Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Пет Авг 22, 2014 7:03 pm

Благодаря ви tanita 68 и gogo :bored1:
Може би наистина трябва да пробвам готвене със ГХИ ... рапичното олио ми е неприятно на вкус...не знам защо, но си представям, че петрола има точно такъв вкус...
За времето между храненията ...днес имах този проблем както и предполагах...Трябваше или след 2ч пак да ям (не бях изобщо гладна), или след около 6,5 часа...Май това ще ми е най-големия проблем.. :th: Извинете, че ви занимах с това-само мой е проблема и ще го реша..беше спонтанно.

Сега да ви попитам за още нещо : Как се отнасяте към семената ЧИЯ и къде я слагате....в списъка ги няма, а мисля, че са вкусни и много полезни семенца на маите. В 100гр. се съдържат : Мазнина-31,4гр ; Омега 6-6,4гр ;
Омега 3-18,5гр; Въглехидрати-4,9гр; Баластни вещества-33,7; Протеин-21,2 (имам данните и за 2сл.)
Ако някой се е занимавал със темата ще се радвам да сподели.

Хубава вечер имайте :bouquet:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Пет Авг 22, 2014 7:30 pm

Чиа се брои за мазнина и се падат по 5 г за 1 БМ (по моя етикет). В различни таблици са дадени с различни стойности (в зависимост от производителя изглежда). Затова е добре да се изчислява по етикет. Но средно дозата за 1 БМ е между 3 и 5 грама. Могат да се добавят към зонова закуска като мазни блокове.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот gogo » Съб Авг 23, 2014 5:36 am

Вая написа:Благодаря ви tanita 68 и gogo :bored1:

Сега да ви попитам за още нещо : Как се отнасяте към семената ЧИЯ и къде я слагате....в списъка ги няма, а мисля, че са вкусни и много полезни семенца на маите. В 100гр. се съдържат : Мазнина-31,4гр ; Омега 6-6,4гр ;
Омега 3-18,5гр; Въглехидрати-4,9гр; Баластни вещества-33,7; Протеин-21,2 (имам данните и за 2сл.)
Ако някой се е занимавал със темата ще се радвам да сподели.

Хубава вечер имайте :bouquet:

Вая, чията е мазнина и изчислена по етикет(по твоите данни) излиза 1БМ=4,8 г. Как се изчислява по етикет можеш да прочетеш в началото на моя дневник. Тук има доста интересна статия за чията. Излиза, че ГИ-то й е доста ниско - 4,56, което в светлината на Зоната е много добре. И още един изключителен факт за чията от същата статия(другите ще си ги прочетеш ;) ) :

способства за по-бавното усвояване на глюкозата, като контролира нивото на кръвната захар, и същевременно увеличава транзитното време в червата, тъй като чия съдържа значително количество разтворими фибри и има сравнително по-висок вискозитет от други хранителни влакна;


Това е изключително полезно качество на чията. :smdance: Та това стои в основата на Зоната - контрола по отделянето на инсулина. Явно ще я включа най-скоро и аз в менюто си. :yess: Така че давай смело. :peace1:
В чията има и доста омега 3, които са изключително важни за Зоната. Предполагам обаче, че както в лененното семе, така и в чията те са от късоверижния тип, което ще рече, че за да се преобразуват в дълговерижни омега 3(EPA+DHA), които се усвояват от човешкия организъм изминават сложни процеси при които се получава изключително малко годна за усвояване омега 3. С две думи не можем да разчитаме на чията да си набавим необходимите ни омеги. За това трябва да приемаме рибено масло. Ти пиеш ли такова?
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Съб Авг 23, 2014 9:36 am

Manya и gogo
Мисля да слагам сутрин чия на закуска вместо бадеми или орехи със изварата примерно...

Да, наистина е много полезна храна. Изучих чията доста подробно защото съм внимателна към всичко, което купувам по интернет. Преди 4-5г за първи път започнах да хапвам тези семенца, а тогава ги нямаше още по дрогериите тук(Швейцария), а и в Германия и ги поръзвах по интернет.
Отностно Омега-3 не съм се задълбочавала защото не съм отдавала такова значение на тези мазнини...някак повърхностно ги отминавах. Днес обаче не мисля така защото се оказва, че не холестерина е причина за инфарктите, а възпалените съдове които са благоприятно място за натрупване на плаки, пък храната има основно отношение към възпаленията...
Рибено масло, което да е проверено във фризер и дълговерижно (благодаря ти за задълбоченото разесняване на темата гого)нямам. В момента проучвам пазара и скоро ще избера и споделя.

Аз изчислих, че са ми необходими 9 блока на ден. Разпределих ги: 2Б-закуска; 3Б-обяд; 1Б-следобедна закуска; 2Б-вечеря; 1Б-веч. закуска.
Днес закусвах : 112гр. 0,3% извара , 2бр. праскови, 2бр. орехи ... мисля, че е добре ????

Хубава събота :love:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Съб Авг 23, 2014 9:56 am

До gogo

За да те улесня във омайването ти към чията..:
Подробно: 100гр. 2 с.л.

Калории 444 kcal (1832 KJ) 111 kcal (458 KJ)
Общи мазнини 31,4 g 8 g
Наситени мастни киселини 3,8 g 0,95 g
Транс-мастни киселини 0 g 0 g
Omega-6 6,4 g 1,6 g
Omega-3 18,5 g 4,6 g
Прости мастни киселини 2,1 g 0,5 g
Холестерин 0 g 0 g
Въглехидрати 4,9 g 1,2 g
Протеини 21,2 g 5,3 g
Общи баластни вещества 33,7 g 8,4 g
Разтворими бал. вещества 4 g 1 g
Неразтворими бал. вещества 29,7 g 7,4 g

PS. Не мога да пренеса таблицата...първата стойност е за 100гр., а втората за 2с.л.
Превода е гарантиран :shock:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Съб Авг 23, 2014 1:16 pm

Здравейте, пак имам питане...
Седя в момента пред 1 чиния с 3Б и се чудя дали не бъркам....това ми е обяда. Та:

- тел. кюфте 7% мазнина на каймата - 3х42 - 126гр. - до тук добре
- зел. боб - на пара - 3х180 - 540гр боб...това е една тенджера боб...наистина ли е вярна сметката ???
Благодаря ви :bored1:
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Съб Авг 23, 2014 1:21 pm

Ами толкова е - 540 г в сурово състояние. Като го задушиш ще поолекне. Но в подобни случаи е по-добре да бъдат 2 блока фасул и някакъв плод за десерт за още 1 блок въглехидрати. Иначе обема трудно се преглъща.
Обърни внимание, че доста от зеленчуците с в доста голямо количество (виж спанак, коприва). В таблицата са дадени предложения за по-малки количества, които можеш да съчетаеш, за да разнообразиш източниците на въглехидрати и да си приготвиш по-вкусно похапване.
Но ще свикнеш - след 1-2 салати от по кило :laugh4: почваш да се ориентираш към по-малки количества.

Можеш да разделиш това количество фасул на 2, да добавиш към него накълцан лук 1/2 блок (65 г), да го овкусиш с малко зехтин (1 ч.л. за 3 блока мазнина) и лимон(няколко капки)/оцет и става супер салата. Така ще имаш гарнитура към кюфтето за два пъти. И плод по твой избор.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Съб Авг 23, 2014 7:25 pm

Manya

В следващите 2м. няма да погледна зелен боб....имам чувството, че и от ушите ми стърчат бобчета... :wow:
Мерси за съвета...всъщност е толкова логично, че се изчервявам като се сетя как не ми доде на ума...ужас.
Плод не искам да ям през деня (освен сутрин) защото освен за здраве имам и килограмов проблем. Включвам всички знайни и незнайни „ правила „ за редукция :bored1:
Хубава вечер!
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Съб Авг 23, 2014 7:38 pm

Включването на 1 БВ под формата на плод от зелените към всяко основно хранене в никакъв случай няма да ти попречи на намаляването на килограмите. Това ще внесе разнообразие в менюто ти и няма да ти се струва трудно спазването на Зоната. Освен това има плодове, които са много богати на полифеноли. Вместо да ги гълташ като хапчета е най-добре, поне докато ги има сезонно, да се хапват.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Нед Авг 24, 2014 8:24 am

Да Manya, полифеноли има в плодовете, но има и захар...вярно плодова е...бавна е, но е захар. Сутрин, след като имам цял ден пред мен ми е нужна, а и мозък ми трябва от време на време, но на обяд и най-вече вечер не мисля, че плодовата захар ще ми се отрази добре в начинанието ми....Или?
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот eldass » Нед Авг 24, 2014 11:10 am

Вая, добре дошла и много успехи в Зоната! И аз се притеснявах да ям плодове. Сега ям сутрин 2 блока на закуска, като БВ са плодове от зелените. Меря си кръвната захар /много лесно, удобно и достъпно е/ и е съвсем в нормални граници, което не знам дали е така и с инсулина /него няма как да го меря в домашни условия след всяко хранене, а и по принцип си е скъпо удоволствие/, който е по-важен, защото дори и с ниска/нормална кръвна захар може да има висок инсулин за съжаление.... :refuse: Но реших, че сега в сезона мога да си позволя праскови, малини, кайсии, пъпеш, ягоди. Освен това спортувам и поне малко редуцирам негативите на инсулина. ;)
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Нед Авг 24, 2014 5:58 pm

eldass
Аз също много обичам плодове и също сутрин хапвам задължително, но гледам после да са само зеленчуците като ВБ, въпреки, че някой количества са наистина големи. Все още се ориентирам...ще видя какво ще реша. Всяко мнение от вас ми е много важно и го ценя. В главата ми е каша от много "митове и твърдения". Някой съм развенчала, а на други им предстои. :bored1:
Хубава неделна вечер!
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Нед Авг 24, 2014 6:12 pm

Вая, забравяш "митовете и твърденията", прочиташ внимателно книгите на Бари (можеш да ги откриеш в сайта), защото много от "митовете и твърденията" са напълно отречени от д-р Сиърс. Четеш форума, особено дневниците на gogo, gazilot, темата за готвене, рецептите в сайта и ще ти е доста по-лесно. И питай тук. Още веднъж - не пропускай плодовете, особено когато са в сезона си. В по-ограничено количество от зеленчуците, но това прави менюто ти по-пълноценно и по-разнообразно и въпреки всичко ще си в Зоната.

За да намалиш обема на зеленчуците, ако си направиш салата от 2 БВ, третия блок може да е сварен нахут (1/4 чаша или изчислен по етикет, ако ползваш от буркан или консерва). Също можеш да добавиш сварен овес.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот gogo » Нед Авг 24, 2014 6:38 pm

Вая написа:Аз също много обичам плодове и също сутрин хапвам задължително, но гледам после да са само зеленчуците като ВБ, въпреки, че някой количества са наистина големи.

Вая, не е необходимо да изядеш например 1ВБ зеле, което е бая като количество. Можеш да вземеш 1/4 ВБ зеле и да допълниш 3/4 ВБ с нещо друго.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот HippoDel » Нед Авг 24, 2014 6:42 pm

Вая,
В Зоната няма никакво значение по кое време ще ядеш плодовете, защото ти ядеш определено количество блокове на едно хранене. Дали ще изядеш два блока плодове или два блока зеленчуци, количеството на въглехидрати в тях е едно и също. Единствено може да има разлика в ГИ, но ако спазваш зелената част от таблицата, това няма да е проблем. Разбира се, че зеленчуците ще те заситят за по-дълго, защото съдържат повече фибри, затова и количествата им са толкова големи. При всички случаи, ако ядеш само зеленчуци на хранене ще ти е много трудно да се справяш с обема, да не кажа невъзможно. А плодовете са най-доброто допълнение към зеленчуците във въглехидратните блокове.
Моят съвет е да забравиш всички митове и легенди за храненето, които си чувала и да се съсредоточиш в/у концепцията на Зоната. Изпробвай Зоната в цялата и пълнота за няколко седмици, усети я и вземи решение за себе си дали ще следваш Зоната или не. Ако се опиташ да съчетаваш Зоната с други диети или концепции за здравословно хранене или отслабване, това само ще ти попречи да се насладиш на ефекта на Зоната. Казвам ти го, защото имаше доста хора от форума, които минаха по този път и не можаха да влязат в Зоната. :(

:о Мале, аз докато се натутам двама ме предвалили. :laugh:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Вая » Нед Авг 24, 2014 9:23 pm

Hippo, Manya, gogo
Ей хора, вие сте страхотни. Престава нямате колко ми помагате и как ме мотивирате. Днес си прекарах почти целия ден тук и със книгата на БС (слава Богу, че мъжът ми е в БГ) и започвам да схващам системата и правилата. Абсолютно сте прави, че е глупаво да смесвам различните режими. Благодаря ви за ангажираността и разбирането.
Извинете ме за спама.
:applaus:
PS Смея да кажа, че ако не съм още в зоната, то се моткам около оградата на зоната защото пия вода много и съм през 15мин. в тоалетната...това май беше признак, че съм в правилна посока ?
Аватар
Вая
 
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 5:18 pm
Швейцария

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта