Бременност и кърмене в Зоната

Дискусии свързани със здравето - съвети и начини за постигане на по-добро здраве.

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Tony » Пет Мар 28, 2014 11:17 am

Привет, murzilka!

И аз все още кърмя, но моят дангалак е почти на 3. И аз като Танита съжалявам, че по-рано нямах инфармация за зоната, иначе бих я прилагала и по време на бременностите си и с кърменето. Важно е да хапваш повече блокове като цяло, наистина, но от опита, който имам и като консултант по кърмене си мисля, че едно такова добре балансирано хранене само може да е от полза и за бебето и за теб. :bouquet:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Зоната
 

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот murzilka » Пет Мар 28, 2014 11:24 am

Благодаря ви за бързите отговори! Като понатрупам впечатления ще ги споделя.
И сред вегетарианците се намират канибали
Аватар
murzilka
 
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Мар 25, 2014 8:41 am
Разград

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Italiano » Съб Мар 29, 2014 9:27 pm

Tony написа:И аз все още кърмя, но моят дангалак е почти на 3.

Уточни какво 3, че си на път да ме шашнеш! :)
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Tony » Нед Мар 30, 2014 12:40 pm

Italiano написа:
Tony написа:И аз все още кърмя, но моят дангалак е почти на 3.

Уточни какво 3, че си на път да ме шашнеш! :)


На 3 години е почти синът ми. :) Е, реално е на 2 г 10 м и 24 дни, но това не е от голямо значение. ;) Какво те шашка, Ити? /може ли и аз да се обръщам така?/ Обичайно е нормално бебетата/децата да сучат докогато искат - в един момент те вече нямат нужда от това и се отбиват естествено и по собствено желание /това се случи с дъщеря ми, когато беше на 2 г и 6 м./, което им се отразява чудесно във всяко отношение. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот tanita68 » Нед Мар 30, 2014 3:41 pm

Честно казано завиждам ти на търпението. Аз не знам дали ще издържа да го кърмя толкова време. Но направо не ми побира ума как ще се отказваме от сученето. Само по този начин заспива или като се вози в количката.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Tony » Нед Мар 30, 2014 4:06 pm

Танита, ако имаш нужда от "надъхване" :) , или казано по друг начин - от допълнителна информация - за ползите от дългото кърмене, или начини за плавно/естествено отбиване може да ми пишеш на ЛС, за да не спамим тук. С удоволствие бих ти предоставила необходимата информация за взимане на информирано решение за кърмене/захранване/отбиване на бебето/детето. :peace1:

Иначе моят син все още се успива по този начин, или след събуждане се "успокоява" така..вече са му останали само тези 2 кърмения в денонощието, които все по-често пропуска понякога, което ме навява на мисълта, че вероятно скоро ще се отбие по собствено желание, защото ще е израснал нуждата да е близо до мен. Имам щастието да се радвам на привързани деца, които са самостоятелни дотолкова, че в близкото ни обкръжение им се чудят как успяват да се справят така добре в някои ситуации...и вярвам, че до голяма степен принос за това има кърменето. :yess:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот tanita68 » Нед Мар 30, 2014 4:27 pm

Ох, Тони, изчела съм сума ти информация за кърменето и нямам нужда от надъхване, знам и че това е най-полезно за детето, а и виждам по малкия, че е много по-здрав от кака си и батко си(които са кърмени доста по-малко). Просто вече на моменти ми дотежава, а и се притеснявам дали изобщо сам ще се откаже.
Моя дребосък след няколко дни ще навърши година и 4 месеца и все още си иска да суче по всяко време на деня и нощта. Честно казано най-много ми пречи нощното кърмене. Но нямам представа как да го откажа от това. Наистина сега е поразредил буденето през нощта, но мисля че това се дължи предимно на това, че вечер изпива около 300 мл от една овесена напитка за деца. Ако случайно пропусне пак се буди често. Не мога да спя заедно с него - просто не съм спокойна и не успявам да се наспя, а и на него не му е много удобно. Така че всеки път ставам и стоя седнала и клюмаща над него докато суче(понякога по 1-2 часа на нощ). Именно заради това сякаш ми се иска да се отбием полека-лека. Но при положение, че няма кой да помага едва ли ще стане скоро.
Притеснява ме и това, че сякаш няма голямо желание да яде твърда храна(с изключение на плодове и зеленчуци в сурово състояние, които да си взема сам), готвено почти не яде, кара основно на кърма и овесената напитка или мляко. Дори кисело мляко не иска. По едно време хапваше извара, сега и това не иска. Просто ми е притеснено дали приема всичко, което му е необходимо от тази храна. В сравнение с децата наоколо ми изглежда бледичък. Иначе е жилав и много подвижен.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Tony » Нед Мар 30, 2014 5:29 pm

Знам за какво говориш... Моите и двамата бяха така - проядоха човешка храна в количества едва около и след втората си година. Но това е обичайно за кърмените бебета - те успяват да набавят част от калориите си от майчиното мляко, които калории усвоят много по-добре, отколкото другата храна. Чудесно е, че малкият се храни сам с пресни плодове и зеленчуци. Моят син също се храни по подобен начин, но понеже той е захранван по метода "захранване водено от бебето" и опитва нови храни и яде това, което иска, когато иска и по колкото иска. А дали за теб е вариант да му приготвяш полезни неща, които да му оставяш на достъпни места и той да си взима и яде? Ние така оцелявахме на овесени бисквитки, пица с авокадо, макарони с песто от месо и доматки...и разни подобни. Правя им често банички като пуретки със спанак и разни подобни храни - удобни за хващане и в същото време полезни, които те да си хапват сами. Моите деца и до ден днешен мляко не предпочитат особено..но хапват, макар и рядко. Аз им приготвям и домашен хляб с квас - който също много ядат с разрядка от авокадо и яйце, или със сирене филаделфия, домашен веган шоколад, или подобни неща. Не знам какво би ти допаднало като идеи и затова нахвърлям просто - дано нещо от написаното ти е полезно.
За нощното кърмене щом не ви е удобно да спите заедно може да е по-сложно, но не е невъзможно да се случат нещата...стига да има някой, който да ти помага няколко нощи и да поема грижите за бебето когато се събуди. Макар че, в повечето случаи самото бебе разрежда къменията след като му изникнат всички зъбки, защото обичайно дискомфортът е този, който ги кара да търсят гърда през нощта, не толкова глада. Ако самото човече усеща някакво неразположение - то търси успокоение и близост с мама. Моят син и сега, ако преболедува нещо за ден-два минава само на кърма, но след това наваксва с пълна сила. :) И това е период и той минава, както знаеш, но и за него както за всяко друго нещо си е необходимо време... Прегръдки и дано ви се получават нещата малко по малко както ти искаш. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Italiano » Нед Мар 30, 2014 8:37 pm

Tony написа: Какво те шашка, Ити? /може ли и аз да се обръщам така?/ ;)

Разбира се. :yess:

Обичайно е нормално бебетата/децата да сучат докогато искат - в един момент те вече нямат нужда от това и се отбиват естествено и по собствено желание /това се случи с дъщеря ми, когато беше на 2 г и 6 м./, което им се отразява чудесно във всяко отношение.

Това е чудесно. Просто все по рядко се вижда в днешни дни.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Tony » Нед Мар 30, 2014 9:24 pm

Italiano написа:Това е чудесно. Просто все по рядко се вижда в днешни дни.


Ами да ти кажа..вес по-често се среща. ;) Което си е радостно... :)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Italiano » Нед Мар 30, 2014 10:43 pm

Ами, както разбирам от съпругата, в групата с августови бебчета повечето вече са спрели да кърмят.
Говорим за 7-8 месечни бебета.
Та, затова казвам по-рядко. Преди, когато не е имало изкуствени млека, кърменето си е било до ехеее.
Да, има един период, когато, с цел реклама на изкуствените млека и ПРАВЕНЕ НА ПАРИ, кърменето е било нарочено за отживелица и едва ли не нещо срамно. Сравнено с тогава, да - сега е по-добре. Но като цяло човечеството трябва да извърви още много път, за да се върне към корените си.
Ето, ние сега преоткриваме овеса, лимеца, билките, натуралните храни като цяло. Ама колко сме и кога ще се осъзнаят повечето хора ...
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Tony » Пон Мар 31, 2014 10:32 am

За огромно съжаление си прав. Все пак съвременните майки, освен педиатри, които са още в миналия век с учебници и практики, имат достъп и до адекватна информация относно ползите на кърменето. Има достатъчно доброволни организации предоставящи информация за майки от майки, интернет и достъпна информация на срещи, лекции и всякакви други форми на комуникация. Разбира се, част от компаниите произвеждащи изкуствени млека има ужасно дразнеща и агресивна реклама, но пък съвременния човек е мислещ и разбиращ, надявам се. Така родителите имат възможност да вземат информирано решение какво биха искали да направят с отглеждането на детето... изборът е техен. ;) Аз лично, като доброволец в една подобна организация виждам колко са много майките, които искат и кърмят децата си и го правят отговорно и с желание... та надеждата ми е, че тази тенденция би се запазила и в бъдеще.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот tanita68 » Пон Мар 31, 2014 3:10 pm

Тук във Финландия като отидохме за първи път на консултация ме попитаха дали кърмя малкия и докога смятам да го кърмя, като казаха, че тук се препоръчва на майките да кърмят поне до 2 годишна възраст на детето. Но пък там, където водя малкия да играе с други деца ми направи впечатление, че много от бебетата ги хранят с шише, явно с адаптирано мляко. Е, имаше и майки, които кърмят. Аз мисля, че би трябвало да се кърми докато и на майката и на детето им е добре, чувстват се добре и детето се развива както трябва. Забелязвам, че малкия е много по-здрав от кака си и батко си, които са кърмени много малко - дъщеря ми около 6-7 месеца, а сина ми - 3. Но ранното им отбиване не е било по мое желание. При дъщерята се получи, че кърмата ми изведнъж рязко намаля след преживян психически стрес, въпреки че после карахме на смесено хранене - кърма и кисело мляко(тогава адаптираното мляко беше просто лукс, а и трудно се намираше) а сина ми просто не искаше да суче, блъскаше ме с двете ръце и плачеше. Та и той е отгледан основно с домашно квасено мляко. Този малкия сега тъй като се роди много малък просто с всички сили се стремих да го кърмя, в началото бяхме три дни разделени и не можех да го кърмя, но се изцеждах и като ми го дадоха на четвъртия ден започнахме да се кърмим. В началото беше много трудно - три дни са го хранили от биберон с голяма дупка, било му е лесно и се тръшкаше и не искаше да суче, но като разбра, че няма да получи друго и започна да суче. Като се прибрахме в къщи се наложи да пия известно време лактогонни чайове, за да има достатъчно кърма, но после всичко се нормализира. Сега си хапва и други храни, основно сурови плодове и зеленчуци, понякога сьомга или пиле, харесва му един БП извара с 1БВ сладко и смлени бадеми за БМ, но в последните две-три седмици отказва да го яде. Хапва си и от зоновите мъфини.
Проблема при нас е както и по-нагоре писах нощното кърмене. Но полека-лека и то се надявам да отпадне. Иначе през деня няма проблеми - кърмя го когато поиска, понякога заместваме с мляко или овесена напитка, но понякога държи да е точно кърма и тогава не можеш да го залъжеш. :bigsm1: :bigsm5:
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот Tony » Пон Мар 31, 2014 6:02 pm

Искрено им завиждам на финландките, че препоръчват кърмене предимно до 2 г. То, принципно и СЗО и здравните министерства по света и те така препоръчват, но обичайно бебетата се кърмят по-малко... Синът ми се роди тук, в Белгия, а дъщеря ми в София. Добре, че в България педиатърът ни е про-кърменето и много ни се радваше. Тук до към година и половина споменавах, че кърмя все още и също му се радваха, но след това просто престанах да го споменавам, защото въпреки усилията на персонала в болниците, педиатри и прочие масово майките кърмят до 6-7 месеца, макисмум до годинката и край. Вероятно е свързано с краткото майчинство, но е тъжен факт. :(
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот tanita68 » Пон Мар 31, 2014 10:52 pm

Не знам как стои въпроса с майчинството тук, но срещам много финландки с по две, три и дори четири деца. И това са млади жени.
Даже преди няколко месеца, когато за първи път срещнах една майка на разходка с четирите и деца бях леко шокирана. Не заради броя на децата. Просто се учудих как успява да се справи с четири деца на разходка навън. Значи най-малкото беше в количката, две малко по-големи се бяха хванали от двете страни на количката, а най-голямото се държеше за връвчица вързана на количката. От тогава често срещам тази жена или я виждам сутрин от прозореца как разхожда децата. Нашия прозорец гледа към парк и почти всеки ден я виждам.
Направи ми впечатление и коренната разлика между детската консултация тук и тази в България. Тук се отива в определен ден и час. Като влизаш вътре си събуваш обувките. Пред кабинета има обзаведен кът за игра с много играчки. Консултацията продължава около половин час най-малко, а първата ни консултация тук беше повече от 45 минути. Детето си играе с играчки в кабинета на лекаря, а самия лекар говори с родителите за храненето, за развитието на детето, ако има въпроси отговаря на тях. Самото мерене и теглене се прави без абсолютно никакви дрехи и без памперс. И най-важното - консултацията си е детска консултация и няма един куп кашлящи и кихащи пенсионери, които те гледат на кръв, че си с бебе и ще минеш преди тях.
В България малко детето да се разкашля или да вдигне температура и доктора веднага изписва антибиотик(говоря за болшинството лекари), а тук малкия беше три дни с температура, направиха му за пет минути изследване на секрет от гърлото, видяха, че няма бактерии и ни изпратиха в къщи с препоръка да му даваме сиропче за сваляне на температурата, нищо друго. На другия ден детето беше добре. Оставят организма да се справи сам с болестта, не го привикват към антибиотици без належаща нужда.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Бременност и кърмене в Зоната

Мнениеот marianapanova » Вто Апр 01, 2014 7:31 am

Тони, Танита вие като бременни дали сте обърнали внимание пи колко вода нс ден сте пили?
Аз стигам до 4 литра и пия вода 24 часа в денонощието и разбира се много пишкам, но имам чувството, че това е много вода която я пия. Питам една позната която също е бременна тя казва,че изобщо не и се пие и не пие много вода.
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

ПредишнаСледваща


Назад към Здраве

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron