Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Чет Дек 21, 2017 11:21 am

Здравейте. Пак имам въпрос. След колко часа се яде след хранене от два блока? Разбрах, че след такова с три интервала е 4-5 часа, след 1 блок - 2-2.30 часа, а след два блока? Мисля, че такова хранене се счита за голямо, а не за междинна закуска.
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот sunrise » Вто Дек 26, 2017 6:38 pm

Маня, не само моя опит, но и вашите съвети ще са от голяма полза на всички настоящи и бъдещи мами! :bouquet:
sunrise
 
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Фев 25, 2016 10:47 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Вто Дек 26, 2017 10:00 pm

Дориана написа:Здравейте. Пак имам въпрос. След колко часа се яде след хранене от два блока? Разбрах, че след такова с три интервала е 4-5 часа, след 1 блок - 2-2.30 часа, а след два блока? Мисля, че такова хранене се счита за голямо, а не за междинна закуска.


Нещо средно между 4-5 и 2-2.30 т.е. 3-4 часа. Просто не трябва да се допуска глад. Много ще зависи от това какво съдържат тези два блока. Има комбинации, които ще ви държат ситост значително по-дълго време. При други чувството за глад ще настъпи по-рано. Просто трябва да просделявате коя храна как ви засища. При наличието на плътни въглехидрати (тези от червената част на таблицата) със сигурност гладът настъпва по-рано. Ако двата блока съдържат обемни въглехидрати от зелената част на таблицата (главно зеленчуци), чувството на глад настъпва значително по-бавно.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Вто Яну 02, 2018 9:41 am

Отново много ти благодаря Маня! Честита Нова година и много здраве и късмет. Ще напиша менюто си за днес и те моля ако имам грешки да ми ги кажеш.
З сутрин - 195 гр. котидж 4.5 % не намерих обезмаслено 3БП
3 мандарини 3БВ
6 бадема, намалих ги с 3 защото не знаех като е по-маслен котиджа дали изобщо да включвам мазнини

О - 112 гр. нискомаслена извара 2БП+1 яйце 1БП, общо 3 БП
240 гр. домати 1БВ, 100 гр. ябълка 1БВ, 1 мандарина 1 БВ, общо 3БВ
9 маслини 3БМ

З следобяд - 220 гр. кисело мляко 2%
За вечеря не съм решила още, може би някоя рецепта от сайта
Предварително ти благодаря!
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Вто Яну 02, 2018 3:38 pm

При горепосоченото меню обаче огладнявам след около 2 часа след хранене. Започвам да си мисля дали да не намаля плодовете. Какво ще ме посъветвате?
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Сря Яну 03, 2018 3:36 pm

Бари Сиърс препоръчва дамите да ограничат въглехидратните блокове от плодове, поради вродената им склонност да предпочитат плодовете. Ако и аз имам 2 блока от плодове в менюто си - ще съм гладна. Обикновено ползвам по 1 блок от плод за десерт към някое от големите хранения, ако съм включила плод в някоя от малките закуски. Наблегнете на зеленчуците - те първо са по-обемни (когато са от зелената част на таблицата), съдържат повече фибри и това намалява гликемичния им товар - оттам и ситостта.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Пет Яну 05, 2018 1:04 pm

Здравейте. Маня, благодаря за отговора. От повече от месец чета в сайта за Зоната, чета и из форумите. Научила съм грамажите за 1 блок на повечето хранителни продукти, с които се храня най-често. По твоя препоръка намалих плодовете, но все още изпитвам глад между храненията. Днес например съм закусила в 08.15 часа с тутманика на Стеф - 3 БПВМ от него. Около 11.30 вече бях гладна, а не е редно да бъде така след ядене от три блока. Затова хапнах кисело мляко 2% - 220 гр., за да мога да издържа до обяда. Мисля, че спазвам всички препоръки, които съм прочела за храненето в Зоната, но явно не правя нещо както трябва. Къде може да греша?
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пет Яну 05, 2018 4:15 pm

Дориана написа:Здравейте. Маня, благодаря за отговора. От повече от месец чета в сайта за Зоната, чета и из форумите. Научила съм грамажите за 1 блок на повечето хранителни продукти, с които се храня най-често. По твоя препоръка намалих плодовете, но все още изпитвам глад между храненията. Днес например съм закусила в 08.15 часа с тутманика на Стеф - 3 БПВМ от него. Около 11.30 вече бях гладна, а не е редно да бъде така след ядене от три блока. Затова хапнах кисело мляко 2% - 220 гр., за да мога да издържа до обяда. Мисля, че спазвам всички препоръки, които съм прочела за храненето в Зоната, но явно не правя нещо както трябва. Къде може да греша?

Пробвай да разпределиш блоковете за деня в повече от 5 хранения - напр. 6 - 5 по 2 блока и 1 блок преди лягане, на по-малки интервли (около 3 часа). Ако и това не помогне - вероятно трябва да увеличиш блоковете. Другото е да подбираш по-обемни въглехидратни блокове.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Пет Яну 05, 2018 4:24 pm

Маня, твоите съвети са ми много полезни. Вече започвам да се отчайвам, но не може при всички Зоната да действа, а при мен не. И аз си помислих като вариант да се храня по-често, но исках да го съгласувам с теб, защото все още нямам голям опит и не знам дали е правилно. Ще опитам и ще включа повече зеленчуци. Пожелавам ти спокойни събота и неделя.
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пет Яну 05, 2018 4:43 pm

Дориана, сподели едно свое дневно меню - блокове и грамажи - може все пак някъде нещо да бъркаш.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Пон Яну 08, 2018 1:04 pm

Днес:
З- 08.00 ч. -112 гр. извара 2% 2БП, 240 гр. домат, 1 ф. пълнозърнест хляб /изчислих по етикет 27 гр. за 1ВБ/ 2БВ, 6 маслини 2БМ
11.00 часа - 440 гр. кисело мл. 2%
в 14.00 смятам 2БПВМ от тутманика на Стеф
след 3 часа - кисело мляко 2% 440 гр.
за вечеря не съм решила още
Маня исках да те попитам за лютеницата. В къщи купуваме на Филикон, изчислих по формулата 900: количеството на въглехидратите в нея за 100 гр. и получих 60 гр. за 1БВ. Така ли трябва да се изчислява?
И още нещо - може ли към някои от храненията да си добавям по малко айран от 2% кисело мляко и по колко мляко да слагам?
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Вто Яну 09, 2018 9:04 am

Дориана написа:Днес:
З- 08.00 ч. -112 гр. извара 2% 2БП, 240 гр. домат, 1 ф. пълнозърнест хляб /изчислих по етикет 27 гр. за 1ВБ/ 2БВ, 6 маслини 2БМ
11.00 часа - 440 гр. кисело мл. 2%
в 14.00 смятам 2БПВМ от тутманика на Стеф
след 3 часа - кисело мляко 2% 440 гр.
за вечеря не съм решила още
Маня исках да те попитам за лютеницата. В къщи купуваме на Филикон, изчислих по формулата 900: количеството на въглехидратите в нея за 100 гр. и получих 60 гр. за 1БВ. Така ли трябва да се изчислява?
И още нещо - може ли към някои от храненията да си добавям по малко айран от 2% кисело мляко и по колко мляко да слагам?


Дори, правилно си изчислила количеството на лютеницата за 1 БВ. Но имай едно наум, че купените лютеници съдържат и захар. Така че я приемай за оранжев въглехидрат. Помисли си за следващия сезон за домашна зонова лютеница. А ако искаш и сега можеш да си направиш бърза версия: моята зимнина е само от печени чушки. Смилам в чопър съответните блокове печени чушки, добавям 2-3 лъжици натурално доматено пюре, подправки по желание и имаш значително по-добър продукт - без консерванти.
Айрян можеш да си правиш от 1 БПВ кисело мляко и да си го броиш като блокче при хапването.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Вто Яну 09, 2018 11:22 am

Маня, много ти благодаря за рецептата, ще се възползвам. Да ти споделя менюто за днес
З - 08.20 ч. - 120 гр. извара нискомаслена 2БП, 27 гр. пълнозърнест хляб и 240 гр. домати 2БВ, 6 маслини
Към 10.40 хапнах 220 гр. кисело мляко 2% защото усетих, че ще огладнея. Установих, че след хранене от 2 блока, както е сутрешното огладнявам след около 2 часа и половина, което ми не се струва редно, но е така. Ти беше ми препоръчала да се храня 5 пъти на ден с по 2 блока и 1 блок преди лягане. Значи ли това, че мога да ям на около 2 часа и половина /защото иначе огладнявам/? По таблицата в сайта изчислих, че са ми нужни 10 блока на ден, но ги направих на 11, защото прочетох, че Бари Сиърс препоръчвал на жените по 11. Ако се наложи, колко още може да увелича блоковете? Предварително ти благодаря.
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Вто Яну 09, 2018 11:42 am

Дори, най-важното правило в Зоната е да не се допуска глад, защото гладът те изважда от Зоната. Първо прецени дали усещането ти е глад или... жажда. Защото много често двете усещания се бъркат, тъй като точките в мозъка, които сигнализират за тях са твърде близки.
Нормално е, ако разпределиш блоковете в шест хранения, като 5 от тях са по 2 блока интервалът между отделните да е по-малък.
И отново за хляба - просто имай едно наум, че червените/неблагоприятните въглехидрати са в основата на чувството за глад - техните блокове са малки по-обем, преработването им бързо повишава кръвнанта захар и оттам инсулина, и оттам чувството за глад. Колкото по-рядко включваш червени въглехидрати в храната си, толкова гладът ще се оявява по-късно. Възглехидратите с ниска плътност, каквито са зеленчуците и плодовете в зелената част на таблицата освен че съдържат много фибри, което забавя преминаването им в кръвния поток, са и обемни и дори чисто физически заемат повече място в стомаха и създават усещане за ситост.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Дориана » Вто Яну 09, 2018 12:55 pm

Маня, проблемът при мен е, че съм по-капризна по отношение на храната. Например не обичам гъби, пипер ям рядко и само ако се налага :), не обичам тиквички, патладжан и др. От зеленчуците ми остават домати, краставици и зелените салати, а от тях /салатите/ грамажите са много обемни. Всичко това ограничава много менюто ми, но ще наблягам на домати и краставици, тях поне ги обичам много. Иначе с другите групи храни нямам проблеми. Ти ми каза да намаля и плодовете защото съдържат много захари и предизвикват по-бързо глад. Какво друго мога да включа като въглехидрат освен плодовете и зеленчуците, като изключим хляба? Него изцяло ли да го махна? Като разгледах таблиците с хр. продукти видях, че доматеното пюре може да ми свърши работа. Не причи, че е със сол и магданоз, нали? Приятен ден.
Дориана
 
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Дек 18, 2017 12:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Вто Яну 09, 2018 1:37 pm

За да намалиш обема на салатите удачно решение, което отново те държи в зоната е да добавяш в тях блок варен нахут, блок варен боб (най-добре черен), сварена леща, накиснат или варен овес или ечемик. Така приемаш ценни вещкества, богати на фибри и в същото време намаляваш големите обеми на салатите. Посети групата във фейсбук . Там ще получиш идеи
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта