Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Май 08, 2015 5:48 pm

eli70 написа:Ахах, значи днес направо съм гладувала, аз обядвах шепа сьомга+ 2 шепи айсберг+ 5-6 кръгчета краставица, ама те май изобщо не могат да се сметнат :lol: , добре, че забърсах и половин зърнена филийка.
А защо айсберга го дават две глави или две чаши, да нямат предвид друга салата, не тази, дето тук се продава? :think2:

И още един предпоследен въпрос, обещавам, относно тиквичките- печени на скара може ли, като варените ли се броят?

И последен - готовото печено пилешко филе примерно, имам такова - 262 грама, но грамажът по таблица е за сурово месо, кое по етикет да гледам, на всичкото това белтъчините са 19.55 грама, което ми се струва много малко.


Айсберга си е айсберг - и той е от тия зелените, затова е доста.
Пилешкото го теглим в сготвен вид, защото у нас пилетата са бъкани с вода и като ги опечеш се свиват наполовина. Така че 28 г за 1 БП изпечено/сварено.

А за хляба, ако ти е възможно, просто забрави за известно време. Бил той пълнозърнест, пълноцветен или къвто и да е там.
Тиквичките - мериш ги в суров вид и си ги правиш както ти е кеф - печени на скара, варени, настъргани сурови на салата, смлени на смути с краставица копър и кисело мляко като айрян - идеи за ползването им бол.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 08, 2015 5:53 pm

Направих си меню за утре, че след днес салата да не виждам, ще го споделя, дано не досаждам много.

500 гр.телешка кайма+1 яйце+1/2 ч.ч зелен лук - 13 ПБ+1/2 ВБ, ще ннаправя 13 кюфтета, за мен 9, за всеки троен блок по 3.
Дали да не бухна и малко трици? :think2:

584 гр.тиквички /сурови/, пека ги на скарата - 2 1/2 БВ
1 ч.ч.кисело мляко- 1 БВ+1БП
ИЗВАРА 1/2 Ч.Ч - 2 БВ
1 филийка пълнозърнест - 2 БВ, общо 7 1/2 БВ и от кюфтетата половинка - 8 БВ, ще трябва да ям и половин ябълка до 9 за 3 блока по 3 БВ

3 лъжички зехтин общо на всичко това, а междинните ми закуски ще са ягодово парфе.
Правилно ли е първото ми меню?

Хлябът - ще си оставя филийка на обяд засега, че ме е страх от инсулина, ако не го нахраня, по принцип е висок, пия Глюкофаж по предписание на ендокринолог, а след седмица ще пробвам без хляб.


За асберга по-скоро ми е странно как две глави айсберг ще се равняват на две чаши, тукашните глави, които аз купувам, са доста големи, няма как да се съберат в две чаши :think2:
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот ginette » Пет Май 08, 2015 6:12 pm

eli70 написа:Ахах, значи днес направо съм гладувала, аз обядвах шепа сьомга+ 2 шепи айсберг+ 5-6 кръгчета краставица, ама те май изобщо не могат да се сметнат :lol: , добре, че забърсах и половин зърнена филийка.
А защо айсберга го дават две глави или две чаши, да нямат предвид друга салата, не тази, дето тук се продава? :think2:

И още един предпоследен въпрос, обещавам, относно тиквичките- печени на скара може ли, като варените ли се броят?

И последен - готовото печено пилешко филе примерно, имам такова - 262 грама, но грамажът по таблица е за сурово месо, кое по етикет да гледам, на всичкото това белтъчините са 19.55 грама, което ми се струва много малко.
Ели , и от мен добре си дошла ! :) Ти имаш ли кухненска везна ,без нея в началото не можеш да си мериш продуктите .Това с шепи е много несериозно :refuse: и едва ли ще влезеш някога в Зоната .Послушай Маня ,четенето му е майката .И аз съм от ветераните ,след 2 месеца ще направя две години откак започнах да се храня по Зоната и ми е по-лесно да меря.В началото бях нахъскана веднага да почна ,но разбрах ,че без да се запозная с приципите на Зоната ,няма да се получи .Що се отнася до въглехидратите или зелените салати ,всичко е индивидуално .Аз повече от 1/4 салата не мога да поема ,идва ми'' тежко,'' затова комбинирам .А тиквичките-240 гр сурова ,печеш ,или на пара ,или задушена=1БВ.В таблицата има и количествата на варените зеленчуци .Ако си решила веднага да почнеш ,то избираш любими зеленчуци и караш еднообразно ,за да имаш време да четеш Пилешкото решихме да го мерим след обработка=28гр за 1БП. Успех и търпение ,да не се откажеш :yess:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 08, 2015 6:39 pm

Благодаря за съветите, другата седмица ще си купя везна, засега съм купила премерени продукти и се надявам да се въртя около Зоната поне. За 2 дни отивам на вилата и трябва да съм си набавила всичко необходимо.
Изчисляването на меню ми отнема повече време, отколкото да го приготвя :skyle5: , надявам се да се справя.
Ако реша първо да изчета всичко, после да премина към този начин на хранене, ще минат месеци, освен книгата, има много информация и в самия форум, вие сте чели успоредно в годините, но за мен е страшно много нещо, което трябва да успея да смеля, а не искам да губя повече време и да я карам по старому. :(
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот ginette » Пет Май 08, 2015 7:02 pm

Ели ,на всички в началото ни е било много трудно ,нервили сме се ,изпадали сме в комични ситуации ....,затова от опит ти предложих в началото да правиш по-обикновени ястия и после ще комбинираш.И аз за някой ястия се затруднявам и питам ,тук всеки би ти помогнал .Въпрос за тел.месо имам ,готова кайма си купила .щом 1Б=42 гр .Да така е в таблицата ,но те съветвам да си купуваш ,шол и сама да го мелиш ,в купешката не знаеш какви мазнни има ,а за боклуци разни не искам и да си помисля .Затова е по-добре печеш месцето и улесняваш изчисленията ,поне за сега .Изварата ,как разбра ,че е 2БП ,ако си я изчислила по етикет ОК ,но ако е насипна може да не са ти точни изчисленията . :hm:
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот ginette » Пет Май 08, 2015 7:17 pm

Ели,тук има много полезна информация ,наявам се че ще те улесни . :)
Аватар
ginette
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 259
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eli70 » Пет Май 08, 2015 10:01 pm

Изварата ще я меря утре, на чаена чаша. :think2:
2 пръста под гърлото, някъде тук го прочетох.

Каймата я купувам от магазинче, където мелят на място, доста е сухичка, но не мисля, че ще има проблем да ми мелят и месо, което посоча. Благодаря, че ме подсещате за такива неща. :hug:

Сега си правя списък със салати/гарнитура. Така мисля, че ще ми епо-лесно, докато не излезнат повече плодове, дотогава се надявам да съм по-подготвена.
А и в двора на вилата имаме малини, къпини, круши...

1 Ч.Ч ПЕЧЕНИ ЧУШКИ 4 БВ
1Ч.Ч ДОМАТЕН СОС (домашен, аз си го правя, че иначе ме боли стомах от купешките) - 4 БВ
Това в 3 чл. зехтин на тиган, с чесън и магданоз, на 3 порции към някои филенца на скара

1/2 ябълка - по 2 парченца на ядене за десерт, за да докарам 9БВ общо за 3-те основни хранения
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

домат - 1 1/2 ч.ч - 1 БВ
печени чушки - 1/4 ч.ч - 1 БВ
лук 1/4 Ч.Ч - 1/4 бв
краставица - 1 ч.ч - 1/4 БВ
1/4 ябълка - 1/2 БВ
общо 3БВ - за едно основно хранене гарнитура към белтъчините
нещо много ми се вижда, това са общо около 3 ч.ч зеленчук. :think2:
--------------------------------

Съвсем съм неука още, на прав път ли съм? :skyle5:
eli70
 
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Май 07, 2015 5:26 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Пон Май 11, 2015 7:39 am

Здравейте, следния въпрос ме мъчи от известно време. В книгата на Бари и таблиците му излиза че трябва да хапвам 13 блока, докато в калкулатора на сайта тук 11. Аз по 13 хапвам и съм ОК с резултатите, ама се чудя да не би да е актуализирана информацията вече и аз да ползвам стара такава.
Мерси
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот gogo » Пон Май 11, 2015 10:15 am

питко написа:Здравейте, следния въпрос ме мъчи от известно време. В книгата на Бари и таблиците му излиза че трябва да хапвам 13 блока, докато в калкулатора на сайта тук 11. Аз по 13 хапвам и съм ОК с резултатите, ама се чудя да не би да е актуализирана информацията вече и аз да ползвам стара такава.
Мерси

Питко, между алгоритъма на Барито и на нашия сайт има известна разлика, затова и се получават различни стойности. Според Пипи тя е направила някой промени, и тези промени дават по-точни резултати. В крайна сметка можеш да пробваш и 11 блока и да прецениш как се чувстваш и тогава да решиш колко блока да приемаш. :)
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот питко » Пон Май 11, 2015 10:21 am

gogo написа:
питко написа:Здравейте, следния въпрос ме мъчи от известно време. В книгата на Бари и таблиците му излиза че трябва да хапвам 13 блока, докато в калкулатора на сайта тук 11. Аз по 13 хапвам и съм ОК с резултатите, ама се чудя да не би да е актуализирана информацията вече и аз да ползвам стара такава.
Мерси

Питко, между алгоритъма на Барито и на нашия сайт има известна разлика, затова и се получават различни стойности. Според Пипи тя е направила някой промени, и тези промени дават по-точни резултати. В крайна сметка можеш да пробваш и 11 блока и да прецениш как се чувстваш и тогава да решиш колко блока да приемаш. :)


Ами аз сега се чувствам добре, може би като дойде застоя в резултатите ще опитам с 11 блока...мерси за отговора
Аватар
питко
 
Мнения: 23
Регистриран на: Чет Апр 30, 2015 2:55 pm
Бургас
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Italiano » Пон Май 11, 2015 11:18 am

eli70 написа:Ако реша първо да изчета всичко, после да премина към този начин на хранене, ще минат месеци, освен книгата, има много информация и в самия форум, вие сте чели успоредно в годините, но за мен е страшно много нещо, което трябва да успея да смеля, а не искам да губя повече време и да я карам по старому. :(

Изобщо не се притеснявай - по-добре опит за влизане в Зоната, докато четеш, отколкото да четеш и да се храниш безразборно!
Действай смело и по пътя ще наваксваш с материала!
:peace1:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пон Май 11, 2015 1:33 pm

Здравейте отново :) Тия дни изчетох дневника на Маня (направо ме нахъса да готвя, а аз не съм от готвещите, да не кажа, че преди плодове и зеленчуци консумирах много рядко, като изключа салатата де, но сега е друго, а на подправките въобще не съм фен, но след дневника на Маня започнах да ги харесвам, дори вече опитах пилешкото да овкуся и запека на тиган както съветва синчето й, да е жив и здрав всички много го харесаха, само маааалко по-лютично беше, че сложих дижонска горчица, но то ако само месо ядеш (както направи малкия), та....вече няма помен от пилешкото, още веднъж - Благодаря ти!).
Та да се върна на нас, днес ми е 10тия ден на диетата и съм свалила около 500-600гр, ама това ми е все тая, по-важното е, че съм свалила по 1см от бедрата, цели 3 от коремчето и 2см от дупето - тези мерки са ми по-важни, защото аз определено с предната диета съм загубила мускулна маса и сега я наваксвам, но пък сланинките се топят :smdance: . Мъжа ми само кг-те мери и е вече -3кг. Абе страхотно е. Дори щерката, която поизлиза от зоната или не разпределя съвсем правилно, но важното е, че детето много ме слуша кое е полезно и кое не и се съобразява, даже и тя е свалила към 1кг (вече е 20,5кг), и ето какво си хапна за обяд - леля й си дойде и купи готова снежанка, трудно ще я хвана да се храни по зоната, но кой знае, та детето много обича и пожела (ще трябва да видя как се прави, та поне да е домашна, че това какви боклуци има :stupid: ), казах й, че може, ама с пържолката, и като отидох и аз да си направя за хапване - ето какво видях да е сътворила:
Изображение
Много се радвам, че от сега приема философията на Зоната и се надявам да й стане начин на хранене, пък и иска да става шампионка по художествена гимнастика, така, че си трябва правилно хранене :love:
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Lancer » Пон Май 11, 2015 2:35 pm

Вече тежа с повече от 10% златни таланта по-малко и все по-често си задавам въпроса какво се покачваше при достигане на желаните килограми? Макар, че имам още време да предприема това, ми се ще да знам отсега. Като останат последните 5-6 кг за сваляне ще стана възможно най-прецизен, за сваляне изключително само на мазнини, сега не жаля никак и мускула, имам си и тренирам почти през ден, без да повишавам блоковете. Дал Господ мускул, а и реша ли, лесно ще кача мускулна маса. То се получава само от въздуха в залата за физическа подготовка... :)
Бари Сиърс, автор на най-важното откритие в новата история на човечеството!
Lancer
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Фев 24, 2015 9:51 pm
Варна
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Май 11, 2015 2:38 pm

Lancer написа:Вече тежа с повече от 10% златни таланта по-малко и все по-често си задавам въпроса какво се покачваше при достигане на желаните килограми? Макар, че имам още време да предприема това, ми се ще да знам отсега. Като останат последните 5-6 кг за сваляне ще стана възможно най-прецизен, за сваляне изключително само на мазнини, сега не жаля никак и мускула, имам си и тренирам почти през ден, без да повишавам блоковете. Дал Господ мускул, а и реша ли, лесно ще кача мускулна маса. То се получава само от въздуха в залата за физическа подготовка... :)


За спиране процеса на отслабване (когато му дойде времето :laugh1: ) се удвояват мазнините. Вместо 3 бадемчета за 1 блок - 6 бадемчета :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Май 11, 2015 2:49 pm

tsvetito написа:Здравейте отново :) Тия дни изчетох дневника на Маня (направо ме нахъса да готвя, а аз не съм от готвещите, да не кажа, че преди плодове и зеленчуци консумирах много рядко, като изключа салатата де, но сега е друго, а на подправките въобще не съм фен, но след дневника на Маня започнах да ги харесвам, дори вече опитах пилешкото да овкуся и запека на тиган както съветва синчето й, да е жив и здрав всички много го харесаха, само маааалко по-лютично беше, че сложих дижонска горчица, но то ако само месо ядеш (както направи малкия), та....вече няма помен от пилешкото, още веднъж - Благодаря ти!).


И аз благодаря, Цвети, че си отделила време за моя дневник. И се радвам, че ти е бил от полза за вдъхновение да почнеш да готвиш.

Салата Снежанка
1 кофичка кисело мляко се прецежда през тензух - в зависимост от маслеността е или 2 БПВ или 2 БПВМ
480 г краставица се нарязва на купчета - 1 БВ
Няколко стръка копър, 1-2 стръка пресен чесън, сол и чер пипер на вкус
Ако е от мляко 0,1% за мазнина добавяш смляна ядка (орех най-добре) или зехтин
За изравняване на протеиновите блокове - по избор.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот tsvetito » Пон Май 11, 2015 5:13 pm

Благодаря ти, Маня, златна си! Но краставицата не е ли малко това количество за 1БВ? А дали ще стане от твоето цедено мляко на Олимпус (макар, че още не съм го намерила)?
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта