Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Пет Май 30, 2014 3:56 pm

Изобщо не съм се мъчила. Бях на принципа "като ще е гарга да е рошава". :bigsm1: :bigsm5:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот markizzz » Пет Май 30, 2014 8:52 pm

Manya написа:Ако успееш всички ще сме ти благодарни, защото козунак и Зона малко трудно се постига. Трудно е да се балансира. Не мисля, че миналия Великден някой успя да се справи с тази задача. :laugh1:
Но ако си направиш класически козунак, мисля че би могло да се приеме че е хляб и да го балансираш само с протеини, тъй като той съдържа и доста мазнина. Да речем 1/2 филийка за 1 БВМ + кисело мляко - пак няма да е балансирано съвсем, ама почти... :laugh: Е, в това няма нищо страшно, човек винаги може да се шмугне малко встрани от Зоната, като толкова не може да се преодолее да я спазва стриктно. :laugh4: Аз преди две вечери "прекалих" с череши, просто не успях да устоя и вместо 8-16-24 (уж да ги балансирам с протеините към вечерята) си хапнах малко на половин килограм, без да ги броя :laugh1: И хич не ме е срам, че кръшнах за малко от Зоната. Поне си начесах крастата за череши.

доста пържоли ще трябва да изгорят покрай козунака :bored1: :laugh: ох ама и аз имам едни идеи само :shy:
Истинските неща са невидими за очите
Аватар
markizzz
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 31
Регистриран на: Вто Май 20, 2014 10:15 am
Ямбол,България

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Пет Май 30, 2014 9:34 pm

Ако има достатъчно яйца, няма ли да може да мине без пържоли ... :th:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот markizzz » Съб Май 31, 2014 8:27 am

Italiano написа:Ако има достатъчно яйца, няма ли да може да мине без пържоли ... :th:

ами те по-опитните от мен трябва да се изкажат,но това което снощи аз се мъчих да "измъдря"не се получи,по рецепта е с 3 яйца и 125 мл.прясно мляко,до тук добре ама с 500-те грама брашно,нещо не можем да се спогодим,много въглехидрат мн нещо,заради това вметнах на шега пържолите за баланс :laugh:
Истинските неща са невидими за очите
Аватар
markizzz
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 31
Регистриран на: Вто Май 20, 2014 10:15 am
Ямбол,България

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот baci » Пон Юни 02, 2014 6:17 am

За сладкото от череши, няма ли да помогне желатина?
Аватар
baci
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 145
Регистриран на: Чет Мар 20, 2014 9:36 am

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Пон Юни 02, 2014 7:03 pm

Идвам да ви пакажа едно вкусно "извращение", ама е много вкусно - признавам. От 2-3 дни поне на едно хранене ям нещо подобно. :laugh1: Пристрастих се :laugh:

Оригиналът на салатката е от тук: http://damndelicious.net/2014/05/28/bla ... noa-salad/

Салата с киноа, извара и портокал – 6 Б
Вариант 1:

97 гр портокал – 1 В [900/ (11,75-2,4)]
66 гр киноа – 2 В по етикет
23 гр нахут – 1 В по етикет
120 гр оранжева/жълта чушка – ½ В
65 гр червен лук – ½ В
56 гр хумус по етикет – 1 В
336 гр извара – 6 П

За дресинга: малко чили, или люта чушка, пресни листа колиандър, ябълков оцет /по оригинална рецепта е със сок от портокал, супена лъжица захар и настъргана кора от 1 портокал – аз сложих само малко настъргана кора от портокал/и 2 ч.л. Зехтин – 6 М

Сварявам киноато и нахута. Слагам ги в купа и нарязвам портокала, чушката и лука. Добавям изварата и обърквам. След това приготвям дресинга и заливам отгоре.

Вариант 2:
нектарини - 101,6 гр за 1 В
33 гр киноа – 2 В по етикет
46 гр нахут – 1 В по етикет
120 гр оранжева/жълта чушка – ½ В
40 гр пресен лук – ½ В
56 гр хумус – 1 В
168 гр извара – 3 П
92 гр пилешка шунка - по етикет - 3 П

За дресинга: малко чили, пресен магданоз, ябълков оцет
20 гр авокадо, което да се пасира с хумуса, ябълковият оцет и 5 гр мек домат - не го смятам.

Сварявам киноато и нахута. Слагам ги в купа и нарязвам нектарината, чушката и лука. Добавям изварата и шунката и обърквам. След това приготвям дресинга и заливам отгоре.
Сервира се веднага, за да не промени цвета си авокадото. :peace1:

На снимката е хапване за 3 блока - разделям всичко като го объркам на 2 порции.
Скрит текст:
Изображение
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот zuzulin » Вто Юни 03, 2014 9:06 pm

Здравей те, да ви разкажа кулинарните ми приключения. :chef1:
За сладкото от череши големи спорове имахме с половинката и на края използвах 10 Б-череши и 5Б кафява захар. Сладкото стана добре на вкус - леко се усеща киселко от черешите. Аз не харесвам много сладко да е сладкото. На края изчислих , че 1 БВ-23гр.сладко. Желатин или факсове за сладко не слагах поради лични убеждения.
Естествено пробвах пицата на Стеф и много се хареса, даже тази вечер едно италиянче приятелка на дъщерята беше на гости и много и хареса пицата :yess:.
Приготвих кюфтетата от тиквички по рецептата на Татяна и те са супер.
Пробвах и овесените бисквитки, но нещо не ми се получиха - много дребни по 18 гр. едната излезе. :hm:
Пробвах и кюфтенцата от нахут - не са лоши, но не са за моя вкус - нахута ми харесва така цял в салата.
Това е за сега - при нови експерименти веднага ще споделя! :)
Три неща погубват човека:Гордост,Завист и Злоба!!!
Аватар
zuzulin
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Апр 27, 2014 9:19 pm
Cesena,Italia/Мездра,България

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот dani1712 » Чет Юни 05, 2014 12:11 pm

Здравейте и от мен :hug: Някои от вас може и да си спомнят за мен, но за други ще съм непозната . Но се радвам, че част от моите рецепти са все още на почит сред зонуващите и са улеснение за всички вас.
От днес се завръщам във вашите редици и с удоволствие разгледах тази тема и си записах доста интересни идеи, които сте споделили. Радвам се, че има толкова много кулинари, които споделят своите преизчислени рецепти, че това е най-големия препъни камък за всички в началото - да изчислят дадена рецепта.

Тъй като съм с малко свободно време ( може би като повечето от вас) днес реших да си подготвя протеина за обяд и вечеря за следващите 2-3 дена, който да съчетая с различни гарнитури. Имах заешко месо, което обезкостих. Но тъй като не можах да го нарежа точно на 84 гр за 3ПБ и се получиха и дребни парченца направих месото на камарки по 84 гр. Всяка от тях овкусих ( сол, пипер, риган, горчица) и завързах на снопчета в стреч фолио. Получените бохчички сварих в кипяща вода за 30-40 мин. След като изстинаха свалих фолиото и се получиха здрави "топки"(макар и с надребнено месо). За гарнитура днес направих задушена бакла с доматки и чесън. Така според мен по- правилно ще се разпредели месото, че ако го бях го сложила в яхнията после нямаше да мога да го разпределя по равно в порциите.
Аватар
dani1712
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Май 03, 2013 6:57 am

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tatyana » Чет Юни 05, 2014 3:23 pm

Радвам се, че се върна Дани :hug:. Не те познавам, защото съм започнала доста по-късно от теб, но имам чувството, че те познавам. Искам да ти кажа, че обожавам рулото ти от тиквички и навсякъде бера овации с него. Благодаря ти и ще чакам още зонови рецепти :bouquet:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Чет Юни 05, 2014 4:43 pm

Дани, добре завърнала се! :bouquet:

Обожавам твоят солен кекс, а и често правя някои от твоите рецепти - разпечатала съм си ги всичките. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот markizzz » Пон Юни 09, 2014 10:20 am

Здравейте,направих си някои интерпретации на зоновите рецепти от сайта и се получиха невероятни вкусотийки.
Зоновата пица я направих с едно съвсем миниатюрно доматено сосче пасирано със пресен босилек,чесън и гьозум/джоджен/ за аромат полешко филе и кашкавал.В началото имах притеснения дали нещо ще излезе,а то взе че стана сензационно,чак взех да се облизвам :bored1: .
А към пиленцето с гъбки и бешамелов сос направих едно канапенце от варени макаронки и като престоят малко да поеме всичко от сосчето се получава доста приятна комбинация.
Голямо удовлетворение получих когато миналата седмица се премерих и установих,че за почти месец ,5 сантиметра от ханша са си заминали :smdance: :smdance: :smdance: насърчих се,че все пак има резултат от всичкото това мислене и смятане и тн... :bouquet:
Истинските неща са невидими за очите
Аватар
markizzz
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 31
Регистриран на: Вто Май 20, 2014 10:15 am
Ямбол,България

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Чет Юни 12, 2014 10:18 am

Добружданки с извара:

280 гр извара - 5 П
1 яйце - 1 П
93 гр каас - 1 П + 1 М /може да се замени с кисело мляко/
21 гр овесени трици 1 В - по етикет
62 гр хумус - 1 В - по етикет
70 гр пълнозърнесто брашно - 5 В, /правих и със смлян овес, също станаха чудни/
1 с.л. счукано ленено семе - 2 М
5 гр чия - 1 М
сол, чубрица, 1 ч.л бакпулвер, но може и без него.

Умишлено мазнините ми са по-малко, защото изварата ми е домашна и вероятно не успявам да я обезмасля добре, въпреки че последно от 7 л мляко извадих около 450 гр мазнотийка, от която излезе 280 гр чисто гхи. Пък и аз обичам сурови ядки и понякога си хапвам по 2-3 лешника/бадема допълнително. ;)
Обърквам всичко, като отначало се омесват изварата с яйцето и кааса и добавям триците, брашното и ядките. С по една пълна супена лъжица разпределям тестото върху хартия за печене и сплесквам леко, да се получат горе-долу кръгли нещица. Пекат се на умерена фурна за около 15-20 мин. Излизат точно 21 бр от получената смес, т.е. 3 добружанки за 1 ПВМ блок.
Може да се сложат и други ядки, или да се увеличат блоковете на овесените трици, за сметка на брашното. Правих различни вариации и все хубави стават.

Децата ми ги обожават и последните 2 седмици ги правя често, защото аз не успявам да се добера до тях. :laugh1:

Изображение
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Вто Юни 17, 2014 6:17 pm

Пиле-фрикасе с киноа - 12 ПВМБ

224 гр пилешки гърди - 8 П
80 гр пресен лук - 1 В
360 гр настъргани тиквички - 1,1/2 В
120 гр настърган морков - 1,1/2 В /нали вече не е червен :) /
84 гр киноа - по етикет - 4 В
2 яйца - 2 П /преди слагах само жълтъци, че белтъка може да се пресече, но този път сложих цели яйца и няколко капки лимон, който помага да не се пресече белтъка/
270 мл кисело мляко /по етикет/ - 2 П + 2 В
28 гр пълнозърнесто брашно - 2 В
4 ч.л гхи, или друга мазнина
сол на вкус, наситнен магданоз

Настъргвам тиквичките и морковите, наситнявам лука и месото. Всичко изброено, заедно с киноато се сварява за около 20-25 мин. В отделен съд, най-добре тенджера с дебело дъно, но може и в wok-тиган, се запича брашното и се добавя бульона от сварените месо и зеленчуци, като се бърка постоянно /най-добле със силиконова бъркалка за яйца/, за да не стане на бучици запеченото брашно. Прибавят се сварените зеленчуци, киноа и месото и се оставя за заври за няколко минути. През това време разбих яйцата и за да не се пресече белтъка добавих няколко капки лимонов сок и киселото мляко накрая. Яйчено-млечната смес добавих към яденето като бърках постоянно и оставих да заври отново. Свалих от котлона и добавих ГХИ-то. Магданоз поръсих само в порциите за нас с мъжа ми, че децата не го ядат много, много. ;)
Ако се ползва друга мазнина може с нея да се запече брашното, но с ГХИ ястието става още по-уханно и вкусно. :)
Скрит текст:
Изображение
Последна промяна Tony на Вто Юни 17, 2014 6:40 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Вто Юни 17, 2014 6:35 pm

Страхотно! Не разбрах къде се слага киноата само. А и се пита с какво може да се замени, защото не я употребявам. Иначе тия дни може да го пробвам.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Вто Юни 17, 2014 6:37 pm

Вари се заедно със зеленчуците и месото..сега ще го оправя. Може да замениш с булгур, или амарант. Правих преди и с двете и става супер. Или пък с овес, ама не знам какво ще се получи - не съм правила с овес.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Вто Юни 17, 2014 6:42 pm

Ще го пробвам с овес.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта