Дневникът на ДиДи

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на ДиДи

Мнениеот ДиДи » Вто Сеп 09, 2014 9:19 am

Здравейте, драги ми натрупали опит в здравословния начин на живот, членове на Зоната!

Да се представя с няколко думи - аз съм Жена, на 26 години, за зоната разбрах наскоро (преди няколко месеца) и ей ме, на, скочиш на борда! :smdance:

Хубаво, ама да ви кажа какво направих скоро .... тъй като си следвах Зоната без протеин на прах (само месо и млечни продукти основно за протеин), та, бях свикнала, че 1БП за повечето видове месо е 28гр.

Ама скоро ми щукна да си взема протеин, че ми писна от месото, викам нека да има. Взех си аз 900 гр е за 57лв. (за интересуващите се от марката - Syntrax - Nectar (Whey protein isolate) е. Не е лош определено) и викам още на деня, трябва да се тества, че, ако е гаден на вкус ... ужас ... и както съм си тръгнала и свикнала по принцип (без да поглеждам или въобще да се замисля) си мисля 1БР = 28гр протеин и това и правя :laugh1: . Изпих 1 чаша вода, в която имаше разтворен 86гр протеин .... МНОГО лошо ми стана ... ама аз не се усещам дори, че 1 БП протеин чист протеин (без мазнени и въглехидрати) си 7гр протеин.

Ееее, просветна ми защо ми беше лошо хаха :laugh1: Та, който чете и е начинаещ, мислете малко не правете като мен! :laugh:

Мина ми де, сега си продължавам. Обаче имам един въпрос:

Значи, аз имам И зоната (на Бари Сиърс), както и овладяването на зоната, както и на Др. Папазова и някои неща (продукти - въглехидрати, протеини) се различават една от друга. На коя книга да вярвам?

Да кажем, в едната пише - Протеин на прах - 10 грама (в на Бари Сиърс) и на Папазова пише 7 грама за същото. А сега де?! :о :doNotKnow:

И не съм си поръчала още омега 3, не ми е останало време да се запозная с това, както и да разбера колко ми е необходимо на мен и откъде да си го купя разбира се. (Малко ориентировка тук няма да е излишна, напротив, ще я оценя!)

Хайде, поздрави и хуба ден!
Диди
Аватар
ДиДи
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2014 9:05 am
Пловдив

Дневникът на ДиДи

Зоната
 

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот Маня » Вто Сеп 09, 2014 9:43 am

Здравей ДиДи и добре дошла в Зоната.
За протеините на прах - колко е един блок се изчислява от етикета на протеина. Защото повечето съдържат освен чист протеин и други добавки. А изчисляването става като посочената единична доза се разделя на количеството протеин в нея и се умножава по 7

Така например, ако дозата е 28 г, в които протеинът е 18 г, то резултатът ще е:
1 БП (В, М) = доза/съдържание на протеин(въглехидрат, мазнини) в дозата*7(9, 1.5)
28/18*7 = 10.89 г или приблизително 11 г. Тогава за 3 БП ще трябва да ползваш 33 грама

По същия начин ще изчислиш и съдържанието на въглехидрати и мазнини, защото някои протеини не са толкова чисти, като някои разстителни например (конопен да речем, който има и доста мазнини в себе си) - тогава може да се брои за смесен продукт и да не трябва да се добавят мазнини.

Освен това, когато ползваш протеин на прах е много важно да увеличиш двойно мазнините (вместо 1 орех за 1 БМ - 2 ореха) - това се отнася за повечето суроватъчни и соеви протеини.

А колкото до това от кой източник да се ръководиш - само книгите на д-р Бари Сиърс. Преработената версия на докторката е доста неточна по отношение на предлаганите рецепти и какво ли не още. Така че нея просто я забрави. А тук в сайта и форума ще намираш винаги актуална и полезна информация от сърцето на Зоната.

10-те грама при Сиърс за протеина идват точно от посочената по-горе формула за изчисляване на съдържанието му в единична доза. И този, който той предлага на неговия сайт не е 100% чист протеин.

1БП = 7 г чист протеин
1БМ = 1.5 г чиста мазнина
1БВ = 9 г чист въглехидрат

И ако си чела внимателно това са относителни, а не абсолютни числа, тъй като нито една от храните не е съставена само от един от тези елементи, а дали принадлежи към една или друга група се определя от преобладаващия елемент в нея.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот Italiano » Вто Сеп 09, 2014 10:48 am

Здравей, Диди! :Hello:
Аз ползвам същия протеин (Нектар) и съм го изчислил, че 1 ПБ е 8,2 гр.
И тъй като на моето кантарче не изписва грамове след десетична запетая, аз си слагам, докато видя цифричката 8. Понеже едва ли заковавам на 8,00 гр., приемам че така се получава 1 ПБ.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот ДиДи » Вто Сеп 09, 2014 5:56 pm

Здравейте!

Благодаря за отговорите и най-вече, че някой ползва същият протеин като моя (честно да ви кажа, математиката ми куца много сериозно, излагащо сериозно :stupid: ).

Поне сега ще знам, че 1БП от протеина ми на прах е 8гр. Благодарско, за което!

А може ли някой да ми каже как да се изчислят колко въглехидрата е да кажем една филийка ръжен хляб (Вита)?

Аз хляб спрях да консумирам с всяко ядене от доста време, ама .... от време на време се опитвам да хапна по една филийка. Въпросът е .... 1 филийка колко БВ е? :doNotKnow:

Относно мазнените, аз си взех основно бадеми (сурови), маслини и фъстъци (отново сурови). Правилно ли е да са сурови?

И не пия все още никакво рибено масло (омега 3), къде мога да прочета как да си изчисля какво/колко да пия и откъде да си купя, да знам, че е качествено?

Благодаря и поздрави
Аватар
ДиДи
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2014 9:05 am
Пловдив

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот Маня » Вто Сеп 09, 2014 6:41 pm

Рибено масло в Зоната

Темата за рибеното масло във форума

По етикетза 100 г продукт се изчислява по следния начин:
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 g)*7 или 700/съдържание на протеини в 100 g
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 g)*9 или 900/съдържание на въглехидрати в 100 g
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 g)*1,5 или 150/съдържание на мазнини в 100 g

Най-малкото получено число отговаря на типа на продукта - протеин, въглехидрат или мазнина. Когато стойностите на някоя от съставките е много близът - продуктът е смесен (напр. киселото мляко).

Данните за храните с количествата за 1 блок можеш да намериш в Таблицата наблоковете

Как се поръчва рибено масло препоръчано от повечето от нас в Дневника на Гого
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот Karrita » Вто Сеп 09, 2014 7:37 pm

Здравей Диди!
Добре дошла и успешно пребиваване в Зоната - най-великата философия досега в сферата на здравето и културата на хранене!
Относно хлябът "Вита", те са няколко вида. По спомени, класическият излизаше 26 гр за БВ, другите видове излизаха по-малко, но хубавото е, че си имат таблички и можеш да изчислиш грамажа. Примерно, на табличката ако пише "въглехидрати - 35 гр на 100 гр", най-лесният начин да го изчислиш е: 900:35=25,71 или 26 гр за 1БВ. Другият начин ти го е писала Маня, изчислявай си както ти е по-лесно. :)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот ДиДи » Сря Сеп 10, 2014 8:30 am

Здравейте на всички и благодаря за информацията и отговорите!

Искам да споделя с вас една примерна закуска и да кажете евентуално дали греша или не. (По принцип според изчисленията ми са ми необходими 11 БП, разделям ги на по 3 сутрин, 3 обед, 1 следобед, 3 вечер, 1 късна вечеря).

Та, днес например закуската ми беше:

Кисело мляко (1 ч.ч = 220 мл - масленост 1%) - 1ПБ + 1ВБ
Овесени ядки (сурови към млякото) - 28 гр = 2ВП
Протеин на прах разбит във вода - 16 гр (както колегата каза, че е за нас толкова по-горе :Hello: ) + 2БП
Фъстъци - 36 броя (удвоих ги, по съвет на колегата отново, защото имам протеин на прах в меню-то)

Кафето някак никога не го включвам е в менюто, а пия доста кафе (1 чаена чаша сигурно на ден, с около 2 чаени лъжички захар и прясно мляко (1,5%) колкото да смени цвета на кафето,

Какво ще кажете? Забележки? :Hello:
Аватар
ДиДи
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2014 9:05 am
Пловдив

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот ginette » Сря Сеп 10, 2014 10:45 am

Диди ,добре дошла и от мен !Желая ти Зоната да ти стане начин на живот ,за да си здрава и енергична . :hug:
Относно кафето със захар -захарта я забрави.Погледни таблицата на хранителните блокове-тя е в неблагоприятните червени въглехидрати .И още не се разбира за овеса ,който използваш ,,ако е на цели зърна(като житото ) е добре ,но ако е от пресования го изключи от менюто си. :yess:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот ДиДи » Сря Сеп 10, 2014 11:01 am

ginette написа:Диди ,добре дошла и от мен !Желая ти Зоната да ти стане начин на живот ,за да си здрава и енергична . :hug:
Относно кафето със захар -захарта я забрави.Погледни таблицата на хранителните блокове-тя е в неблагоприятните червени въглехидрати .И още не се разбира за овеса ,който използваш ,,ако е на цели зърна(като житото ) е добре ,но ако е от пресования го изключи от менюто си. :yess:


Мале, кафе без захар (мини ужас! :stupid: ). Ще го имам в предвид и от утре почвам без захар.

А, иначе, овесените ми ядки са такива: (не подозирах, че ако са пресовани не е добре, те обикновено такива ги продават или аз не съм видяла други :think2: )

Изображение
Аватар
ДиДи
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2014 9:05 am
Пловдив

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот Italiano » Сря Сеп 10, 2014 11:07 am

Диди, овесените ядки да не би да са от тези смлените, дето ги има по всички магазини?
Щото те не са от полезните.
Понеже ги слагаш сурови в млякото, та си мисля, че са от смлените. Понеже целите овесени ядки няма как да ги хапваш без обработка, пък била и тя само накисване във вода за поне няколко часа.

Захарта от кафето задължително аут. Иначе нищо не правиш.

На твое място щях да слагам протеина при млякото и ядките и да се получи сладко хапване.

п.с. Мдааа, от смлените са. Те са преработени, а по този начин губят полезните си свойства и въглехидратите от тях навлизат по-бързо в кръвта, което искаме да избегнем.
Ако се разровиш из темите за хранене в Зоната, ще намериш достатъчно информация за истинските овесени ядки.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот Маня » Сря Сеп 10, 2014 11:12 am

ДиДи, тези фастъци печени или сурови. Би трябвало да са сурови, защото е препоръчително ядките да са сурови. Но какъв вкус има суровия фастък? И още нещо, навсякъде се препоръчва фастъците да се хапват не повече от веднъж седмично. По-добрите ядки са орехите, бадемите и лешниците. Естествено, всичко е въпрос на вкус.

Захарта - аут. Ако не можеш да го преглътнеш - вземи си стевия на капки. Или с 1 ч.л. мед.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот ginette » Сря Сеп 10, 2014 11:59 am

Диди ,не знам от къде си ,но овес на зърна ще намериш в руски магазин Берьозка или търси из интернета он лайн.Не помня в кой дневник посочих сайт ,дали не беше на Татяна :doNotKnow:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот ginette » Сря Сеп 10, 2014 12:33 pm

Диди , виж сайта ,за който ти писах .Там ще видиш как изглежда овеса. :)
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот Italiano » Сря Сеп 10, 2014 12:33 pm

Manya написа:По-добрите ядки са орехите, бадемите и лешниците.

Тук да уточним (а и преди са водени дискусии), че орехите не са много полезни за Зоната.
Бари Сиърс написа:Съществуват обаче още по-коварни начини за по-нататъшно намаляване продукцията на този толкова важен ензим и по такъв начин - за ограничаване производството на ГЛК. Единият от тях е консумирането на големи количества алфа линоленова киселина (АЛК). Това е мастна киселина от групата на Омега 3, която се намира в големи количества в лененото семе, в лененото олио и в орехите.
АЛК действа като мокър чаршаф на ензимите, които контролират евентуалното преминаване на мастните киселини Омега 6 в айказаноиди. В много отношения АЛК е биологичният еквивалент на аспирина; като ограничава активността на ензима делта 6 дезатураза, тя възпира производството както на добри, така и на лоши айказаноиди.

Така че внимавайте с орехите. И с лененото семе, де.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот ДиДи » Сря Сеп 10, 2014 2:59 pm

Manya написа:ДиДи, тези фастъци печени или сурови. Би трябвало да са сурови, защото е препоръчително ядките да са сурови. Но какъв вкус има суровия фастък? И още нещо, навсякъде се препоръчва фастъците да се хапват не повече от веднъж седмично. По-добрите ядки са орехите, бадемите и лешниците. Естествено, всичко е въпрос на вкус.

Захарта - аут. Ако не можеш да го преглътнеш - вземи си стевия на капки. Или с 1 ч.л. мед.


Ядките са всички сурови - И бадемите, и фъстъците :) На мен не ми пречи, че са сурови между другото :) но ще имам предвид за фъстъците (учудва ме това, защото е в списъка с благоприятните храни, не знаех, че и от тях трябва да внимаваме) :refuse:

Захарта, ясно. Ще я махна от кафето, въпреки, че мразя горчиво кафе. Трябва да се правят жертви.

ginette написа:Диди , виж сайта ,за който ти писах .Там ще видиш как изглежда овеса. :)


Подозирам, че говорим за това?

Четох днес за Рибеното масло (Поста в сайта), трябва да видя и съответно темата във форума.

Оказва се доста по-сложно от очакваното да си в Зоната :th:
Аватар
ДиДи
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2014 9:05 am
Пловдив

Re: Дневникът на ДиДи

Мнениеот ginette » Сря Сеп 10, 2014 3:18 pm

Да ,това е овесът ,но в Берьозка е по-евтин. :yess:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта