Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот marianapanova » Сря Апр 30, 2014 7:32 pm

Сега когато го извадих е мекичко и го оставих извън хладилника!Ще го покрия с кърпа както ми каза!
С това ГХИ овкусих салатката която мъжа ми яде много му хареса :)
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Зоната
 

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Сря Апр 30, 2014 7:35 pm

А колко е гот с печена филийка и сиренце... ама след 1 година ще е при мен. Засега си го добавям в мъфините или ако нещо трябва да се позадуши в тиган. Става и за подмазване на тигана, когато се правят палачинки. Но аз в такива случаи също го добавям в тестото. От преди Зоната още...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот marianapanova » Сря Апр 30, 2014 7:37 pm

Утре това ще закуся,тъкмо ще дам и на бебето и на каката полезна и вкусна мазнина ;)
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Tony » Сря Апр 30, 2014 8:46 pm

Manya написа:
marianapanova написа:Хм интересно на мен ми стой като цвят на бира и е течно не като захаросан мед :hm:
Процесът на "втвърдяване" трае няколко часа, не става веднага. Не трябва да му слагаш капак, не трябва да го прибираш в хладилник.


Маня, е те това трябваше да го напишеш 3 дни по-рано :laugh1: Нищо де...то моето ГХИ остана 5-6 часа на стайна Т леко покрито, но не беше се стегнало съвсем добре когато го прибрах в хладилника. След това се беше втвърдило добре и май си е ОК...правих мъфини с него и си е вкусно. :hm:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Сря Апр 30, 2014 8:59 pm

Май пак ще трябва да се повторя, ЧЕТЕТЕ!!! . Четене му е майката, мама му стара! :ang: :ang:
Процесът на правене е описан в началото на темата стъпка по стъпка. Че и с картинки
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Karrita » Чет Май 01, 2014 6:44 am

Manya написа:Май пак ще трябва да се повторя, ЧЕТЕТЕ!!! . Четене му е майката, мама му стара! :ang: :ang:

Не се ядосвай Маня!
Нещата при всеки се случват различно. :)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Tony » Чет Май 01, 2014 11:41 am

Маня, съжалявам, че си се ядосала заради моето писание. :sad: Четох подробно и двата поста в началото, но еуфорията, че ми се получи от пъривя път явно ме е отнесла и не съм обърнала подобаващо внимание на последващите действия.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Чет Май 01, 2014 12:37 pm

Боже, не съм се ядосала. :laugh4: :laugh4: Вие на себе си трябва да се ядосвате. :laugh1: Аз само напоних една максима - ЧЕТЕТЕ!!! "То сляпото окато прави!" И не само форума, препрочитайте сайта, препрочитайте Бари. Сър Гази също има един супер лаф - RTFB! :pray:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Съб Май 03, 2014 6:27 pm

Как да си направим прясно домашно масло

Ако искате да намажете филията на детето си с прясно домашно масло или да изненадате гостите си, това може да стане много лесно, дори да нямате достъп до домашни млечни продукти. За зонуващите не е препоръчително да го ползват поне през първите няколко месеца от престоя си в Зоната.

кутийка животинска сметана 30% - 200 или 250 ml
1/4 ч.ч. топла вода (ако сметаната е течна вода не се слага)

Изсипвате сметаната и водата в кухненския робот с приставката за разбиване на кремове. Пускате робота на максимална скорост и изчаквате докато почне да забавя скоростта си сам (10-15 минути). Маслото се отделя от млякото и водата. Течността, т.нар. butter milk може да използвате да замесите вкуснотии за близките си с обезмаслено мляко. Пречеждате през марля/чорапче и обирате маслото.

Пробвах и с едно изостанало маскарпоне от времето преди зоната с поизтекъл срок на годност и маслото стана великолепно. Но го подарих на приятелка.

От кутийка от 200 ml сметана 30% излязоха 73 г масло

Допускам, че по подобен начин може да се направи масло и от каймак на домашно прясно мляко. Онези дето си имат кравичка, овчица, биволица, козица, ако при варенето на млякото си заделят каймака, с тази процедура биха могли да го превърнат в качествено домашно масло. Което пък да се преработи на ГХИ, за онези, които го предпочитат.
Последна промяна Маня на Пон Май 05, 2014 6:33 pm, променена общо 3 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот HippoDel » Нед Май 04, 2014 4:24 pm

В момента правя ГХИ. :chef1:
Най-после се наканих да си направя. Маслото ми престоя един месец в хладилника...
Правейки го искам да попитам 2 неща.
1. Пяната, която се отделя при варенето изхвърля ли се или може да се използва за нещо?
2. След като е готово и изстинало, трябва ли да се съхранява на тъмно? Върти ми се нещо в главата, че заради някакви витамини в него трябва да се съхранява на тъмно, ама не помня точно какво беше. :stupid: Има ли такова нещо или се бъркам.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот HippoDel » Нед Май 04, 2014 4:34 pm

Ох, това отпенване... голяма хамалогия. Само при мен ли се получи толкова много пяна или е нормално да е така? :bored1:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот HippoDel » Нед Май 04, 2014 4:44 pm

:о А! Докато се усетя и то станало прозрачно. Май всъщност бързо стана, 1 кг. го сложих без да го режа на парченца и след 40 мин. вече е прозрачно. :smdance: Сега ще го прецедя и ще го остава да изстива. :)
Ухае прекрасно! Ммммммм...
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Нед Май 04, 2014 4:48 pm

Хипо, като го прецедиш, го остави отворено докато не се "втвърди" - да стане като захаросан мед. Можеш да го покриеш само с кърпа или кухненска хартия, за да не се праши, но те ще поемат и остатъчната влага. Пяната можеш да я ползваш за готвене, когато добавяш масло. Може да седи и навън и в хладилник. Когато правя такова количество обикновено го разпределям в 2-3 буркана. Този, който ползвам си седи навън. А другите в хладилника. За тъмното - нямам спомен и аз. Но не мисля, че се отнася за това масло.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот HippoDel » Нед Май 04, 2014 5:06 pm

Мерси, Маня. Да, отворено съм го оставила. От 1кг. ми стана 760г. Това добре ли е? :think2:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Нед Май 04, 2014 5:11 pm

Много добре!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Tony » Нед Май 04, 2014 5:32 pm

Хипо, и при мен имаше доста пяна сякаш. От 500 гр масло напълних едно бурканче с вместимост 330 мл, ама ми и остана мъничко - може би около 30-40 мл, което сложих отделно. Аз пък "умно" изхвърлих пяната. :stupid:

Обаче ГХИ-то е голяма работа - сутринта правих за първи път от година сигурно на децата мекички и сложих малко от него в олиото от гроздови семки, в което ги пържих и как се размириса... :) Щом ометоха сами едно тесто от 200 мл вода и 330 гр брашно за закуска и обяд, значи страшно са ги харесали. :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта