Отслабване в Зоната - тема 2

Форум за споделяне на опит и съвети за това как най-ефективно и здравословно да отслабваме

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Пет Авг 07, 2015 10:53 am

Поздравления и от мен :bigsm20:
Двайсе кила надолу са ми мечта, ама постижима :yess:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Зоната
 

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот negat1ve » Съб Авг 08, 2015 10:05 pm

Привет!

Има малко подобрение при мен и съм - 6 кг. този месец. За периода 04.06 - 04.08.15 г. съм:
- килограми: 10 кг.
- талия: 7,5 см.
- бедра: 3 и 2,5 см.
Резултатите маи са задоволителни, може би очаквах повече предвид че за целия период имам само два отклонения от зоновото хранене заради пътувания. Спазвам всичко до грамове, единственото отклонение което си позволявам сравнително често е малко прясно мляко 0,1% в кафето след ставане или понякога и в чай. Един пръст прясно мляко в чаша кафе не би трябвало да е кой знае какво.

Обикновенно след 4-тия час от хранене обикновенно усещам нещо като съвкупност от глад, изтощение и трудна концентрация което е странно предвид, че меря и спазвам всичко дословно и досега би трябвало да съм зониран. Според схемата за хормонална настройка на сайта:

http://www.vzonata.com/Hormonalna-nastroika.php

трябва да запазя нивата на протеина и да намаля въглехидратите с един блок. Това за целия дневен прием ли се отнася (ям 11 блока дневно т.е. да бъде 11 БП + 10 БВ + 11БМ) или за всяко отделно хранене?

Възможно ли е да не съм в зоната защото периодично работя нощем и когато разписанието ми е такова дирекно си лягам сутринта и дефакто закусвам в 12ч. на обяд, обядвам в 17ч. и т.н. ?!? Не ми е изцяло такъв режима, но се случва когато съм нощни.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Съб Авг 08, 2015 10:43 pm

Десет килограма за два месеца е един отличен резултат. И трябва да си доволен. Скростта на отслабването при различните индивиди е различно и не трябва да сравняваш резултатите си с тези на други. Така че браво и продължавай смело напред.
Това че изпитваш глад е много вероятно да се дължи на недостатчното блокове. 11 блока за мъж ми се струват доста малко. Особено щом имаш и нощни смени. Дори да не спортуваш, може да имаш достатъчно физическо натоварване от работата си, още повече че имаш и нощни смени. Опитай първо да увеличиш блоковете. По таблиците на Бари минимума за мъже е 14 блока. В Зоната се отслабва с ядене, а не с глад.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот negat1ve » Съб Авг 08, 2015 11:13 pm

Може ли линк към тези таблици или някакъв по-прецизен калкулатор за определяне на протеиновите блокове?

По калкулатора на сайта изчислява 11 блока за сравнително заседнал начин на живот (на компютър съм почти изцяло като работя, не може да се каже че имам кой знае каква физическа активност) и дава 14 блока едва като задам "Активен начин на живот (5 пъти седмично по 30 мин или час)". Това последното маи е посещение на фитнес или някакво сериозно физическо натоварване. Напоследък гледам да се придвижвам повечко пеша и да не ползвам асансьори, но не може да се каже че е чак така.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Valeria33 » Пон Авг 17, 2015 7:18 pm

Здравейте! В зоната съм от м.април, но просто четях, размислях и т.н. Да си говорим честно, това си е на моменти скъпичко занимание. Не съм за дневник още.В зоната съм от 29 юли 2015, засега 10 блока.Първата седмица ми беше странно, огладнявах, но се справих.Резултат -за 10 дни съм надолу с 3,5-4 кг. Не мога точно да разбера защото кантара ми е от праисторическата епоха.Продължавам, от време навреме леко правя изцепки, например миналата седмица ми беше трудно зонуването,след яка изцепка със салам надвечер ядох чак на другия ден по обяд.Но май спретнах дневник.Може ли някой да ми каже защо свалям, до сутринта вече съм от 96 старт на 91,5, а като обиколка на ханш и талия едва-едва мърдам.Греша в менюто ли, само вода ли изхвърлям? Това са задържани кг, нито веднъж не съм вдигнала.
Valeria33
 
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 7:18 am
Близо до морето
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот kony » Съб Авг 29, 2015 8:35 pm

След дълго помотване с настройките се надявам сега да съм в правилната тема на форума. Отслабване и хормони ! :) От 2 седмици съм в зоната (или поне си мисля, че съм). За съжаление не съм отслабнала въобще ! И изпитвам глад (не жажда :stupid: ) 2 часа след обеда в 12:00. За сладичко ! Едвам издържам до 16:00 когато си хапвам следобедната закуска. Днес си зададох въпроса дали това не се дължи на Tamoxifen -а който взимам и с който няма да мога да се разделя скоро. Взимам го от декември 2014 и съм в менопауза заради него. (Въпреки че и без него май щях да си вляза :th: защото навършвам 50 г. тази година. Едно от страничните действия на този хормонален препарат е НАПЪЛНЯВАНЕТО ! Така и стана ! Сега се боря със зъби и нокти да си върна предишните килограми !
Дали някой има опит със свалянето на килограми е взимането на хормонални препарати ? И защо съм гладна ? Не е липса на протеин ! Добавям си го на прах когато не ми стига в рецептата. :)
„Мисленето е най-трудната работа, която съществува, вероятно това е причината толкова малко хора да се залавят с нея.“ Хенри Форд
Аватар
kony
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Авг 29, 2015 7:55 pm
Plovdiv
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Съб Авг 29, 2015 9:41 pm

Кони, добре дошла във форума на Зоната.
Нека започна с това, че Зоната не е диета за отслабване. Отслабването е един от ефектите от този начин на хранене, но не е задължително да настъпи бързо. Всичко е много индивидуално. Всеки организъм реагира по-различен начин на промяната на начина на хранене. Така че, ако наистина се храниш с храна подготвена по принципите на Зоната, е добре да се въоръжиш с търпение за килограмите, още повече, че приемаш лекарство, което определено ще забави твоето отслабване.
За да ти бъдем полезни с проблема ти с глада все пак трябва да кажеш колко блока приемаш на ден, как си ги изчислила, как си ги разпределила. Възможно е да не са ти достатъчни. Възможно е да бъркаш "рецептите", защото протеинът може да не е решението.
Дай малко повече подробности и може да намерим обяснение на глада ти. От "гладна съм" някак не става ясно. Всички в началото са гладни, особено за сладко, защото със сигурност това е коренна промяна на начина на хранене. Няма концентрирани въглехидрати, няма захар, няма шоколадчета, няма банички и хляб. И понякога е нужно време да се преодолее желанието за сладко.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот kony » Вто Сеп 01, 2015 7:26 pm

Много благодаря за насърчителните думи.
По табличката с обиколките и височината излезе, че на ден са ми необходими 10 блока. Разпределила съм ги 2 закуска,3 обед,1 следобедна закуска,3 вечеря,1 вечерна закуска (пак по табличката)
Вариациите на закуска, които съм правила до сега: хапвам 200 г кисело мляко (1 БВ+1БП), ленено семе 1/2 с.л. (1 БМ), малини 100 гр 1 БВ, протеинов прах 1 с.л. (7 г=1 БП), тахан 1/2 с.л. 1 БМ. Сменям малините с 1 праскова, или 3 кайсии, или 1/2 ябълка. Лененото семе ако го пропусна, увеличавам тахан и обратно (без тахан, с двойно ленено семе)
На обед ми се полагат 3 блока и вече съм пробвала няколко рецепти от vzonata. com. и други страници. Внимавам разбира се и си разделям сготвеното на 3 или 4 порции според рецептата и означенияа в нея. Винени гъбки (260 г лук, 160 г морков, 240 г тиквички, 360 г гъби, 240 мл вино, 336 г кашкавал, 4 ч.л. зехтин) Количествата тук са за 4 порции.
Пилешко с броколи (84 г пилешко филе =3 БП, 160 г броколи или 120 тиквички = 1/2 БВ, 180 г гъби=1/2 БВ, 30 г басмати ориз = 1 БВ, зехтин 1.ч.л. 3 БМ)
Телешки кюфтенца в доматен сос (от bg-zonata)
Освен това констатирах, че ако си изпържа пилешки флейки (предварително претеглени и разделени на порции от по 3 БП мога да си ги добавям в разни ястия (като прясно зеле например).
Освен това гледам вечер да ми остава 1 БВ за 115 г вино. :laugh1:
Следобедните закуски са ми особено важни. Вече съм пробвала бонбоните с фурми, карамелизираната ябълка с cottage cheese (прясно сирене на зрънца) и канела, кайсиевата торта с желатин ! :)
Вечерята обикновено е нещо сухо. Тази вечер бях на 120 г cottage chese=2 БП, 2 с.л. авокадо=2М, 28 г пъстърма=1 БП, 2 смокини=2БВ, 1 праскова=1БВ, 3 маслини 1 БМ
„Мисленето е най-трудната работа, която съществува, вероятно това е причината толкова малко хора да се залавят с нея.“ Хенри Форд
Аватар
kony
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Авг 29, 2015 7:55 pm
Plovdiv
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Пет Сеп 11, 2015 2:00 pm

Кони здравей!! И аз съм новак, зонувам от 28 май. Направих няколко експеримента с храната докато съм в зоната и ето какво установих:
Два мвсеца хапвах предимно домати, краставици, лук, печени чушки сирене, пилешко филе на фурна, тук таме свинско и телешко, сезонните плодове един път наден, леща често, нахут консерва, кисело мляко, котидж, тиквички . може да се каже че изкарах лятото на домати със сирене. Аа, готвехме си и чушки с кайма и овес. Докато се хранех така не изпитвах никакво желание за сладко :) след 15 август почнах да включвам и храни от оранжевата и червената зона, и апетита ми за сладко се повиши :th: другия ефект е че задържах килограми. При мен се получи така. Сега се държа стриктно в зелената част на таблицата :) явно съм по чуствителна към инсулина, не знам.
Рецептите от сайта са страхотни, но ми се струва, че са за по късен етап.
Моя съвет към теб е , да се придържаш към зелената таблица, наблегни на салатките, докато още има доматки :laugh4: и си готви повече зеленчукови бърламбочи :laugh1:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот kony » Съб Сеп 12, 2015 8:43 pm

Здравей Катеринка,
аз наистина се придържам към зелените зеленчуци, протеини и въглехидрати. И вече съм с 3 кг по-лека ! :yess: Просто не съм била достатъчно търпелива явно, или нещата при мене се случват по-бавно. От рецептите съм пробвала почти всичко. Тази вечер сготвих мусака от тиквички и овесени ядки и на семейството и много им хареса. Станала съм експерт в тегленето. Намерих си чудни рецепти в един американски сайт.. Абе...С две думи - хванах му чалъма ! ;)
„Мисленето е най-трудната работа, която съществува, вероятно това е причината толкова малко хора да се залавят с нея.“ Хенри Форд
Аватар
kony
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Авг 29, 2015 7:55 pm
Plovdiv
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот kony » Съб Сеп 12, 2015 8:59 pm

И нещо много важно още: започнах да взима рибено масло. Поръчах си го от i-herb ! ;) Явно и това е много важно !
Чувствам се добре. Пълна съм с енергия ! :)
„Мисленето е най-трудната работа, която съществува, вероятно това е причината толкова малко хора да се залавят с нея.“ Хенри Форд
Аватар
kony
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Авг 29, 2015 7:55 pm
Plovdiv
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Нед Сеп 13, 2015 3:59 pm

Страхотно е да си в зоната нали :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Сря Окт 14, 2015 4:23 pm

Вчера сутринта гледах по бтв сутрешното им предаване със доктор Щонева и много останах разочарована , предаването беше за затлъстяването, и хипертонията, имаше на гости и двама лекари, и всички настоятелно утвърждаваха , че няма универсална рецепта за хранене, и нямало универсална диета, и как нашите баби яли бял хляб а били здрави , а преди 2000 години хляба и зехтина били злато, пък сега модерните диети казвали да не се яде хляб , но това било неправилно , единия препоръчваше пълнозърнест хляб на затлъстялите :laugh1:
Първата ми реакция беше да пиша на Щонева и да й обясня , че всъщност има универсален начин да си слаб и здрав , но докато се ровех в нета за някакъв контакт се отказах. :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Сря Окт 14, 2015 4:54 pm

Бабите ни със сигурност не са яли бял хляб като днешния (да не говорим за прабабите и прапрабабите). Първо, защото пшеницата не е била като съвмените хибриди, не са я пръскали с хербициди, мелили са брашното на камък и са го ползвали с триците (които всъщност са най-ценната съставка на зърното, ако трябва да говорим за полезните качества, защото именно това са фибрите). А и са съчетавали хляба с напълно естествени други продукти - зеленчуци и плодове. Месо се е хапвало сезонно - свинско по Коледа, агне за Гергьовден (а не като сега и за Великден), кокошка по Петровден). Млякото е било мляко, маслото е било масло. И на се седяли като повечето от нас часове на стол пред компа, а от тъмно до тъмно са били по полето и с животинките си. И затова са били здрави и дълголетни. Не че им е бил лек живота, просто е бил близо до природата. И ракията, и виното са били истински, а не от химическите винарни. За съжаление развитието на цивилизацията и технологиите са довели до някои доста негативни последици за храната ни и източниците й. А колкото доктори, толкова и рецепти за здраве. Само ако видиш кви ги плещи тук и там водещата професорка диетоложка, дето учи бъдещите лекари (Байкова май се казваше), ще разбереш колко са подготвени по темата.
Но в едно са били прави говорещите - универсална рецепта няма, защото няма универсален индивид. За някои работи едно, за други работи друго. Това, че ние сме се спрели на Зоната е просто щастие. Защото тя дава някакво разумно и обосновано обяснение на процесите. Но човек винаги трябва да има и една капка съмнение - защото уви, с всичките постижения на човешкия ум, все още уви нищо не знаем за този толкова сложен организъм - човекът. И всеки ден откриват нови и нови неща.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Сря Окт 14, 2015 11:14 pm

Манче, под универсалност имах предвид принципа на зоната , макар да сме отскоро зонковци , наблюдавам влиянието и на трима различни души , и може да се наложи донагласяне за всеки, но принципа е универсален, а бабите ни може и да са живеели по дълго от нас, но не са били по здрави , с майка ми скоро коментирахме , как едно време хората са получавали инсулти и са се залежавали, живи , но с парализа, тя ми разказва как на нейни съседки, роднини и приятелки им се е налагало да се грижат за болни родители по много години.
Мене ме дразни тесногръдието и мързела на нашите лекари и диетолози, назубрили няколко диети и сакън да не си развалят комфорта , по лесно е да предписваш лесна за пазене диета. А Байкова я знам , даже съм пазила нейна диета , има я навсякъде в нета, а една приятелка ходи при нея на преглед, отслабна, сега пак си надебеля :(
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот negat1ve » Сря Ное 18, 2015 3:15 pm

Ще опитам да направя някакви промени в режима си за да видя дали няма да изчезне този проблем с глада. Двоумя се малко дали да следвам тази схема:
http://www.vzonata.com/Hormonalna-nastroika.php
и да запазя количеството на протеините, но да намаля въглехидратите с един блок; да увелича общия брой на дневния прием блокове от 11 на 14 както ми се получава ако задам "Активен начин на живот (5 пъти седмично по 30 мин или час)" или да ги правя и двете неща едновременно.

Бил съм на 13-14 блока преди време за около две седмици и доколкото мога да преценя момента с гладът след 4тия час след хранене си го имаше, а отдело и забавих значително поцеса на отслабване. Имам крачкомер и гледам, че правя по 10 000 - 13 000 крачки дневно като съм в движение и избягвам да ползвам асансьори и т.н. Това дали се класира в тези "5 пъти седмично по 30 мин или час"? Изключение е когато съм след нощна смяна и проспивам половината ден и/или уикендите когато гледам да си почивам. Все още не приемам рибено масло и прочие добавки. Пия си редовно малко над 3 литрата вода къде ми се получават по калкулатор, гледам даже сега като си въведох актуалните данни количеството е спаднало на 2,85 литра.

Малко не ми се ще да ги правя тези гимнастики точно сега, но си знам че с предстоящите новогодишни празници ще се наложи малко да се отклоня от зоновото хранене. Един вид така и така няма да слабея кой знае колко, поне да видя няма ли да се получава по-добре ако попроменя малко нещата.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Отслабване чрез хормонален контрол

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта