Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот eldass » Вто Апр 01, 2014 9:02 am

По спомени овес може да се яде 3-4 пъти седмично ако не се приема рибено масло, за да не се предозира ГЛК.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Вто Апр 01, 2014 9:24 am

marianapanova написа:Някой знае ли дали можем да хапване овес всекидневно за закуска тъй като това ми е най удобната и бърза закуска

Марианка, уточни по колко блока на ден и дали пиеш рибено масло. Ако не пиеш високи дози рибено масло, можеш да си хапваш всеки ден. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот marianapanova » Вто Апр 01, 2014 9:38 am

Хипо по 3 блока за закуска,рибено масло приемам много малко количество,което е смесено с други витамини и елементи с две думи пия витамини supple maman.
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Вто Апр 01, 2014 10:26 am

Значи спокойно си хапвай, ако искаш и всеки ден.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот marianapanova » Вто Апр 01, 2014 10:53 am

Благодаря Хипо, ще го хапвам докато ми омръзне днес го ядох с краставица утре с ябълка и така
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот korneliq » Вто Апр 01, 2014 10:57 am

Здравейте!Съвсем нова съм , от вчера и се опитвам да вляза в така нар.,,зона,, като това ми е 2-ри опит.1-ЯТ път ми се видя нещо много сложно ,а и някои рецепти които видях от нета ми се видяха доста безвкусни , но както и да е , иначе мисля , че е много хубав този режим на хранене и ще направя нов опит да вляза и да свикна , пък дано да успея.Значи вчера си купих ново кантарче и започнах с тегленето , но всъщност забърках една огромна зелена салата, която много трудно изядох , просто ми дойде в повече, затова искам да попитам ако може някой да ми даде примерни грамажи или линк , където има такива рецепти, на салати , че нещо не се справям , сега си изчислих следното:63 г маруля-1-8, 40г зелен лук-1-2 вб, 50г репички-1-8 вб, 60г краставица-1-8 вб,лим . сок -35 г -1-2 вб, ами нещо такова ама не съм сигурна и затова питам , май нещо греша, а пък ми е много важна салатата, защото консумираме много салати , благодаря
korneliq
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 10:40 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Вто Апр 01, 2014 10:58 am

Марианка, защо го ядеш с въглехидрат? :think2: Ти по 4 блока въглехидрати ли закусваш?
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Wildflower » Вто Апр 01, 2014 11:00 am

Имам въпрос относно хляб "Тонус". Колко от него прави 1ВБ? Пише на опаковката, че няма брашно и че има 42.1% въглехидрати.
Life is far too important a thing ever to talk seriousely about.
Аватар
Wildflower
 
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Мар 30, 2014 3:01 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Вто Апр 01, 2014 11:03 am

Wildflower,
След като има 42.1% въглехидрати в 100гр, значи 1ВБ=21гр.
Странно и Бонус с l-carnitine е без брашно, а има 33% въглехидрати. :think2:
Последна промяна HippoDel на Вто Апр 01, 2014 11:07 am, променена общо 1 път
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Вто Апр 01, 2014 11:06 am

Wildflower написа:Имам въпрос относно хляб "Тонус". Колко от него прави 1ВБ? Пише на опаковката, че няма брашно и че има 42.1% въглехидрати.

21 гр = 1БВ
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот eldass » Вто Апр 01, 2014 11:15 am

Привет, Корнелия! :) Аз ям въглехидратите предимно под формата на сурови зеленчуци и наистина порцията е в купа. :lol: Пример за 3 блока : 250 гр. салата /айсберг или маруля/ + 40 гр. пресен лук + 240 гр. домат + 100 гр. ябълка за десерт. Моята любима салата е 220 гр. карфиол + 130 гр. селъри + 120 гр. домат + 120 гр. чушка + 50 гр. варен нахут или леща, която е също 3 блока. Друга предпочитана комбинация е 250 гр. суров спанак + 180 гр. домат + 2 блока плодове. Аз задължително ям на обяд и вечеря някаква салата в такова количество.
Този път ти пожелавам повече успех в Зоната, особено сега когато предстоят най-хубавите и благодатни сезони от към зеленчуци и плодове. :yess:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Вто Апр 01, 2014 12:02 pm

korneliq написа: Значи вчера си купих ново кантарче и започнах с тегленето , но всъщност забърках една огромна зелена салата, която много трудно изядох , просто ми дойде в повече, затова искам да попитам ако може някой да ми даде примерни грамажи или линк , където има такива рецепти, на салати , че нещо не се справям , сега си изчислих следното:63 г маруля-1-8, 40г зелен лук-1-2 вб, 50г репички-1-8 вб, 60г краставица-1-8 вб,лим . сок -35 г -1-2 вб, ами нещо такова ама не съм сигурна и затова питам , май нещо греша, а пък ми е много важна салатата, защото консумираме много салати , благодаря

Здравей, Корнелия!

Ти си налучкала как стават нещата със зеленчуците - мериш си на половинки, четвъртинки, осминки и т.н.
По-лесен метод от това засега няма. Всъщност една съфорумка е направила една таблица, но засега няма как да се приложи технически, но по-важното е, че има грешки и не можем да се доверим напълно.
Няма и как да има готови рецепти за салати, защото всеки си предпочита различни неща, а често салатата се спретва според това, което има в хладилника.
Ако всички видове салати трябваше да ги вкарваме в раздела за рецепти в сайта, щяха да станат десетки страници.
Импровизирай, смятай и така. Имаш таблица с грамажи и бройки, така че действай!

Успех!
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Вто Апр 01, 2014 12:06 pm

Отдавна ме мъчи един въпрос, който искам да споделя с вас.

Тъй като във форума се прокламира яденето на обезмаслени продукти (говоря за 0 или 0,1%), как се връзва това с балансирането на мазнините. Ще се опитам да го обясня. Както знаем, 1МБ=3г мазнини, но половината от тях ги приемаме във вид на ”скрити мазнини” от протеиновите продукти, а останалата половина ги ядем във вид на ядки, маслини или други полезни мазнини, така че всъщност приемаме 1МБ=1,5г. Поради тази причина, когато ядем чист протеин на прах го допълваме с 3г мазнини, а не с 1,5 за да балансираме. До тук добре, но какво става при обезмаслините млечни продукти?

Да вземем например, обезмаслено кисело мляко със стойности:
протеини 3,5г
въглехидрати 4,5г
мазнини 0,1г
200г = 1ПБ+1ВБ, но колко ”скрити мазнини” има в 200г от това мяко? Отговорът е 0,2г, тогава не трябва ли да взимаме и в този случай повече от 1,5г допълнителни мазнини, за да балансираме?

Същото се получава и при извара с 0,5% масленост. Например, ако изварата е с:
протеини 14г
въглехидрати 4г
мазнини 0,5г
50г = 1ПБ, но колко ”скрити мазнини” има в 50г от изварата? Отговорът е 0,25г. А ако изварата съдържа повече протеини, например 17 или 18г и е пак с 0,5 мазнини, тогава 1ПБ=41 или 38г. В този случай ”скрити мазнини” в 1ПБ са още по-малко 0,2г.
Тогава не трябва ли да приемаме и с обезмаслената извара повече от 1,5г допълнителни мазнини, за да балансираме?

Знаем, колко важно е приемането на достатъчно мазнини, заради по-бавното усвояване на въглехидратите. Така не се ли получава недостиг на мазнини? Какво ще кажете?
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Вто Апр 01, 2014 12:20 pm

Ами, те са скрити, защото не ги виждаш на етикета.
Приеми, че на практика обезмаслените продукти все пак имат някакви мазнини. Скрити.
Иначе по примера ти излиза, че няма средно положение - обезмаслените по 3 гр., а към необезмаслените не добавяме мазнини, защото си имат.
Приема се, че протеинът на прах е напълно, хипер, мега, ултра обезмаслен и затова се взимат 3 гр., макар аз лично да имам съмнения и за него, ама то вече си зависи от марка, производител и т.н.
Замисли се, след като миеш купичка, в която си яла кисело мляко 0,1% масленост, не усещаш ли мазничко по стените!
Това са скритите мазнини.
И при изварата пак остава леко мазничко.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Вто Апр 01, 2014 12:25 pm

Да ви се похваля:
Довечера ще ми донесат някакъв желиран протеин. Много ми го хвалиха, че засища.
Бил на кубчета и в някакви кутийки, които е удобно да си носиш с теб.
Не е нужно да се съхранява в хладилник, но все пак да се държи на температура докъм 30 градуса.
Смятах го, че излиза 17 стотинки на блок, което е чудесно откъм цена.
Хем лесно, хем евтино!
Нямам търпение за довечера!!
:bigsm16:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Вто Апр 01, 2014 2:15 pm

Italiano написа:Да ви се похваля:
Довечера ще ми донесат някакъв желиран протеин. Много ми го хвалиха, че засища.
Бил на кубчета и в някакви кутийки, които е удобно да си носиш с теб.
Не е нужно да се съхранява в хладилник, но все пак да се държи на температура докъм 30 градуса.
Смятах го, че излиза 17 стотинки на блок, което е чудесно откъм цена.
Хем лесно, хем евтино!
Нямам търпение за довечера!!
:bigsm16:

Айде, чакам да споделиш мнение, марка, цена на кутия, състав и т.н. :lol:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта