Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот xpdm » Пон Фев 22, 2016 3:29 pm

Здравейте! Тъй като си имаме собствено стопанство, си произвеждаме почти всичко сами. Последно си направихме суджук от телешко:свинско в съотношение 4:1. Каймата от която е направен суджука е много суха. Дори при месене ръцете ми не могат да се омазнят. Суджука вече изсъхна и е готов за консумация. Та въпросът ми е - по колко грама трябва да приемам един блок?
xpdm
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 10, 2014 5:59 am
Жена

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Зоната
 

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот Маня » Пон Фев 22, 2016 3:38 pm

xpdm написа:Здравейте! Тъй като си имаме собствено стопанство, си произвеждаме почти всичко сами. Последно си направихме суджук от телешко:свинско в съотношение 4:1. Каймата от която е направен суджука е много суха. Дори при месене ръцете ми не могат да се омазнят. Суджука вече изсъхна и е готов за консумация. Та въпросът ми е - по колко грама трябва да приемам един блок?


28 г за 1 БП
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот The Jack » Пет Сеп 30, 2016 10:49 pm

Такааа, реших и аз да си спретна едно ГХИ, или по нашему казано препържено масло (ех, детство мое).
Стана...........по черно от Дарт Вейдър :laugh4: Почнах го като по учебник. И после дойде частта с къкринето. То взе да си къкри на позиция 3 на котлона,ама след известно време спря. Още от самато начало ме притесни понятието “средна температура“ - то туй на котлона колко е :think2: - 3-4-5-6 - де да знам - реших, че ще контролирам процеса посредством контрол върху къкринето. Та като спря да къкри, почаках, викнах жената “ Душо, тва къкри ли или не“ - “не“ - котлона на 4. Взирам се, взирам се, но следи от въздух на полуумрял давещ се водолаз не забелязвам. А беше си екстра ГХИ-то - бистричко, ухае си екстра. Ама пусто къкрене не ми излизаше от главата - котлона на 5. Резултат относно търсения ефект :yess: . Взе да става с една идея по тъмничко. Викам си - една цигара време и готово. След една цигара време: стоя до котлона, гледам си тенджерата с дебело дъно, ама вместо БЕЛтък на дъното, гледам ЧЕРтък. Маслото беше придобило екзотичен кафяв отенък. С моя безкраен оптимизъм си спомних, че на някой от форума до сутринта му се избистряло. Е, с моя оптимизъм се приключи като го сипах в буркан - бруталната истина ми зашлеви невероятно звучен шамар - черно, ама не какво да е черно, а много черно :angryred: В интерес на истината на следващата сутрин изсветля - от много черно беше станало много сиво :think2: , но не съм разсъждавал върху протеклите химични процеси.
Та, на следващия ден се въоръжих с 2*500 гр. нова суровина - да има мегдан за нови сакатлъци. Обаче къкренето вече не ме интерисуваше. Шибнах котлона на 2 (по едно време се изкуших на 3, ама се сетих за предния ден и веднага на 2) и зачаках. Чаках, чаках ,чаааках, молех се, молех се :pray: и стана...........екстра :yess: :keff:
Така и не разбрах как 2-3 от 9 на котлона е средна температура, ама .....важното е, че вече си имам екстра масълце.
Use it or Lose it!
Аватар
The Jack
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2016 2:01 pm
Пловдив
Мъж

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот Маня » Съб Окт 01, 2016 2:03 pm

Радвам се, че си се справил с гхи-то след първия неуспешен опит. Само държа да спомена, че въпреки всичко то си остава червена мазнина, защото си е напълно наситена мазнина, пречистена от протеиновото съдържание. Но е много удобна, когато искаш да си направиш да речем омлет. И придава вълшебен вкус.
Една добра мазнина за гответе е олиото от авокадо, което се появи напоследък и по нашите магазини. Малко е скъпичко, но пък е с висока температура на задимяване.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот The Jack » Съб Окт 01, 2016 5:34 pm

Ех, Маня, като зонова енциклопедия си. Що пък “като“, направо “си“. :yess:
То аз ГХИ-то не го ползвам често, наясно съм с наситеният му червенеещ характер. Предимно го ползвам в рецептите от сайта. А за олиото от авокадо - ще го потърся туй екзотично чудо - мерси за инфото.
Use it or Lose it!
Аватар
The Jack
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2016 2:01 pm
Пловдив
Мъж

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот Маня » Съб Окт 01, 2016 5:39 pm

Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот loa » Чет Окт 06, 2016 2:16 pm

Олиото от авокадо ли е най-доброто, което можем да използваме?
Аватар
loa
 
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2016 8:43 pm
Пловдив
Жена

Re: Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот Маня » Чет Окт 06, 2016 2:41 pm

Аз лично ползвам и зехтин при готвене. Зехтинът е най-препоръчваната мазнина от Бари Сиърс. Аводаковото олио просто е с по-висока температура на задимяване. И то, както зехтинът, може да се ползва и за сурова консумация.
Ползвам авокадовото олио, когато се налага да сложа няколко капки върху тавата или тигана.
По принцип готвя без мазнина, най-често на пара или чрез задушаване, или на плоча и добавям зехтина или авокадовото олио при сервирането.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Предишна


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron