Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Фев 22, 2016 9:57 pm

Ами тествай - взимаш чаената лъжичка и броиш до 10 пръскания. И гледаш до къде се е напълнила. После още 10 и още 10 за да станат 3 БМ - 1 ч.л. Аз да не мислиш, че съм се доверила на Годзи :laugh1: . Тествала съм и сега вече си знам и изобщо не го мисля. Като ми трябва 1 БМ в тигана - 10 пръскания и готово. Другите пръскам върху готов продукт. :laugh1: И ми е по-лесно, когато трябва да са 2 БМ - как да ги меря тия 2/3 ч.л. :laugh1: Докато ги меря, както ми треперят ръцете, ще ги удвоя :laugh1: Всичко зависи от дюзичката, Кейт. И дали зехтинът може да мине през нея. Аз пробвах няколко варианта и сега вече съм си избрала. Имаше едно пръскало, което с 10 пръскания ми правеше 3 блока. Така че просто пробвай преди да приемеш надоверие, че 10 пръстания са 1 БМ.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Вто Фев 23, 2016 8:28 am

Ок :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Вто Фев 23, 2016 6:19 pm

Манче купих си някаква маруля от лидъл, май беше джентолино или нещо такова, докато се прибера я забравих :laugh1: исках да те питам, като маруля ли да я меря за блок?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Фев 23, 2016 6:57 pm

Ами марулята си е маруля, независимо от сорта - все зелена кокошка :laugh4: , коя по-дребничка, коя по-едричка.

В последно време се отказах да си правя цял блок от маруля, че няма изяждане. Затова, когато добавям някое друго листо за свежест изобщо не го броя (както спанака).

За зелениите съпругата на Бари ми беше отговорила преди време, че са free, демек не се броят, ако вместо 10 чаши, както е за марулята, или 20 чаши, както е за спанака (копривата, лапада, листата от цвекло, лобудата, руколата и за каквото се сетиш) изобщо не се включват в калкулацията на въглехидратите, ако ползваш само 1-2 чаши.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Фев 23, 2016 8:56 pm

Бързи рецепти

Закуска - 3 БПВМ

3 БП - 180 г цедено кисело Маджаров 0,1%
2 БВ - 20 замразени вишни
1 БВ - 40 г сушена арония, предварително накисната
3 БМ - 3 ч.л. смляно кашу
малко свежа мента и канела

Обед - 2 БПВМ
2 БП - 120 г "катък"
1 БВ - 14 г овес (леко сварен)
1 БВ - 240 г домати, нарязани ситно
2 БМ - 20 пръски зехтин
сушени мащерка, босилек, розмарин, черен пипер, чили, свеж магданоз

Следобедна закуска - 1 БПВМ
1 БП - 60 г цедено кисело Маджаров 0,1%
1 БВ - 14 г овес (леко сварен)
1 БМ - 1 ч.л. смяно кашу
канела, джинджифил, капка стевия

Късна вечерна закуска - 1 БПВМ
1 БП - 50 г "сирене" от цедено мляко Маджаров 0,1%
1 БВ - 1/2 ябълка
1 БМ - 1 ч.л. смлени ядки

"Сиренето" правя, като след като изцедя около 24 часа киселото мляко, после притисна с тежък хаван в гевгир както е в тензуха, след още 2-3 часа леко осолявам с хималайска сол от двете страни и отново притискам с тежест за още няколко часа. Осоляването може да стане и преди цеденето като солта (около 1 ч.л. на 4 кофички мляко) се разбърка в него преди цеденето. Процесът на допълнително оцеждане с тежест е поне 8 часа.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Сря Фев 24, 2016 10:48 am

Манче каква супена лъжица ползваш за макю берито, мерителна или обикновена кухненска, щото в мойте има разлика, кухненските ми са по малки от мерителните, които iherb ми подари :lol:
Не мога да се ориентирам по етикета за колко грама са данните :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Фев 24, 2016 11:07 am

Katerinka написа:Манче каква супена лъжица ползваш за макю берито, мерителна или обикновена кухненска, щото в мойте има разлика, кухненските ми са по малки от мерителните, които iherb ми подари :lol:
Не мога да се ориентирам по етикета за колко грама са данните :lol:


Ползваш тези формули, когато имаш доза, а не съдържание в 100 грама:
1 БП = (доза/съдържание на протеин)*7
1 БВ = (доза/съдържание на въглегидрати)*9
1 БМ = (доза/съдържание на мазнини)*1,5

В конкретния случай - само въглехидратите ще ти изчисля

1 БВ = 6 г : (5 - 3*) х 9 - 27 грама
*от въглехидратите вадиш фибрите

А иначе - имам професионални мерителни чаши и лъжички (от алпака - кухненско оборудване)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Сря Фев 24, 2016 12:34 pm

Ехххх :( доста е скъпо :refuse:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Фев 24, 2016 12:38 pm

Аз практикувам така (когато си го поръчам) - към някакво смути или плодова бърканица просто добавям 0,5 - 1 ч.л. за вкус, цвят и полифеноли :) , без да броя за въглехидрат.
Подобна работа ми върши и чай от арония на фирма Vitanea. Той си е изсушени люспи от аронията (след като са й изтискали сока :laugh1: ) - хем фибри, хем полифеноли. Вместо като чай го смесвам в смути или плодова бърканица.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Фев 24, 2016 7:40 pm

Вечеря

2 БПВМ

2 БП - 2 телешки кюфтета по 28 г запечени на тиган (с много подправки :laugh1: )
Гарнитура - салатка от:
1 БВ - печени чушки, нарязани на удобни хапки
1 БВ - пресен морков, нарязан на лентички с белачката и после на удобни хапки
овкусени с малко самардала и дресинг от 1:1 2 БМ зехтин и балсамико
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 25, 2016 12:03 pm

Age-Free Zone: Основната защита на тялото срещу инфекциозни болести е силно функционираща имунна система. Ефективността на тази защитна система се контролира до голяма степен от диетата, в частност съдържанието на протеин в храната. Първата жертва на протеиново недохранване е имунната система.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 25, 2016 7:57 pm

Луд умора няма...

Пак съчиних една особена въглехидратна смесица, но може да не е по вкуса на всеки

6БВМ

1/2 БВ карфиол
1/2 БВ броколи
1 БВ морков
Всичко това смелих в робота на ситничко. Леко посолих, поръсих с черен пипер и чили, напръсках с 2 БМ зехтин, разбърках и запекох в тавичка покрита с хартия запечене за 20 минути на загрята на 170 градуса фурна.
В това време настъргах:
2 БВ - ябълка
Нарязах на ситно 2 БВ печена чушка.
Когато запечените зеленчуци бяха готови, изсипах в купа и добавих ябълката и печената чушка. Поръсих с още 4 МБ зехтин и балсамико на вкус.

На мен ми допадна на вкус - малко печен зеленчук смесен със свежия вкус на ябълка Грани Смит :)

Протеинът - по избор. Аз хапнах 2 блока с две телешки кюфтенца с много подправки. А утре за обед ще е комбинирана със "сирене" от цедено мляко :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 28, 2016 1:21 pm

Започва сезона на зелените вкуснотии.

Изображение

Бързо пюре от коприва

6 БВМ

1 пакетче коприва - не го броя (около 100 г)
1 връзка магдано - не го броя
1 БВ - 1 връзка пресен лук
1 БВ - 1 връзка пресен чесън
4 БВ - нахутено брашно (може леко да се запече на сухо за по-приятен вкус)
самардала, черен пипер, чили, сол на вкус

Смилам зелефоците в нутрито с малко вода. Разбърквам с нахутено брашно и подправките. Варя до сгъстяване. При необходимост добавям малко водичка (за мен е готово за 10 минути на огъня).
След като е готово добавям 6 натрошени ореха или 2 ч.л зехтин.

Поднасям с протеин по избор - цедено кисело мляко, поширани белтъци, яйце на око с цедено кисело мляко, пилешко филе, телешко кюфте.

Тъй като обикновено сама си меля нахута, го оставям малко по едро смлян и така го добавям. При тези 10 минути готвене той остава леко хрупкав привкус при хапване.


По подобен начин може да се направи пюре от спанак, лапад, лобуда, киселец и всички сезонни зелении.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Чет Мар 10, 2016 9:23 am

Манче намерих си в шкафа бурканче забравено, с арония сушена на прах, обаче няма състав, смятам да слагам в млякото кафяна лъжичка без да броя, като макюто, става нали?
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Мар 10, 2016 9:28 am

Става :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Dara » Чет Мар 10, 2016 3:49 pm

Здравей, Маня! Отново съм при теб за съвет. :) Излязох от зоната за доста време и сега от около месец се опитвам отново да съм зонова, но нещо не ми се получава, сигурна съм в точността и съотношението на приеманите блокове, но чувството за глад и отпадналост ме преследват, много съм далеч от енергичността и свежестта на зоната, с която съм добре запозната. Сега реших да си помогна с хормоналната настройка и да намаля въглехидратите с 1 блок, дано подейства и при мен. Та въпросът ми е - от тук насетне ли все така да се храня с 1 бл.В по - малко или като нещата си дойдат на място отново да изравня съотношението :bored1: ? :bouquet:
Аватар
Dara
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Мар 04, 2014 12:01 pm
Пловдив
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron