Таблица и количества за блок на различни продукти

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Пет Апр 08, 2016 10:47 am

Най-често върху етикетите е дадено съдържанието на основните хранителни вещества - протеини, въглехидрати и мазнини в 100 грама от продукта. Затова и формулите помагат да се изчисли съдържанието им за 1 блок, като се знае, че 1 блок протеинов продукт трябва да съдържа 7 грама протеин (грамажът на продукта е друго нещо), 1 блок въглехидрат трябва да съдържа 9 грама въглехидрат и 1 блок мазнина трябва да съдъра 1,5 грама мазнина.

Да разглеждаме случая със замразената царевица

1 БП = 100 : 6.7 х 7 ~ равно 105 грама (от продукта)
1 БВ = 100 : 17 х 9 ~ равно 53 грама (от продукта)
1 БМ = 100 : 0,4 х 1,5 ~375 грама (от продукта)

От така получените стойности се избира най-малката, която определя продукта съответно като въглехидрат. 1 блок от него е раден на 53 грама.

Когато за някой продукт има близки стойности да речем за протеини и въглехидрати след изчисленията (както е при млеката) тогава продукта се води смесен и се взема средна стойност за 1 БПВ, напр. за кисело мляко се получава за протеин - 214 грама, за въглехидрат 202 грама. И всъщност си хапваш 200 грама за 1 БПВ, ако е нискомаслено като си добавяш 1 блок мазнина (да речем 3 бадема), ако е 2% си го хапваш без добавка на мазнина пак около 200 грама.

При въглехидратите има една тънкост - зависи как са дадени на етикета. Понякога влакнините/фибрите са извадени отделно, а понякога са посочени с "от които". При втория вариант тяхната стойност трябва да се извади от общото количество въглехидрати и тогава да се направи изчислението по формулата.

И да спомена - овесените ядки не са препоръчителни за Зоната (с известна резерва за онези, които се водят пълнозърнести, до изчерпване на закупено количество). Добре е да се ползва или цяло овесено зърно или овесен булгур.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Зоната
 

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот drebniqt » Пет Апр 08, 2016 2:50 pm

Маня написа:Най-често върху етикетите е дадено съдържанието на основните хранителни вещества - протеини, въглехидрати и мазнини в 100 грама от продукта. Затова и формулите помагат да се изчисли съдържанието им за 1 блок, като се знае, че 1 блок протеинов продукт трябва да съдържа 7 грама протеин (грамажът на продукта е друго нещо), 1 блок въглехидрат трябва да съдържа 9 грама въглехидрат и 1 блок мазнина трябва да съдъра 1,5 грама мазнина.

Да разглеждаме случая със замразената царевица

1 БП = 100 : 6.7 х 7 ~ равно 105 грама (от продукта)
1 БВ = 100 : 17 х 9 ~ равно 53 грама (от продукта)
1 БМ = 100 : 0,4 х 1,5 ~375 грама (от продукта)

От така получените стойности се избира най-малката, която определя продукта съответно като въглехидрат. 1 блок от него е раден на 53 грама.

Когато за някой продукт има близки стойности да речем за протеини и въглехидрати след изчисленията (както е при млеката) тогава продукта се води смесен и се взема средна стойност за 1 БПВ, напр. за кисело мляко се получава за протеин - 214 грама, за въглехидрат 202 грама. И всъщност си хапваш 200 грама за 1 БПВ, ако е нискомаслено като си добавяш 1 блок мазнина (да речем 3 бадема), ако е 2% си го хапваш без добавка на мазнина пак около 200 грама.

При въглехидратите има една тънкост - зависи как са дадени на етикета. Понякога влакнините/фибрите са извадени отделно, а понякога са посочени с "от които". При втория вариант тяхната стойност трябва да се извади от общото количество въглехидрати и тогава да се направи изчислението по формулата.

И да спомена - овесените ядки не са препоръчителни за Зоната (с известна резерва за онези, които се водят пълнозърнести, до изчерпване на закупено количество). Добре е да се ползва или цяло овесено зърно или овесен булгур.


Много ми помогна,Маня,тенкс! :yess:
Овесените ядки ги препоръчват за разни хранителни режими във фитнеса ;) ,но явно ще трябва да ги заменя с цели овесени зърна.Но днес така или иначе си взех и трици(за които пък навсякъде чета колко са полезни,а като гледам и тук са оранжеви,само че са дадени варени в таблицата,дали може и по етикет да се сметне суров колко е? :think2:
чакай да опитам сега да видя колко съм схванал материала :lol: ,ще пробвам с изварата и сиренето,които си купих от Кауфланд:
1)сирене на Маджаров:
-мазнини-22,5г.(от които наситени масти-14,65г)
-въглехидрати-12г.
-белтъчини-14,25г.
Значи:
1 БП = 100 : 14,25 х 7 = 49,14г.
1 БВ = 100 : 12 х 9 = 74,99г.
1 БМ = 100 : 22,5 х 1,5 = 6,66 г.
Ауууу,по мои изчисления това сирене е мазнинааааа :stupid: и трябва да приемам по 6,66грама за блок :о
дано да съм сбъркал,сега ще вида и изварата :noo:
Аватар
drebniqt
 
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 6:28 pm
Монтана
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Пет Апр 08, 2016 2:58 pm

drebniqt написа:чакай да опитам сега да видя колко съм схванал материала :lol: ,ще пробвам с изварата и сиренето,които си купих от Кауфланд:
1)сирене на Маджаров:
-мазнини-22,5г.(от които наситени масти-14,65г)
-въглехидрати-12г.
-белтъчини-14,25г.
Значи:
1 БП = 100 : 14,25 х 7 = 49,14г.
1 БВ = 100 : 12 х 9 = 74,99г.
1 БМ = 100 : 22,5 х 1,5 = 6,66 г.
Ауууу,по мои изчисления това сирене е мазнинааааа :stupid: и трябва да приемам по 6,66грама за блок :о
дано да съм сбъркал,сега ще вида и изварата :noo:



Не си сбъркал, така излиза. Маджаров има едно сирене, което се води серия Лайт - със синеещ етикет. То е по 35 грама за 1 БП. Е, и това можеш да си го хапнеш, но не трябва да му добавяш мазнини.

Колкото до триците - 1 БВ сурови от онези, които аз си купувам обикновено излиза по етикет 19 грама.

Като тръгнеш да си купуваш овес - все пак трябва да е без обвивка, продават го обикновено в магазини за здравословни храни, магазини Берьозка, а и онлайн.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот drebniqt » Пет Апр 08, 2016 3:09 pm

Абе,хора,забравих да попитам-като бях сега в Кауфланд и исках да си взема изварата(обезмаслена,но на килограм) и
сирене имаше от 9.00 на 6.50лв намалено,но нямат етикет и аз като поисках да им ги видя и момичето ме гледаше с такова учудване и накриво,че ми идваше да не казвам какво..... :gunshot: (ама толкова мразя като започнат да се правят на интересни) и накрая с пренебрежение ми изнесе някаква мокра бележка на изварата и каза,че нямало да ми изнася кофата на сиренето,там бил етикета...та въпроса ми е -и вие ли така разпитвате за всичко продавачите за насипните неща(ама то иначе как да се разбере какво има вътре? :think2: )
Та накрая ми каза,че за сиренето погледнала и няма никакви такива стойности,но имало сухо мляко и аз веднага се отказах(9,00лв ,пък със сухо мляко,измамници :mrgreen: )
А изварата се оказа такава:
белтъчини-14г. 100:14x7=49.99г
въглехидрати-4г.(4 лактоза) 100:4x9=225г.
мазнини-3г 100:3x1,5=49.99г.
Значи: е смесен продукт и трябва да вземам по 50грама ,без да добавям мазнини,така ли е? :th:

Ставам досаден :skyle5: ,но ми е интересно:
и едно полуобезмаслено прясно мляко взех-1,5%,в таблицата пише по 170мл,но тука като изчислявам,от това ми излиза по 22грама:
съдържа 100грама:-белтъчини-3,1г
мазнини-1,5г.
въглехидрати-4,8г.
(ако не е тук мястото ,кажете къде да си задавам въпросите,да не спамя :yess: )
Последна промяна drebniqt на Пет Апр 08, 2016 3:33 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
drebniqt
 
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 6:28 pm
Монтана
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот drebniqt » Пет Апр 08, 2016 3:20 pm

Маня написа:
drebniqt написа: :noo:



Не си сбъркал, така излиза. Маджаров има едно сирене, което се води серия Лайт - със синеещ етикет. То е по 35 грама за 1 БП. Е, и това можеш да си го хапнеш, но не трябва да му добавяш мазнини.

Колкото до триците - 1 БВ сурови от онези, които аз си купувам обикновено излиза по етикет 19 грама.

Като тръгнеш да си купуваш овес - все пак трябва да е без обвивка, продават го обикновено в магазини за здравословни храни, магазини Берьозка, а и онлайн.


лелееее,как така по 6 гр,сега да го хвърлям ли,за беден студент няма как да стане- 10.00лв килограма :о ,ще си го изям като си позатворя очите и ще си го смятам по 28гр :laugh4:
Тука да споделя-всъщност ме зариби една позната на майка ми,която пазеше Зоната по една бг книга на Папазова и за 6 месеца свали 30кг. и спаси инсулина ,кръвната захар и падна 0т 18 на 6 :wow: и то това преди години ,по българската книга,без толкова да се вманиачава(както и аз съм започнал май де :notagree: ....сега да не вземе да се обиди някой тук,аз също искам все най-доброто и най-новото,така,че затова съм тук при вас :applaus: )
Аватар
drebniqt
 
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 6:28 pm
Монтана
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Пет Апр 08, 2016 3:22 pm

Не е съвсем обезмаслена тази извара. Препоръчвам ти да си потърсиш извара на Домлян или Ведраре. Те наистина са силно обезмаслени. Но не е толкова фатално. Просто си хапвай изварата по 56 грама за блок, както е в таблицата. Не прекалявай с етикетите...
А иначе си се ориентирал къде да питаш за блоковете. И тук спам няма... човек с питане до Цариград стига :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Пет Апр 08, 2016 3:30 pm

drebniqt написа:Тука да споделя-всъщност ме зариби една позната на майка ми,която пазеше Зоната по една бг книга на Папазова и за 6 месеца свали 30кг. и спаси инсулина ,кръвната захар и падна 0т 18 на 6 :wow: и то това преди години ,по българската книга,без толкова да се вманиачава(както и аз съм започнал май де :notagree: ....сега да не вземе да се обиди някой тук,аз също искам все най-доброто и най-новото,така,че затова съм тук при вас :applaus: )


Зоната не се е променила от създаването си, просто се е усъвършенствала благодарение на нови и нови научни изследвания, които потвърждават правотата й. Колкото до книгата на Папазова - да, и с нея може да се слабее, но в нея има неточности и е доста фриволна в някои рецепти. Там нещата са доста на око в някои случаи. Въпреки че Бари Сиърс казва, че за да се спазва Зоната на човек са му необходими очи, ръка и часовник. Просто практиката показва, че когато си по-стриктен (ползваш теглилка) при някои хора резултатите са по-добри или пък им е по-лесно, отколкото да мерят в чаши. Но в оригиналните таблици на Бари Сиърс само протеините са дадени в грамаж. В таблицата в нашия сайт грамажите са плод на усилието на домакинята ни Пипи за улеснение на всички, които все питат каква да е чашата или лъжицата :laugh1: . С времето с меренето се свиква дори на око да се определя количеството (поне при мен е така - меря периодично за сверяване на окомера), защото няколко грама плюс или минус след продължително зонуване не са от голямо значение.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот drebniqt » Пет Апр 08, 2016 3:41 pm

Маня написа:Зоната не се е променила от създаването си, просто се е усъвършенствала благодарение на нови и нови научни изследвания, които потвърждават правотата й. Колкото до книгата на Папазова - да, и с нея може да се слабее, но в нея има неточности и е доста фриволна в някои рецепти. Там нещата са доста на око в някои случаи. Въпреки че Бари Сиърс казва, че за да се спазва Зоната на човек са му необходими очи, ръка и часовник. Просто практиката показва, че когато си по-стриктен (ползваш теглилка) при някои хора резултатите са по-добри или пък им е по-лесно, отколкото да мерят в чаши. Но в оригиналните таблици на Бари Сиърс само протеините са дадени в грамаж. В таблицата в нашия сайт грамажите са плод на усилието на домакинята ни Пипи за улеснение на всички, които все питат каква да е чашата или лъжицата :laugh1: . С времето с меренето се свиква дори на око да се определя количеството (поне при мен е така - меря периодично за сверяване на окомера), защото няколко грама плюс или минус след продължително зонуване не са от голямо значение.


Ок,супер,значи ще го карам по-полека ,по таблицата само,че иначе ще ме намразят по всички магазини като започна да им искам етикетите на продуктите :lol:
ама като гледам какви разлики се получават и хммммм,май няма да стане и без изчисленията :mrgreen:
Ставам досаден :skyle5: ,но ми е интересно:
и едно полуобезмаслено прясно мляко взех-1,5%,в таблицата пише по 170мл,но тука като изчислявам,от това ми излиза по 22грама:
съдържа 100грама:-белтъчини-3,1г
мазнини-1,5г.
въглехидрати-4,8г.
Аватар
drebniqt
 
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 6:28 pm
Монтана
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Пет Апр 08, 2016 3:52 pm

Прясно мляко 1,5% е една чаена чаша, няма какво да му мислиш толкова.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Katerinka » Пет Апр 08, 2016 7:27 pm

И аз ги тормозен по магазините докато си избера постоянни продукти :lol: важното е да правиш важна и сериозна физиономия, и да им кажеш - е как така нямате етикети, ама вие сте длъжни , и веднага изкопават нещо , е на някои продукти няма , караш на опит грешка, демек следиш дали огладнаваш :laugh4:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот drebniqt » Пет Апр 08, 2016 9:08 pm

Маня написа:Прясно мляко 1,5% е една чаена чаша, няма какво да му мислиш толкова.

супер,значи 170мл или просто една чаена чаша?
Аватар
drebniqt
 
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 6:28 pm
Монтана
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот drebniqt » Пет Апр 08, 2016 9:19 pm

Katerinka написа:И аз ги тормозен по магазините докато си избера постоянни продукти :lol: важното е да правиш важна и сериозна физиономия, и да им кажеш - е как така нямате етикети, ама вие сте длъжни , и веднага изкопават нещо , е на някои продукти няма , караш на опит грешка, демек следиш дали огладнаваш :laugh4:

ами,колкото и да се правя на строг,не съм от най-едрите мъжаги,ама ще си намеря друга тактика....ще вървя с кучарче и вратовръзка ,да ги е страх,че съм проверяващ :laugh1:
а иначе с тия детски порциики -трудна работа да не съм си все гладен,те прятелите ми ме гледат като луд какво ям ,друго си е един огромен дюнер :smdance:
Аватар
drebniqt
 
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 6:28 pm
Монтана
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Пет Апр 08, 2016 9:22 pm

Стандартната готварска чаша е 250 ml. Никъде не откривам в таблицата 170 ml за мляко :th: Аз лично ползвам професионални готварски чаши съответно за 1/4, 1/3, 1/2 и 1 чаша, които отговарят съответно на 60, 80, 125 и 250 ml. А дали 250 ml прясно мляко тежат 220 g както пише в таблицата, не съм мерила. Различните течности за еднакъв обем (ml) имат различно тегло. Най-лесно според мен е да се ползва в случая чашата като мярка.

Колкото до порциите - за мъже Бари Сиърс препоръчва 14 блока на ден. А ако спортуваш е задължително да не падаш под тях, защото ще си определено гладен.

А порциите никак не са малки. Ако си направиш една салата от цяла голяма маруля (1 БВ), 2 средни домата (1 БВ), 2 краставици (1 БВ), и 1 връзка пресен лук (1 БВ)- горе-долу толкова са 4 блока свежи въглехидрати ако ги претеглиш - с 1 с.л. зехтин и към това добавиш 112 г пилешки гърди на скара - може и да се озориш с тези 4 блока за едно хапване. Аз се озорвам на половината от това количество. :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот drebniqt » Пет Апр 08, 2016 11:07 pm

Маня написа:Стандартната готварска чаша е 250 ml. Никъде не откривам в таблицата 170 ml за мляко :th: Аз лично ползвам професионални готварски чаши съответно за 1/4, 1/3, 1/2 и 1 чаша, които отговарят съответно на 60, 80, 125 и 250 ml. А дали 250 ml прясно мляко тежат 220 g както пише в таблицата, не съм мерила. Различните течности за еднакъв обем (ml) имат различно тегло. Най-лесно според мен е да се ползва в случая чашата като мярка.

Колкото до порциите - за мъже Бари Сиърс препоръчва 14 блока на ден. А ако спортуваш е задължително да не падаш под тях, защото ще си определено гладен.

А порциите никак не са малки. Ако си направиш една салата от цяла голяма маруля (1 БВ), 2 средни домата (1 БВ), 2 краставици (1 БВ), и 1 връзка пресен лук (1 БВ)- горе-долу толкова са 4 блока свежи въглехидрати ако ги претеглиш - с 1 с.л. зехтин и към това добавиш 112 г пилешки гърди на скара - може и да се озориш с тези 4 блока за едно хапване. Аз се озорвам на половината от това количество. :laugh1:


хммм,нещо съм се объркал за млякото :doNotKnow:
иначе ползвам една чаена чаша аз за мярка.
моите блокове са 16 и не падам под тях,защото спортувам всеки ден
по 1.5-2.00 часа,но ми е трудно като съм навън по цял ден и за млад мъж,свикнал да яде по- големи количества месо и тестяни неща,но ще се свикне,няма начин! :peace1:
Аватар
drebniqt
 
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 04, 2015 6:28 pm
Монтана
Мъж

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Dunda » Нед Апр 10, 2016 3:21 pm

Здравейте! Доста прочетох из форума, но не ми стана ясно дали са допустими пшенични трици. По данните от ВТ team излизат 41 г. За БВ при приспадане на фибрите.
Аватар
Dunda
 
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Апр 10, 2016 3:04 pm
Жена

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот gogo » Пон Апр 11, 2016 6:33 am

Dunda написа:Здравейте! Доста прочетох из форума, но не ми стана ясно дали са допустими пшенични трици. По данните от ВТ team излизат 41 г. За БВ при приспадане на фибрите.

Ако погледнеш в таблицата ще видиш, че от зърнените храни "зелени", т.е благоприятни въглехидрати са само ечемикът и необработените овесени ядки. Старай се поне първите няколко месеца в Зоната да се придържаш към "зелените" , т.е благоприятните продукти.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron