Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Маня » Пон Юни 29, 2015 9:28 pm

Уредих се с Маджаров 0,1%. Питах в един от близките квартални магазини дали поръчват други продукти на Маджаров освен нискомасленото сирене, което си купувам от тях. Оказа се, че поръчват и от киселите млека. И им се примолих и те се съгласиха при поискване да ми поръчват. Та днес съм с 10 кофички + голяма опаковка сирене (че тия дребните излизат по-скъпо). А в сравнение с Верея 0,1 % определено ми хареса повече, защото леко киселее като истинско мляко. Само него от серията не го водят по БДС (всички останали са по БДС). Но е със същата закваска. Иначе като гъстота си е като Вереята.
Протеини - 3,3 г
Въглехидрати - 4 г
Мазнини - 0,1 г
Трайност - 20 дни
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Зоната
 

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот gogo » Вто Юни 30, 2015 5:40 am

Italiano написа:Има ли смисъл да ровя из МЕТРО или Кауфланд за него, щото нямаме Фантастико в Блг?

В Кауфланд не съм го виждал, а Метро-то ми е бая далеч и не ходя.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот negat1ve » Пет Юли 10, 2015 12:56 am

Здравейте,

Понеже съм нов и виждам, че има извесни разлики между стойностите на различните видове извара на пазара, искам да попитам колко грама би трябвало да включва един блок протеини от извара "Маджаров"?!? Данните и за 100 гр. са:

Мазнини - 5 гр.
Въглехидрати - 2,4 гр.
Белтъци - 13,1 гр.

Ще е много по-лесно ако също ми обясните логиката стояща зад сметките за да мога да си смятам нещата сам по етикет. Иначе по купчината данни който са ми дадени пише само че един блок обезмаслена извара е 50 гр.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот gogo » Пет Юли 10, 2015 7:05 am

negat1ve написа:Здравейте,

Понеже съм нов и виждам, че има извесни разлики между стойностите на различните видове извара на пазара, искам да попитам колко грама би трябвало да включва един блок протеини от извара "Маджаров"?!? Данните и за 100 гр. са:

Мазнини - 5 гр.
Въглехидрати - 2,4 гр.
Белтъци - 13,1 гр.

Ще е много по-лесно ако също ми обясните логиката стояща зад сметките за да мога да си смятам нещата сам по етикет. Иначе по купчината данни който са ми дадени пише само че един блок обезмаслена извара е 50 гр.

Сметките са:
1МБ = (100/5)*1,5 = 30 гр.
1ВБ = (100/2,4)*9 = 375 гр.
1БП =(100/13,1)*7 = 53 гр.
Взима се най-малкото число. Излиза, че тази извара е прекалено маслена и не е балансирана като протеин. Търси по нискомаслена извара.
Формулата за изчисление по етикет можеш да откриеш в началото на дневника ми. Ако има нещо неясно - питай там. Успех!
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот negat1ve » Пет Юли 10, 2015 1:56 pm

Лошо - изядох вече 1 кофичка и имам купени 2 нови. Търсих алтернатива на сухата Мероне и от споменаването й по-напред в темата останах с впечетление, че става. Проблем ли е да изям наличната ми като я смятам за протеин + мазнина или просто да я изхвърля? Коя извара чат-пат става на вкус и има добри показатели освен Мероне? В Билата до нас в момента има заредени 4-5 вида - тази Маджаров, Мероне, Олиппус, една пак на бомбички къде винаги я има и като че ли въобще не се купува и насипна от деликатесния шанд (но тази няма етикет и никъде не пише, дали е обезмаслена).

Как изглежда тази:
извара в Лидл - 280 гр. смешно пакетче - 17 гр. протеин, 1 гр. мазнина и 3 въглехидрат, 1 гр. сол - доста ми харесва и е само 1,09 лв.

и на кои бранд е, че нещо не я откривам? Бомбичка ли е или кутия?
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Маня » Пет Юли 10, 2015 2:32 pm

Хапни си я изварата, но не добавяй мазнини.
В Лидл продават една в кутийки като за майонеза. Фолиото отгоре зеленее. Кремообразна. Силно обезмаслена. 0,2 г на 100 май беше. Приятна е на вкус и може да се ползва и за забъркване с плодове, какао.
В магазините вече може да се намери една българска фермерска "Ведраре" - прилича на домашна, има само 0,7 г. мазнини на 100 г. Едрозърнеста и суховата. Безсолна. На мен лично много ми допада.
Основно ползвам на Олимпус. Само трябва да проверяваш маслеността - защото има с по 5 г и с по 2 г на 100 г.
Не е лоша и изварата на Добрев, която се купува на кило от неговите млекарници.
Нискомаслена е и на Домлян. И тя е вкусна.
Естествено, това с вкуса е много индивидуално. Но всяка извара може да се превърне в пиршество с малко фантация :chef1: Вариантите, които предлагат препоръчваните храни в Зоната, съчетани с извара са стотици.
Просто гледаш по етикетите маслеността да е до 1,5 г. на 100 г - така минава за нискомаслена или обезмаслена. И може да и се добавят мазнини.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот negat1ve » Пет Юли 10, 2015 7:48 pm

Това са изварата, нискомасления котидж и пуешката шунка нали?
Изображение
Конкретно за пуешкото питам, че отзад на етикета са описани една камара Е-та и ако не беше балансиран продукт едва ли щеше да е първия ми избор що се отнася до месо!?! Дирекно по таблицата с блоковете ли се взимат грамажите или има пак сметки по етикет?
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот gogo » Пет Юли 10, 2015 7:57 pm

negat1ve написа: Дирекно по таблицата с блоковете ли се взимат грамажите или има пак сметки по етикет?

Извара, шунка и други подобни, чието съдържание варира според производителя, е добре да се изчислява по етикет. Продукти, като домат, ябълка, пилешко, телешко, риби и подобни си ги взимай от таблицата.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Маня » Пет Юли 10, 2015 8:14 pm

Котиджа и изварата са това. За шунката не мога да кажа нищо, защото по принцип не купувам каквито и да било колбаси, пък били те и от цяло месо. А тая дето е уж пуешка според мен също е доста "преработена", за да изглежда от цяло месо. :lol: Бая дърти и угоени трябва да са били пуйките, че да извадят такова филе за шунка :laugh1: Вярно, по-лесно е с готова сухоежбина, но човек тръгнал към Зоната трябва да се опитва да приема и качествена храна.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот bruki » Съб Юли 11, 2015 10:40 am

Днес си купих котидж от Лидл на промоция - 1,24лв за бройка.
Аватар
bruki
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Вто Яну 27, 2015 8:37 am
Жена

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот negat1ve » Съб Юли 11, 2015 2:46 pm

По-напред в темата шунката беше спомената в положителна светлина и затова си взех.
Последна промяна negat1ve на Нед Юли 12, 2015 1:20 pm, променена общо 1 път
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Маня » Съб Юли 11, 2015 3:53 pm

негатив, моля те задавай си въпросите в темата за хранене. Тази тема има друга цел - инфо за продукти, подходящи за зоната.
Шунката влиза в зоновите храни, аз просто споделих личното си мнение за обработените храни, защото и шунката е от тях. Аз просто не употребявам. Особено след като прочетох и последната книга на Бари просто се старая да сведа до минимум "обработените" храни. Хранителната промишленост в цял свят е една и съща, ползва едни и същи "хитрини", за да привлича купувачите и "поевтинява" някои продукти за своя лична печалба и причинява не малко вреди на здравето ни.
А иначе тя си е ОК. Много зонковци я употребяват. Броиш я само за протеин. По формулата се избира най-малкото число. Ако нещо е "смесен" продукт поне за два от елементите П В М стойностите са много близки, както е при киселите и пресните млека например. Всички месни продукти са си протеини. И те няма как да не съдържат мазнини.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Tatyana » Пон Юли 13, 2015 2:17 am

negat1ve написа:Това са изварата, нискомасления котидж и пуешката шунка нали?
Изображение
Конкретно за пуешкото питам, че отзад на етикета са описани една камара Е-та и ако не беше балансиран продукт едва ли щеше да е първия ми избор що се отнася до месо!?! Дирекно по таблицата с блоковете ли се взимат грамажите или има пак сметки по етикет?


Прекрасен избор на протеини - ако нямаш баба и дядо на село естествено :bigsm2:... Пуешкото филе е най-доброто, което съм намирала на пазара (защото пише точно филе на етикета и котките го ядат :bigsm5:, за разлика от другите "филета", които съм тествала) :bigsm18:. На това конкретно пише 93% пуешко месо, а обърни внимание на нашата фирма "Орехите" - уж подобно на вкус, но пише 10 % пуешко :о . Котките не го ядат, освен, ако не са много гладни и ти е ясно какво има там за съжаление :bigsm4:. Същото го има и свинско в Лидъл, но аз много не съм фен на свинското. От там си взимам и страхотини консерви с пуешко месо (чисто месо заедно с желето) с жълт етикет, но пак има и свинско.
За мен Лидъл става все повече един от любимите ми магазини - очевидно си държат на качеството, ама така е като шапката отгоре е немска.
Успех с режима (и не само) и дано от Негатив в скоро време смениш ника си на Позитив :bigsm1: :bigsm18:

Иначе с нетърпение чакам да пуснат там резачките за дини тези дни. Взехме си днеси 12 бр. четки за 6 лв., както и кокосови палми за 16 лв. бройката. Като някога стигна до моя дневник ще пусна и снимки да видите градината - страхотна става въпреки, че съм съвсем начинаещ градинар :skyle5: :bigsm4:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот gogo » Вто Юли 14, 2015 9:27 am

Маджаров 0,1% кисело има и в Поморие. Пробвах го. Стори ми се доста по истинско от това на Верея 0,1%.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот Маня » Вто Юли 14, 2015 9:43 am

gogo написа:Маджаров 0,1% кисело има и в Поморие. Пробвах го. Стори ми се доста по истинско от това на Верея 0,1%.

Определено е по-истинско, защото започва да киселее след ден два. И отделя цвик. Вереята изобщо не постига този вкус на домашно кисело мляко. Имах възможност да сравня домашно и Маджаров преди две-три дни. Като изключим, че домашното е пълномаслено, вкусът е много близък.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Шерлок Зонс - детективът на Зоната

Мнениеот negat1ve » Вто Юли 14, 2015 6:27 pm

Tatyana написа:За мен Лидъл става все повече един от любимите ми магазини - очевидно си държат на качеството, ама така е като шапката отгоре е немска.

В началото пробвах кисалото и прясното им мляко 0,1% и след като не ми допаднаха на вкус си ограничих посещенията натам, но беше главно защото не успявах да изнамеря балансирани продукти из асортимента им. Сега с четенето по форуми нещата са по-добре, искрено се изненадах че котидж-а ми допада толкова като вкус (не обичам особенно сирене). Мерси!

Това ли е овесът който пазарувате от руските магазини?
Изображение
Питах една от продавачките и доколкото успях да разбера това беше единствения наличен овес на цели зърна. Мадамата беше рускоговоряща и българския й не беше особенно добър ;)
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта