Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Charming » Чет Апр 18, 2019 1:27 pm

Благодаря, gogo! :) Зачетох с голям интерес дневника ти. Благодарности за линковете, от които получих ценна информация!
Досега не съм била на диета или някакъв специален режим на хранене и живот, но се зачитам тук-там по темата и усещам как ме завладява желанието да опитам. Имам нужда да сваля няколко кг, които, макар че съвсем не ям много, си стоят и не помръдват. Истината е, че спрях движението почти. Затова вече клоня към това, че трябват по-крути мерки. :)
Вкъщи имам кухненско кантарче, но, доколкото разбирам, то няма да ми свърши работа, щом трябва да меря до грам. Чета, че пишете за електронна везна и предполагам, че точно такава трябва да си взема.
Charming
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Апр 13, 2019 7:42 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Чет Апр 18, 2019 4:08 pm

Charming написа:Вкъщи имам кухненско кантарче, но, доколкото разбирам, то няма да ми свърши работа, щом трябва да меря до грам. Чета, че пишете за електронна везна и предполагам, че точно такава трябва да си взема.

Ако кантарчето не е електронно ще трябва да си купиш такова. В Лидъл, не съм им служител :laugh4: , от време на време пускат по десетина лева електронни везнички, които си вършат работата.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Charming » Чет Апр 18, 2019 8:28 pm

Да, трябва да си взема друга везна. Това, което имам е кантарче, което едва ли може да измери до грам.
Със сигурност не съм си помислила, че си служител на Лидл :), но като каза Лидл и ще използвам момента да попитам и друго :) От същия този магазин си купих онзи ден това сирене Котидж, за което доста чета тук. Днес от Кауфланд взех също Котидж сирене, на друга марка, естествено :) И понеже започнах много щателно да чета етикетите (което изабща не ми е било присъщо досега) намерих разлика в съдържанието на мазнините, в т.ч. на наситените мастни киселини като това от Кауфланд е с по-ниски стойности и доколкото вече се запознах в основни линии със Зоната, предполагам, че това е по-добрият вариант.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Charming
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Апр 13, 2019 7:42 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sotir » Нед Апр 21, 2019 7:32 am

Една кофичка в Лидл извара 1% е 10 ПБ. Котидж купувам рядко. Преди купувах насипна извара от Кауфланд, но в последно време изварата е примесена с мирзимата от другите продукти от витрината и спрях. Плюс това преди 3 седмици купих 1200 гр пилешко филе от Кауфланд. След като го изпеках във фурната видях, че в тавичката има много вода. Проверих с канатара - изпеченото месо беше останало само 515 грама. Купих от Лидл пилешко филе. Както го сложих - така го изкарах, без грам течност. От 650 гр след печене беше 540 гр.
Сега гледаш етикета, но след време няма да ти прави впечетление - дали са 1,2,3..% мазнина. Поне при мен след първата година дали веднъж, два , три пъти в седмицата ще консумирам определени продукти с 6-8% мазнина вместо 1-2% е без значение. Даже първата година като ходих на почивка се чудих как ще спазвам зоната. Рразбрах, че поне моя организъм така се е адаптирал, че две седмици ако се отклонявам от зоната не чувствам дискомфорт, но при всяко ядене се стремя винаги да има протеин и въхлехидрат.
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот pirin » Вто Май 14, 2019 2:28 pm

Привет на всички! Виждам, че мнозина се притесняват от мерките, най-вече 1/3, 1/4 и т.н. чаша. Бързам да ви успокоя: преди около 20 дена влязох в един китайски магазин на спирката на 280 на Зимния дворец(редом до него е Т-маркет). И там видях един лъжички (по-скоро черпачета) комплект 6 бр с различни размери -от 7,5 мл до 250 мл, а от другата страна пък отбелязани количествата 1, 1/2. 1/3 и т.н чаена чаша. Комплекта струва 3лв, но си реших проблема отведнъж.
Пиша ви тук, защото не всеки има възможност да отиде в София. Обиколих "левчетата" в София, Враца и Плевен, оказа се, че подобни комплекти в няколко разновидности ги има и в тях, и на същата цена - 3лв. Така че господата китайци са ни решили проблема с размерите.
Успех на всички в зоната! :)
pirin
 
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Ное 18, 2018 7:46 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот васито » Пон Май 27, 2019 10:00 am

Привет!
Искам да попитам относно рибите - ципура и лаврак, тъй като имам от тях доста, по колко грама мога да смятам 1 БП? Те са с бяло и крехко месо, бих казала без много мазнини. Не ги видях в таблицата. Ако имате мнение, моля помогнете ми. Обикновено си ги приготвям като ги поширам, или накратко казано ги заливам с гореща вода и оставям да престоят -10-15 минути. Месото става крехко и розово, много вкусно.
васито
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Май 10, 2019 8:27 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот васито » Пон Май 27, 2019 10:02 am

Само да допълня че, ги филетирам предварително на филета.
васито
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Май 10, 2019 8:27 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Вто Май 28, 2019 1:07 pm

васито написа:Привет!
Искам да попитам относно рибите - ципура и лаврак, тъй като имам от тях доста, по колко грама мога да смятам 1 БП? Те са с бяло и крехко месо, бих казала без много мазнини. Не ги видях в таблицата. Ако имате мнение, моля помогнете ми. Обикновено си ги приготвям като ги поширам, или накратко казано ги заливам с гореща вода и оставям да престоят -10-15 минути. Месото става крехко и розово, много вкусно.


Когато нещо го няма в таблицата можем да ползваме изчислението по етикет. Виж във втория пост на дневника ми. А данни можем да вземем от сайт например като този. За лаврака излиза 1БП = (100/18)*7 = 39 гр. За ципурата сметките са 1БП = (100/23)*7 = 30гр.
За по-сигурно можеш да потърсиш данни за хранителния състав на лаврака и ципурата и от други сайтове за сравнение.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот васито » Вто Май 28, 2019 8:09 pm

gogo, благодаря ти, много си мил. Прочела съм дневника ти, макар и не целия и почти всичко в сайта. Знам и за изчисляването по етикет, но рибката ми е подарък и е без такъв. Ръководя се точно от таблицата . Стискайте ми палци...(на 5 дни съм) :)
васито
 
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Май 10, 2019 8:27 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот peshko » Сря Юли 24, 2019 4:19 pm

Здравейте и привет от първият пост на един прост новак!От два дни се ровя в сайта и нз дали правилно съм схванал идеята...и се чудя дали да не пробвам по метода "зоната на око".Та да направим справка дали правилно съм се ориентирал: 14Б(това е изчислено при тегло 87кг,ханшче 95 и скромните 172см (леля ми винаги ми казваше не си дебел моето момче нисък си) :smdance: ).Та тези 14 блока ги разделям на 3хранения Х 4Б и 2междинни Х 1 .До тук в час ли съм? :chef1: ...основно май най-добре да си разпечатам таблицата на хладилника и да почвам да готвя! И последно едно вметване 4Б на хранене означава Х 4Б от протеина и от въглехидратите и от мазнините нали?
peshko
 
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Юли 23, 2019 11:32 am
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Нед Юли 28, 2019 6:51 am

peshko написа:Здравейте и привет от първият пост на един прост новак!От два дни се ровя в сайта и нз дали правилно съм схванал идеята...и се чудя дали да не пробвам по метода "зоната на око".

Бих ти препоръчал първоначално, докато ти се пренастрои организма, да мериш всичко на кантарче. Отначало е малко тегаво, но се свиква. Аз все още си меря на кантарче блоковете.
peshko написа:Та тези 14 блока ги разделям на 3хранения Х 4Б и 2междинни Х 1 .До тук в час ли съм?

Точно така! Трябва да имаш 3 основни хранения и 2 междинни. Сметките ти са верни!
peshko написа: И последно едно вметване 4Б на хранене означава Х 4Б от протеина и от въглехидратите и от мазнините нали?

Точно така! Един зонов блок(1Б) е съставен от 1 блок протеин(1БП) + 1 блок въглехидрат(1БВ) + 1 блок мазнини(1БМ).
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Ela » Вто Авг 27, 2019 4:27 pm

Здравейте,

От един месец плувам в зоната и като за всички начинаещи в началото бе хаос, кухненски а в средата му аз и нито лъч светлина. Започнах да се справям лека по лека само и благодарение на форума и рецептите. Благодаря на всички мили хора спомогнали за това! :bouquet:
Срам не срам ще питам. :skyle5: Дояла ми се е рибена чорба и ще съм благодарна ако някой погледне сметките ми.
целина глава 130 гр. 1БВ
лук 80 гр 1/2 БВ (макар, че в някой рецепти пише 65 гр но предполагам, че са по стара таблица)
морков 100 гр. 1 БВ или ( 135 гр пипер/чушка 1/2 БВ + моркови 50 гр. 1/2 БВ)
вино 45 мл 1/2 БВ
до тук общо 3 БВ
миди 45 гр 1БП
СЬОМГА 84 гр 2 БП или (толстолоб според това което намерих в нета Протеини 27.7 гр. 700:27.7= 25.27 гр за 1БП може би :th: )
общо 3 БП
1 ч.л зехтин 3 БМ
Вода колкото, толкова.

Благодаря предварително.
Аватар
Ela
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Авг 06, 2019 3:59 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sotir » Съб Авг 31, 2019 2:46 am

Ela написа: някой погледне сметките ми.

Давай смело. В началото са мерки и теглилки. След това свикваш и правиш всичко без тях. Е, понякога вадя везната на две-три седмици да проверя дали няма голями разлики. Повече гледай етикетите, отколкото таблиците. Например при различите производители на извара има разлики в съдържанието на протеин на 100 гр.
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот камъче » Чет Сеп 12, 2019 6:37 pm

Здравейте и от мен!
От няколко дни чета и се информирам, но има доста за четене.
Ще скачам в зоната, просто е наложително.
Дотук съм пробвала какво ли не, може да се каже, че съм класически промер за йо-йо.
Мисля, че с експериментите си си докарах и някои екстри, ама нейсе.
Имам няколко въпроса, тъй като ще се опитам да си нахвърлям предварително менюта с неща, които обичам.
Много полезни са споделените дневници, рецепти и менюта, за което благодаря.

Моят скромен принос за табличката (засега) е :
пресен магданоз (за салата табуле) - 1БВ - 142гр
бразилски орех - 1БМ - 2,5гр (1бр)
Като обем още не знам колко е.
И като класически новак да започвам с въпросите.
1. Бразилският орех например в коя зона е - зелена, червена? Обикновен орех е в червената, бадемът - в зелената. Тук "орех" е просто име, ядката си е съвсем различна, приема се най-вече заради наличието на селен.
Също за слънчогледа.
2. Другото което живо ме интересува е горчицата. С нея преглъщането на сухите филета е поносимо.
Т.е аз като грамаж ще я сметна, ама в кой цвят е?
3. Оставам с впечатление, че подправките са ни дадени от сърце. Дано съм права. Оцетът?
4. Винаги съм мислела киселото мляко, млечните изобщо, за мазнинни храни, какво стана сега :hm:
Като стартирам ще споделям повече. А дотогава може да изникнат и още въпроси, за отговорите на които предварително благодаря. :hug:
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот KarinaP » Вто Окт 22, 2019 1:44 pm

Zdraveite! Predi tsikal mi e mnogo trudno da spazvam zonata. Molq za suvet
KarinaP
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Окт 14, 2019 2:34 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот камъче » Сря Окт 23, 2019 11:33 am

KarinaP, в какво по-точно се изразява трудността? От колко време сте в зоната?
Предполагам, че повечето тук сме жени и все някой ще има съвет,
но шансовете за отговор ще бъдат много по-големи ако пишете на кирилица.
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron