Отслабване в Зоната - тема 2

Форум за споделяне на опит и съвети за това как най-ефективно и здравословно да отслабваме

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Чет Май 05, 2016 3:07 pm

За онези, които усеща, че са достигнали "плато" в отслабването си: ако спазвате Зоната

Плато, както е дефинирано от Wiktionary, означава, ‘достигане на стабилно ниво; стабилизиране’. Това е гадничка малка пет-буквена дума за всеки, който се опитва да отслабне. С повечето диети за отслабване знаете, че удряте плато, когато кантарът остава в застой.

.....през първата седмица хранейки се изключително със зонови ястия и закуски, човек претърпява освобождаване от течности, което се дължи на предишния начин на хранене и също и мънично складирана мазнина. От този момент нататък продължавате да губите постоянно само складирана телесна мазнина.

...когато човек поеме контрола на хормоналните отговори и намали нивото на клетъчно възпаление с диета Зоната, всичкото загубено тегло се дължи на загуба на излишъка от складирана телесна мазнина.

Приемайки дори умерени количества от плътни въглехидрати, каквито намираме в тортата и тестото на пицата, довежда до увеличаване на производството на инсулин, което бързо изправя тялото по пътя на увеличено клетъчно възпаление и натрупване на тегло. Това буквално се случва за една нощ като резултат от това, което е изядено предишния ден. След това има моментите, когато губим складираните мазнини по-лесно, все още следваме всички препоръки и указания на Зоната и буум. Като от нищото тялото спира да съдейства, спираме да губим складираната мазнина и кантара е в застой, дори още по-лошо, качваме няколко килограма. Това е истинското плато на диета Зоната.

Плато при отслабване в Зоната е в действителност плато в загубата на мазнини. То настъпва, когато тялото спира да изгаря излишъка от складирана мазнина без видима причина.

......................

Дали трябва да загубите 3 или 5 килограма, или 50 и повече килограма, да си признаем, удряне в платото може да е много разочароващо преживяване. Добрата новина е, че има лесни решения, за да се счупи платото. Ключът да върнете нещата отново в релси е да намалите нивата на инсулин. Опитайте един от тези два метода:
• Подбирайте зеленчуци с ниска плътност, без скорбяла като въглехидрати за всичките си основни хранения и закуски. След като загубата на мазнини се възвърне, опитайте да върнете обратно въглехидрати с по-голяма плътност, до точката, която можете да понесете.
• Изберете плодове и зеленчуци с ниска плътност като въглехидрати за всичките ви основни хранения и закуски. В допълнение, при всяко хранене намалявайте въглехидратите с един блок и в същото време увеличете блоковете мазнини тройно. Когато загубата на мазнини се възобнови, може да се върнете обратно към предишния брой на блоковете протеин, въглехидрати и мазнини.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Зоната
 

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Italiano » Нед Май 08, 2016 11:52 pm

Това е нещо ново. И интересно като подход ...
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Вто Май 10, 2016 3:52 pm

И май действа :lol:
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот sotir » Сря Май 11, 2016 4:46 pm

От един месец съм така. Килограмите едни и същи. И да намалявам блоковете и да не спазвам зоната 5-6 дни - не мърдам. Само , че не знам дали трябва да отслабвам още? Калкулаторите ме объркват.
По Body-Fat Calculator Results имам 15% Body Fat и ми дава 14 блока. По таблицата в книгата - 19% и 13 блока. По U.S. Department of Health & Human Services BMI - 22%.
sotir
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 10:21 pm
Мъж

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Сря Май 11, 2016 4:57 pm

Щом калкулаторът на Бари ти изчислява 15% телесна мазнина, значи си напълно ОК. Постигнал си идеалните параметри. Предполага се, че не трябва да губиш повече телесна мазнина. А можеш спокойно да трупаш мускулна маса (най-вече чрез спортуване, но силовите упражнения не трябва да са с продължителност повече от 40 минути на ден). Можеш да останеш на същите блокове и за да не смъкваш повече да добавиш по 1 БМ към основните хранения.

"Най-добрия начин да разберете дали жънете всички противовъзпалителни предимства на диета Зоната не е числото на кантара, а как се чувствате!"
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот kremena95 » Пет Май 13, 2016 10:26 am

Здравейте на всички в Зоната! И аз като повечето нови се въртя няколко дни във форума за да добия представа за постижения, хранене и атмосфера - и това което видях ми хареса. Затова реших да се присъединя в редиците ви ако ме приемете :) Първо да се представя жена на 42 години висока съм 1.60 и в момента тежа почти 68 кг. Така не съм се докарвала никога. От миналата година юли месец до сега съм качила 10 кг. Причината???? И аз не знам къде е - дали критическа, дали от това че приемах анти депресанти или комбинация от двете - незнам но килограмите са факт. Изследвала съм хормони всичко ми е в норма. И тогава от моя колежка разбрах за Зоната. В началото не обърнах много внимание, защото смятах че ми трябва нещо ударно, с което да свалям по кг. на ден примерно. Но започнах да чета в нета и Зоната ми хареса. Реших да започна за да видя мога ли да се справя с тия пусти блокове и как това ще ми се отрази на ежедневието. И хоп скочих при вас. Четвърти ден съм в Зоната или поне си мисля че е така. И като всички новаци естествено имам въпроси ;) Не си мислете че не съм изчела почти всичко което сте писали - от първата тема ми остават десетина страници но ще се върна да ги прочета - просто нямах търпение да стана една от вас.
Сега да споделя накратко за моето хранене - на мене много по лесно ми е да си сготвя от зоновите рецепти защото те са пресметнати в блокове и така не ми се налага всяко хранене да го пресмятам. Сутрин в 6.00 - 630 приемам 1 парче солен кекс - 1 блок, 9.30-10 - още едно парче - 1 блок, 12.30-13.00 мусака или друго каквото съм си сготвила - 2 блока. 15.30-16 късна закуска там хапвам извара, ягодки и орех - 1 блок и за вечеря вече се старая да хапвам 3 блока риба или пиле със салатка и бяло винце. Ако някъде греша моля за помощ. За три дни имам свалени 300 грама което ми се струва твърде малко и затова си мисля че не съм съвсем в Зоната или ми минава черната мисъл че и това няма да ми помогне както безкрайните други опити. Вода до 14 часа докато съм на работа изпивам 1.5 после още поне литър най малко. Движение имам доста - ходя много пеша. Не спортувам за сега защото имам проблеми с кръста - лекувам го и в момента който ми кажат че съм о.к започвам леки натоварвания. За тези четри дни какво забелязвам:
1. Не съм изморена.
2. Аз по принцип съм си енергична но сега чувствам прилив който е по особен - нито едно нещо което трябва да свърша не ми тежи
3. По спокойна съм - не се изнервям от най малкото
4. По късно ми се доспива вечер и по рано ставам само до преди 5-6 дни имах нужда от следобеден сън а сега не
5 И най готино е че ни ми се яде сладко
И съм до тук - отчитам че това не е малко и знам че Зоната е режим за здравословен начин на живот а отслабването е бонус - но аз тук съм за бонуса и ми е малко тегаво че нищо не съм смъкнала. Като чета тука повечето от Зонуващие свалят по килограм още първите дни. Но надявам се с ваша помощ нещата и при мен да потръгнат - това ми е последната надежда.
Така да споделя че аз никога не съм се хранила редовно - а сега е скъсвам от ядене но... явно нещо не е наред винаги, защото първия ден огладнявах и то дообяда по вече а преди изкарвах от 6 до 14 часа на кафе и вода, втория и третия ден бях о.к сега четвъртия пак огладнях знам че огладнееш ли вече си извън Зоната и по тази причина днес обяда ми е половин час по рано от обикновено. Ох много дълго стана но ми се искаше да съм максимално подробна за да ме коригирате в грешките. Надявам се скоро да се включите :(
kremena95
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Май 13, 2016 9:36 am

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Нед Май 15, 2016 10:52 am

Здрасти :)
Първо , има раздел за напинаещи, там може подробно да си пишеш менютата за да може някой да ги коригира , и тук става, но там има въпроси и от други новаци , и те ще ти дадат допълнителна информация :)
Второ :lol: защо закуската ти е така разпокъсана? Бих ти препоръчала за закуска да си хапнеш 3 блока, или поне два наведнъж, и също мисля че трябва да включваш и друго освен кекс, например кекс доматки изварка, нахута е в зелената част на таблицата, но все пак е бобово, и не трябва храната ни да се състои основно от него :) на глада влияят също и количеството блокове за целия ден , и водата която пиеш. Не се притеснявай, всички сме минали по този път, зоната винаги работи :smdance: давай повече подробности какво ядеш и по колко и ще помагаме :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Italiano » Сря Май 25, 2016 2:02 pm

Нека тук се коментира конкретно отслабването в Зоната.
За храненето си има друга тема. Голяяяма тема.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот kremena95 » Чет Юни 09, 2016 8:16 am

Здравейте Зонуващи! Днеска стана един месец от както съм в Зоната с леки забежки и то най вече в почивните дни. Понеже или съм на път или на село ми е трудно да спазвам часовете за хранене но това е - обещавам си следващия месец да се придържам стриктно към режима със мъкнене на кутийки след себе си :lol: Наминах да си споделя резултатите за тоя период
09-05-2016 кг. 67.800 10-06-2016 кг. 64.500 - 3.300
ханш - 104 100 -4
корем - 94 87 -7
талия - 86 78 -8
бедро - 58 56 -2
бюст - 102 99 -3

Не е нещо кой знае какво - но съм доволна започнах да се пъхам в дрехите си. Далече съм обаче от това което искам да постигна.
kremena95
 
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Май 13, 2016 9:36 am

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Katerinka » Пет Юни 10, 2016 7:27 am

имаме и групичка във феисбук , заповядайте :)
https://www.facebook.com/groups/1583153808663775/
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот sofiaatanasova » Сря Юни 22, 2016 10:11 am

ЗДравейте,днес попаднах на форума случайно и събудихте огромен интерес в мен :)))) Мисля да опитам,тъй като вече не се понасям :lol: Извинявам се предварително,ако вече е коментирано,развълнувах се и не можах да прочета всичко :))))) По принцип не съм вегетарианец,но от няколко месеца насам не изпитвам никаква нужда от месо,единственото месо,което ям е някакви мезенца понякога или парченце пуешко филе или шунка.Виждам,че в основата на режима е заложено месо имате ли някакви идеи и предложения как мога да се справя без да ям,тъй като наистина не ми е вкусно и не изпитвам желание,а напротив... :refuse:
sofiaatanasova
 
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Юни 22, 2016 10:06 am
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Сря Юни 22, 2016 10:29 am

В пълна заблуда сте, че Зоната е само месо. Напротив, месните продукти са в толкова минимални количества, че не е проблем да се преглъщат. Освен това е важен подбора на меса - всички, които в таблицата са в зелено са подходящи. Да не говорим за рибата. Освен това самият автор на Зоната, д-р Бари Сиърс е написал специална книга за вегетарианци - Соевата зона. В Зоната е важен принципа на балансиране на трите основни макронутриента - протеини, въглехидрати и мазнини и е приложима към всякакъв хранителен "уклон" - вегани, вегетарианци, лактовегетарианци и "кръвожадни" :) . Аз самата съм полу вегетарианка, защото не обичам мено, но си хапвам отвреме на време и то предимно в студените месеци. През топлото време източниците ми на протеини са цедено кисело мляко 0,1% (което си цедя сама), извара, котидж сирене, нискомаслено сирене, белтъци, соева кайма. А колкото до останалите продукти - разнообразието никак не е малко и е въпрос на фантазия човек да си направи менюто разнообразно и вкусно.
Добре е да прочетете инфото в сайта, към който е този форум, да си определите блоковете, които трябва да приемате на ден, да се запознаете с таблицата на блоковете и когато имате готовност да си напишете примерното меню за един ден - някой от нас ще ви помогне, ако сте допуснала грешка.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот NikoLinia » Съб Юни 25, 2016 9:11 pm

Кремена, резултатът ти въобще не е скромен, а си е направо супер.
Моята препоръка е да ядеш повече пресни сезонни продукти. Ако ти го позволява работата ти, да си носиш салати и на работното място. Сега, през лятото и есента е много лесно да се спазва този режим. След още 2-3 месеца би могла да си се отървала от излишните си килограми, ако се придържаш към зелената част на Зоната.
Всичко добро ти желая! :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Симон » Нед Юли 31, 2016 4:59 pm

Здравейте, зонуващи! Реших да ви пиша, за да споделя какво ми се случи благодарение на Зоната и ако успея да стимулирам някой, който все още се колебае дали да си купи везничка..., ами да си купи веднага :-) Миналата година на 17.02 започнах Зоната по препоръка на колежка, която ми каза, че това е отговорът срещу инсулиновата резистентност. Много се колебаех, нищо не вдявах в началото, но тъй като се похвалих къде ли не, че почвам нов режим, не посмях да се откажа. И така седмица, две, бавно тръгнаха нещата. Даже писах някъде тук, че как пък всички слабеят само аз не. 6 месеца по късно бях свалила 15 кг, а на седмия месец разбрах, че съм бременна. От няколко години правехме опити за бебе. Според едни лекари нямало причина да не забременея, според други овулацията ми била частична... И как никой просто не каза - "отслабни, за да регулираш хормопните си". Стартирах Зоната 82 кг, забременях, когато станах 67, а като родих бях 82 кг. Т. е. пак бях на стартова позиция. Тъй като нямах кърма бях сериозно мотивирана да започна зонуването отново, не само заради килограмите, но и за да се чувствам по-добре, енергична, да се наспивам повече. Нали се сещате, мами :-)? Обаче явно химически нещата се бяха доста объркали (месец след раждането) и не успях да продължа. Жесток глад ме гонеше. Отказах се, за да дочакам по-добри времена и ето - след 5 месеца - в Зоната съм малко повече от месец. Вече съм с -3.700 кг надолу. Чувствам се страхотно. Не бързам за никъде да отслабвам, когато - тогава. Важниото е, че зоната буквално промени живота на мен и близките ми. Имам си страхотна дъщеричка благодарение на Зоната! М/у другото раждах в Майчин дом и там бях на консултация за кърменето при една акушерка. Докато разглеждах книгите по рафтовете видях Зоната и разказах на жената, че се виждаме, благодарение на тази книга. Тя остана много доволна :-) И така..., благодаря на всички, които пишат тук и споделят резултатите и ежедневието си в Зоната. И вие имате заслуга за всичко, което ми се случи, защото доста често се разклащах, но като прочетях няколко реда тук, пиех по литър водица и почвах пак :-) Бъдете здрави!
Аватар
Симон
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Фев 16, 2015 9:06 pm
Жена

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Маня » Нед Юли 31, 2016 5:06 pm

Първо, честито щастие да си имаш така желаното детенце!

Ако беше се задълбочила малко повече в четене, щеше да разбереш, че и по време на бременността трябва да продължиш Зоната като увеличиш просто блоковете, да включиш задължително омега-3 мастни киселини и по този начин да подкрепиш здравето и на мъничето в теб. И вероятно и проблемът с кърмата можеше да го няма.

Но важното е, че отново се връщаш към Зоната. Защото това е не само диета за отслабване, а начин на хранене за здраве и дълголетие. Така че дерзай и не се отказвай повече. Превърни я в начин на живот и ще имаш радостта и за следващо човече, и за енергията да се грижиш за мъничето.

Успех!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Отслабване в Зоната - тема 2

Мнениеот Симон » Нед Юли 31, 2016 5:14 pm

Здравейте, Маня :-) Като видях двете чертички бях сигурна, че продължавам със Зоната. Четох и тук, викам си "няма проблеми" . Обаче след около месец някъде започна да ми се гади от храните, които ядях по принцип в Зоната. Примерно ядеше ми се само нектарина и нищо друго. То не беше въпроса в количеството храна, по-скоро исках само по едно нещо да ям и това е. Пробвах, но като видях, че се насилвам да добавям и нещо друго, реших да я карам, както дойде. Никакво излизане вече от Зоната ми на комфорт :-) Утре заминаваме на почивка. Взимам си и везната, за да ми напомня, че почивката не е само ядене :lol:
Аватар
Симон
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Фев 16, 2015 9:06 pm
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Отслабване чрез хормонален контрол

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта