Дневникът на Radostna

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Radostna

Мнениеот Radostna » Пет Фев 19, 2016 11:46 am

Ето и моето дневниче :) Реших да го започна, защото явно не се справям с менюто и изчисленията и се надявам да ми кажете грешките. Започнах със Зоната преди 10 дни или на 09.02.2016г. Ръст 174, кг 82, но грешка направих, че не се измерих. Менюто ми се състоеше от 9- 10 блока, но те са били недостатъчни, защото за 10 дни съм свалила 4 кг. Сега направих всички изчисления и калкулатора показа 11 блока. Така, че от днес се спускам наново в дълбините на Зоната.
От няколко години знам за Зоната, купих си книгите "Зоната", "Овладяване на Зоната", "Ние и Зоната" и "Соева Зона" и ги прочетох, разбира се. Няколко пъти започвах и спирах. Но явно сега узря момента и в момента съм убедена, че това е моят хранителен режим. Това решение в мен провокира книгата "Зоната омега RX"- Чудото на големите дози ново рибено масло" / За което трябва да благодаря на Маня :bouquet:
Имам хипотиреоидизъм / премахната 3/4 щитовидна жлеза/, и приемам сутрин 75mg Еутирокс, след 1 час закусвам.
Днес започнах деня си с 500 мл вода и 2БПВМ, набавени от:
120гр. извара - 2 БП
1бр. потокал- 2 БВ
6бр.- суров бадем- 2 БМв
Обяд: 4Б
Вчера бях си направила рецептата от "Ние и Зоната" стр. 241 Бюрек с тиквички 2 по 3 блока. Снощи вечерях с половината и днес за обяд си хапнах другата половина- 3 Б, като прибавих цяло варено яйце и един домат, три маслини, за да увелича с един блок :smdance: Стана страхотен обяд!
За вечеря ще си приготвя:
112гр. пилешко филе без кожа- 4 БП и ще реша какви въглехидрати/ най- вероятно ще са зеленчуци и плодове/, зехтин- 4 БМ / 1 1/3ч.л. /
късната закуска ще е чаша кисело мляко 2%
Още не съм си поръчала рибено масло, но и това мисля да направя в най- скоро време.
Аватар
Radostna
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Фев 17, 2016 8:34 pm

Дневникът на Radostna

Зоната
 

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Маня » Пет Фев 19, 2016 2:53 pm

Радостна, добре е, че си си направила дневник. Така ще можем да сме ти полезни.

Нека започна с това - забрави за "Ние и Зоната". По-добре се разходи из темата за готвене, както и в сайта, а и в моя дневник, и ще откриеш много повече рецепти.

Добре е храненията ти да са 5 на ден - закуска, обед, следобедна подкрепа, вечеря, подкрепа преди лягане. Щом си си изчислила 11 блока за деня, тогава можеш да ги разпределиш 3:3:1:3:1. Това е идеалното разпределение. Спазвай интервала на хранене - 4-5 часа между закуската, обеда и следобедната подкрепа, следнея до вечеря - 2-2,5 часа и късната подкрепа - 30 мин-1 час преди лягане (като интервала след вечерята може отново да е 4-5 часа. Естенствено часово ще си я разпределиш според личния си дневен график.

Постарай се поне в началото да избягваш хляба (има с какво да бъде заместен успешно, ако толкова не можеш без него). Придържай се към продуктите от зелената част на таблицата.

Тъй като имаш заболяване на щитовидната жлеза трябва задължително да имаш едно на ум, че отслабването няма да е бързо. А и не това е целта на Зоната. Зоната създава хормонален баланс в организма и отслаблането е негово следствие, но става постепенно. Бързото отслабване е изключително вредно за всеки организъм. Бари казва, че на седмица е нормално да се свалят 450-500 г. Другото е вредно. Зоната не е диета за отслабване. Зоната е начин на хранене, който подобрява здравословното състояние на организма. Но Зоната не е панацея. Затова продължи с лекарствата, които са ти предписани. И непременно включи в ежедневието си рибеното масло. Това се доближава максимално до критеририте на Бари за фармацевтичен клас рибено масло на достъпна за нашия джоб цена.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Radostna » Пет Фев 19, 2016 6:31 pm

"Постарай се поне в началото да избягваш хляба (има с какво да бъде заместен успешно, ако толкова не можеш без него). Придържай се към продуктите от зелената част на таблицата."


Благодаря Маня за напътствията, сигурна съм че ще имам нужда от помощ, като всеки начинаещ. Не съм привърженик на хляба и наистина през тези 10 дни съм се старала да се храня със зелените продукти, май единственото ми прегрешение е цялото яйце :think2:
Утре ще поръчам и рибеното масло. Колко шишенца мога да поръчам, за да спестя от обмитяването? Вие по колко шишенца поръчвате? :skyle5:
Аватар
Radostna
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Фев 17, 2016 8:34 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Маня » Пет Фев 19, 2016 6:36 pm

4 ще ти стигнат за месец. Взимай по 3 капсули всеки ден. Направи една поръчка и след една седмица следващата, ще дойдат по различно време. Така ще се застъпват доставките. Средно пристигат за 10-тина дни. Аз поръчвам по 8, но последния път ме разкараха до митница. При 4 досега не са ме разхождали.
Преди да започнеш да приемаш рибеното масло си направи един кръвен тест за триглицериди, HDL холестерол и инсулин на гладно. След месец го повтори. Да видиш има ли промяна и дали не трябва дозата да е по-голяма. Но през това време трябва да си стриктна със Зоната.
Когато приемаш рибено масло 1 цяло яйце отвреме навреме не е чак такова прегрешение. :) Но по-добрият вариант е 6 пътпъдъчи яйца.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Radostna » Пет Фев 19, 2016 10:46 pm

Утре на поправителен! :lol: Започвам с 3: 3: 1: 3: 1 Поръчвам рибеното масло и стриктно в Зоната. :yess:
Аватар
Radostna
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Фев 17, 2016 8:34 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Radostna » Съб Фев 20, 2016 2:39 pm

И така... Ставане от сън 8.30ч. Еутирокс и след половин час изпих 3 чашки водичка.
Закуска 9.30 ч- 3Б
3 белтъка- 11/2 БП
84гр извара- 11/2 БП
1 ч.ч. домати консерва/ домашно производство/- 1БВ
1 портокал- 2БВ
9 сурови бадема- 3БМ

13ч. 2 чашки вода

13.30 ч. обяд- 3Б
Пиле с гъби и лук от рецептите
84гр. пилешко филе- 3БП
360гр. гъби- 1БВ
1бр стар лук- 1БВ
виното го заместих с 1 ч.ч. домати консерва- 1БВ
1 ч.л. зехтин

първата закуска ще я направя 16.30ч
1ч.ч кисело мляко Верея 2%/ може и айрянче да направя/

3 чашки вода половин час преди вечеря
Вечеря 20.30ч- 3Б

126гр. скумрия печена- 3БП
1ч.ч. домати консерва/ домашна/- 1БВ
1 портокал- 2БВ
1ч.л. зехтин

късна закуска 23.00 ч
1ч.ч кисело мляко Верея 2%/ може и айрянче/
количество вода 2,5 литра- цел :wow:

И очаквам професор Маня :applaus: да ми каже, дали си взех поправителния :lol:
Аватар
Radostna
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Фев 17, 2016 8:34 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Маня » Съб Фев 20, 2016 3:03 pm

Добро меню :) Бих препоръчала някак портокала да е само 1 за целия ден, т.е. на два пъти по половинка, а да увеличиш въглехидратите с доматите да речем. Бари препоръчва въглехидратите да са преди всичко от зеленчуци за дамите и по-малко плодове (били сме склонни да наблягаме на плодовете, а не на зеленчуците, а те, плодовете, са с по-висок гликемичен товар). Тъй като двете ти леки закуски са само от мляко (няма "жив" въглехидрат вътре) си мисля, че ще е по-добре да помислиш за включването им по-пълноценно в другите хранения. А киселото млякото можеш да "обогатиш", без да броиш за въглехидрат, с 1/2 връзка магданоз или шепа спанак, или свежа мента, или микс от сухи коледни подправки (канела, карамфил, джинджифил, индийско орехче), за да си набавиш по естествен път повече полифеноли (антиоксиданти ;) ).
Не е необходимо да се мъчиш водата да я пиеш само половин час преди хранене. И то в такова количество. По-добре 1 чаша вода (или билков чай по твой вкус, дори студен) и останалото количество по малко между храненията. А и така ще почнеш да преодоляваш сухотата в устата, която се появява, когато добре си балансирала менюто си. И със сигурност ще изпиеш повече, отколкото като си ги мериш така преди хранене.
Бих те посъветвала да си подириш Верея 0,1%. Така ще можеш да си добавяш ядки към киселото мляко и ще приемаш по-полезна мазнина от млечната (която е наситена, а стремежът в зоната е да се ползват ненаситени мазнини).

Ако ще ползваш 2% кисело мляко по-добре си потърси Елби или Маджаров по БДС. Че са по-истински. :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Katerinka » Съб Фев 20, 2016 4:10 pm

Добре дошла и от мен! Пожелавам ти успех!
И се справяш много добре като за начало! Слушай Манчето, тя е съндъче с информация :laugh4:
Аз си подквасвам мляко, като за да го пообезмасля обирам каймака на прясното няколко пъти, и после на киселото :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Radostna » Съб Фев 20, 2016 6:18 pm

Имам сухота в устата и постоянно ми се пие вода. Пия и през другото време. Днес реших да наблегна на домашните консерви домати, защото до сега ядях много зеленчуци пресни и реших да разнообразя. Ще търся мляко 0,1 %, виждала съм, има. Каква извара ще ме посъветваш да ям и някой беше писал за пуешка шунка. Днес търсих, но като видях на етикета: нишестета, свински протеини и др. боклуци.
Благодаря на всички за отделеното време! :bouquet:
Аватар
Radostna
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Фев 17, 2016 8:34 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Маня » Съб Фев 20, 2016 6:30 pm

Извара Домлян, Ведраре, Олимпус, Мероне, Маджаров. В Лидл има една нискомаслена в кутийка като майонеза Краси със зелен етикет. Въпросът е каква консистенция предпочиташ - Домлян, Олимпус и лидълската са като кремчета. Ведраре и Мероне повече напомнят на домашно направена. Гледам етикета и избирам с минимален грамаж масленост (под 2 г на 100 г).
Аз лично не консумирам "колбаси", пък били те и от цяло месо. Освен ако не са домашно приготвени разбира се. За да са трайни в повечето случаи са обработени с разни Е-та и затова аз лично ги избягвам. Предпочитам да си взема пилешко филе, да си смеля само телешко на кайма и да си ги сготвя сама. Просто нямам никаква вяра на хранителната индустрия (независимо дали е българска или чуждоземска). Вярно, отнема малко време сам да си приготвиш храната, но си отчасти по-сигурен, че не е натъпкана с "пълнители". Не че пилетата и животните не се хранят с разни смески и не гълтат антибиотици. Но поне не са им добавени екстрите на хранителната промишленост. А иначе - четеш етикетите и решаваш става ли за ядене или не... Аз поне не съм открила продукт, който да си купя и хапна. Виж, рибата от консерва е най-лесното ми решение, защото не ми омирисва къщата, нито ме кара да слагам ръкавици, когато я приготвям... Но аз съм малко трудна с месата и рибите поначало. Предпочитам да си хапна кисело мляко, извара, сирене, белтъци за протеини и чат-пат животински продукт...

Между другото - доматите са много по-полезни минали през нежна топлинна обработка, отколкото сурови :lol: Така че домашно консервираните са си направо супер (който си е играл да си ги направи). Аз почти винаги доматите поне ги загрявам за 5-6 минути на котлона преди консумация (освен ако не си правя свежа салата).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Radostna » Съб Фев 20, 2016 7:46 pm

Маня, реших проблема с вечерята и махнах портокала. За 3 БВ изядох 2 ч.ч. домати консерва с 1ч.ч праз. Узорих се, но ги хапнах... но съм забравила млякото за 16.30 :think2: Ами сега...? Следобед бях много жадна и падна едно пиене на вода,... може би за това забравих млякото.
Аватар
Radostna
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Фев 17, 2016 8:34 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Маня » Съб Фев 20, 2016 7:55 pm

Ами нищо, че си го забравила. Малко си се отклонила. Утре не го забравяй :laugh1: . Просто ще минеш днес с 10 блока (ако не забравиш и чашата мляко преди лягане :laugh1: ). Но тя също е много важна - ще ти осигури баланс по време на съня.
Другия вариант е да си хапнала вечерята по-рано, ако се случи пак. :laugh1:

Ох, представих си я тази студена доматена супичка с праз - с малко черен пипер и магданозче - почти като газпачо. Чудесна идея. Просто е било добре да я пасираш за по-лесно преглъщане. :laugh4:
Следващия път си направи чаша и половина с половин блок праз (или лук) и си хапни половин ябълка, ако тази порция ти идва големичка. Но никоя супа не е толкова много. Все пак си се пие.

Радостна, опитвай се да си правиш храната вкусна. Защото не е само да е добре балансирана. Трябва да ти е приятно онова, което ще хапнеш, да ти достави удоволствие, а не да те мъчи да го преглъщаш.
Естествено, разните експерименти не винаги стават сполучливи, но просто е въпрос на фантазия. Добавянето на подправки винаги решава проблемите (поне за мен).

Ако се разходиш в моя дневник може да намериш разни идеи за бързи, но вкусни решения. Аз често споделям там поредната измишльотина, когато е станала вкусна. Е, бая четене те чака, че май е най-обемистия засега, но си заслужава да му хвърлиш едно око.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Radostna » Нед Фев 21, 2016 8:50 am

Маня написа:
Радостна, опитвай се да си правиш храната вкусна. Защото не е само да е добре балансирана. Трябва да ти е приятно онова, което ще хапнеш, да ти достави удоволствие, а не да те мъчи да го преглъщаш.
Естествено, разните експерименти не винаги стават сполучливи, но просто е въпрос на фантазия. Добавянето на подправки винаги решава проблемите (поне за мен).

Ако се разходиш в моя дневник може да намериш разни идеи за бързи, но вкусни решения. Аз често споделям там поредната измишльотина, когато е станала вкусна. Е, бая четене те чака, че май е най-обемистия засега, но си заслужава да му хвърлиш едно око.


Проблема е, че аз не обичам подправки. Имам някаква "алергия" към миризми и ми става лошо. Не понасям ароматизатори и храни с много силна миризма, за това и такова ми е менюто. На ядене мога да използвам само една подправка.
Започнах да чета дневника ти, но... си напред с материала и ми трябва време.
Днес закуската ще я реша така:
3/4чаши извара- 3БП
2.ч.ч домати консерва
9 бадема
това всичко в Нутрито
1/2 ябълка
Мога ли да си взема овесени ядки и да ги смеля на брашно с Нутрито и по колко лъжици да слагам за 1 БВ :think2:
Аватар
Radostna
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Фев 17, 2016 8:34 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Маня » Нед Фев 21, 2016 9:04 am

Купи си овес и ечемик на зърно. Продава се в магазините за здравословна храна и май в руската верига Берьозка. 1 БВ е 14 г. (1 с.л с връх горе долу). Можеш да си го накисваш от вечерта във вода и така да го добавяш в нутрито. А можеш и да го вариш (като жито) и после да го комбинираш с извара,кисело мляко или котиджи сирене и ядки - много вкусна закуска. Овесените ядки не са приемлив вариант за Зоната, особено фините.
Като гледам работиш с чаши, а не с грамажи.
Колкото до подправките - въпрос на вкус е, разбира се. Ползвай онези, които понасяш. Но освен зеленчуците и плодовете те са много богат източник на полифеноли, които са от изключително значение за организма.
Спазвайки Зоната човек променя и вкуса си постепенно.
А щом си имаш нутрибулет - възможностите за комбинации са безкрайни.
Можеш да си потърсиш сок от арония на Vitanea (в кутии) вариант light, който е със стевия и от него да добавяш 1/3 ч.ч- към сутрешно смути за 1 БВ. Един отличен източник на антиоксиданти. Същата фирма предлага и чай от арония. От него добавям 1 с.л., предварителна накисната в малко вода, за да възстановя фибрите, отнети от сока. И все едно си имам арония през зимата.
Аз ползвам и сушени плодове - вишни, череши, сини сливи и кайсии, които предварително накисвам от вечерта в малко вода - съответно 10, 8, 1 и 3 бройки за 1 БВ.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Radostna » Нед Фев 21, 2016 10:36 am

Маня написа:Купи си овес и ечемик на зърно. Продава се в магазините за здравословна храна и май в руската верига Берьозка. 1 БВ е 14 г. (1 с.л с връх горе долу). Можеш да си го накисваш от вечерта във вода и така да го добавяш в нутрито. А можеш и да го вариш (като жито) и после да го комбинираш с извара,кисело мляко или котиджи сирене и ядки - много вкусна закуска. Овесените ядки не са приемлив вариант за Зоната, особено фините.


Благодаря, Маня за ценните съвети :applaus: ще търся, че съм от Ямбол и ние нямаме здравословен магазин или ще поръчам по интернет :yess:

Маня написа:Като гледам работиш с чаши, а не с грамажи.


Проблем ли е това. Искам да си купя добра електронна везна, че моята не е електронна / до 2 кг/. Някога разделям и грамажа на равни части и така получавам нужното количество.
Ще се възползвам от твоите съвети, много ценни са за мен. :bouquet:
Днес менюто съм го измислила. Във фризера имам печени небелени чушки и печен патладжан /може би на кьополу/, така че днес БВ ще са от тях, а протеина ще е извара 3/4 чаша.
Закуска: 2 белтъка с 1/2 круша.
вечеря: 126 гр. скумрия
с 3 чаши броколи на пара и 1/2 ч.ч пипер печен.
Късната закуска ще е чаша кисело мляко- 0,1% с половин връзка магданоз/ мисля да пробвам/ и три бадема
Аватар
Radostna
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Фев 17, 2016 8:34 pm

Re: Дневника на Radostna

Мнениеот Маня » Нед Фев 21, 2016 11:48 am

Меренето на чаши и лъжици изобщо не е проблем. Във всички книги на Бари само протеините са дадени в унции, като в нашата таблица са преобразувани в грамове. Нали ползваме различни мерни системи :) Пипи се е постарала да измери много продукти и да предложи и този вариант, защото за много хора е по-лесно тегленето. Аз лично ползвам смесена система - според случая. След меренето в началото вече знам доста продукти как изглеждат като 1 БВ и меря отвреме навреме за сверяване на окомера :laugh4: .
При въглехидратите 10-20 грама плюс или минус не играе особена роля.
Ето например киселото мляко - по таблица е 220 г, е и 1 чаша. Аз просто си разделям кофичката на 2 и приемам че половинката е 1 БПВ, когато не е цедено. Когато си го цедя 24 часа го приемам за протеин и е около 60-65 грама (зависи колко цвик се е отделил) - меря изцеденото (да речем от 4 кофички, които са 8 БПВ), което излиза около 500 г плюс-минус 10-20 г) и деля на 8 и така си определям колко ми е 1 БП цедено кисело мляко (вече приемано за протеин). С цвика се отделя голяма част от въглехидратното съдържание на млякото. След консултации със специалисти и малко смятане си намерих най-вкусния за мен източник на протеин - домашно цедено кисело мляко с масленост 0,1%.
Овес можеш да си поръчаш и през интернет:
Овесен булгур
Овес
Ечемик
Овесени трици мисля че се продават и в обикновени магазини и в някои от веригите (зависи какви има в Ямбол)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron