Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот HippoDel » Пон Авг 18, 2014 2:21 pm

Mariela_berry написа:Аз имам още един въпрос, за калкулатора и относно това за активността, в моя случай аз работя 7 дни в седмицата по 11 часа,на две места, едното е ресторант за бързо хранене,а другото е градинарство(то е по-тежкото),та въпроса ми е как да си определя активността,за да съм най-точна в определянето на протеиновите блокове? Усилени тренировки 5 дни седмично ли е?

Здравей Мариела.
Отговорът на въпроса ти е доста относителен, защото само ти си знаеш колко ти е реално натоварването, аз бих те посъветвала да си изчислиш блоковете за умерена активност и за активен начин на живот, ако разликата е само един блок, хапвай повечето блокове, но ако е повече от един блок, вземи средна стойност и пробвай два, три дни, ако усетиш, че не ти достига енергия увеличи блоковете. Важното е да се вслушваш в тялото си и когато си в Зоната да не усещаш умора, а напротив прилив на енергия.
Успех!
П.П. Погледнах предишния ти пост, ако хапваш 10 блока с 11 часов работен ден, това определено са малко блокове. Обикновено се хапват 10 блока с умерена активност или лека активност, освен ако не си супер миньонче. :)
За разпределението на блоковете за деня е най-добре да имаш 3 основни хранения по 3 блока и 2 междинни закуски по 1 блок, ако ти е много дълъг деня можеш за имаш 3 междинни закуски. Но всичко това е строго индивидуално според режима и навиците на всеки. Важното е след закуска от 1 блок да нямаш по-голяма пауза от 2 часа до следващото хранене, а след 3 блока хранене да нямаш по-голяма пауза от 5 часа до следващото хранене. Нощната закуската, преди сън е от 1 блок, независимо колко дълго ще спиш.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Mariela_berry » Вто Авг 19, 2014 12:51 am

HippoDel написа:
Mariela_berry написа:Аз имам още един въпрос, за калкулатора и относно това за активността, в моя случай аз работя 7 дни в седмицата по 11 часа,на две места, едното е ресторант за бързо хранене,а другото е градинарство(то е по-тежкото),та въпроса ми е как да си определя активността,за да съм най-точна в определянето на протеиновите блокове? Усилени тренировки 5 дни седмично ли е?

Здравей Мариела.
Отговорът на въпроса ти е доста относителен, защото само ти си знаеш колко ти е реално натоварването, аз бих те посъветвала да си изчислиш блоковете за умерена активност и за активен начин на живот, ако разликата е само един блок, хапвай повечето блокове, но ако е повече от един блок, вземи средна стойност и пробвай два, три дни, ако усетиш, че не ти достига енергия увеличи блоковете. Важното е да се вслушваш в тялото си и когато си в Зоната да не усещаш умора, а напротив прилив на енергия.
Успех!
П.П. Погледнах предишния ти пост, ако хапваш 10 блока с 11 часов работен ден, това определено са малко блокове. Обикновено се хапват 10 блока с умерена активност или лека активност, освен ако не си супер миньонче. :)
За разпределението на блоковете за деня е най-добре да имаш 3 основни хранения по 3 блока и 2 междинни закуски по 1 блок, ако ти е много дълъг деня можеш за имаш 3 междинни закуски. Но всичко това е строго индивидуално според режима и навиците на всеки. Важното е след закуска от 1 блок да нямаш по-голяма пауза от 2 часа до следващото хранене, а след 3 блока хранене да нямаш по-голяма пауза от 5 часа до следващото хранене. Нощната закуската, преди сън е от 1 блок, независимо колко дълго ще спиш.


Hippodel много благодаря за съветите, ще изчисля отново блоковете,но наистина втората ми работа-градинарство е много тежка,особено тук в Америка. Може да се каже,че съм миньонче :lol: :lol: висока съм 164см и тежа 48 кг,ако ги направя 3 основни закуски с по 3 блока и 2междинни с по 1блок,това означава 11 блока за целия ден,а си ги изчислих,че ми трябват 10 при активен начин на живот и 9 при умерен начин на живот. Ти от колко време си в "Зоната"? Всеки ден в едни и същи часове ли трябва да се храня или както си ги направя,но без да надвишават 5 часа и 2 часа междинните закуски, например днес съм закусила в 8:00ч,утре задължително пак трябва да е в толкова,а не например в 7 или 7:30 ?И исках да попитам също,какво използвате за подсладител,когато пиете чай? Понеже всички познати подсладители са отбелязани в червенко в таблицата. Тук продават сурови кокосови кристали,но незнам дали няма да попаднат и те в графа "лош избор" :)
Mariela_berry
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот gogo » Вто Авг 19, 2014 5:34 am

Mariela_berry написа: Всеки ден в едни и същи часове ли трябва да се храня или както си ги направя,но без да надвишават 5 часа и 2 часа междинните закуски, например днес съм закусила в 8:00ч,утре задължително пак трябва да е в толкова,а не например в 7 или 7:30 ?И исках да попитам също,какво използвате за подсладител,когато пиете чай? Понеже всички познати подсладители са отбелязани в червенко в таблицата. Тук продават сурови кокосови кристали,но незнам дали няма да попаднат и те в графа "лош избор" :)

Не е необходимо да спазваш едни и същи часове за хранене. Правилото е между 2 хранения да нямаш повече от 5 часа. Сиърс не определя минимално време. Ако искаш яж на 2 часа като си разпределиш полагащите се блокове. 30 минути преди хранене се пие вода 200-300 мл. До 1 час от ставане от сън(събуждане) трябва да закусиш.
Захар и подсладители не ползвам. Пия си чая натюр. Обичам да усещам вкуса му. Успех.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот TheCatCharli » Вто Авг 19, 2014 8:56 am

Mariela_berry написа:.....И исках да попитам също,какво използвате за подсладител,когато пиете чай? ....


Виж тук - Стевия
Аватар
TheCatCharli
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 9:54 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Mariela_berry » Вто Авг 19, 2014 11:18 pm

Много благодаря за съветите и помощта :) сега ми остава само да си разпределя блоковете и да "вляза" в Зоната :)
Успешна седмица!!!
Mariela_berry
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:50 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Сря Авг 20, 2014 5:53 pm

Здравейте, преди секунди се регистрирах и ето ме тук...От няколко дни разглеждам страхотният сайт, който сте направили... помогнахте много. Книгата на БС прочетох преди няколко месеца, но ми беше толкова объркано всичко, че си оставих време да я прегледам още веднъж и сега заедно с вас мисля, че съм готова да се гмурна в зоновото приключение. :)
Имам нужда както от отъняване така и от справяне с някой здравословни проблеми като това, че напоследък вдигам кръвно. Знам, че е от килограмите, знам и, че не искам да пия лекарства та...затова пак съмТУК :th: .Ми май това е...
Ще се радвам ако мога да питам от време на време, както и да споделям различни усмивки))).
Благодаря предварително :bouquet:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Сря Авг 20, 2014 5:57 pm

Ето го и първия въпрос:

За готвене използувам само кокосова мазнина (най-устойчива е на темп. и разбирачите казват, че е най-добре да се готви и пържи с нея) та...да я смятам като зехтин ли, и знае ли някой (не съм търсила из нета, но ще го направя) как тази мазнина се държи спрямо Омегите? Благодаря ви! :applaus:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Сря Авг 20, 2014 6:12 pm

Добре дошла! И успех в Зоновото пътешествие.

Д-р Сиър не препоръчва кокосовата мазнина. Както той казва, добрата новина е, че кокосовото масло/олио не съдържа омега 6. Лошата е, че е 100% наситена мазнина, която води до ускоряване на изгарянето на глюкогена в черния дроб и увеличава възпалението в клетките. Ето и точния цитат на отговора му по въпрос, свързан с кокосовото масло

The good news is that coconut oil has virtually no omega-6 fatty acids. The bad news is that it is virtually 100% saturated fat that can accelerate the burning of stored glycogen in the liver and increase inflammation by binding to toll-like receptor 4 (TLR-4). Coconut oil that is rich in MCT (medium-chain triglycerides) goes directly to the liver via the portal vein and rapidly consumes stores of liver glycogen. Without adequate levels of liver glycogen, it’s difficult to replenish blood-sugar levels for optimal brain function and satiety. There are a lot better oils to use for cooking that are also low in omega-6 fatty acids. One of the best is high-oleic sunflower or safflower oils. These are genetically altered oils that are low in omega-6 and saturated fatty acids and also have a high resistance to heat.

Bottom line: Coconut oil does have some advantages over other oils, but you are better off sticking to high-oleic varieties for cooking and then adding extra-virgin olive oil for taste and polyphenols.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Сря Авг 20, 2014 7:50 pm

Manya написа:Добре дошла! И успех в Зоновото пътешествие.

Д-р Сиър не препоръчва кокосовата мазнина. Както той казва, добрата новина е, че кокосовото масло/олио не съдържа омега 6. Лошата е, че е 100% наситена мазнина, която води до ускоряване на изгарянето на глюкогена в черния дроб и увеличава възпалението в клетките. Ето и точния цитат на отговора му по въпрос, свързан с кокосовото масло

The good news is that coconut oil has virtually no omega-6 fatty acids. The bad news is that it is virtually 100% saturated fat that can accelerate the burning of stored glycogen in the liver and increase inflammation by binding to toll-like receptor 4 (TLR-4). Coconut oil that is rich in MCT (medium-chain triglycerides) goes directly to the liver via the portal vein and rapidly consumes stores of liver glycogen. Without adequate levels of liver glycogen, it’s difficult to replenish blood-sugar levels for optimal brain function and satiety. There are a lot better oils to use for cooking that are also low in omega-6 fatty acids. One of the best is high-oleic sunflower or safflower oils. These are genetically altered oils that are low in omega-6 and saturated fatty acids and also have a high resistance to heat.

Bottom line: Coconut oil does have some advantages over other oils, but you are better off sticking to high-oleic varieties for cooking and then adding extra-virgin olive oil for taste and polyphenols.

Благодаря ти много Manya , ще прочета по / подробно по темата и ще се съобразя. Този път съм решила да съм много стриктна. )))))...Странно, че тази мазнина е навсякъде много препоеъчвана и прехвалена...
Уфф, ако се заровиш из тези неща -какво да ядем и какво не...кое е полезно и кое не е - ставаш луд....
Мерси още веднъж за бързия отговор :love:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот gogo » Чет Авг 21, 2014 5:52 am

Вая написа:
Този път съм решила да съм много стриктна. )))))...Странно, че тази мазнина е навсякъде много препоеъчвана и прехвалена...
Уфф, ако се заровиш из тези неща -какво да ядем и какво не...кое е полезно и кое не е - ставаш луд....
Мерси още веднъж за бързия отговор :love:

Вая, добре дошла.
Бъди наистина стриктна и резултатите няма да закъснеят.
В таблицата с хранителните блокове храните, които не са зелени не е задължително да са не полезни. Те са не полезни, не препоръчителни пречупвайки ги през правилата на Зоната. И да не съм голословен ще ти дам за пример пчелния мед, който е с висок ГИ и съответно е червен въглехидрат. Но иначе медът е страшно полезен. Така че нещата трябва да се пречупват през призмата на Зоната. Успех в нейното овладяване.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Чет Авг 21, 2014 5:51 pm

gogo написа:
Вая написа:
Този път съм решила да съм много стриктна. )))))...Странно, че тази мазнина е навсякъде много препоеъчвана и прехвалена...
Уфф, ако се заровиш из тези неща -какво да ядем и какво не...кое е полезно и кое не е - ставаш луд....
Мерси още веднъж за бързия отговор :love:

Вая, добре дошла.
Бъди наистина стриктна и резултатите няма да закъснеят.
В таблицата с хранителните блокове храните, които не са зелени не е задължително да са не полезни. Те са не полезни, не препоръчителни пречупвайки ги през правилата на Зоната. И да не съм голословен ще ти дам за пример пчелния мед, който е с висок ГИ и съответно е червен въглехидрат. Но иначе медът е страшно полезен. Така че нещата трябва да се пречупват през призмата на Зоната. Успех в нейното овладяване.


Мерси много gogo,
обещах и вече съм една зонуваща от вчера в 7.00 - тукашно време ))). Снощи кантарчето - кухненското ми изневери, но мисля, че и на око се справих с подготовката на днешното ми меню. Егати късмета - баш вчера да му се бастиса батерията)))...съдбата ме проверява, но аз съм бетон.

Да, ясно ми е, че "червените" храни не са отровни, но точно за кокосовата мазнина съм водила спорове на живот и смърт, че няма по-полезна мазнина за пържене от нея, та затова информацията на БС малко ме стрестна...логика има...не съм решила дали ще продължа да се ровя по темата или безусловно ще последвам "гуруто" :th:

Имам още едни мисли...ще се радвам ако всеки, който се е сблъсквал с този проблем да сподели:
Работата ми не ми позволява да се храня когато аз реша и няма начин да хапвам точно в определено време (работя в Операционна и асистирам на операции)...същото се отнася и за водата и за всичко (виж WC - то да ме прощава, но е под пълният ми контрол - дет се казва, посещавам го само когато аз реша :smdance: ) Ще трябва някак да ги натамъня тези 5ч пауза и 5 хранения.... :th:
Благодаря ви и хубава вечер на всички! :love:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот tanita68 » Чет Авг 21, 2014 6:57 pm

За кокосовата мазнина и аз съм чела, че е най-подходяща за пържене, но по принцип в зоната пърженето се избягва(а и какво ли пържене ще е с 1ч.л. мазнина ;) ). Така че едва ли ще е проблем да замениш мазнината за готвене с ГХИ или с рапично олио(аз лично готвя с него). Освен това винаги когато мога предпочитам да си набавям мазнините от сурови ядки.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот gogo » Чет Авг 21, 2014 8:51 pm

Вая, казано е храненето да е максимум до 5 часа. Но ти можеш да се храниш и на по-къси интервали ако това повече те устройва. Но между 2 хранения не трябва да има повече от 5 часа иначе излизаш от Зоната.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот frogata » Пет Авг 22, 2014 4:22 pm

Здравейте, Зоняни! :Hello: Де що има информация на БГ по темата, най-съвестно съм я изчела! :msmile7: Събрах смелост да се присъединя към вас, с надеждата, че ще ми е по-леко със съмишленици по пътя, че трудничко се получават при мен нещата... :think2: Естествено, имам и своето първо питане: от доста години закуската ми е 3 с.л. овесени трици (сурови), разбъркани с 3 с.л. кисело мляко 0%, което сега замених с домашно подквасено. Реших на своя глава, без никакви изчисления, че така ще си набавя и мазнините, необходими да си окомплектовам единия блок за закуска. Обаче и друго ме пообърква - триците са въглехидратен продукт, киселото мляко - смесен. Май се овъглехидратих на закуска, а? :hm:
"Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята."
- Лудият Шапкар, "Алиса в Страната на чудесата"
Аватар
frogata
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Авг 22, 2014 2:44 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Guliver » Пет Авг 22, 2014 5:33 pm

Здр!
Трябва да използваш мерителни единици от таблицата. Със супени лъжици няма как да изчислиш блоковете. Например 220гр. кисело мляко 0% ти е 1БП+1БВ(от таблицата)
триците не ги намирам в таблицата но мисля че това количество е около 1БВ
и за да уравновисиш ти трябва още 1БП примерно 56гр. ниско маслена или обезмаслена извара.
мазнините си ги набавяй със сурови ядки, зехтин, маслини, авокадо.
В случая за тази закуска ти трябват 2БМ или 6 ядки (бадем, кашу)
И така получаваш закуска от 2БВПМ! Да ти е сладко ;)
Аватар
Guliver
 
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Юли 27, 2014 1:10 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот gogo » Пет Авг 22, 2014 5:48 pm

frogata написа:Здравейте, Зоняни! :Hello: Де що има информация на БГ по темата, най-съвестно съм я изчела! :msmile7: Събрах смелост да се присъединя към вас, с надеждата, че ще ми е по-леко със съмишленици по пътя, че трудничко се получават при мен нещата... :think2: Естествено, имам и своето първо питане: от доста години закуската ми е 3 с.л. овесени трици (сурови), разбъркани с 3 с.л. кисело мляко 0%, което сега замених с домашно подквасено. Реших на своя глава, без никакви изчисления, че така ще си набавя и мазнините, необходими да си окомплектовам единия блок за закуска. Обаче и друго ме пообърква - триците са въглехидратен продукт, киселото мляко - смесен. Май се овъглехидратих на закуска, а? :hm:

Здравей Фрогата и добре дошла. Хубаво е, че доста си пропрочела по темата. Не става ясно обаче някоя от книгите на Сиърс дали ти е попадала. :think2: ;) Просто е задължително поне с една от книгите, които има преведени на български, да се запознаеш. Сега на въпроса ти - от таблицата се вижда, че триците 1ВБ = 1/3 ч.ч. Става въпрос за сварени трици. Трите с.л. сурови трици ми се струва, че ще дойдат повечко от 1БВ. А освен това и триците не са от зелените продукти, което ще рече, че докато ти се пренастрои хормоналния карбуратор(поне 3-4 месеца) по-добре е да се храниш само със зелените храни. По-добре от трици мини на цял овес. Киселото мляко 1БП+1БВ е 220 гр. Колко са ти 3 с.л. нямам и на идея. При всички положения обаче кисело мляко+въглехидрат не е балансирано. :refuse: Успех в усвояване на Зоната. Не се притеснявай да питаш, когато нещо не ти е ясно.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта