Отслабване в Зоната - тема 2

Форум за споделяне на опит и съвети за това как най-ефективно и здравословно да отслабваме

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Сря Яну 06, 2016 9:09 pm

Здравейте Нели,

Ще започна с това, че подходът Ви към Зоната, като диета за отслабване е малко погрешен. Но затова вината не е Ваша. Просто щом се заговори за диета, хората възприемат това винаги като начин за отслабване. Зоната е преди всичко хранителен режим за поддържане и подобряване на здравето. С нейна помощ се решават редица здравословни проблеми чрез регулиране на метатобилзма в тялото, контрол на инсулина, контрол на айкозаноидите - като цяло хормонален контрол. А отслабването се явява бонус. Някои хора, които пък са болезнено слаби чрез Зоната могат да постигнат нормално тегло. Така че не бързайте да смятате, че това не е за вас, още повече, че имате здравословни проблеми.

Добре е да споделите тук поне едно дневно меню, за да ви бъдем полезни дали се справяте или грешите.
Така, или 10, или 11 блока - в сайта има калкулатор, който вероятно дори ще ви изчисли 9 блока (но аз при всички случаи ви препоръчвам да не са по-малко от 10).

Напишете си менюто по тази примерна схема:
Закуска - 3 блока
1 БП - 2 белтъка
2 БП - 112 г извара
2 БВ - 280 г печени чушки
1 БВ - 1 мандарина
3 БМ - 9 маслини

И така и за останалите 4 хранения.
В сайта има и калкулатор за водата, която да приемате на ден, която обаче не трябва да е по-малко от 8 чаени чаши.

За да сте качили килограми е вероятно да "преяждате" правейки грешки в комбинирането на храните.

За да имате резултат е необходимо да се придържате в началото само към продуктите от зелената част на таблицата с блоковете и то за поне няколко месеца. Въздържайте се от хляб в какъвто и да е вариант (дори пълнозърнест). От богатия списък с продукти в зелената таблица имате възможност да подберете тези, които предлага сезона или които вие предпочитате. Отделете малко време да си приготвяте храната у дома и не ползвайте готови консерви и преработени храни. И резултатите ще дойдат.

Аз също съм с Хашимото и затова процесът на слабеене при мен е относително по-бавен (а и от годинките ще е и мързела за по-активно движение :laugh4: ). Благодарение на Зоната и рибеното масло хормоналната картина е като на човек без това страдание, открива се само при образна диагностика.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Зоната
 

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Nelly » Чет Яну 07, 2016 8:25 pm

Благодаря за окуражаването, Маня!
Не обичам да мрънкам, но направих точно това и се надявах на разбиране - ето, получих го.

За мен здравето и килцата са свързани непосредствено. Майка ми беше природно много яка жена, но поради нежелание да спазва каквато и да е дисциплина на хранене си докара високо кръвно, ставни и сърдечни болести, та даже и диабет - ей така, от нежелание да се погрижи за себе си, както се грижеше за всички останали.

Има и втора причина нормалното тегло и здравето да са ми синоними: Попаднах преди време на едно изследване от колектив лекари, в което се извежда формула за здравословно тегло, което да не застрашава сърдечно-съдовата система. В момента съм 6-7 кг над това тегло и просто трябва да ги сваля.

Днес направих експеримент, да ям толкова блока, колкото мога, без да се насилвам. Поради по-малкия размер на порциите нямаше как да спазвам препоръчвания интервал, но това ми се вижда приемлив компромис за сега.
Ето какво се получи:
07:00 закуска:
1БП 2 белтъка варени
1БВ 200 г домати
0БП и 0БВ - 1 с.л. кисело мляко
1БМ - 3 бр кашу
11:00 -втора закуска:
1 ч.ч. прясно мляко 3,6% = 1 БП+1БВ+1БМ

13:30 1/2 обяд:
1,5 БП 65 г печена пъстърва
0.75 БВ 1 ч.ч. варени карфиол и моркови
0.55 БВ 1 краставица 260 г
1,5БМ 5 бр. кашу
0БП и 0БВ 1 с.л. кисело мляко

16:30 1/2 обяд:
1,5 БП 65 г печена пъстърва
2 БВ 200 г ябълка
1,5 БМ 5 бр. кашу
Вечеря ....предстои
Сума: 5ПБ+5.3ВБ+5МБ

Смятам в 20:30 да хапна първа вечеря 1 ч.ч. кисело мляко (3,6% = 1 ПБ+1ВБ+1МБ)
и към 22-22:30 втора вечеря - още 1 (3,6% = 1 ПБ+1ВБ+1МБ)
и така да докарам нещата до 7 блока.

Не виждам как мога да стигнадо 11 блока. Ще наблюдавам как ще се развиват нещата следващите дни.
Отново благодаря за коментара.
Аватар
Nelly
 
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Яну 04, 2016 12:01 pm
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Чет Яну 07, 2016 8:43 pm

Нели, спокойно можеш да разпределиш блоковете си в повече от пет хранения, важното е на всяко хранене съотношението на трите съставки: протеин - въглехидрат - мазнини да е 1:1:1. Можеш да намалиш и интервалите между храненията - като ядеш по 1 или по 1,5 блока (това не е много ОК) можеш да хапваш през 2 часа - така ще поддържаш по-добър хормонален баланс. Тоя интервал от четири чаша между закуската и следващото ядене с тоя един блок е твърде голям. Затова и ефекта го няма.

В това отношение закуската ти е ОК, като изключим лъжицата кисело мляко. Просто в началото е добре да си максимално стриткна, за да има ефект. Това е пренастройване на хормоналната система. И дори малките отклонения могат да не доведат до желаните резултати.
Тази закуска от прясно мляко просто я забрави, особено ако е пълномаслено. По-разумно е да вземеш 1 ч.ч. кисело мляко 0,1 % (предлага се от Верея и Маджаров) и да добавиш 3 ядки (по-полезни са, ако са предварително накиснати за няколко часа във вода. В моя дневник някъде имаше кое по колко е добре да се кисне). Аз не спазвам тези часове. Просто си имам бурканче, което винаги е заредено поне с 10-12 блока бадеми или лешници и те се включват бързо в менюто за 2-3 дни. Просто сменям всеки път водата.

С програмата ти от 7 блока няма да имаш добър ефект - може да се стигне до т.нар. канибализъм - да си причиниш по-сериозен здравословен проблем, вместо да постигнеш желаното смъкване на килограми и здраве. Дори при 9 блока това е възможно да се случи при някои индивиди. Много е важно да си изчислиш добре нужните блокове. Ползвай калкулатора в сайта.

Млечните продукти трябва да са обезмаслени или нискомаслени!

Колкото до килцата и здравето, скоро ще може да прочетете и книгата на Бари "Токсичните мазнини". Не винаги килцата в повече са белег за влошено здраве или предразположение за сърдечносъдово или други хронични заболявания. Много е важно и къде се натрупват излишните мазнини. Не са важни килограмите, а от какво са. Важен е процента на телесната мазнина.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот groz » Пет Яну 22, 2016 5:23 pm

Здравейте приятели на Зоната! Искам да споделя с вас радостта си от резултатите,които достигнах,за да мотивирам новите зонковци. На 01. 09. бях 87 кг. Първите месеци отслабвах по 2 кг. Декември - 3 кг. На 01.01 бях 78 кг, на 12. 01 -77 кг, днес 22.01 съм 76 кг Забелязах ,че на всеки 11ти ден пада по 1 кг. Нямам време да приготвям храна по рецептите . Пека на плоча месото Четох дневниците на всички и ползвам вашия опит. Разказвам на познатите си, че Зоната е чудесна и можем с лекота и контрол да сме по-здрави. :)
groz
 
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 5:23 pm
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Пет Яну 22, 2016 8:07 pm

:bigsm18: :bigsm20:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот tanita68 » Съб Яну 23, 2016 5:16 pm

Nelly написа:
Ето какво се получи:
07:00 закуска:
1БП 2 белтъка варени
1БВ 200 г домати
0БП и 0БВ - 1 с.л. кисело мляко
1БМ - 3 бр кашу
11:00 -втора закуска:
1 ч.ч. прясно мляко 3,6% = 1 БП+1БВ+1БМ

13:30 1/2 обяд:
1,5 БП 65 г печена пъстърва
0.75 БВ 1 ч.ч. варени карфиол и моркови
0.55 БВ 1 краставица 260 г липсва 0,2БВ - е, наистина това е пренебрежимо малко, но понякога може и това да оказва влияние
1,5БМ 5 бр. кашу
0БП и 0БВ 1 с.л. кисело мляко

16:30 1/2 обяд:
1,5 БП 65 г печена пъстърва
2 БВ 200 г ябълка тук пък въглехидратите са повече с 0,5 БВ
1,5 БМ 5 бр. кашу
Вечеря ....предстои
Сума: 5ПБ+5.3ВБ+5МБ

Смятам в 20:30 да хапна първа вечеря 1 ч.ч. кисело мляко (3,6% = 1 ПБ+1ВБ+1МБ)
и към 22-22:30 втора вечеря - още 1 (3,6% = 1 ПБ+1ВБ+1МБ)
и така да докарам нещата до 7 блока.

Не виждам как мога да стигнадо 11 блока. Ще наблюдавам как ще се развиват нещата следващите дни.
Отново благодаря за коментара.

Според мен първо трябва да разбереш, че трябва всичко в едно хранене да бъде балансирано точно, а не сумарно за целия ден. След това - направи си менюто така, че да не съдържа много обемисти въглехидрати, разбий по-обемистите на части и добави такива, които са по-малко количество за един блок. Другото Маня го е написала - спазвай интервали между храненията - ако храненето е от 1 блок до следващото хранене не трябва да има интервал по-голям от 2 максимум 3 часа. И успех!
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот debborah » Съб Фев 06, 2016 4:52 pm

Ох, че хубав съвет !!! Още един отговор на мой проблем. Благодаря !!!
debborah
 
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Яну 16, 2016 10:19 pm
Канада
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот hadess » Вто Фев 09, 2016 9:45 am

Здравейте,
Малко мотивация и от мен. Преди около две години "gogo" ме запозна със зоната и от тогава насам се стремя да я спазвам максимално. В началото имаше лъкатушене, объркване, досада и всякакви подобни, предимно психически, спънки. С времето намерих оптималния за мен път, не без досадни въпроси към "gogo", разбира се :) С удоволствие прочетох книгите на Сиърс, а с още по-голямо удоволствие практическите съвети и рецепти написани тук. И така, за около две години успях да се превърна от 146 килограмов хипопотам в доста по-нормално изглеждащ за ръста си мъж. В момента тежа 105 килограма, които за моят ръст от 183 см, мисля че са доста по-добре, като се има предвид, че съм леко широкоплещест и набит. Килограмите съм ги свалил само със зоната, а от месец започнах да ходя на фитнес. Мисля да стигна 90-95 кг, които мисля, че ще са перфектни за моето телосложение.
Да споделя малко за храненето си. От това, което съм прочел тук, знам, че не сте почитатели на хляба, но след дълго лутане успях да си намеря пълнозърнест, лимецов хляб с квас. Сметнал съм го, че един блок е около 25 грама. От доста време го консумирам и не ми пречи на зоната. Мисля, че съдържа доста полезни вещества, които са естествени за нас, за разлика от рибеното масло, на което вие сте големи почитатели. Основните ми източници на белтъци са извара, яйца, сирене, пилешко, риба, телешка пастърма и по-рядко свинско месо. Мазнините си ги набавям от зехтин, маслини, кокосово масло екстра върджин, орехи, бадеми, фъстъци и кашу. Въглехидратите, както споменах вече, от пълнозърнест хляб с квас, овес, овесени трици, пълнозърносто брашно от лимец, зеленчуци, плодове и червено вино :) . Без кисело мляко не мога и ползвам, както и gogo съветва 2%, а не обезмаслените.
За сега това е от мен. Пожелавам ви успех със зоната и продължавайте с полезните си съвети, дискусии и рецепти.
hadess
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 3:51 pm
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Вто Фев 09, 2016 9:07 pm

Поздравления за страхотните постижения :bigsm20: надявам се след две години и аз да мога да се похваля със същите резултати. :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот hadess » Вто Фев 09, 2016 10:41 pm

Твърда решимост, желание и воля. Другото е любов към вкусната храна, поне при мен ;) Благодарение на рецептите тук си направих зоната много вкусна, което бе много важен момент за мен. Ако не ми е вкусно, просто не мога да ям :refuse:
hadess
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 3:51 pm
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Сря Фев 10, 2016 3:32 pm

Браво hadess! Забележителен резултат! 41 килограма минус за 2 години!
Дано все пак не си заменил рибеното масло с лимец, защото някак нещата не стоят точно така. В сайта вече са публикувани преводите на още три книги на Бари Сиърс, като две от тях са много важни за хората, които се отдават на Зоната - Омега Rx и Токсичната мазнина. В тях може би ще намериш още отговори защо рибеното масло е важно за нашия организъм.
Колкото до лимеца и квасения хляб - в ограничени количества са напълно допустими в Зоната. Стига да не се прекалява, както и с овеса и ечемика, изобщо всичко, което е зърнено.
А че на човек трябва да му е вкусно, когато се храни - абсолютно съм съгласна. Защото храната освен здраве, трябва да доставя и удоволствие. Дори начинът на поднасяне има значение (стига човек да има време да си поиграе с придаване на гурме вид на чинията си).
Пожелавам ти от сърце да продължиш и да постигнеш желаното - най-вече здраве!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот hadess » Сря Фев 10, 2016 4:25 pm

Може би не съм се изразил правилно :) Не съм заменил рибеното масло с лимец, а просто споделих мнението си, че консумирам редовно и умерено хляб, нещо, което тук не се тачи много. А за рибеното масло съм на мнение, че изкуствения прием в такива количества и то редовно, е противоестествено. Да, полезно е, точно за това консумирам редовно риба. Ние не сме морски народ, рибата никога не е била съществена част от менюто ни, а имаме (дори и аз в рода си) достатъчно столетници, които не са знаели какво е лекар. Но да не се отплесвам. Ще прочета и новите книги, благодаря за информацията.
hadess
 
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 3:51 pm
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот xpdm » Пет Фев 19, 2016 7:45 pm

Здравейте и от мен! Престраших се и за да споделя моите терзания по пътя на Зоната. През октомври 2014 год. започнах с зоновото хранене и ще ви кажа, че всичко започна то любопитство. Моя приятелка ми заговори за Зоната няколко месеца преди да започна, но аз се отнасях много скептично, тъй като ми се виждаше недопустимо смесването на месо с плод в следствие на правилата на разделното хранене. Въпреки моите съмнения, започнах да чета информацията от сайта и това което ме накара да "пробвам" този режим беше, че в продължение на 4-5 часа не трябва да се огладнява, ако са балансирани правилно протеини, въглехидрати и мазнини. И така още първия ден взе, че се получи. Ама то наистина не се огладнявало и така продължих още 3 месеца. Знам, че Зоната е преди всичко хранителен режим за поддържане и подобряване на здравето, но аз за тези 3 месеца свалих 9-10 кг. Чувствах се прекрасно. Кипях от енергия. След това се хранех близо да Зоната, като си позволявах и излизания от режима за по няколко дни. Килограмите ми обаче не се вдигаха, е да съм качила 1-2 кг. за няколко месеца, до юли 2015 г. когато поради здравословен проблем се наложи да ми вливат Урбазон. Като се пооправих, след известно време ме налегна една алергия и започнах да приемам кортикостероиди. Това вече ме довърши. До декември 2015г. бях качила близо 20 кг.

От 9 януари тази година отново започнах Зоната и до към 1-2 февруари съм свалила около 4 кг. Но от тогава не съм мръднала и грам надолу, а вече е 19 февруари. Менюто ми е почти едно и също, защото нямам време за готвене и то е:
Закуска - 200 гр. ябълка, 2 яйца или 4 белтъка, 6 бадема или 2 ореха
Обяд - 140 гр. печен пипер, 28 гр. овес, 84 гр. пуешко или телешко /протеините ми са домашно производство/, 6 маслини или съответния брой ядки
Следобедна ми закуска е по-късно, тъй като съм на работа и ми е трудно да си нося големи количества храна, затова я хапвам около 17.30 ч. когато се прибера и тя се състои от 2 блока - обикновено зеленчуци за 2 блока и 100-112 гр. извара и пак ядки или маслини.
Вечерята ми е от 2 блока отново зеленчуци и месо.
Моля ви, кажете ми къде греша? Първият път когато се хранех по Зоната също имах такова часово разминаване с поредните хранения, но всичко си вървеше добре. И сега се чувствам отлично - енергична съм, с добра концентрация, липсва умора. Не ви казах, че вече съм на 45 години и се проявиха първи признаци на климакса. Възможно ли е това да е причината да не свалям килограми както преди? От няколко дена приемам Ремифемин. Как за вече почти две седмици и половина кантара показва едно и също число?
xpdm
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 10, 2014 5:59 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Пет Фев 19, 2016 8:16 pm

От така предложеното меню май стигаш до 8 блока, което е твърде малко, дано си пропуснала да напишеш поне 1 блок преди лягане.
Организмът ти е понатъпкан с химия след поредицата лекарства, които доста са нарушили хормоналния баланс. Ще е нужно вероятно малко повече време, за да се върнат нещата в руслото на Зоната. Освен това както многократно вече поне аз наблягам - всички тръгват към Зоната с грешен подход - това не е диета за отслабване! Отслабването при Зоната се дължи на подобрената обмяна на организма. При определени обстоятелства организмът реагира по различен начин. Има хора които отслабват много бързо, но определено това не е особено здравословно. В други случаи се получава нещо като "плато" - известно време задържане. Тялото ни има своя "памет". Ако дълго време е било на определени килограми, в които се е чувствало относително добре, то някак си ги "пази". И е нужно малко повече време, за да почне да приема, че има нужда да се освободи от излишните килограми.
След толкова много лекарства е много, ама много наложително да включиш и рибеното масло, което ще подпомогне процеса на преодоляване на натрупванията от кортикостероидите. Този нов продукт от iHerb покрива изискванията на Бари Сиърс за фармацевтичен клас рибено масло и е на приемлива за нашите условия цена.
Важното е да не се отказваш, а старателно да спазваш Зоната, както си го правила и преди. Резултатите ще дойдат постепенно сами. Защото макар и да не е панацея, Зоната е доказано най-добрият начин на хранене, който подобрява цялостното състояние на организма.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот xpdm » Пет Фев 19, 2016 8:33 pm

Маня написа:От така предложеното меню май стигаш до 8 блока, което е твърде малко, дано си пропуснала да напишеш поне 1 блок преди лягане.
Организмът ти е понатъпкан с химия след поредицата лекарства, които доста са нарушили хормоналния баланс. Ще е нужно вероятно малко повече време, за да се върнат нещата в руслото на Зоната. Освен това както многократно вече поне аз наблягам - всички тръгват към Зоната с грешен подход - това не е диета за отслабване! Отслабването при Зоната се дължи на подобрената обмяна на организма. При определени обстоятелства организмът реагира по различен начин. Има хора които отслабват много бързо, но определено това не е особено здравословно. В други случаи се получава нещо като "плато" - известно време задържане. Тялото ни има своя "памет". Ако дълго време е било на определени килограми, в които се е чувствало относително добре, то някак си ги "пази". И е нужно малко повече време, за да почне да приема, че има нужда да се освободи от излишните килограми.
След толкова много лекарства е много, ама много наложително да включиш и рибеното масло, което ще подпомогне процеса на преодоляване на натрупванията от кортикостероидите. Този нов продукт от iHerb покрива изискванията на Бари Сиърс за фармацевтичен клас рибено масло и е на приемлива за нашите условия цена.
Важното е да не се отказваш, а старателно да спазваш Зоната, както си го правила и преди. Резултатите ще дойдат постепенно сами. Защото макар и да не е панацея, Зоната е доказано най-добрият начин на хранене, който подобрява цялостното състояние на организма.


Благодаря за бързата реакция Маня. В това, че Зоната е доказано най-добрият начин на хранене, никой не в състояние да ме убеди в обратното. аз и за това се върнах отново към нея. Може ли пълното име на рибеното масло и къде мога да го намеря, защото съм от провинциален град? А за вечерната закуска пропуснах да я спомена. Тя е 1 блок и е от зелените продукти.
xpdm
 
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 10, 2014 5:59 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Пет Фев 19, 2016 8:46 pm

Madre Labs, Omega 800, 1000 mg, 30 Fish Gelatin Softgels

Ползвай директно линка, който съм постнала тук. Поръчката става през Интернет с кредитна/дебитна карта (Visa, Mastercard). Доставката може да стане по пощата в рамките на 10-15 дни. Поръчваш си 4 опаковки, които ще ти стигнат за месец, ако приемаш по 3 капсули на ден (2,5 г EPA/DHA - минималната препоръчвана доза от Бари - можеш да прочетеш в сайта преводите на три нови книги, които можеш да намериш само тук). При такава поръчка вероятно няма да те разхождат до митница. За да поддържаш ритъм поръчваш след 10-тин дни следващите 4 опаковки, така че да ти се застъпват.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Отслабване чрез хормонален контрол

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron