Зонов дневник на Midea

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот Katerinka » Пон Апр 04, 2016 1:42 pm

Мидеа, инфото тук е много , и има много препоръки , но всеки сам избира какво да яде , споделяме инфо в този форум просто за да имаш предвид и знания какъв избор имаш, а след като си добре информирана можеш да направиш своя личен избор . така че не се депресирай , всяка рецепта може да стане зонова , може да се готви зоново за цялото семейство дори и не всички членове да се хранят така, не винаги разбира се, но има много опции. И аз обичам зеления, но обичам и пилешка супа :lol: и си правя когато ми се яде, всъщност ям каквото ми се хапва, защото за мен зоната е начин на хранене и е цял живот ще се храня така , не може човек цял живот да се лишава , а и няма нужда :)
Давам ти линк към моя блог , където си качвам рецептички , не е нещо кой знае какво, но можеш да почерпиш идеи и да ги нагодиш към себе си :)
Във фейсбук също има страница, потърси ни там :yess:
http://www.ozonka.blogspot.bg
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Зонов дневник на Midea

Зоната
 

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот midea » Пон Апр 04, 2016 10:21 pm

Много се радвам, че ви има. Много по-спокойна съм днес, благодаря ви за подкрепата,
някак по-леко ми върви зоновия ден. Днес опекох 10 блока пиле на скара, сутринта си мезнах пилешкото с банан и бадеми, след това със салатки и зехтинче. И за лека нощ мляко! Имахме гости, които дойдоха с две пици и кутия бонбони :) Желязна съм, никакви грешки!
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот midea » Вто Апр 19, 2016 6:54 am

midea написа:
Мерки:
Тегло- 75 кг
Корем(през пъпа) - 99см
Талия - 82см



Новите мерки този месец:

Мерки:
Тегло- 75 кг - 73,7кг
Корем(през пъпа) - 99см - 95см
Талия - 82см - 79см

Нямам много време да пиша целите менюта по дни, но си зонувам. Страхотни рецепти ми споделихте, влюбена съм в патладжана, става супер на фурна. Тествам нови тренировки, планирани са 30мин дневно 5-6 дни седмично.

Планирам седмицата преди Великден да съм извънзонова, не нямам мераци за козунаци, по това време имам нужда да ям постно и леко.
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот Маня » Вто Апр 19, 2016 9:01 am

Браво Midea, прекрасни резултати!
Колкото до постната седмица извън Зоната - тя може да е напълно зонова, защото Бари е предложил и Соева Зона за вегани и вегетарианци. Просто протеинът ти трябва да е да речем твръдо тофу или соева кайма или подобни продукти. Така хем ще си си постеща, хем ще си в Зоната.

Винаги може една богата пролетна салата (въглехидрати) с малко зехтин или ядка (които не нарушават постите) да се обогати с мариновано в соев сос и подправки тофу, леко запечено на тиган.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот midea » Вто Апр 19, 2016 9:15 am

Благодаря за идеите, Маня, но никак не обичам тофу, да не кажа нещо по-силно. Пробвала съм всякакви веган имитации на месо и протеин, ами не ми допадат. Ще наблегна на киноа, салати с ядки... храненето трябва да в удоволствие. Наблюдавам сина ми, децата имат усет за храната, знаят кога и колко им е нужно, а възрастните сме го забравили това хранене по усет.
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот NikoLinia » Вто Апр 19, 2016 6:54 pm

Веган-протеин - конопени семена. Стават за добавка във всякакви манджи и салати!
Хубави резултати. Бъди здрава и щастлива! :yess: :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот Маня » Вто Апр 19, 2016 7:04 pm

Не съм съгласна, конопеното семе е мазнина. 5 г за 1 БМ, БП е 21 г, а БВ е 39 г. Така че си е просто мазнина. Аз ги ползвам именно като мазнина понякога.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот midea » Вто Апр 19, 2016 7:46 pm

Има много ядки, варива, семена с високо съдържание на протеин спрямо общото количество вещества в съответния продукт, но не съм срещала с повече протеин от колкото са въглехидратите. Елда, киноа, бадеми, нахут са ми любими, но не са смесен продукт. До колкото помня в смесения продукт протеините са в съотношение 7:9 към въглехидратите, нали?
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот Маня » Вто Апр 19, 2016 7:58 pm

Растителните протеини се усвояват по различен начин от организма от тези от животински произход.Затова в Зоната те не се отчитат в блоковете. Единствено соевия протеин се преработва по подобие на животинските протеини. Затова Бари е написал и "Соевата Зона". Естествено, вегани и вегетарианци ползват основно растителни протеини. Въпросът е доколко това отговаря на биохимията на организма ни. Аз не обичам месо. Мога месеци да карам без месо. Затова основно наблягам на млечни протеини и яйца (и преди Зоната бях така, дори за две години и нещо в Зоната сигурно съм изяла толкова месо колкото за последните 20 години от живота си). Но щом ще си постиш една седмица - направи го без да се притесняваш. И после отново се върни към балансирано Зоново хранене. Но допускам, че сама ще усетиш разликата, когато почнеш да си постиш. Ще ми е интересно да споделиш.

За да е смесен продукта два от основните макронутриенти, изчислени по формулата за блокове, трябва да са с приблизително еднакви стойности. Така даден продукт може да е ПВ или ВМ, или ПМ, или дори ПВМ.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот NikoLinia » Вто Апр 19, 2016 8:03 pm

Маня е права, че в конопения протеин има много мазнина, но в едно хранене този факт може да се пренебрегне, според мен. Има и грахов протеин, мисля. Аз си купувам и печена соя от здравословните щандове. 1БП по етикет ми излиза около 20 гр. Сега ми е период, в който не ми се яде месо. Но ям често риба. Също така и таратор много ме съблазнява в момента. Пък и салата със сиране или извара, винаги ми се струва добро решение. Все пак, ако решиш да сметнеш комбинация от разстителни продукти, които да съчетават протеини, въглехидрати и мазнини в идеални съотношения, моля да ги споделиш! :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот midea » Сря Апр 20, 2016 10:06 pm

Ники, благодаря за пожеланието от предния пост, така съм се била захласнала по протеините, че съм изпуснала важното. Здрави, щастиви и зонуващи с удоволствие да сме всички! Печената соя като ядки ли я хапваш?

Маня, ще споделя задължително как е постенето извън зоната. Аз и сега предполагам какво може да се получи ... ако се натъпча с бързи въглехидрати - фал, ето защо планирам да заложа на храните с по-нисък гликемичен индекс или по-просто на зелените въглехидрати и ядките.

:chef1: И да ви споделя една чудна хрумка. Лекинко ми е писнало от извара, но нали съм се хванала на хорото... ям си я. Днес на двата блока извара им метнах вътре супена лъжица лютеница (домашна) и понеже лютеницата си няма етикет и зеленчуците не са кой знае колко я броих за мазнина. В резултат от експеримента се получи деликатес! Мммм...
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот Italiano » Чет Апр 21, 2016 4:34 pm

Пробвай го същото с тахан. На мен ми харесва.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот NikoLinia » Чет Апр 21, 2016 6:21 pm

Да - печената соя като ядки + бяло винце и салатка от нещо, което ми се иска, поръсена с ядки или маслини, а най обичам със смлян сусам. Той дава чудесен вкус и аромат. Особено ако е леко запечен на сух тиган преди смилането. Опитай! :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот midea » Сря Апр 27, 2016 10:01 am

Привет,

Страхотни кулинарни хрумки сте ми добавили към дневничето! Благодаря! Тахана много го уважавам като продукт.

Включвам се по молба на Маня да споделя как се чувствам на веган режима. Страхотно е! Никога до сега постенето не ми е идвало толкова естествено и леко и като почна едно чистене... 2 кг заминаха към световния океан... За да не ви влизаме в детайли ситуацията от началото ми в зоната - :obscene-tolietpush: рязко премина към :obscene-tolietclaw: .... (Без да е патологично, просто се регулира много добре.) Най-накрая ще взема да стана зонов веган с елементи на отклонения...

Поправка: Включвам се да добавя, че се придържам предимно към зеленчуците от зелената част на зоната, веднъж на ден имам хранене с бобови, закусвам банан, хапвам, чия и ядки.
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот Katerinka » Сря Апр 27, 2016 6:24 pm

Браво Мидеа!!! Веган зона е много трудно нещо, поне за мен!
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Зонов дневник на Midea

Мнениеот midea » Чет Апр 28, 2016 8:08 am

Зонов веган с елементи на отклонения беше шега, много е сложно наистина. Аз не харесвам соевите продукти, а и единствено био соята не е ГМО, тя е скъпа... и става затворен кръг :)
Аватар
midea
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Мар 11, 2016 12:40 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron