Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот HippoDel » Съб Сеп 06, 2014 9:50 pm

Не се смятат. Няма проблем да ползваш и шарена сол, количество и на царевицата е нищожно.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Renika » Пон Сеп 08, 2014 12:05 pm

Искам да попитам как процедирате със сините сливи ?
В таблицата е дадена 1 бр , но по изчисления излиза около 78 грама за въглехидратен блок (предполагам без костилка )http://www.bb-team.org/hrani/id/406928_slivi-sini-slivi-surovi
Аватар
Renika
 
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Май 19, 2014 11:40 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Сеп 08, 2014 2:53 pm

Почетвам си пак Зоната и ето какво казва Барито:
Бари Сиърс написа:Винаги изпивайте поне 230 г вода или неподсладена напитка без кофеин при всяко хранене, основно или леко.

Така се разбира, че трябва да се пие водата със самото хранене ... а сега, де!?!
:th:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Сеп 08, 2014 3:15 pm

В "Овладяване на зоната" пък пише 220 г преди ядене :hm: :hm: :hm: Може и от превода да идва разминаването. Трябва да се види оригинала. Освен това Зоната търпи развитие, така че...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Пон Сеп 08, 2014 3:30 pm

Така е, така е.
И за превода, и за развитието.
Хубаво е да бъде изчистен въпросът, за да не излезе, че заблуждаваме съфорумците с тези 30 минути преди ядене.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Пон Сеп 08, 2014 3:42 pm

Прегледах текстове на други книги на Бари, които имам на английски. Там се говори само за минимум 8 чаши по 220 мл на ден.

Това, което съм чела във връзка с водата е, че последните изследвания в тази насока препоръчват водата да се приема преди хранене и след определен интервал от време, в зависимост от това какво е било менюто. По спомени - 20 минути след плодове, 2 часа след бавни въглехидрати, 5 часа след месо и риба. Но това малко не се връзва със зоната, особено 5-те часа за след месото и рибата.

Чела съм и препоръки водата да се пие 30 минути преди и 30 минути след хранене.

Аз лично пия вода преди ядене и то доста повече от 1 чаша. И малко след хранене. Интервалът може да не е точно 30 минути. А до следващото хранене сигурно изпивам поне още 2-3 чаши вода. Дневно поемам между 3 и 3,5 литра, а в жегите дори 4. Е, разходките са чести, но пък се чувствам добре и нямам проблеми с другите тоалетни нужди. Айкитата са зонови :laugh1:

Спомням си, че по време на "пустинна буря" бяха провеждали някакво голямо изследване по отношение на количеството вода, което трябва да се поема. И резултатите отчитаха и географската ширина, на която живеем. За Балканите количеството беше минимум 2,5 л на ден.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Пон Сеп 08, 2014 7:52 pm

Това с 30 мин преди хранене, според мен е за да не се разреждат стомашните сокове от водата и да могат оптимално да разградят храната в стомаха. Също е добре да не се приема вода около час и половина, или 2 след хранене поради същата причина. Аз рядко успявам да издържа 2 часа след хранене без вода, но обичайно си правя чай, или пия вода около и след час и половина. Доколко това е в съгласие със Зоната не мога да кажа, но по себе си съдя, че за мен е ОК такова разпределение на часовите зони. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Сеп 09, 2014 10:42 am

Два часа непиене на вода след хранене е много.
Най-много час, макар аз и след по-кратък интервал да си пия вода. То щом те гори, значи си трябва.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Вто Сеп 09, 2014 10:57 am

Italiano написа: То щом те гори, значи си трябва.

Това може би е най-верния подход - да се вслушваш в тялото си. Както Зоната не препоръчва да стигаш до момент на глад, така според мен, ако организмът ти изпитва жажда, не трябва да я потискаш, защото не били минали определени минути/часове преди или след хранене. А и един от ефектите на Зоната при мен е, че въпреки че и преди това съм приемала поне 2 л вода на ден, сега чувството на жажда е повишено и количеството вода (вода, не чайчета и кафета) е почти удвоено.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Вто Сеп 09, 2014 1:39 pm

Italiano написа:То щом те гори, значи си трябва.


То обичайно "гори" за вода когато си хапнал повече солено, от колкото на организма му е необходимо. На мен пък ми е трудно след хранене да пия още вода, защото стомахът ми е пълен и това допълнително утежнява ситуацията.

То, вярно, че всеки човек и организъм е различен - за някой да пие вода веднага след хранене може и да е ОК, пък за друг да не е. Очевидно аз съм от вторите. Забелязала съм по себе си, че с подобно разпределение на приемите на вода нямам стомашни неразположения и образуването на газове е минимално, да не кажа, че липсва. :lol:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Вто Сеп 09, 2014 2:45 pm

Последното (относно газовете) при мен е сравнително точен индикатор за това дали съм в Зоната.
Когато съм - липсват. Когато не съм - често проявление, тежест, къркорения разни ...

А за водата - ами, то е нормално в Зоната да чувстваш "горене за вода". Ако не те "гори" (еле пък сутрин при ставане), значи може да не си точно в центъра.
Но понякога си е специфично за всеки човек.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Vanesa » Сря Сеп 10, 2014 1:50 pm

Ползвате ли сухари за попарка сутрин с извара и гхи, какво ви е мнението за сухарите, колко сухарчета са 1 блок примерно?
Vanesa
 
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 3:47 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Сря Сеп 10, 2014 1:59 pm

Единственият хляб, който си позволявам, е на Бонус.
Друг хляб не ям, освен при много извънредни обстоятелства, но тогава се налага да действам на принципа "1/2 филия е 1 ВБ".
При сухарите вече нещата стават сложни и неизчисляеми.
Най-добре изобщо не го консумирай.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Сря Сеп 10, 2014 2:02 pm

Сухарите в повечето случаи са от бяло брашно. И винаги съдържат и захар. Отделно съдържат и мазнини в много случаи - просто технологията на купешките сухари е такава. Затова не бих ги препоръчала. Ако толкова ти се хапва попарка, препечи си филийка бонус, тонус, вита или нещо подобно пълнозърнесто и си направи попарката с нея.

Хляб си хапнах едва преди седмица за пръв път от 10-тина месеца (а не можех уж да ям месо или риба без хляб). Но си взех ръжен от "Слънце и луна" и си пекнах една тъъъънка филийка, около 15 г, намазана символично с гхи - просто да си начеша желанието за печена филийка. Колкото по-късно се върнете към хляба, който е добре да е поне пълнозърнест, толкова по-добре ще се чувствате в Зоната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tony » Сря Сеп 10, 2014 2:34 pm

Аз пак да попитам, че в таблицата ечемика е зелен, но не е при овеса, т.е. в частта на продуктите богати на гамалиноленова киселина, та на въпроса: И ечемика е репоръчително да се приема до 5 пъти седмично, не повече от 2 блока дневно, или?

При мен 1/2 супена лъжица излиза 5 гр - толкова да смятам, нали?
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Italiano » Сря Сеп 10, 2014 2:43 pm

Ечемикът не съдържа ГЛК, следователно не би трябвало да има ограничения в консумацията му.
То и това ограничение на овеса е малко ... в сайта имаше обяснение защо е и беше свързано с приема на рибено масло.
Но когато не пиеш рибено масло, според мен ограничението не важи. Да не говорим, че лично аз не бих го спазвал, дори да пиех рибено масло.
Ето какво казва Барито:
Бари Сиърс написа:... стигнах до извода, че онзи, който следва моята диета, се нуждае само от три до пет купички овесена каша седмично. Тъй като спазването на този начин на хранене увеличава естественото производство на ГЛК, не е необходимо да се приемат по-големи от споменатото количество и то главно като хранителна застраховка.

И така стигам до извода, че конкретно в цитата не става въпрос за ограничение, а за минимална и нормална доза. Бари казва, че "не е необходимо", а не - че "не трябва".
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта