Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот J lo » Нед Сеп 24, 2017 10:36 am

Здравейте и от мен,

Нова съм и въпреки, че изчетох всичко, имам нужда от съдействие от по-знаещите 
Сметките показват, че ми се полагат 10 блока на ден.
Мисля утре да започна със следното меню:

Закуска - 2 препечени филийки
120 г мека извара
1 малка краставица или половин голяма
2 с.л. меко авокадо за намазване на филийките
Обяд: 1 топка Моцарела лайт
1 голям домат
1 голяма ябълка или грозде
1 лъжичка песто
Следобедна закуска: 200 г кисело мляко
Вечеря: като обяда
Късна закуска: 200 г кисело мляко
Ще бъда благодарна, ако някой погледне менюто и ми каже дали съм на прав път. Сърдечно благодаря :)
J lo
 
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2017 8:47 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Нед Сеп 24, 2017 3:57 pm

Анита написа:Здравейте,от утре почвам хранене по Зоната.Моля ви помагайте как да изчислявам по етикет.И обяснете ми как да изчислявам дадени продукти сама? Има ли някаква формула.

В таблицата на хранителните блокове в сайта и във форума са дадени формулите за изчисляване по етикет. Моля да прочетете необходимите материали за стартиране на Зоната, така както са направили повечето от нас и да задавате въпроси, които нямат готов отговор. За Зоната, освен желание, са необходими труд и постоянство. Успех!
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Нед Сеп 24, 2017 4:06 pm

J lo написа:Здравейте и от мен,

Нова съм и въпреки, че изчетох всичко, имам нужда от съдействие от по-знаещите 
Сметките показват, че ми се полагат 10 блока на ден.
Мисля утре да започна със следното меню:

Закуска - 2 препечени филийки
120 г мека извара
1 малка краставица или половин голяма
2 с.л. меко авокадо за намазване на филийките
Обяд: 1 топка Моцарела лайт
1 голям домат
1 голяма ябълка или грозде
1 лъжичка песто
Следобедна закуска: 200 г кисело мляко
Вечеря: като обяда
Късна закуска: 200 г кисело мляко
Ще бъда благодарна, ако някой погледне менюто и ми каже дали съм на прав път. Сърдечно благодаря :)

След като 2-те закуски са по 1 блок, уточнете по колко блока искате да са основните хранения - за тях остават общо 8 блока. Броят на блоковете протеини трябва да е равен на блоковете въглехидрати и на блоковете мазнини. При нито едно от така съставените основни хранения това не е така, освен ако "топката" моцарела не е 105 грама и "голямата" ябълка не е 200 грама. Пишете в грамажи.
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот J lo » Нед Сеп 24, 2017 9:40 pm

Благодаря за отговора :) Както споменах, още се уча. Иначе да, моцарелата е толкова - 105 гр., а ябълката или гроздето ще е около 160 гр. Вие какво бихте допълнили към това меню, за да коректно. Да направя още една междинна закуска преди обед, ок ли ще бъде. Благодаря още веднъж, оценявам желанието ви да помогнете:)
J lo
 
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2017 8:47 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Пон Сеп 25, 2017 6:33 am

shtur4e написа:
J lo написа:Здравейте и от мен,

Нова съм и въпреки, че изчетох всичко, имам нужда от съдействие от по-знаещите 
Сметките показват, че ми се полагат 10 блока на ден.
Мисля утре да започна със следното меню:

Закуска - 2 препечени филийки
120 г мека извара
1 малка краставица или половин голяма
2 с.л. меко авокадо за намазване на филийките
Обяд: 1 топка Моцарела лайт
1 голям домат
1 голяма ябълка или грозде
1 лъжичка песто
Следобедна закуска: 200 г кисело мляко
Вечеря: като обяда
Късна закуска: 200 г кисело мляко
Ще бъда благодарна, ако някой погледне менюто и ми каже дали съм на прав път. Сърдечно благодаря :)

След като 2-те закуски са по 1 блок, уточнете по колко блока искате да са основните хранения - за тях остават общо 8 блока. Броят на блоковете протеини трябва да е равен на блоковете въглехидрати и на блоковете мазнини. При нито едно от така съставените основни хранения това не е така, освен ако "топката" моцарела не е 105 грама и "голямата" ябълка не е 200 грама. Пишете в грамажи.

Не зная при тези сметки как сте "изчели всичко", но както и да е, в началото сте. Първо, не сте наясно от колко блока желаете да е всяко едно хранене, а с това се започва. При 10 блока дневно, примерното им разпределение за деня според сайта е:
закуска: 2 блока (2 блока протеин, 2 блока въглехидрати и 2 блока мазнини)
2 блока протеин - 102 грама нискомаслена извара
2 блока въглехидрати - 1/2 филия хляб и 480 грама краставица
2 блока мазнини - 2 супени лъжици авокадо
обяд:3 блока (3 блока протеин, 3 блока въглехидрати и 3 блока мазнини)
3 блока протеин - 105 грама моцарела
3 блока въглехидрати - 1 домат от 240 грама, 1 ябълка от 100 грама и грозде 80 грама
3 блока мазнини - 3 супени лъжици авокадо (песто в съответното количество за 3 блока)
следобедна закуска: 1 блок (1 блок протеин, 1 блок въглехидрати и 1 блок мазнини)
кисело мляко нискомаслено 200 грама(1 блок протеин и 1 блок въглехидрати) и 3 броя сурови бадеми примерно (1 блок мазнини)
вечеря:3 блока (3 блока протеин, 3 блока въглехидрати и 3 блока мазнини)
като обяда
вечерна закуска: 1 блок (1 блок протеин, 1 блок въглехидрати и 1 блок мазнини)
кисело мляко нискомаслено 200 грама(1 блок протеин и 1 блок въглехидрати) и 3 броя сурови бадеми примерно (1 блок мазнини)
Така би изглеждало разпределението според вкусовите Ви предпочитания. Гледайте таблицата и пишете. Успех.
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот J lo » Пон Сеп 25, 2017 7:33 pm

Изключително много благодаря :) Определено още се уча и ще има още да се уча, но се надявам с времето да изчистя грешките при храненето :) Много ми помогнахте. Хубава вечер :)
J lo
 
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2017 8:47 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Пон Сеп 25, 2017 9:24 pm

Ако останете в Зоната, оригиналната J lo само ще може да въздиша по осанката Ви... :laugh:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот begeli » Сря Ное 29, 2017 11:21 am

Здравейте,
от понеделник съм в зоната, 10 блока ми се полагат, но днес закусих в 8,30 и в 11 вече ми стърже корема.
Закуската ми е
2бп 112гр. котидж
2бв 1 филийка бонус хляб
2бм 6 бр.маслини
блоковете ги разпределих така : 2-3-1-3-1
къде бъркам?
Благодаря ви! :bouquet:
begeli
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Ное 29, 2017 10:50 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Сря Ное 29, 2017 4:44 pm

begeli написа:Здравейте,
от понеделник съм в зоната, 10 блока ми се полагат, но днес закусих в 8,30 и в 11 вече ми стърже корема.
Закуската ми е
2бп 112гр. котидж
2бв 1 филийка бонус хляб
2бм 6 бр.маслини
блоковете ги разпределих така : 2-3-1-3-1
къде бъркам?
Благодаря ви! :bouquet:

Здравей,

1. Котиджа как определи, че 1 БП е 56 гр? Ако е от таблицата, то по добре е да се сметне по етикет защото от котидж до котидж има разлика. Как става смятането виж в моя дневник в началото(2-рия пост). Аз винаги смятам по етикет, когато има такъв.
2. Не е добра идея, особено за нов в Зоната, да използва от храните със кафяв или червен цвят. Придържай се към "зелените" храни първите няколко месеца докато се пренастрои хормоналния ти карбуратор.
3.Пиеш ли достатъчно вода?
4. Щом си закусила в 8.30 значи си станала не по-рано от 7.30. така ли е?
5. И един съвет - не пускай два еднакви поста в различни теми! :refuse:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот begeli » Сря Ное 29, 2017 6:34 pm

Благодаря ти, ще си взема забележка. Сутрин ставам в 6,40, и от твоя калкулатор си измерих блоковете 11 не 10 :th:
Би ли ми помогнал с пример за изчисляване по етикет на котидж, не мога да разбера нищо :skyle5:

на етикета пише:
хранителни стойности за 100гр.:
енергийна стойност 92kcl
от които наситени мастни киселини 2,6гр.
въглехидрати 1,0 гр,
белтъчини 13гр.

белтъчените и въглехидратите ясно, но наситени мастни киселини и енергийна стойност :doNotKnow: не знам
begeli
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Ное 29, 2017 10:50 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот gogo » Пет Дек 01, 2017 9:50 am

begeli написа:Благодаря ти, ще си взема забележка. Сутрин ставам в 6,40, и от твоя калкулатор си измерих блоковете 11 не 10 :th:
Би ли ми помогнал с пример за изчисляване по етикет на котидж, не мога да разбера нищо :skyle5:

на етикета пише:
хранителни стойности за 100гр.:
енергийна стойност 92kcl
от които наситени мастни киселини 2,6гр.
въглехидрати 1,0 гр,
белтъчини 13гр.

белтъчените и въглехидратите ясно, но наситени мастни киселини и енергийна стойност :doNotKnow: не знам

Изчислението става така:
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 гр)*7
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 гр)*9
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 гр)*1,5

Значи:
1БП = (100/13)*7 = 53,9 гр. Значи 2БП е 108 гр., т.е няма голяма разлика отколкото ти си го приела за 112 гр.
1БВ = (100/1)*9 = 900 гр
Трябват ни и мазнините. Сигурно не си допрочела нещо от етикета. Вероятно пише "Мазнини хх гр от които наситени мастни киселини 2,6гр. " Ако предположим, че мазнините са 2,6 то следва:
1БМ = (100/2,6)*1,5 = 57,7 гр

Сега, като сме направили тези изчисления гледаме числата и избираме най-малкото число. Това е БП, което значи, че продукта, в случая котиджа, ще го броим за протеин. Не е добре обаче, че и БМ е почти колкото БП. Което значи, че при хранене не трябва да добавяш БМ, както ти си добавила 6 маслини. Тия мазнини в тоя котидж, щом са наситени значи не са от добрите мазнини, а в Зоната е препоръчително мазнините да са от добрите, ненаситените. Затова бих те посъветвал да се откажеш от този котидж и да потърсиш друг протеин с по-ниска масленост. Напр. 1% или по-малко.
Друго, което ми направи впечатление е, че ставаш в 6.40, а си закусила чак в 8.30. Закуската трябва да е най-късно 1 час след ставането и не по малко от 30 мин. след като си си пила водата.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот begeli » Пет Дек 01, 2017 11:57 am

Благодаря Гого, разбрах как се изчислява :applaus: , ще търся друг котидж, продължавам, няма отказване, за 4 дни в зоната, по точно около зоната се чувствам чудесно :smdance:.
begeli
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Ное 29, 2017 10:50 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот dalia_80 » Пет Дек 08, 2017 1:06 pm

Здравейте,
Може ли малко помощ и за мен.
Взела съм си един натурален бар и по етикета изчислих следните стойности за 100 гр.
Б - 148,93
В -29
М -15
Десерта е 40 грама т.е в него има
Б- 59,57
В -11,6
м - 6
Е, от тук насетне какво правя? Ако избирам най-малкото число, то това са мазнините. 6 гр.мазнини де факто 4 блока ли са? Ако е така, направо съм втрещена ,защото като блокове това е повече от определения ми обяд или вечеря /по 3 блока/ и с едно малко натурално блокче е абсолютно невъзможно да се нахраня за обяд или вечеря.
По логиката на горните ми изчисления въглехидратите и протеините пък са по-малко от един блок и съвсем се обърках.....
Греша ли някъде ? :think2:
dalia_80
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 08, 2017 12:58 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пет Дек 08, 2017 2:39 pm

1 зонов блок се състои от трите макронутриента. Независимо от обема/грамажа на източника на протеини в 1 протеинов блок се съдържат 7 г чист протеин (толкова има в 28 г пилешко филе, в 42 г риба, в 56 г извара) Въглехидратните блокове съответно съдържат 9 г чист въглехидрат (като не се броят влакнините/фибрите) - така 9 г въглехидрат има и в 100 г ябълка, и в 14 г овес, и 1200 г спанак. Мазните блокове пък съдържрат по 1,5 г чиста мазнина - 3 бадема, 1/3 ч.л. зехтин, 1 с.л. авокадо все съдържат по 1,5 г мазнини.

За да се определи по етикет за какво да броим даден хранителен продукт се ползват стойностите за 100 г. И тогава се прилагат формулите от таблицата. За да ти помогнем посочи стойностите написани на етикета. От подадената информация не е ясно кое е от етикета, кое е твоя опит за изчисления.

Допускам, че това, което си дала за 40 г е съдържание за 100 г от продукта. Ако е така изчисленията са следните

Б- 59,57
В -11,6
м - 6

700 : 59,57 = 11,75 - прибл. 12 г
900 : 11, 6 = 77
150 : 6 = 25

Ако е така това чудо би трябвало да се приеме само за протеин и 1 БП от него е прибл. 12 г. Или можеш да го приемеш цялото за 3 БП, като ще е необходимо да помислиш за въглехидрати и мазнини към него.

Ако път тези данни са за 40-те грама на барчето, тогава сметките са следните

1 БП - 40 :59,57 х 7 = 4,67
1 БВ - 40 : 11.6 х 9 = 31,03
1 БМ - 40 : 6 х 1,5 = 10

И пак е протеин, но това означава че цялото блокче е близо 10 протеинови блока.

Допускам обаче, че първата сметка е онази, която ти трябва, защото на етикетите на готовите храни се дават данни за съдържание в 100 г продукт. Формулата за доза се прилага главно към протеините на прах, защото именно на тези етикети се дава инфо за съдържанието протеин в 1 доза (обикновено прилаганата към опаковката лъжичка)

Но каквото и да е този бар не може да ти замени цяло зоново хранене :) - дори междинна закуска :)
И кой знае какви подобрители съдържа. Подобни храни никак не се връзват със зоново хранене :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот dalia_80 » Пет Дек 08, 2017 3:42 pm

Благодаря много за отговора, Маня!
Това е записано на етикета:
Хранителна стойност за 100 грама:
Въглехидрати - 31 гр
Протеин -4,7 гр
Мазнини - 10 гр.
Самото блокче е 40 грама.
Водейки се по твоята формула, правя следните изчисления:
ПБ - 40/4,7*7=59.5
ВБ - 40/31*9=11.6
МБ - 40/10*1,5=6
dalia_80
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 08, 2017 12:58 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пет Дек 08, 2017 3:52 pm

Щом стойностите за за 100 г, се водиш от основната формула, а не от тази за доза :)

Въглехидрати - 900 : 31 гр - 29 г
Протеин - 700 :4,7 гр - 148 г
Мазнини - 150 : 10 гр. - 15 г

Така - значи е по-скоро източник на мазнини.
С тези 40 г барче ще си осигуриш малко повече от 3 БМ, като в същото време ще приемеш и 1,5 БВ. Протеините хич ги няма. За да си осигуриш едно хранене, трябва да си измислиш какво да добавиш още като въглехидрати и протеини. Абе - просто не става за зоново хранене, това си е, ако искаш само с него да се нахраниш :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron