Innil и Времето на ЗОНАТА

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Пон Яну 16, 2017 9:29 am

Добро утро от мен, една решила да промени себе си жена на 46 год.
Дойде и моето време за Зоната ... Няколко години подминават тази тема и се оправдавам пред себе си с липса на време. Пробвах различни диети, но никога не ги завършвах. Натрупаха се килограми, за три години 22 общо.

Как се реших за Зоната? --- Kацнах в нея на 14. 01. 17.
Сутринта на въпросния ден станах рано, направих кафе, имам такъв навик - докато не усетя аромата на кафето, мислите ми са блокирали.
За да ми бъде хубав деня, с кафенцето си хапнах една баклавичка, а след нея и чаша кефир. След половин час се почувствах много зле. Гадене и болки в корема и главата. Имам проблеми с кръвното от няколко месеца. Рязко качване на горната граница, много висока долна граница, ходене по спешни кабинети, лекари ...
Казах си СТОП - трябва ми промяна. Не искам да съм в редиците на приемащите ежедневно лекарства за кръвно хипертоници. Искам да съм здрава. Трябва да се преборя с килограмите. Имах много задачи за деня, но ги отмених, от моето здраве за момента няма по - важна, винаги отлагах за по - късно да отделя време на себе си. Ако сега не направя стъпка към промяната, това няма да се случи никога. Познавах вашия сайт. И направо дойдох тук.
Въпреки вкусната баклава ... изчислих, че са ми необходими 9 блока - хапването ми беше вече според правилата, които изчетох на един дъх. Всъщност четох през целия ден, вашите дневници, от книгата на Бари.
Пих много вода, цели 2 л /от месеци не пиех почти никаква вода, само чай 1 - 2 пъти в седмицата/. За да бъда стриктна, си водя записки и в една тетрадка от деня на моето решение.
Като начинаеща ще имам много питания, затова мисля е по-добре да се консултирам с вас, хората, натрупали опит във времето и УСПЕЛИ да променят начина си на живот, отношението към храненето.

И така мерките ми на 14. 01. 17 бяха:
Височина - 167 см
Тегло - 82.2 кг
Талия - 98 см
Ханш - 118 см.
Body fat - 47%!!!

ЦЕЛ - 57 кг!

Претеглих се още след първия ден, вчера. С огромна изненада отбелязвам, че теглото ми на втората сутрин е паднало - 80.4 кг.! Сигурно е от задържането на вода.

Днес:
Тегло - 80.8 кг /с 400 гр повече от вчера - може би защото не понасям много бобови - а за обяд и вечеря имах суров нахут към менюто си/ Може би не трябва да се тегля всеки ден?
Талия - 96 см
Ханш - 116 см.

Странно е за мерките, такава бърза промяна не съм си и помисляла, че може да има? :hm:
Дали не греша някъде? Всъщност, реших да се движа само в Зелената Зона. Без нарушения.
Не изпитвам никакъв глад - това не ми се е случвало през последните 10 години ...
Освен това, забелязвам, че много ми се работи, стоя до късно и съм изключително концентрирана ...
Направо съм щастлива, че съм тук! :potfl:
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Innil и Времето на ЗОНАТА

Зоната
 

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Вто Яну 17, 2017 8:58 am

Добро утро, искам да споделя, че започва моят четвърти Зонов ден.
Претеглих се тази сутрин, 80.2 кг. Мисля, че се справям засега.
Чувствам се много бодра, благодарение на Зоната.
Използвам продукти само от зелените.
Менюто тази сутрин:

Първа закуска - чаша кефир 1 БПВМ - тук имам въпросителна?

Втора закуска - омлет от един белтък 1/2 БП и 20 гр пуешка шунка 1/2 БП
ябълка 100 гр 1БВ
3 ядки кашу 1 БМ

За обяд не съм решила какво да приготвя.
Дано нямам грешки.
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот kitty-71 » Вто Яну 17, 2017 5:28 pm

Добре дошла в Зоната!
Като гледам сме наборки и сме започнали да се храним правилно по едно и също време./Аз започнах на 10.01.20017г./За съжаление на мен ми трябваше доста време, докато попадна на този сайт, но съм щастлива, че се случи, макар и след малко лутане. Ще си правим компания:) Тук всички са много отзивчиви.
Желая ти успехи в Зоната! :)
Аватар
kitty-71
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Яну 10, 2017 8:41 pm
Пловдив
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Маня » Вто Яну 17, 2017 5:37 pm

Innil написа:Добро утро, искам да споделя, че започва моят четвърти Зонов ден.
Претеглих се тази сутрин, 80.2 кг. Мисля, че се справям засега.
Чувствам се много бодра, благодарение на Зоната.
Използвам продукти само от зелените.
Менюто тази сутрин:

Първа закуска - чаша кефир 1 БПВМ - тук имам въпросителна?

Втора закуска - омлет от един белтък 1/2 БП и 20 гр пуешка шунка 1/2 БП
ябълка 100 гр 1БВ
3 ядки кашу 1 БМ

За обяд не съм решила какво да приготвя.
Дано нямам грешки.


Ако кефирът е нискомаслен (напр. този от 1% на хармоника) се домавя 1 БМ

И защо закуската е разделена на две части - и без това е много малка като обем - само 2 блока общо?
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Вто Яну 17, 2017 9:47 pm

Здравей kitty-71! Благодаря за посрещането! Наборки сме и долу-горе по едно и също време попаднахме в Зоната :)
Много се радвам и ти пожелавам да постигнеш целите си!
Маня, благодаря за забележката. Понеже четох за междинни закуски, реших, че може да разделя сутрешното хранене на две, много ми е трудно да хапвам нещо рано, огладнявам към 9-10. Ставам обикновено към 5.30.
Може би тук греша ... :hm:
Ако утре пробвам да направя една закуска към 6, дали ще е рано да обядвам към 11?
Най-гладните ми моменти от деня - към 10 сутринта и 15 следобяд.

Менюто ми днес, II част::

Обяд: омлет с 2 белтъка и 42 гр. пуешка шунка, сирене котидж 56 гр - 3 БП
броколи и карфиол на пара, общо 1 БВ и 2 кивита - 3 БВ
зехтин 4.5 гр - 3 БМ :)

Следобедна закуска: кисело мляко 2% половин кофичка - 1 БПВМ

Вечеря: пъстърва на пара 120 гр - 3БП
лук на пара - 1/2 чаша, доматено пюре - 1/2 чаша, ябълка 100 гр - 3 БВ
4.5 гр зехтин - 3 БМ

Забелязвам, че след хранене изпитвам силна жажда, но изчаквам около 30-40 мин и тогава пия вода.
Това усещане ми е ново, преди ожаднявах само през големите летни жеги :)
Последна промяна Innil на Сря Яну 18, 2017 6:33 am, променена общо 1 път
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Маня » Вто Яну 17, 2017 10:00 pm

Разделянето на сутрешната закуска е възможно, щом денят ти започва толкова рано. Важното е да не изпитваш глад между храненията. :) Исках да уточня защо го правиш :)

Пробвай и с чаша вода преди хранене, а в това време е още по-добре топъл чай от каквато си избереш билка или комбинация от билки. Може да се подслади със стевия, ако не можеш да го пиеш без подслаждане.

Справяш се идеално с блоковете :)

И не си забравяй блокчето преди лягане :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Сря Яну 18, 2017 9:40 pm

Привет от мен! Днес не ми остана време да пиша в дневничето ...
Маня, благодаря ти за милото отношение, съветите и напомнянето за вечерната закуска.
За да ми е по-лесно вечер преди сън хапвам кисело мляко.

Ето набързо днешния зелен зонов отчет:

Закуска ранна - 6.30 - чаша к. мляко - 1 БПВМ
Закуска в 10 - чаша кефир - 1 БПВМ
Обяд - сирене котидж 112 гр - 3 БП
- гъби на пара една чаша - 1/2 БВ
- 1 печена чушка - 70 гр - 1/2 БВ
- ябълки 200 гр - 2 БВ
- 1БМ - от сиренето

Сл. закуска - чаша кисело мляко
Вечеря - 120 гр пилешко филе сварено на пара - 3 БП
- 240 гр тиквички, запечени леко без мазнина - 1/2 БВ
- 2 кивита - 150 гр - 2.5 БВ
- 9 малки маслинки - 3БМ

Взех си киселото мляко и вече съм в леглото.
И ви пжелавам тиха зимна нощ ... :)
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Маня » Сря Яну 18, 2017 9:50 pm

Обедът ти е грешен - котижа трябва да е поне 168 г., ако е лидълски лайт по етикет е 64 г за блок, което си е просто кутийка котидж за 3 БП. И мазнините трябва да са 3 БМ - без да броиш тези в котиджа.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Чет Яну 19, 2017 1:25 pm

Добър ден от мен. Няма да пиша днес мерки :) Ще оставя отчета за събота, когато правя седмица в Зоната.
Маня, благодаря ти за поправката, днес коригирах количеството сирене котидж.

Меню /до обяд/

Първа закуска - чаша кисело мляко 2% - 1 БПВМ
Втора закуска - чаша кисело мляко 2% - 1 БПВМ

Обяд - палачинките на Маня - 2 броя без мазнина, пекох ги на чугунен тиган - 2БПВМ
- 1 с.л. сусамов бял тахан /Хармоника/ за намазване на палачинките /изключително вкусно е/ 1 БМ
- 64 гр сирене Котидж - 1 БП
- салата от суров карфиол 220 гр нарязан ситно с чопъра /сол, ябълков оцет/ 1/2 БВ
- половин киви - 30 гр - 1/2 БВ

Правих палачинките в петорно количество - синът ми обича много палачинки. Опитвам се да го приобщя към зоновото хранене, той има проблем с щитовидната жлеза /съмнения за Хашимото/. Надявам се този начин на хранене да му помогне. Палачинките му се сториха странни, но си хапна две с киви и сиренце котидж :)
Останаха палачинки за следобедната закуска и за вечеря, рецептата е чудесна, Маня :)
Ще мисля варианти за втората половина на деня.

Дали е добре да се хапва еднаква храна за обяд и вечеря?
Мисля да пия чай следобяд с две палачинки за междинното хранене.
Имам въпрос - дали може вместо 1 БПВМ за следобедна закуска да приема 2 ПБВМ, а за вечеря вместо 3 БПВМ
да останат 2 БПВМ - идват ми множко 3 БПВМ? Допустими ли са такива размествания на блоковете понякога или е по-добре да са винаги еднакво разпределени?
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Маня » Чет Яну 19, 2017 1:49 pm

Няма никакъв проблем обедното и вечерното меню да е едно и също. Може да се повтаря и през другите дни - въпрос на организация, подготовка, налични продукти, време за приготвяне. Има ястия, които могат да се сготвят за няколко хранени.

Приготвям си събота и неделя нещо като полуфабрикати - било протеинови или въглехидратни (пилешко филе, телешки кюфтета, катък, цедено кисело мляко, нахутен блат за сандвичи и пица, задушени зеленчуци, печени чушки (според сезона) и така като се прибера вечер скалъпвам вечерята и храненията за следващия ден в кутийчетата.

Дори ми се е случвало да си съчиня такова похапване, което ям от закуска до късновечерната закуска - просто цялото е 11 блока и си го разпределям за целия ден.

Готвенето в Зоната е въпрос на фантазия, лични предпочитания, но с правилен подбор на продуктите (предимно от зелената част на таблицата).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Чет Яну 19, 2017 9:22 pm

... Следва продължение на менюто от днес ...
Маня, палачинките се невероятно вкусни! Ще ги правя често. :)

И така:
Закуска между обяда и вечерята - 2 палачинки от днес, по рецептата на Маня 2 БПВ и 1 с.л. тахан - 2 БМ и ароматен чай

Вечеря - чаша кефир 1 БП
- една палачинка 1/2 БПВ,
- 2 ореха - 2 БМ
Тук имам въпросче - кефирът може ли да се приема с друга храна или трябва да се пие самостоятелно?

Преди сън - мисля, чаша кисело мляко 1 БПВМ
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Маня » Чет Яну 19, 2017 10:01 pm

Кефирът трябва да е 1 БПВ :)
Много миниатюрна вечеря от блок и половина, а мазнините 2 блока :)

Няма правила за комбиниране освен това да има равен брой блокове протеини, въглехидрати и мазнини при всяко хранене :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Съб Яну 21, 2017 8:47 am

Добро утро от една Зелена Новозонуваща. Казвам зелена, защото използвам само зелени продукти за моето хранене.
Измина една зонова седмица. Не съм си и помисляла, че за толкова кратко време ще има много положителни промени за мен!
Но нека първо отчета:

Тегло - 79.1 кг
Талия - 94 см
Ханш - 115 см
Body fat 42.4 %


Не съм си и мечтала за такива бързи резултати. Изгубих цели 3.1 кг!
Положителни промени, които отбелязвам:

1. Кръвно налягане - долната граница е под 100. Изчезнаха пристъпите на тревожност. Чувствам се много по-спокойна.
2. Спя добре, наспивам се бързо и съм изключително работоспособна и изпълнена с енергия.
3. Вече ми става един по-тесен стар панталон, който беше подреден дълбоко в гардероба за по-добри времена :)
4. Мога да затворя ципа на високите ми ботушки /които през изминалите два месеца бяха в кутията си/
Краката ми не се подуват, намаляха болките в стъпалата.
5. Не изпитвам глад - нито веднъж през изминалите зонови дни! Невероятно!
6. Нямам никакво желание за сладко /торти, шоколади, бонбони и пр./ - абсолютно никакво!
7. Почти не ми се пие кафе - само сутрин по няколко глътки /стар навик - но пиех по 2 чаши!/


Продължавам с удоволствие и вяра, че предстоят много по-добри резултати и че ще успея да променя хранителните навици на сина ми, да ги настроя към зоната :)
На тези, които са тук - благодаря ви, че ви има! Благодаря за полезните съвети и рецепти! Благодаря за помощта!
На тези, които се чудят дали да започнат или не - НЕ СЕ ЧУДЕТЕ, НЕ ГУБЕТЕ НИТО МИНУТКА, ЗОНУВАЙТЕ! :hooo:
Последна промяна Innil на Съб Яну 21, 2017 10:04 am, променена общо 5 пъти
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Съб Яну 21, 2017 9:02 am

Маня, благодаря, че ми посочваш грешките! Последната я допуснах поради разсеяност.
Ще внимавам занапред :)

Днес:

З1 - Извара - 56 гр 1 БП
- Ябълка - 100 гр - 1 БВ
- 1 Орех - 1 БМ


З2 - Извара - 56 гр 1 БП /мисля да бъде след малко втората закуска/
- 1 киви - 1 БВ
- 1 орех - 1 БМ


Обяд - Риба на пара /ципура/ - 3 Х 42 гр - 3 БП
- Броколи на пара, 1 и 1/2 чаша - 1/2 БВ
- 2 бр киви - 2 БВ
- 50 гр ябълка - 1/2 БВ
- 9 малки маслинки - 3 БМ


СЗ - Извара - 56 гр 1 БП
- Ябълка - 100 гр - 1 БВ
- 1 Орех - 1 БМ


Вечеря - още я мисля ...
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Innil » Пон Яну 23, 2017 7:30 pm

Ето ме и мен отново с дневничето.
Нека да напиша какво си хапнах днес ...

З - 1 кисело мляко 2 БПВМ

О - Мишмаш с печени чушки, лук и извара
2 белтъка - 1 БП
112 гр извара - 2 БП
печени чушки от консерва 350 гр - 2.5 БВ
лук - 65 гр - 1/2 БВ
1 с.л. зехтин - 3 БМ

СЗ - чаша кисело мляко - 1 БПВМ

В - 120 гр риба тон от консерва - 3 БПВМ
2 чаши прясно зеле - 1/2 БВ с малко оцет и сол
1/2 чаша варен нахут и половината от 1/4 чаша нахут - 2.5 БВ
3 с.л. авокадо - 3 БМ

Преди сън мисля, чаша кефир.

Трудно ми е да определям количеството на нахута. Колко грама са 1/4 чаша нахут?
"Ако ти искаш, след сто години в света нещо да се промени, започни сега. Божите мелници мелят бавно." Борис Стругацки
Аватар
Innil
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Яну 15, 2017 8:39 am
Жена

Re: Innil и Времето на ЗОНАТА

Мнениеот Маня » Пон Яну 23, 2017 8:21 pm

Всички грамажи включени в таблицата са получени като посоченото в оригиналната таблица на Бари Сиърс количество в чаши е премерено 2-3 пъти и е дадена някаква средна стойност. Така че начинът е такъв - взимаш си 1/4 чаша (аз съм си купила от алпака мерителни чаши и мерителни лъжички - потърси в нета), пълниш я с нахута, измерваш си я, щом така ти е по-лесно, и следващия път ще знаеш колко грама е.

В оригиналните таблици на Бари Сиърс само протеините и овеса и ечемика са дадени в унции (тук са превърнати в грамове).

Приятна битка с блоковете. Справяш се! :smdance:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 1 госта

cron