Отслабване в Зоната - тема 2

Форум за споделяне на опит и съвети за това как най-ефективно и здравословно да отслабваме

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Сря Ное 18, 2015 3:56 pm

negat1ve, не знам какво да те посъветвам, но съм сигурна, че щом изпитваш глад си излязъл от Зоната. Бързото отслабване не е цел на Зоната. За средния мъж, без прекомерни спортни натоварвания, (да речем 10000 хиляди крачки всеки ден влиза в тази графа) Бари препоръчва около 1500 калории на ден. С 11 блока, убий ме, не можеш ги постигна, освен ако не прекаляваш с неблагоприятните храни. 11 блока осигуряват 1200 калории за средната жена. Ако консумираш зелени и оранжеви храни, а червени отвреме навреме като гарнитура към останалите, все ще се докараж до 1500 калории на ден. И тогава нито ще изпитваш глад, нито ще излизаш от Зоната.
На твое място първо бих пробвала с увеличаване на блоковете само с 1 на ден. После, ако е необходимо - с още 1. А паралелно ще пробвам схемата за хормоналната настройка.
Чувството за глад веднага те изкарва от Зоната! Това не трябва да го допускаш.
А смъкването на килограмите може да става и по-бавно. В крайна сметка целта на Зоната е здраве, а не отслабване, това е плюсът в тази забавна игра. Но ако имаш генетична даденост да не си фиданка (т.е. да имаш вроден капан за мазнини), тогава може да си ОК и в Зоната, но винаги да си оставаш леко пухкавичък. :laugh4: Ако е така, при едно бързо отслабване натрупаните в този капан токсични мазнини навлизат бързо в кръвния поток, оттам се насочват към всички органи и водят до постепенното развитие на хронични заболявания, които могат да се появят на много по-късен етап от живота ти.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Зоната
 

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот negat1ve » Сря Ное 18, 2015 7:05 pm

Тъжното е, че по тази логика никога не съм бил в Зоната. Нито при Симеонов, нито като минах изцяло по таблиците тук. Десетте хиляди крачки звучът респектиращо, но реално погледнато са едва 7 км. в градска среда. Ако сляза една метростанция по-рано на връщане и повървя, пазаруване до 1-2 магазина за различни неща и дневното тичане по задачки ги минаваш 10 000 без никакъв проблем. Отделно самия уред не е безгрешен и производителя му е дал толеранс за грешки в рамките на 5-10%. Има някакъв бум при японците за всекидневно изминаване на 10 000 крачки профилактично за да си в добро здраве и над 15 000 ако искаш да отслабваш.

Пробвах повече от седмица да хапвам 1 блок допълнително, главно на малките "закуски" нещо от сорта 1 цяла кофичка кисело мляко 2% вместо половин. Отделно започнах малко по-либерално да подхождам към пресните въглехидратите - люто чушле при всяко основно хапване за апетит, едно чери доматче да туширам лютото, повечко магданоз и копър... Още си го има глада след четвъртия час :(

Пробвах да си сметна нещата с различен калкулатор:
http://www.zonediet.com/resources/body- ... alculator2
Има малка заигравка със закръгленето след трансформиране към американските мерни единици, но при закръглени към горните стойности данни:
Weight - 190
Height - 73
Waist - 37
Wrist - 7
и зададена активност леки разходки и леки тренировки 3 пъти седмично ми се получават 14 и 15 блока. При закръглени към долните стойности (Weight - 185, Height - 72,5, Waist - 37, Wrist - 7) се получават същото количество блокове. Не знам откъде се поличава разликата с този на българския сайт, но има разлика от 3 блока. Маи наистина съм позаслабнал по-бързо от нормалното...

Както казах по-горе бил съм вече на 14 блока, та сега остава въпроса дали да пробвам 14 БП 13 БВ 14 БМ или да мина на 15. Обаче не мисля, че с моето ходене пеш се класирам в "Умерена физическа активност - фитнес тренировки 3 пъти седмично или друг спорт". Отделно при самата схема за хормонална настройка също има въпросителни - дали намаляването с един блок въглехидрати се отнася за дневния прием или при всяко хапване? Логично е да е 1 блок от дневния прием, но все пак...
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Сря Ное 18, 2015 8:07 pm

negat1ve написа:Тъжното е, че по тази логика никога не съм бил в Зоната...

От Зоната излизаш малко преди да усетиш глад (ако това наистина е глад, а не лош навик да се хапва безразборно и число психически да си мислиш, че си гладен). Защо не опиташ да разпределиш блоковете си на по-малки порции, разпределени на по-чести хранения (с по-малък интервал).
Колкото до разликата между калкулатора на Бари и този в сайта многократно е обяснявано. Този в сайта ползва доста по-актуална база биометрични данни и е стопиран на минимум 9 блока за жени и 11 за мъже. При Бари е стопиран на 11 за жени и 14 за мъже. Ако се ползват данните от таблиците в "Зоната" при някои блоковете падали дори под 8. При 11 минимум блока доста дами не били отслабвали, та сигурно затова им препоръчваме 9 блока. Защото много хора тръгват към Зоната точно като към диета за отслабване, а тя всъщност не е. И този ефект се получава, но с много по-умерени и здравословни темпове. Аз лично съм привърженик на нещо средно между нашата и таблицата на Бари. Опитах на 9 - бях гладна, опитах на 11 - чувствах се супер, но много много бавно смъквах и после задържах дълго. На 10 май резултатът беше ОК. Но в крайна сметка се случва да имам и дни на 12 блока. Не го свързвам с физическо натоварване. Просто се старая чувството за глад да не се появява. Когато денят ми е по-дълъг (станала съм много рано и съм легнала след 12 вечерта) просто естествено увеличавам с 1 блок като втора вечерна закуска преди лягане. Определено се чувствам най-добре на 11 блока. Просто споделям своя опит. А ти трябва да пробваш за себе си. Защото всеки организъм е различен. Въпрос на горене. Въпрос на здравословно състояние. Въпрос на физическа и умствена натовареност през деня. Просто, не се стреми към бързо отслабване, а към добро здраве, а излишните килограми сами ще си отидат лека полека.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот negat1ve » Чет Ное 19, 2015 11:58 am

Под данните от таблиците в "Зоната" се разбира онези таблици в края на книгата нали? Имах желание да си сметна данните и по тях, но я четох на четец с малък дисплей, а те по принцип не се справят много добре с визуализацията на таблични данни. Някои може да удари едно рамо ако има хартиено копие и му се занимва :)

Къде е златната среда тогава между калкулатора тук (11) и калкулатора на Бари (14-15)? Към 12-13 или направо да пробвам по 14 блока дневно минус един блок въглехидрати? То се е видяло, че ще има малко експерименти. Поне си изясних какво правя като стигна заветните 80 кг. и възникне нуждата да задържам килограмите - ще мина дирекно на 15 или нещо подобно и ще си хапвам умерено, но без да се ограничавам както в момента.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Чет Ное 19, 2015 12:36 pm

Като стигнеш "заветните", просто увеличаваш мазнините с 1 БМ на всяко хранене. А блоковете са според физическото натоварване и постигнатите обиколки.

Колкото до таблиците от книгата на Бари - тук можеш да си ги видиш не на четец, а достатъчно добре на екран, за да си смяташ сам.
Не е лошо да се хвърля око на сайта - там има доста полезна информация.

За да останеш в Зоната и след желаното отслабване с цел здраве и дълголетие, намаляване риска от хронични заболявания и всички други ползи от Зоната (отслабването е най-малката от всички) трябва да я превърнеш в начин на живот. Т.е. не да се лишаваш, а да спазваш правилното съотношение на основните хранителни елементи - протеини, въглехидрати и мазнини. Това означава, че е добре да се храниш все пак основно със зелените храни, а оранжевите и червените да са в количеството на подправки към зелените. И това за цял живот. Въпрос на личен избор дали само килограмите са важни или и това да си бодър, здрав, енергичен, с ума си, с минимален риск от хронични болести.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот negat1ve » Чет Ное 19, 2015 1:50 pm

Доста сметки и пак се получава 14 блока при лека активност и 17 блока при по-голямо натоварване по книгата. Излезе ми 10% или 19 паунда телесни мазнини което силно ме съмнява да е така. Дори калкулатора в сайта му казва 21% мазнини. Ще пробвам 14 блока минус един въглехидрати пък каквото стане. Нещо като три пъти 4 блока на основни хранения и по 1 блок за закуските.
Аватар
negat1ve
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Юли 10, 2015 12:01 am
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот groz » Съб Дек 26, 2015 5:05 pm

Здравеите!Много се радвам ,че от ден на ден ми става все по- леко и мога да си върша домакинските задължения без умора. Килограмите ми намаляват ето как : 1.09. 87кг ,1.10. 85кг, 1.11. 83 кг, 1. 12 81кг, 22.12. 79 кг.Ям храните от зелената зона,вървя по 6 км,пия рибеното масло.
groz
 
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 5:23 pm
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот sotir » Нед Дек 27, 2015 10:44 pm

От 15.10.2015 започнах да прилагам Зоната. Бях 88 кг. 104 см обиколка Днес 27.12.2015 съм 75 кг. 92 см обиколка Прилагам я на "око" - между 11-12 блока на ден. Протеините , въглехидратите и мазнините гледам горе долу да ги балансирам - т.е. само първите 10 дни използвах кантар за храната.
Изключих от храната свинското, овчето и саламите .
Блоковете ги разпределям по 6-7 пъти на ден .
Близките ми се притиснени , че много бързо отслабвам и аз не го искам толкова бързо, а то става. Преди две седмици си купих нови пантолони, а сега пак са ми голями.
Преди седмица ходих при джипито за една алергия и тя ме каза, че не трябва да отслабва толкова бързо.
Макар че се чувствам ОК и засега нямам видими проблеми от бързото отслабване.
Около час , час и половина ходене пеша, а 3-4 пъти в седмицата приемам рибеното масло от 1 гр 200/400
Вечер преди лягане пия по 1-2 чаши червено вино с извара или белтъци от яйца и орехи.
Какво според вас правя неправилно за да отслабва толкова бързо? Опасно ли е?
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот gogo » Нед Дек 27, 2015 11:51 pm

sotir написа:От 15.10.2015 започнах да прилагам Зоната. Бях 88 кг. 104 см обиколка Днес 27.12.2015 съм 75 кг. 92 см обиколка Прилагам я на "око" - между 11-12 блока на ден. Протеините , въглехидратите и мазнините гледам горе долу да ги балансирам - т.е. само първите 10 дни използвах кантар за храната.
Изключих от храната свинското, овчето и саламите .
Блоковете ги разпределям по 6-7 пъти на ден .
Близките ми се притиснени , че много бързо отслабвам и аз не го искам толкова бързо, а то става. Преди две седмици си купих нови пантолони, а сега пак са ми голями.
Преди седмица ходих при джипито за една алергия и тя ме каза, че не трябва да отслабва толкова бързо.
Макар че се чувствам ОК и засега нямам видими проблеми от бързото отслабване.
Около час , час и половина ходене пеша, а 3-4 пъти в седмицата приемам рибеното масло от 1 гр 200/400
Вечер преди лягане пия по 1-2 чаши червено вино с извара или белтъци от яйца и орехи.
Какво според вас правя неправилно за да отслабва толкова бързо? Опасно ли е?

Сотире, добре дошъл в Зоната! Наистина е малко множко отслабването. Може да се дължи на изхвърляне на задържана вода, но това е само в началото, когато се започва. А може да се дължи и на недостатъчен прием на протеини. Един вид да си станал "канибал". ;) Това можеш да провериш с калкулатора на д-р Сиърс. В дневника ми, в 1-я пост е даден линк към него и кратко пояснение. Не разбрах добре какво и колко рибено масло приемаш. Добре е и да си направиш дневник.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот sotir » Пон Дек 28, 2015 7:15 pm

gogo написа: Наистина е малко множко отслабването. Може да се дължи на изхвърляне на задържана вода, но това е само в началото, когато се започва. А може да се дължи и на недостатъчен прием на протеини. Един вид да си станал "канибал". ;)


Разлика от 3 блока ми се получи между двата калкулатора.

Калкулатор протеинов - врат, корем, височина, килограми - 11 блока

Калкулатор от чуждия сайт
Body Fat %: 22
Body Fat Weight (lbs): 36
Lean Body Mass (lbs):129
Daily Protein Requirement (g): 98
or # of Blocks of Protein: 14
# of Blocks of Carbohydrate: 14
# of Blocks of Fat: 14-Fat Calculator Results

Калкулатор за вода – 2,5 л .
Аз пия около 3 л вода и през ден като следобена закуска 500 мл сок от пресни плодове , зеленчуци – например 2 лимона и 3 портокала, или моркови, лимон, червено цвекло и т.н

Рибено масло по 1 таблетка 3-4 пъти в седмицата
Pure nutrition – 400 EPA 200 DHA 400 други омега 3 и 6.7 мг витамин Е
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Пон Дек 28, 2015 8:09 pm

Здравей Сотире и добре дошъл в Зоната.
Може би наистина малко бързо си свалил доста килограми. Но този процес поначало е доста индивидуален - при някого става по-бързо, при някого - по-бавно.
Разликата между двата калкулатора се дължи на това, че в оригинал Бари Сиърс препоръчва за средностатистическия мъж и средностатистическата жена съответно 14 и 11 блока съставени по неговата програма, като в същото време менюто трябва да е съответно около 1500 и 1200 калории на ден. Това е, когато целта е поддържане на здраве, подобряване на здравето при някои състояния и ако физическото натоварване е умерено (за спортисти блоковете могат да достигнат и 20 на ден). Калкулаторът в нашия сайт е преработен на база по-нови таблици и е стопиран съответно на минимум 11 блока за мъже и 9 блока за жени, защото се оказало преди време, когато Пипи започнала първо темата в един дамски форум, после в един блог, че някак хората (основно дамите изглежда) не отслабвали при препоръчваните от Бари блокове.
Аз лично бих те ориентирала към нещо средно между двата варианта - 12 или 13 блока. Пробвай първо да си вдигнеш блоковете с 1 на ден. Ако процесът на слабеене продължи със същата скорост е вероятно някъде да бъркаш в блоковете. А явно бъркаш, защото тези следобедни закуски само от плодово-зеленчукови сокове нямат нищо общо със балансирането на храната по програмата на Зоната. Всяко едно хранене трябва да съдържа трите основни хранителни елемента - протеини, въглехидрати и мазнини - в равни съсотношения. Ако закуската ти е 3 блока, тя трябва да съдържа 3 блока протеини (напр. 6 белтъка), 3 блока въглехидрати (напр. 240 г домати и 1 ябълка) и 3 блока мазнина (напр. 1 ч.л. зехтин). Това може да е овкусено с подправки по избор и малко сол. По същия начин трябва да са и останалите 4 (а може и да са 5, ако графикът ти е такъв) хранения за деня. Закуска, обед, следобедна поддържаща закуска, вечеря и късна вечерна поддържаща закуска - всички трябва да съдържат всяка за себе си съответния брой блокове от трите хранителни източника.

Колкото до водата - пиеш колкото можеш повече. Щом калкулаторът ти е изчислил 2,5 л просто е добре да не падаш под това количество. Минимумът по принцип са 8 чаши по 250 мл на ден за нашите географски ширини.

Рибеното масло, на което си се спрял е от т.нар. клас здравословни храни и от него наистина не би трябвало да приемаш повече от 1 капсула на ден. В последните постове на темата за рибеното масло ще намериш информация за фармацевтичен клас рибено масло, което може да се закупи през интернет от онлайнмагазина iHerb, от което може да се приема препоръчаната от Бари Сиърс доза -2,5 г ЕРА+DHA на ден (3 капсули).

За да ти бъдем по-полезни е добре да споделиш примерно менюто си за деня - кога, какво и колко си хапвал.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот sotir » Вто Дек 29, 2015 1:53 pm

Пример вчера:

Вчера сутрин около 7,30 часа имах "запеканка" от
8 белтъка
2 яйце
извара 350 гр
кисело мляко 1 ч.ч.
овесени трици 160 гр
орехи 7бр
зехтин 2 ч.л.
разделих го на 6 равни части и го смятам за 2 блока
Закусих едно парче , с 1/2 кофичка к.мляко и 1 орех - смятам го за 3 блока

Отивам на работа пеша. Маршрут ~ 4 км - 40 мин - Километрите съм ги засичал с колата.

Към 10 часа
2 белтъка , краставица и 3 маслини

за обяд 13 часа това го смятам за 3 блока
пилешко филе на скара около 130 гр
2 малки домати към 240 гр
1 краставица към 200 гр
зехтин 1 ч.л.
хляб Вита пълнозърнест 1 фил.
и пих рибено масло

след обяд 15.30 ч - това вече не е по-зоната защото винаги е различно
вчера си взех малък сок от моркови, черевено цвекло и лимон
видях, че слагат 1,5 лимон, 1 малка глава ч. цвекло и другото беше моркови 3-4
сокът е 300 мл, но колко блока са не знам
Този сок го пия след като ям 6 бадема и 4 пилешки крилца на фурна излизат около 80 гр защото са само част от крилото

Връщашам се от работа пеша по друг маршрут ~ 2 км - 20 мин

към 17.30 ч 0,5 парче - 1 блок от запеканката с 2-3 лъжички к.мляко

Излизам и ходя пак пеша ~ 6 км - 1 час
След това в къщи около 20 мин - коремни преси, лицеви опори и др. неангажиращи упражнения без уреди


19 часа вечерях
сьомга на скара 150 гр
домати, краставици, орехи
1/2 ябълка
3 блока

22.30 часа
2 чаши червено вино ~ 200 мл
50 гр извара, ч.пипер, съвсем малко лук
1 блок

Или вчера по мои изчисления би трябвало да съм с 12-13 блока

На 24.12 бях 75 кг, днес сутринта съм 74.5 кг
Ходя не по-малко от 10 км пеша всеки ден , като ги редувам бърз и бавен ход и 20-30 мин неангажиращи упражнения
Изключил съм: колбаси, шунки, филета, сирена, кашкавали, свинско и овнешко. От рибите ям само сьомга и скумрия на скара. Киселото мляко е козе - не го купувам от магазин , една баба в едно село ми го прави.
Сутрин основно закусвам овесени, ръжени, ядки, трици с извара и орехи. Правя за 3 блока, но като количество набъбва много, но гледам поне 2 блока да съм изял.
Преди се хранех само веднъж вечер. Сега когато усетя, че започвам да съм гладен - може и 7 пъти. Като количество храна в сравнение с еднократното хранене вечер е повече, но пък отслабвам.
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Вто Дек 29, 2015 2:21 pm

Здрасти Сотире, малко е трудно да се провери меню изложено по този начин, аз в началото като пишех мойте менюта да ми ги проверявар ги пишех примерно така
8 белтъка. 4 бп
2 айца. 2 бп
Извара олимпус 350 гр. 7 бп
Така се вижда нагледно колко блока протеини си сложил в ястието, дали са правилното количество, има значение и каква е изварата, някои са различен грамаж за блок, а и по този начин и ти сам ще виждаш грешките си. Бп означава блок протеин, съответно бв за въглехидрат, и бм за блок мазнина. Аз до ден днешен така си проверявам рецептите, и пак правя грешки :laugh1:

130 гр пилешко на скара са повече от три блока, печено пилешко е около 24 гр за блок, значи по мойте сметки ти си хапнал около 5 блока месо, значи въглехидратите са малко в тази порция.
И ми се струва че си доста около зоната. Лично за мен около зоната няма нищо общо със в зоната, правила съм си експерименти, о за да усетиш разликата, трябва да си в зоната поне месец.
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Вто Дек 29, 2015 2:29 pm

Да, при тези 10 км и още физическо натоварване (много зависи какво е и по време на работа) 11 блока са ти били твърде малко. И се е получило това, за което спомена Гого - вид "канибализъм". Затова и отслабването е било толкова бързо. Избягвай употребата на сокове. От тях отпадат така важните за организма фибри. Просто си смилай в блендер зеленчуците/плодовете с малко вода.
Мисля, че можеш спокойно да си хапваш и 14 блока. Отново ще отслабваш, ако това е нужно на организма ти, но няма да си създадеш здравословни проблеми. Процесът на отслабване ще е по-бавен, а може и за известно време да спре. Това не трябва да те обезсърчава. Важното е да запомниш едно - Зоната не е диета за отслабване, Зоната е начин на хранене за здраве, а отслабваненто е бонус, който за различните хора настъпва с различна скорост. Интервалът между отделните хранения трябва да е 4-5 часа. Следобедната междинна закуска ти осигурява време от обеда до вечерята около 2 и половина часа. А късната вечерна закуска е задължителна, за да поддържа нивата на инсулин в организма по време на сън. Между другото не е балансирана - преобладават въглехиднатите, а липсва мазнина.
Това, че си избрал по-малки интервали между храненията не е грешка, просто си разпределил блоковете на по-малки порции.
Щом киселото мляко е пълномаслено (щом е домашно няма как да е друго, освен ако не му прилагаш процедура на обезмасляване, каквато има описана във форума) не трябва да се добавя мазнина.

Да, Кейт е права, че малко трудно се пресмята така менюто ти. Но общо взето си се справил добре, с малки неточности. Но виждам, че се справяш.

Пробвай с малко по-малко хранения (пробвай да са 5, както е основната схема на Бари, с 14 блока) с малко по-обемни порции. Понякога трудно се поглъщат, но това може да промени ситуацията с бързото слабеене. И забрави соковете!

Не знам колко килограма надолу целиш, но е по-здравословно това да става малко по-бавно.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Съб Яну 02, 2016 9:07 am

Скоро гледах дебеланката Уитни Тор по тв-то , и си коментирахме, че живее в Америка, зоната е до нея, рибено масълце бол, ама пусти пари, по изгодно и е да е дебела. Аз обаче като един български зевзек, реших да и пратя линк към сайта на Барито, и съответно тя пусна пост, който е на английски. Преведох си го в гугъл, но ще ко пусна и тук на английски. Мисълта ми е, че Уитниту е показател на начина по който хората реагират на зоната, дори не се напъват да прочетат, а камо ли да помислят. Жалко за хубавота жена!
Ето какво публикува Утни във фейса:
I love my body. I have zero hang ups with how it looks or what other people think about it. But like most of us, I was indoctrinated into the diet industry before I ever had the mental capacity to opt-out. I bought the lie diet culture sells hook, line, and sinker, sending me down a path of eating disorders and self-hatred all before I turned 18 or weighed more than 140 pounds.

You may know that a few years ago, I lost 100 pounds in 8 months by obsessively exercising, denying my body proper nourishment, and bingeing/purging once a week. It "worked." I lost weight. And I gained all the weight back (and more) within a year. THAT is what diet culture does to us. As my dietician reminded me a couple weeks ago, for someone with an eating disorder history, it is dangerous to pursue a goal of weight loss. As a fat woman with PCOS I am at an especially high risk for many serious health issues, and last year, I changed my behaviors in ways that lowered my A1C from 6.4 to 5.8. So how do I reconcile not wanting diabetes or other major health problems with also loving my body?

What are my goals? To feed myself regularly in ways that make me FEEL good (and yes, pasta makes me feel good). To dance and exercise frequently because that makes me FEEL good. To use my CPAP machine (hey, sleep apnea!) and get adequate sleep because it makes me FEEL good. These are behaviors that I feel sustain and promote my health — physical, mental, and emotional. But weight loss in and of itself is NOT a "behavior," and therefore it's not a goal.

I'm not asking you to stop behaving in ways that make you feel good. I'm not asking you to trade your salad for a donut simply as an act of rebellion. But I am asking you to stop buying into a culture of pills, points, shakes, diet bets, work outs as punishments, and food restriction that over promises and never delivers. Focus on behaviors that make you feel good. Forget your BMI and how much you weigh. Remember that food is not a moral issue. Remember that every second we spend obsessing over a number is a second we lose that we COULD have spent just feeling...good.
Ако говорех англ. Щях да й обясня по подробно, :laugh1: не че щеше да има полза :laugh4:
Но ми харесва да ръчкам другите :laugh3:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Nelly » Сря Яну 06, 2016 8:32 pm

Здравейте!
От 4 дена се присъединих към Зоната с голям ентусиазъм.
Трябва да смъкна към 6-7 кг, за да вляза в здравословните стойности (без риск за сърдечно-съдовата система).
Имам нарушена обмяна (Хашимото) и нарушено ЕГН ;), което, знаете, забавя обмяната.
Затова, ако не правя някаква диета, просто качвам килограми и не се знае до къде може да стигна. Сменям диетите от време на време, като търся нещо трайно и здравословно, без драстични неща, които вредят.

Сега с блоковете направо изнемогвам. Полагат ми се 10-11 блока. Яденето ми е страшно много! През живота си не съм се хранила с такива количества. Става ми лошо, тежко, но се успокоявах, че щом при другите действа, и при мен ще стане.
Днес за първи път се претеглих: ами качила съм 0,5 кг! То с това преяждане си беше логично...На всичкото отгоре се тъпча без никакво удоволствие, понеже от години не съм комбинирала белтъчини и въглехидрати и просто не ми харесва. Ако е за добро... но явно не е.

Много съм деморализирана. Може диетата да не е за мен, или да правя нещо погрешно.
Ще пиша пак след няколко дена, ще се опитам да изменя това, което правя по Зоната.
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Отслабване чрез хормонален контрол

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта