Дневникът на NikoLinia

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот Italiano » Вто Апр 21, 2015 8:41 am

tanita68 написа:Според мен това с удвояването на блоковете мазнина важи само за протеина на прах. Прието е, че всеки продукт съдържа скрити мазнини, които не са написани на опаковката, затова един блок мазнина е 1,5гр, а не 3 както би трябвало да бъде.

Напълно подкрепям тази теория и все още съм на мнение, че трябва да се консумират 1,5 гр. мазнини с млечните продукти.
Натам вече е въпрос на личен избор.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на NikoLinia

Зоната
 

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот Italiano » Вто Апр 21, 2015 8:45 am

Относно рибата тон - много е важно да се видят данните на етикета.
Преди време се заредих с 50 консерви риба тон от МЕТРО и с удоволствие установих от етикета, че 1 блок излиза 42 гр., което прави съдържанието на една консерва точно 3 блока.
Но говорим за риба тон в собствен сос.
Хич не е препоръчителна употребата на риба тон в растително масло. Прекалено мазна е и колкото и да я отцеждаш, мазнината си е попила в рибата.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот NikoLinia » Вто Апр 21, 2015 4:15 pm

Моята не е мазна Ити!
Бях писала по-рано - консервата е от 1 кг. Състои се от 950 гр. риба тон и 50 гр. растителна мазнина. Други данни на етикета няма, но за мен това си е балансирано, без да добавям мазнина. Само, че може би наистина трябва да е 84 гр., защото тогава мазнината става 4,5 гр. за това количество риба и се получават 3БП+3БМ.
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот NikoLinia » Вто Апр 21, 2015 4:27 pm

Менюто ми днес е същото като вчера и няма да го публикувам отново, че е дълго.
Само искам да се изповядам, че днес не успях да се въздържа и лееееекичко се отклоних от правата линия.
Имахме рожденничка в стаята, която беше донесла 2 торти, 3 баници, безброй сладки и бисквити. Стоически издържах до към три часа, но цял ден да стои всичко сервирано пред очите на човек на режим е жестоко. И така към 15.20 часа не издържах и набързо изядох 4-5 тарталетки, но много мъъъъънички, като бирени капачки. :skyle5:
Нищо не се е променило. Това само още повече ме мотивира, защото макар и красива, храната въобще не може да се мери със свежия вкус на това, което хапвам аз.
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот Tonkata » Вто Апр 21, 2015 6:50 pm

E-e-х, май на повечето от нас се е случвало. :notagree: Важо е да можеш направиш своя избор между лакомията или постигане на целта си ! :but: В такива ситуации не отказвам да се почерпя, за да не обидя домакина, но се старая да избера неща които макар и приблизително да са балансирани ;) . Естествено, че съм имала и случаи в които лакомията ми е побеждавала ! :refuse: :noo:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот FLORA » Вто Апр 21, 2015 8:11 pm

Николинка, не си мъчи съвеста сега де! Толкова си стриктна, заслужаваш малка награда - наслада :yess: !
Пък и със следващото хранене си наново в релси, нали така казват. Това са само 3 глътки въглехидрати, хайде пък ! :laugh4:
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот tanita68 » Сря Апр 22, 2015 9:40 am

NikoLinia написа:Танитка, здравей!
Не зная коя ти е банката и дали предлага тази възможност, но ако се свържеш с тях по електронна поща и поискаш да ти активират електронно банкиране, ще можеш да виждаш сметките си и автоматичните плащания, ако имаш такива. Единственият проблем може да бъде това, че си в чужбина, но може да има решение и за този случай.
За телефона-аз съм абонат на Мтел. Там можеш да създадеш потребителски профил и да си виждаш разпечатките на разговорите, както и сметката за плащане. Разгледай страницата на виваком и виж дали няма такава възможност и при тях.
Приятен ден! :)

Имам електронно банкиране. А пък и профил във виваком имам, но нещо блокира и не ми приема паролата, а пък не мога да си спомня тайния въпрос, обикновено избирам нещо, което веднага да ми се набива в очи, но просто от тия дето ми ги предлагат няма такъв и не мога да си възстановя паролата, затова ми беше важен телефона, че си получавам смс със сумата за плащане. Но ще го преживея. Пращат ми известие на имейла, че имам нова фактура, но за съжаление не пишат сумата. Абе много неща станаха за оправяне на лято като се прибера! Явно ще чакам за нова карта като не мога да отблокирам тази, гадното е, че не съм оставила пълномощно на никой да ме представлява и няма как да се свърши тази работа преди да се прибера. Ще плащам малко по-голяма сума от нормалното, дано да е достатъчна, че понякога големия батко се обажда тук-там от домашния телефон и се надявам да не натрупа много сметка. За тока уж той си го плаща, а и има начин да се провери онлайн, нарочно не съм активирала тази опция в банкирането, да има малко и баткото задължения, иначе кога ще се научи да си прави сметката и да не пръска пари наляво и надясно. Абе, в общи линии се примирих, че има неща, които не зависят от мен и ще трябва да изчакат докато мога да ги оправя. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот Italiano » Сря Апр 22, 2015 12:20 pm

NikoLinia написа: Само, че може би наистина трябва да е 84 гр., защото тогава мазнината става 4,5 гр. за това количество риба и се получават 3БП+3БМ.

Не знам как ги смяташ нещата, но щом са в една консерва, то протеините и мазнините са обвързани - повече от едните означава и повече от другите.
Но не забравяй най-важното: Бари казва, че трябва да се определят протеините, от които се нуждае организмът, и чак тогава по тяхното количество виждаш колко въглехидрати и мазнини трябва да приемаш.
Не трябва водещото ти да са мазнините.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот NikoLinia » Сря Апр 22, 2015 4:35 pm

Тъй като консервата ми е смесена и съдържа 950 гр. месо и 50 гр. добавена мазнина, смятам по следния начин:
950:84=11,3 - това са 11 порции по 3БП от рибата /3х28гр., като риба от консерва по таблицата/
50:4,5=11,11- това са 11 порции по 3БМ от мазнината
или
1000:(84+4,5)=1000:88,5=11,3.
Т.е. консервата ми, която е 1000 гр. смесена - риба + мазнина /П и М/ се равнява на 11 порции х 3БПМ, всяка от които съдържа приблизително 90 гр.
Сега успях ли да обясня как ям сложната си консерва?
Тя е много вкусна между впрочем и изгодна. Само дето трябва да я изям след като я оворя, затова няколко дена само нея ям основно. :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот Italiano » Чет Апр 23, 2015 12:29 pm

К'во, к'во? :mrgreen:
Нещо си в голяма грешка и май ти идва от мазнините.
Нали се сещаш, че тези 1,5 грама мазнини не означава буквално да изядеш 1,5 гр. мазнини.
В маслините (например) Гого беше смятал, че някъде около 10-12 гр. (ако не се лъжа) маслини трябват, за да се формира един блок мазнини от 1,5 гр.
При авокадото също (там май беше 10-15 гр. 1 блок).
Както и протеина - ти не ядеш 7 грама риба за 1 блок, а ядеш 28 или 42 гр., в които се съдържат тези 7 грама чист протеин.
Така че, ако си мислиш, че с ядене на 1,5 гр. растителна мазнина поемаш точно 1 блок, то няма никаква гаранция за това. Най-малкото това олио (или каквото и да е там) може да е разреждано с всякакви боклуци, че и вода дори.
Да не говорим пък колко е "полезна" тази растителна мазнина и че по принцип не трябва да я ядеш, щото не вярвам да е зехтин.

Ако занапред смяташ да продължиш с консумацията на тази консерва, вземи се свържи с производителя (все ще успееш да намериш контакти, след като знаеш марката и производителя) и помоли да ти дадат данните за съдържанието на консервата, щом не са я написали на етикета.
И тогава вече ще си знаеш колко грама от рибата трябва да ядеш.

И все пак да пробвам да ти го обясня с една сметка по данните от етикета, с които работиш ти, ако приемем че консервата е 1000 гр.
1000 : 50 = 20 х 1,5 = 30 гр. за 1 блок мазнини
1000 : 950 = 1,05 х 7 = 7,35 гр. за 1 блок протеини
Досещаш се, че няма как 1 ПБ да ти е 7 гр., защото това месо не е чист протеин. Значи ти трябват данни за количеството протеин в месото/консервата.
Ако си купиш 1 килограм месо, то ще е само месо. Обаче това не означава че 7 гр. протеин ще се съдържат в 7 грама месо.
Та същото е и при мазнините.

Пък вече ти си решаваш какво да правиш.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот NikoLinia » Чет Апр 23, 2015 4:16 pm

Малко се изморих от тези обяснения.
Вече написах, че съм определила 90 гр. от консервата за 3БПМ и не намирам противоречие с теб Ити, защото ти определяш, че в 30 гр. се съдържа 1 БМ, което значи, че в 90 гр. риба трябва да се съдържат 3БМ.
А изчислението ти 1000:950 не е вярно, защото както правилно си отбелязъл, за да направим такова изчисление ни е нужно количеството протеини в 1000 или 100 гр., а не количеството риба, което всъщност представлява числото 950.
Количеството протеини аз приемам за 28 гр. за 1БП, както е в таблицата на хранителните продукти.
Да не чоплим повече тази тема!
Аз ям по 90 гр от тази консерва за 3БПМ, добавям 2 с.л. сварен ечемик и 240 г. домати+черен пипер и си е прекрасен обяд. Може би няма да си купя повече от нея, но тази ще си я изям. :)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот Italiano » Пет Апр 24, 2015 11:56 am

Използвах 1000:950 и 1000:50, за да ти обясня къде грешиш с мазнините.
Щото ти грешиш, като смяташ тези 50 гр. мазнини за чиста мазнина и по 1,5 гр. за блок.
А основното, което не разбираш, е, че няма как да си сигурна за протеините в местото.
Ти си решила да следваш таблицата. ОК.
Обаче има доста консерви, в които рибата тон излиза по 42 гр. за блок.
Като те мързи да си проучиш нещата, действай си както си си решила.
Спомням си, че Гого, когато се чудеше за мазнините в изварата на Маджаров, беше писал до тях в търсене на информация.
И много други такива примери има.
Но това, разбира се, си заслужава, само се отнася за продукт, който смяташ да консумираш често и занапред.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот NikoLinia » Пет Апр 24, 2015 4:26 pm

Здравей Ити!
Не желаех да се връщам отново на тази тема, но ти ми се струваш ядосан незнайно защо, а пък и аз също имам какво още да кажа по въпроса.
Аз нямам драма с тая риба, нито с някоя друга храна. Но ще кажа едно важно нещо. При храненето в Зоната се правят доста допускания и всеки един, който се храни по този начин, предполагам ще се съгласи с това.
1. Допускаме, че информацията на етикетите е вярна и се осланяме на коректността на производителите.
2. Допускаме, когато срещаме един и същ продукт /например леща/, пакетирана от различни производители и с различни данни на етикета, че става въпрос за различни сортове и го приемаме.
3. Дапускаме, че когато си купуваме пак леща в насипно състояние, или пък си я отгледаме сами, че данните за лещата в сайта на ББ-тийм са точни и изчисляваме по тях или в краен случай приемаме, че 1БВ ще бъде 50 гр., както е дадено в таблицата от сайта.
Освен това специално за рибата ще кажа - за паламуда, скумрията и сьомгата съм срещала данни, че в зависимост от сезона - пролет или есен рибите имат съвсем различни количества и съотношения между П и М. Есенната е в пъти по-мазна. Сьомгата от рибарници и от морето също има различни качества. Това едва ли е отразено на консервната кутия, произведена без никаква идея дали рибата, консервирана в нея ще бъде от пролетния или есенния улов.
Сигурна съм, че същото може да се каже и за много други меса, а и за плодовете и зеленчуците отгледани изкуствено и на двора.
Аз съм допуснала, че това, което е сложил производителят в консервата е това, което е написал на етикета. И за други продукти постъпваме по същия начин. Оставям настрани факта, дали тази мазнина е оранжева, червена или пенбяна. За този случай, аз съм решила, че мога да го пренебрегна.

Всичко това не ни пречи да спазваме правилата и да ги уважаваме. Хубаво е да сме стриктни, но дори Бари Сиър определя диапазон, в който да се поддържат съотношенията между П и В /от 0,75 до 1/, а не твърдо число.
А за това дали ме мързи, смятам, че е ясно - няма такова нещо. Нима е по-лесно по цял ден да смяташ, теглиш, мериш, четеш, пишеш в дневник и т.н., от това да спретнеш e-mail на производителя Х.

Приемам, че си се разгорещил, защото си млад пламенен Италианец.
И слагам точка, голяма, колкото тиква!
:)
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот Italiano » Пет Апр 24, 2015 4:36 pm

NikoLinia написа:Освен това специално за рибата ще кажа - за паламуда, скумрията и сьомгата съм срещала данни, че в зависимост от сезона - пролет или есен рибите имат съвсем различни количества и съотношения между П и М. Есенната е в пъти по-мазна. Сьомгата от рибарници и от морето също има различни качества. Това едва ли е отразено на консервната кутия, произведена без никаква идея дали рибата, консервирана в нея ще бъде от пролетния или есенния улов.
Сигурна съм, че същото може да се каже и за много други меса, а и за плодовете и зеленчуците отгледани изкуствено и на двора.

И точно заради посоченото от теб ти трябват данните от етикета. Разбираш ли сега защо е важна?
А ако има някой, който да е най-близо до тази информация, това е производителят.

NikoLinia написа:Аз съм допуснала, че това, което е сложил производителят в консервата е това, което е написал на етикета. И за други продукти постъпваме по същия начин.

Е, точно, де - точно информацията на производителя нямаш. Затова ти казвам да си я проучиш.

Като цяло потвърждаваш моите думи. Просто още не ги осъзнаваш.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот NikoLinia » Пет Апр 24, 2015 4:44 pm

Сега ме вълнува друго.
Колко често си позволявате да ядете овес/ечемик на седмица?
Струва ми се, че аз прекалих тази седмица и килограмите ми не мърдат.
Тази седмица съм яла сварен ечемик 5 пъти на обед по 2 блока и 2 пъти на закуска пак по 2 блока. Значи общо 7 пъти по 2 блока, разбира се в комбинация със всичко друго, което се полага за съответното ядене.
Моля, да споделите своя опит с тази храна или овеса!
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на NikoLinia

Мнениеот Маня » Пет Апр 24, 2015 4:59 pm

Личното ми мнение (след всичко, което съм изчела и превела от Бари) е, че си попрекалила. Ако ползва овес (а ти ползваш май основно ечемик) препоръката е за не повече от 5 пъти в седмицата (от нашия сайт) и то само на едно хранене, и то не повече от 1 БВ (и то, ако не приемаш рибено масло).
Въпреки ползите, които има от овеса и ечемика [богати са на полифеноли, овесът съдържа GLA (гама линоленова киселина), но прекоремерното количество може да доведе до натрупване на арахидонова киселина, която пък събужда "лошите" айказаноиди] и въпреки че за "зелени", те все пак са зърнени храни, съответно въглехидрати с висок гликемичен товар и с тях е редно да не се прекалява.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 15 госта