

Белтъците на обед ти са 1.5 БП, а не 3... 6 белтъка са 3 БП

Кийп гоин'
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот eldass » Вто Яну 21, 2014 1:49 pm

За мен лично само времето ще покаже какво е да си в Зоната, за сега имам всички условия. Ще се постарая, особено с огромното количество храна за обяд, което ям вече 40 минути. :laugh1:

А това с белтъците :о .....огромен пропуск , добре е че си видял менюто ми и грешката в бройката. :stupid:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот eldass » Сря Яну 22, 2014 9:08 am

Започвам денят с вода и сода. Определената с калкулатора вода от 2 литра не ми стига.

Закуската е 3 блока
50 гр. накиснат овес - 3 БВ
117 гр . извара - 3 БП
15 гр. чиа - 3 БМ

Обяд 3 блока
78 гр. извара - 2 БП
56 гр. котидж - 1 БП
240 гр. чери домати - 1 БВ
220 гр. карфиол - 1/2 БВ
150 гр. ябълка - 1 1/2 БВ
9 бр. маслини - 3 БМ

Следобедна закуска 1 Б
8 гр. протеин на прах - 1 БП
2 бр. малки мандарини - 1 БВ
6 бр. бадема - 2 БМ

Вечеря 3 блока
4 бр. белтъка - 2 БП
39 гр. извара - 1 БП
115 гр. вино - 1 БВ
1 бр. портокал - 2 БВ
27 гр. моцарела - 3 БМ

Ако съм гладна към полунощ
210 гр. кисело мляко 2% и половин супена лъжица сусамов тахан.

Знае ли някой на Добрев изварата обезмаслената освен, че е 0,1% мазнини какви са й белтъчините? Питам в магазина девойките- няма на етикета информация, а са длъжни да обявяват на 100 гр. хранителни стойности... :refuse:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот ели » Сря Яну 22, 2014 11:34 am

eldass написа:Започвам денят с вода и сода. Определената с калкулатора вода от 2 литра не ми стига.

Закуската е 3 блока
50 гр. накиснат овес - 3 БВ
117 гр . извара - 3 БП
15 гр. чиа - 3 БМ

Обяд 3 блока
78 гр. извара - 2 БП
56 гр. котидж - 1 БП
240 гр. чери домати - 1 БВ
220 гр. карфиол - 1/2 БВ
150 гр. ябълка - 1 1/2 БВ
9 бр. маслини - 3 БМ

Следобедна закуска 1 Б
8 гр. протеин на прах - 1 БП
2 бр. малки мандарини - 1 БВ
6 бр. бадема - 2 БМ

Вечеря 3 блока
4 бр. белтъка - 2 БП
39 гр. извара - 1 БП
115 гр. вино - 1 БВ
1 бр. портокал - 2 БВ
27 гр. моцарела - 3 БМ

Ако съм гладна към полунощ
210 гр. кисело мляко 2% и половин супена лъжица сусамов тахан.

Знае ли някой на Добрев изварата обезмаслената освен, че е 0,1% мазнини какви са й белтъчините? Питам в магазина девойките- няма на етикета информация, а са длъжни да обявяват на 100 гр. хранителни стойности... :refuse:

Изварата е 56гр за 1П Мандаринки 2бр 2В от мандаринка до мандаринка има разлика смятай ги на грамаж 70гр за 1В
ВСИЧКО В ЖИВОТА СЕ ПОСТИГА С ЖЕЛАНИЕ И ТОЧНО ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕЛ
Аватар
ели
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Съб Дек 28, 2013 5:44 pm
Козлодуй

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот eldass » Сря Яну 22, 2014 12:23 pm

Благодаря за забележката, но смятам че грешката е вярна. :hug:

Моите мандаринки са малки :lol: и точно толкова са един блок.

А изварата я смятам по етикет според производителя 100/18 * 7 = 38,88 * 3 = 117 гр. 3БП
Извара не бях яла от години, но сега я хапвам основно нея и купих почти всички видове извари, които намерих в Метро, Карфур, Кауфланд, Хит, Пикадили според моите разбирания без Е-та. В началото и с Е-та купувах. Все още не съм опитвала на Олимпус в кофичка, на Маджаров в кофичка, но и на тях ще им дойде реда. За сега най-много ми харесва насипната на Олимпус, но не мога да я намеря навсякъде. Но пък е малко мазничка - 14 гр. белтъчини, 5 гр. мазнини, 4 гр. въглехидрати според етикета, ако изобщо може да се вярна на българските производители. :oh: :oh: :oh:
Котиджът от Лидъл също ми харесва много. :love:

Сега направих една 15+45 минути корем + кардио тренировка и се чувстам просто страхотно - нарочно си измерих кръвното веднага след това - 117/69 пулс 110. В нормално състояние съм с кръвно 90/60 и пулс 70.
Сега се подготвям психически за голямата порция, която предстои за обяд. Изобщо не съм гладна, дано до 13 часа да се промени положението.
Последна промяна eldass на Сря Яну 22, 2014 12:38 pm, променена общо 1 път
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот nympheacea » Сря Яну 22, 2014 12:28 pm

eldass написа:
Ако съм гладна към полунощ
210 гр. кисело мляко 2% и половин супена лъжица сусамов тахан.



Миличка, няма АКО, ядеш и 30 мин преди лягане :laugh:
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот ели » Сря Яну 22, 2014 12:42 pm

eldass написа:Благодаря за забележката, но смятам че грешката е вярна. :hug:

Моите мандаринки са малки :lol: и точно толкова са един блок.

А изварата я смятам по етикет според производителя 100/18 * 7 = 38,88 * 3 = 117 гр. 3БП
Извара не бях яла от години, но сега я хапвам основно нея и купих почти всички видове извари, които намерих в Метро, Карфур, Кауфланд, Хит, Пикадили според моите разбирания без Е-та. В началото и с Е-та купувах. Все още не съм опитвала на Олимпус в кофичка, на Маджаров в кофичка, но и на тях ще им дойде реда. За сега най-много ми харесва насипната на Олимпус, но не мога да я намеря навсякъде. Но пък е малко мазничка - 14 гр. белтъчини, 5 гр. мазнини, 4 гр. въглехидрати според етикета, ако изобщо може да се вярна на българските производители. :oh: :oh: :oh:
Котиджът от Лидъл също ми харесва много. :love:

Сега направих една 15+45 минути корем + кардио тренировка и се чувстам просто страхотно - нарочно си измерих кръвното веднага след това - 117/69 пулс 110. В нормално състояние съм с кръвно 90/60 и пулс 70.
Сега се подготвям психически за голямата порция, която предстои за обяд. Изобщо не съм гладна, дано до 13 часа да се промени положението.

И моето кръвно е такова и веднага след тренировка стига до нормални граници макар че аз с ниско кравно ми е добре почва ли да варира не
ВСИЧКО В ЖИВОТА СЕ ПОСТИГА С ЖЕЛАНИЕ И ТОЧНО ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕЛ
Аватар
ели
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Съб Дек 28, 2013 5:44 pm
Козлодуй

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот eldass » Сря Яну 22, 2014 12:45 pm

Много ядене в тази Зона :laugh: , точно както са диабетиците при всяко хранене инсулин, така и тук се вкарва под час храна, за да има постоянни нива на инсулин. Ставаш ядеш, лягаш ядеш - цял ден залягам над везната и обикалям хладилника, а когато дойде време за зареждане с провизии чета повече от всякога етикетите. :laugh1: Кухнята ми е пълна с купички, защото кисна ядките и овеса. Ще трябва да си взема и някакво удобно шише, когато съм на вън и трябва да ям протеин на прах. :laugh:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот Italiano » Сря Яну 22, 2014 1:14 pm

eldass написа:Следобедна закуска 1 Б
8 гр. протеин на прах - 1 БП
2 бр. малки мандарини - 1 БВ
6 бр. бадема - 2 БМ

... а са длъжни да обявяват на 100 гр. хранителни стойности... :refuse:

Длъжни са от 2014 година, но не съм сигурен дали от 1 януари.

В следобедната ти закуска виждам 2 МБ, а би трябвало да е 1.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот eldass » Сря Яну 22, 2014 2:04 pm

Italiano, в сайта на активни потребители сега видях, че има една статия от 10.01 и някаква промяна в това отношение според ЕС, изключение правят оцет, мая, дъвки... http://www.aktivnipotrebiteli.bg/%D1%81 ... 1%82%D0%B5

Мен по принцип много ме дразни липсата на тази инфорамиция, особено от уважаващи себе си производители.

А за двойната доза мазнини, четох някъде че се удвоява при чистия протеин....дано някой го потвърди. :think:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот Karrita » Сря Яну 22, 2014 2:09 pm

eldass написа:Започвам денят с вода и сода. Определената с калкулатора вода от 2 литра не ми стига.

Закуската е 3 блока
50 гр. накиснат овес - 3 БВ
117 гр . извара - 3 БП
15 гр. чиа - 3 БМ


Овеса е 42 гр за 3Б

eldass написа:Вечеря 3 блока [/u]
4 бр. белтъка - 2 БП
39 гр. извара - 1 БП
115 гр. вино - 1 БВ
1 бр. портокал - 2 БВ
27 гр. моцарела - 3 БМ


Портокала трябва да е бил близо 200гр.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот Italiano » Сря Яну 22, 2014 2:49 pm

eldass написа:А за двойната доза мазнини, четох някъде че се удвоява при чистия протеин....дано някой го потвърди. :think:

Точно така. Не обърнах внимание на протеина.

Кари, и аз го загледах това, но може би накиснат толкова и излиза. Щото щом не го вари, а ако не е и много дълго накиснат, едва ли поема много вода.

А портокалът трябва да е бил дори повече от 200 гр., щото с обелките става ...
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот eldass » Сря Яну 22, 2014 6:36 pm

Изчислих го толкова по етикет - сега пак ще погледна -
въглехидрати 62 гр. - фибри 8 гр. = 54 гр.
900/54= 16,67 гр. * 3 = 50 гр. 3БВ
Кажете правилно ли е така? А накиснат изобщо не знам колко е, но е просто перфектен след 24 часа киснене и пероидично плакнене, прави малки кълнчета, няма нужда от варене - идеален!!!! :smdance:

Днес си купих нов овес насипен, от Женски пазар и разбира се не можаха да ми кажат хранителни стойности. С него как да действам - 14 гр. сух за 1 БВ може би.

Следобедната ми закуска беше в 17,30 - 4 часа след обедното хранене и го хапнах ей така, за да ям. Но в момента вече съм гладнааааааааааа.....1 час по-късно. Нормално ли е това? Май е рано за вечеря от 3 блока или не е... :think: :mrgreen:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот Karrita » Сря Яну 22, 2014 6:39 pm

Ако закуската е била един блок, нормалното огладняване е около 2 часа след това. А овеса си го смятай суров 14 гр за един блок.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Зоната и Eldass

Мнениеот eldass » Сря Яну 22, 2014 8:50 pm

В 20 часа вечерях и сега всичко е наред. Е, мааалко промених съставките, но спазих съотношението. Позволих си 60 гр. нар за 1 БВ и 240 гр. доматки за още 1 БВ, вместо да изям портокала.
Чувствам се добре. ;)
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта