Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Нед Авг 31, 2014 11:43 am

Звучи много добре, даже си записах. Много обичам броколи, но никога не съм ги пробвала сурови. Още довечера ще пробвам рецептата ти :hug:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Tonkata » Нед Авг 31, 2014 3:41 pm

Manya написа:Комбинация от карфиол, броколи, тиквичка и краставица (сурови и настъргани) става страхотна салата :) :) . С добавени магданоз, копър, чер пипер. По 1/4 блок от всяко - за 1 БВ (но е обемна). Към нея може да се добави нахут 1 БВ . И да и се сложи дресинг от 1 БПВ кисело мляко. 3 смлени ореха за 3 БМ. Пробвай някой ден. Десерт - плод 1 БВ. И 2 БП - пиле, риба, месо...

Маня, с удоволствие приготвям твоите хрумвания за Зонови манджи. Винаги са интересни и вкусни ! Поздравления ! :Hello: :bigsm39:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот inessita » Нед Авг 31, 2014 7:53 pm

Здравейте, наскоро реших да прочета по-подробно за Зоната и в крайна сметка реших да опитам да се храня по този начин, още повече, че имам проблем с хормоните на щитовидната жлеза. Изчислих си, че трябва да приемам по 9 блока на ден. Според една табличка в сайта трябва да закусвам по 2. Искам да закусвам кисело мляко. Доколкото разбрах трябва да се консумира такова от 0,1%, но аз не искам да консумирам такова поради ред причини. Има ли опция да си ям мляко 2% примерно, без да добавям допълнително мазнини като ядки или нещо друго? Също много обичам сирене. Какво сирене бих могла да ям за да е зоново? Имам предвид бяло саламурено сирене. И още един въпрос четох за непреработените овесени ядки. Бихте ли ми казали вие от къде купувате такива?
Извинявам се за многото въпроси, но някои неща наистина не са ми ясни :)
Аватар
inessita
 
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Авг 31, 2014 7:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Нед Авг 31, 2014 8:15 pm

Инесита, добре дошла и поздрави за решението да се насочиш към Зоната.
Кисело мляко 2% (препоръчително е на Елби, защото е едно от малкото млека, които са почти истински) може да се консумира без добавяне на мазнини. Но лично аз не бих ти препоръчала това да е закуската ти. Дори 2 блока (което е 1 бурканче) ще те престържат и ще огладнееш доста до следващото хранене.

Повечето от нас ползват не овесени ядки, а овес на зърна. Може да се намери и на пазара, и в магазини за здравословни храни, и руските магазини Берьозка (само трябва да е белен, не за животни). В краен случай може и овесени ядки, но не от фините, а тези, които са само смачкани. Но за предпочитане винаги е цялото зърно.

И не се притеснявай да питаш. Всички минаваме по този път. Хората с повечко или по-малко опит в Зоната винаги ще дадат отговор на въпросите ти.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот inessita » Нед Авг 31, 2014 8:39 pm

Manya благодаря ти за бързия отговор! Още утре ще си потърся овес. По принцип на мен ми е доста трудно да изям дори цяла кофичка кисело мляко, но ще го използвам в случаи, в които няма какво друго да ям :) А ти какво сирене ядеш, аз много обичам най-обикновено бяло сирене и почти не сядам на масата без него. Какво сирене мога да използвам за да съм в зоната?
Аватар
inessita
 
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Авг 31, 2014 7:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Нед Авг 31, 2014 8:47 pm

Аз лично ползвам козе сирене, но вече съм 8 месеца в зоната и си разрешавам понякога да си хапвам по 1-2 блока сирене, което означава 28-56 г. Броя го за твърдо сирене. И въпреки че преди Зоната не сядах на масата без сирене, сега просто се въздържам и си го разрешавам рядко. В първите 2-3-4 месеца е добре да се придържаш към продуктите от зелената зона, за да настроиш карбуратора, както обичаме да казваме тук. Така че е за предпочитане да замениш сиренето с извара.
На пазара (в магазинната мрежа) предлагат едно на Маджаров с намалена масленост. Но ти явно имаш свои съображения за обезмаслените млечни продукти. Така че не знам как би реагирала на него. Но то си е много много приятно на вкус.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот inessita » Нед Авг 31, 2014 9:27 pm

Утре ще потърся и него. Аз по принцип харесвам продуктите на Маджаров. В сайта им пише, че съдържа Протеини 20 ±1%, Мазнини 10±1%, Въглехидрати 1,5±1%, сол 3-4,5%. Обаче сега пък проблем с изчисленията. Общо взето всичко, което съм опитала да изчисля по етикет винаги е смесено. Тук изчислявам протеини 35гр. са един блок, мазнини 15гр. са един блок, въглехидрати 600гр. са един блок. Тук излиза че съдържа предимно мазнини. Обаче как да изчисля ако отрежа 15гр сирене още колко грама домати и шунка да добавя за да си го хапна зоново?

Извинявам се ако има някъде обяснено това, малко съм объркана :th:
Аватар
inessita
 
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Авг 31, 2014 7:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Нед Авг 31, 2014 9:43 pm

Каквото и сирене да си избереш, все мазнина ще излезе като го изчисляваш. Така че сирене - 28 г за 1 БП и не добавяш мазнини. Хапваш и 240 г домат и ето ти 1 БПВМ. Като вкючиш шунка 1 БП (не знам колко е шунката, защото не консумирам такива измислени продукти), добавяш и 240 г чушка/140 г печена чушка и 3 маслини и всичко това ти прави 2 БПВМ. Ако трябва да са 3 БПВМ - можеш да увеличиш или сиренето или шунката с 1 блок (внимаваш ако е сирене да не добавяш повече мазнини, ако е шунка - още 3 маслини, или 3 бадема, или 3 лешника, или 1 орех - за предпочитане сурови ядките) и за да не става голяма порцията чушки и домати, добавяш 1 БВ плод за десерт (половин ябълка, една праскова, чепка грозде - гледаш зелените плодове поне първите месеци).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот inessita » Нед Авг 31, 2014 10:06 pm

Manya благодаря ти за изчерпателните отговори :hug: ! Утре стартирам.
Аватар
inessita
 
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Авг 31, 2014 7:28 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Биби » Пон Сеп 01, 2014 11:10 am

Здравейте! Четох, четох и след като вчера си накупих мисля всичко необходимо, реших и аз да се включа в зонуването. Тъй като имам мноооого килограми за сваляне и докарани от неправилно хранене здравословни проблеми, мисля, че Зоната е моят път. Надявам се, че ще помагате със съвети. Изчислих си 9 блока и 3.57л вода на ден. Това с водата ще бъде адски трудно, но надявам се постепенно да свикна :) . Разпределих си храненията така - 2 -3 -1 -2 -1. Сутринта закусих 28гр. овес, който сварих снощи и оставих да набъбне, 112гр. обезмаслена извара и 6 маслини. След малко ще обядвам зелен боб с кисело мляко. В тази вкусно изглеждаща гозба, която още се готви има по 3БВ и 3БМ и 1БП, разпределени така - зелен боб - 180гр.1БВ, кис. мляко - 220гр. 1БВ и 1БП, домати - 120гр 1/2БВ, лук - 65гр. 1/2БВ, чесън, сол, копър и зехтин - 1ч.л. 3БМ. Изпекох си и 56гр. пилешка пържолчица, за да си добавя 2БП. Надявам се, че съм комбинирала добре храните. Ако имам пропуски, моля ви, поправяйте ме.
Аватар
Биби
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Апр 28, 2014 2:24 pm
Търговище

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Пон Сеп 01, 2014 11:26 am

Добре дошла Биби и успешно пътуване в Зоната.

Поздравления за първите две блюда за деня. Справила си се много добре със смятането. И продължавай така.

Колкото до водата - най-лесно е да си сложиш до себе си една бутилка от 1,5 литра и да я изпиеш за първата половина от деня. После пълниш отново (или си купуваш пак нова, ако е минерална вода) и я допиваш до лягане. Част от тази вода можеш да приемаш под формата на чай (топъл или студен) - билков, зелен, черен - подсладен със стевия, ако не можеш да го преглътнеш ако не е сладък. Така ще намалиш чистата вода, ако тя те притеснява. Но не се насилвай изведнъж на многото литри. Пробвай в началото да са поне 2 л на ден и постепенно ги увеличавай.

Освен това е много вероятно с тези 9 блока да имаш усещане за глад, което невинаги е глад всъщност. В такъв момент просто пий вода. Така ще разбереш дали е жажда или глад. Защото глад в Зоната не се допуска. Всяко следващо хранене трябва да е преди да си огладняла.

И не забравяй, че Зоната е преди всичко хранене за здраве, а свалените килограми са бонус!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Биби » Пон Сеп 01, 2014 12:52 pm

Manya, благодаря много за съветите. С водата така и започнах да правя - сипвам си в шише и като го изпия пак сипвам. В момента пия и една джинджифилова вода, която ми казаха, че била полезна за организма - прочиствала. Тя има съвсем лек вкус на джинджифил и всъщност е много приятна. От нея изпивам 1,5л и си продължавам с обикновената. Прави се по следния начин - в 1,5л вряла вода се слага парче обелен джинджифил около 1см. Оставя се 2 мин. да поври и след това се запарва за още около 2-3мин. Вади се джиджифила и тази вода се изпива за един ден.
Аватар
Биби
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Апр 28, 2014 2:24 pm
Търговище

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Пон Сеп 01, 2014 12:56 pm

Ако и сложиш и 1 пръчка канел - става още по-добре.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Tonkata » Пон Сеп 01, 2014 1:01 pm

Добре дила и от мен, Биби !
Изборът ти да си в Зоната е най-правилния начин да се справиш както със здравослевни приблеми /който ги има/ и да намалиш "благоденствието" разбирай килограмите ! :laugh4:
Доколкото до водата, притесненията ти са напразни. Желанието за пиене ще се увеличава право пропорционално на правилното Зонуване !
Успех ! :bigsm21:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Биби » Пон Сеп 01, 2014 2:22 pm

Здравей и на теб, Toni! Много ще се радвам тези килограми да спрат да благоденстват върху мен, но най-вече ще се радвам да си излекувам псориазиса, който ми откриха преди 3 години и който всички лекари твърдят, че е нелечим.
И една питанка - сутрин си пия кафето с много малко мляко - около 10-20мл. Трябва ли да го смятам като блок.
Аватар
Биби
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Апр 28, 2014 2:24 pm
Търговище

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Italiano » Пон Сеп 01, 2014 3:39 pm

Не, 10-20 мл. мляко е нищожно количество, а и по принцип е балансирано, така че не го брой.

И с това приключваме 3-та част.
Заповядайте в 4-та част на темата!
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Предишна


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта