Пътешествието на Джули

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Пътешествието на Джули

Мнениеот julypv2 » Нед Окт 12, 2014 8:19 pm

Здравейте скъпо дневниче,
ето че дойде деня, в който заедно да стартираме нашето пътешествие към здравето. Тук ще споделям не само своя опит, но и преживявания и емоции по пътя към една мечта - създаването на нов живот.

Аз съм Юлия (но повечето ми приятели ми казват Джу, Джули). Аз съм Творец. Вярвам, че човек има дарбата да създава красота, независимо къде: в маркетинга, политиката, училището, музиката, рисуването, на полето, у дома или вътре в себе си.

Моята първа седмица в Зоната приключи неуспешно. Започнах своя режим, все още четейки книгата и запознавайки се със съветите на ЗоНовЦите в сайта. Моите данни:
Височина: 164 см ( :) тук бях изненада от измерването на съпруга ми, винаги съм мислела че съм 169см :lol: Сигурно с годините съм се смалила :lol: )
Ханш: 111
Талия: 94
Тегло: 71 кг

Така по изчисленията на калкулатура в сайта моята дневна дажба е 9 Блока, които разпределих 2 3 1 2 1

Започнах моето пътешествие в "Зоната", защото няколкото оперативни намеси и резултатите на хормони, фосфор, калий и калции са с ниски стойности и заедно с две упорити гъбички в стомаха, повлияха на невъзможността да забременея до момента. Имам огромно желание да стана майка, но бих искала това да стане, когато тялото ми е здраво и чисто. За съжаление, моята първа седмица е неуспешна, поради липсата на опит в пазенето на диети и хранителни режими ( винаги съм била между 52-57 кг. и вегетарианка от 4 годишно момиченце). Трудно ми беше да пречупя своите навици на хранене и да преборя създадения през последната една година навик от сладко. Желанието за сладко при мен има своето логично обяснение и то е свързано с изтощения от операции, изследвания и лекарства организъм.

Моят процес на напълняване започна в необичайно време и затова беше лесно да се регистрира като проблем, но след една година нито един доктор не разпозна причината. По време на моето 24 дневно велопътешествие, в което всеки ден въртях по минимум 80 км и така чак до Мюнхен, аз се върнах със 7 кг по-тежка. След 20 дневно катерене на няколко планини в Китай, добавих още 3 кг. Така за около една година качих 13 кг. Някои казват не са много, но на мен ми тежат. Освен това през тази последна една година загубих тонус, бързо се уморявам (задъхвам се дори когато ходя пеш), загубих желание да карам колело и да ходя на плуване, а най-вече се отказах от танците. Започнаха да ми липсват, но някаква сила все ме дърпа да съм си у дома. Един ден, осъзнах, че причината е една мисъл: "Изглеждам ужасно. По-добре да си стоя у дома". ТРЯС. ДЗЪН. Осъзнаване, което ме удари като гръм от ясно небе.

Така в моето търсене, попаднах на книгата и сайта. Благодаря ви. Благодарна съм и за своята смелост, да продължа въпреки липсата на резултати. Първата седмица не успях да свикна с количеството и на третия ден повърнах храната. За мен това бе прекалено много.

Получих първия си ценен съвет да смесвам продуктите така, че да не ми накъртва доматето или зелето. През първата седмица не успях и да се преборя с желанието ми за сладко. Споделих този проблем в сайта и получих втория си ценен съвет: на всяко основно ядене да имам някакъв плод за десерт. Освен това прочетох дневника на gogo, който умее да систематизира нещата и се оказа полезно решение през втората седмица да направя нещо по простичко и практично:

1. Разпределих дните от седмицата: ден за риба (не я обичам много, затова ще се насиля веднъж седмично :) ), ден за яйца (принципно не мога да ям яйца, максимум 1 на седмица. Събрах смелост и експериментирах, до тук успявам да погълна на едно хранене максимум 4 белтъка, без да се изрина). През останалото време си хапвам кисело мляко и извара на "Млекарници Добрев". С това моето набавяне на протеини приключва до тези 4 опции, но все пак е нещо, пред нищо. Въпреки желанието ми за здраве, от малка не обичам нито мириса, нито вкуса на месото. Така че в този аспект каузата е загубена.
2. Реших за закуска три дни в седмицата да хапвам кисело мляко с извара и плод, три дни в седмицата овес (или ечемик) и един ден яйчени белтъци.
3. В моя дом винаги си хапваме домашно произведени плодове и зеленчуци. Обожавам да готвя и експерементирам със съчетаването на зеленчуци и подправки. Първо разгледах рецептите, пооправих някои според моя вкус и немесоядно хранене.
4. Започнах да търся варианти за малките закуски следобед и вечер, така открих страхотна рецепта за бонбони с
фурми. Запитах се: какъв протеин да добавя, че да мога да ги хапвам набързо докато тичам от една в друга група от една в друга детска градина(водя арт занимания за деца)? Не се поколебах и решението дойде: ще добавя моята любима извара. О, изненада. Опитът бе сполучлив и дори успях да вдъхновя ЗоНовЦи.
5. Получих още един полезен съвет - в началото на моето зоново пътешествие да не консумирам прясно мляко и да се стремя да остана сред продуктите в зелената зона.

Въпреки, че мина втората седмица, моите килограми все още си стоят на 71 кг. През седмицата свалих около 400 г, но пак си ги възстанових. Все още не успявам да влезна в коловозите на "Зоната" и някак се лутам в търсенето. Въпреки този на пръв поглед неуспех, бих казала че се събуждам бодра, пия повече вода и спря желанието за сладко. Освен това тръгнах отново на водна аеробика, след която се чувствам божествено. Това ми дава надежда. Сигурна съм, че моите здравословни проблеми ще бъдат доста упорите, преди да се откажат и да ме напуснат. Аз обаче продължавам. Няма да се предам. Надявам се в трета седмица да има някакво раздвижване на кантара и ще се моля да не ми секне ентусиазма и устрема.

6. Последва още един хубав съвет: разпределете си дневните порции блокове на минимум 5 хранения според вашия работен ритъм, не е нужно да си извивате ръцете и да се чувствате неудобно и безсилни, че не можете в 17.00 да хапнете вкусна изварена топка с орехчета и фурми. Освен това слушайте и наблюдавайте тялото си. Това последното го умея, благодарение на моята майка.

7. Вслушах се в съветите за рибено масло. За мое щастие от известно време пия три пъти седмично по предписание на лекар, който освен традиционна, използва и алтернативна медицина. В добавка към това два пъти седмично пия Огестан и дъвча пчелен клей на пръчица.

А сега лека вечер и се надявам, този път да успея да си създам дневничето. Това ми е втория опит :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Пътешествието на Джули

Зоната
 

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот Маня » Нед Окт 12, 2014 8:34 pm

Честито дневниче Джули! И успех в Зоната. С малко търпение той винаги идва. При някого бързо, при друг малко по-бавно. Но винаги го има при онзи, който повярва и следва философията на Зоната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот julypv2 » Пон Окт 13, 2014 6:53 am

Понеделник. Трета седмица от моето пътешествие.

Въпреки, показателите от вчера (а аз следя не само кг, но и онези в кръвта), чувствам се силна, вдъхновена и устремена. Продължавам напред.

Тази сутрин, реших да измеря всички мерки на тялото си отново и така стартирам седмицата с:
70,5 кг (което е нормално да съм по-лека от снощи)
ханш 111 см
талия 94

Закуска в 8.30 със чаша кисело мляко (2%), 56 г нискомаслена извара, 100 г ябълка и орехче. Преди това обаче ще си изпия топлата водичка с Огестана и рибеното масло. След закуската ще си чистя стомахчето с пчелния клей.

Обяд в 13.30 и ще си направя манджичка 6 БВ и 6БМ, които ще разделя на 3 порции по 2 блока:
зелен боб 180 г
чушка червена 140 г
лук 65 г
патладжан 200 г
доматен сос 1 ч.ч. (домашно приготвен)
овесени ядки (накиснат) 1/3 ч.ч.
чесън 28 г
мазнина 2 с.л.

Така за обяд ще си сипя в купичка 2Б манджа и 100 г ябълка, за да си набавя протеин ще добавя 3 блока извара.

За следобедна закуска в 17.30 - изварени топчета:
14 броя фурми = 7БВ
4 с.л. какао = 2БВ
9 ореха = 9БМ

Омесвам сместа и разделям на 9 топчета . Към всяко топче добавям 1Б протеин - за мен това е извара. Слагам го в кутия и воаля.

Вечеря 19.30 ще си направя салата:
зеле 135 г
краставици 160 г
чушка 60 г

мазнина 2/3 с.л.
извара 112 г

Вечерна закуска обикновенно си лягам към 11-11.30, ще бъде кисело мляко и орехче.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот Маня » Пон Окт 13, 2014 7:10 am

Джули, ако киселото мляко е с 2% масленост не трябва да добавяш мазнини, т.е. орехче.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот julypv2 » Пон Окт 13, 2014 7:25 am

Благодаря ти, Маня!

Скъпи приятели, начинаещи като мен. Моята втора изненада от минала седмица беше, че всъщност киселото мляко е 1БВ и 1БП (не бях обърнала внимание на таблицата) :bored1: . Днес Маня ми даде още един ценен съвет, когато си хапвам кисело мляко 2%, да не добавям допълнително мазнина.

И така, нещата започват да се наместват. Не се отчайвайте. Сигурна съм, че въпреки неуспехите, ще събирате скоро плодовете.

Усмивки. :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот GODzillata » Пон Окт 13, 2014 6:11 pm

:о

julypv2 написа:...По време на моето 24 дневно велопътешествие, в което всеки ден въртях по минимум 80 км и така чак до Мюнхен, аз се върнах със 7 кг по-тежка. След 20 дневно катерене на няколко планини в Китай, добавих още 3 кг. ...


Това уби всички детско в мен! :wow:
По 80 км. на ден "пляс-пляс педалите" и си качвала килограми?! :think2:
...а тъкмо бях решил да заменя колата с колело... :mrgreen:

Джулс, добре дошла! :bouquet:
Пожелавам ти весело и успешно зонуване, както и скорошно забременяване - преди това си виж дали нямаш запушени тръби, хламидии и т.н. де! :yess:

На колко години си ?
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот julypv2 » Пон Окт 13, 2014 7:14 pm

Привет GODzillata,

ами честно да си призная всички тези изследвания са ми правени. Проблема е доста сложен и не е от вчера, всичко започна в далечната 1999 г. и още 5 операции през годините. Темата е дълга и за съжаление проблема е в хормоните и две гъбички, които в болницата ми ги вкараха в тялото като наследство.

Съгласна съм с теб за моето колело и килограмите, но не се отказвай от колелото. Дава тонус. Аз обожавам да карам, дори понякога ми се чудят с този трафик в София. Въпреки всичко от март до късна есен ще ме видиш на колело и по 30км на ден само в София, работата ми е все да съм в движение и тичам от една детска градина в друга.

Усмивки и ти пожелавам безаварийно каране. Заслужава си.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот julypv2 » Пон Окт 13, 2014 7:23 pm

Моят понеделник започна със стомашен вирус. Менюто и гозбите бяха готови и у дома миришеше приятно на сготвен зелен факул с подправки, канела и мента, включени в моите изварени топчета. За съжаление каквото и да хапна, всичко отива в тоалетната. Заприличах на прашясало топче в двете 00.

Честно да си кажа не искам да виждам храна, но се насилих цял ден да хапвам.

Моля за съвет: какво да хапвам (в такива случаи предимно наблягам на чайчета, вода и препечена филийка) и да остана на релсите на Зоната?
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот Стеф » Вто Окт 14, 2014 8:32 am

Ако искаш първо се оправи пък тогава пак скачай в Зоната. А ако държиш да си и в Зоната - препечена филийка пак става с два блока обезмаслено сирене и 6 маслини примерно и ето ти закуската.
И вода - наистина много вода и чайчета може :yess: Хайде бързо оздравяване :bouquet:
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот Italiano » Вто Окт 14, 2014 9:04 am

И е задължително да не приемаш препарати за "затягане", защото с разстройството организмът се чисти от вируса.
Много течности. Вода, мед и лимон е перфектното. Много от него и забрави за зониране, докато го пиеш.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот julypv2 » Сря Окт 15, 2014 5:53 am

Добро утро на всички,
при мен се наложи излизането от Зоната, а тъкмо чувствах че влизам в коловози. Все още не съм съвсем окей, но днес съм по-добре и тази нощ успях малко да поспя. Ще изчакам и днес и от утре ще влизам в ритъм отново. Все още нямам апетит, карам на чайчета и вода. Отпаднала съм.

Благодаря ви за подкрепата. :) Пожелавам ви слънчеви усмивки и много топлина в душата. Бъдете здрави. :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот ДиДи » Чет Окт 16, 2014 1:11 pm

Много лош грип върлува! Аз минах през единият, този с много силна болка в гърлото, отпадналост, лека температура, хрема и т.н. Адски упорит е.

В началото и аз се опитвах да се лекувам с чай, лимон, мед, течен витамин ц, да избегна лекарствата .... обаче след 5 дни, никаква промяна и бях като парцал. Та почнах да пия бисептол, оправих се за 2 дни с него!

Мразя лекарства, но по-добре бисептол, пред антибиотик! (Бисептолът НЯМА антибиотик, въпреки, че много хора смятат, че има!).

Дано се оправиш бързо!
Аватар
ДиДи
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 87
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2014 9:05 am
Пловдив

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот julypv2 » Пет Окт 17, 2014 8:50 am

Здравей скъпо Дневниче,
днес ти пиша с огромна доза притеснение - започвам да губя кураж и вяра. :bored1: След два дни приключва моята трета седмица, но резултат нямам никакъв. Тази сутрин се притеглих и кантара си показа 71 кг. През цялата седмица кантарът се движише между 70.6 и 71 кг. Честно казано, не намирам причината в храната. Явно физическия проблем е голям и не толкова лесно да балансираш хормони и показатели на различни минерали в теб.

През трета седмица основно в менюто ми попадаха следните храни:

Протеини :)
Извара - всеки ден
Кисело мляко - всеки ден
Риба - веднъж в седмицата
Белтъци - веднъж в седмицата

Въглехидрати - само домашно произведени продукти :)
Зелен боб
Патладжан
Доматен сок
Краставици
Зеле
Ябълки
Фурми
Тиква

Мазнини :)
Предимно зехтин и едва днес хапнах за закуска тиква с 2 орехчета.

При този режим, в който до втрисване ям кисело мляко и извара, разнообразено със задушени зеленчуци или попарени в доматен сос, не виждам къде е проблема. :th: Боли ме, от това че няма никакъв резултат. Колкото и всички да пишат и казват, че при някои резултат идва бавно, някак не мога да приема кантара ми отново да показва 71 кг, особено след като първите 3 дни поради стомашен вирус карах предимно на чайчета и вода.

Някои ще кажат да увелича физическото натоварване - ами да си кажа честно и това не е причина. Всеки ден тичам от една детска градина в друга (тичаш да хванеш транспорт, за да може да направиш връзка с друг), отделно работя с децата на крак и трето, два пъти седмично ходя на водна аеробика.

В момента по ред лекарски предписания рибено масло, заедно с други лекарства пия три пъти седмично. Но, мисля че и това не би трябвало да е причина да няма никакъв резултат.

Вода пия в нормалните количества. Дори учудващото за мен е колко често ожаднявам.

Утре пътувам на обучение във Варна и цяла седмица ще бъда заедно с домакинския кантар в хотела. Оставам с надеждата, че докато пребивавам във Варна, тялото ми ще се отблагодари и като се върна, кантарът ще покаже друга цифра. Надявам се да получа доза вдъхновение. Надявам се да получа доза смелост и сила да продължа. Надявам се, настроението ми да се върне, защото днес се чувствам като смачкана дреха след центрофуга. :bored1:

Пожелавам си най-вече вдъхновение. Отново ще ти пиша като се върна от Варна и се надявам да намеря решение на всичките си въпроси.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот _belladonna_ » Пет Окт 17, 2014 9:00 am

Джули, хормоните на щитовидната жлеза в норма ли са? Това също би могло да е причина. Знам, че е обезкуражаващо когато кантара не мърда, но продължавай и резултатите ще дойдат. Също следи да не превишаваш мазнините. От личен опит знам това стопира отслабването.
Аватар
_belladonna_
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 277
Регистриран на: Съб Май 10, 2014 2:08 pm
Варна
Жена

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот julypv2 » Пет Окт 17, 2014 10:51 am

_belladonna_ написа:Джули, хормоните на щитовидната жлеза в норма ли са? Това също би могло да е причина. Знам, че е обезкуражаващо когато кантара не мърда, но продължавай и резултатите ще дойдат. Също следи да не превишаваш мазнините. От личен опит знам това стопира отслабването.


ЗДравей Белла :) ,
тези хормони са добре, но в щитовидната жлеза имам гъбичка, която е упорита и прави възпалителни процеси. За мазнините, принципно нямам прегрешения там, дори понякога си мисля, че са малко. Винаги когато хапвам кисело мляко, не си добавям мазнина, че Ити и Гого ми споделиха като е 2% да не добавям.
Благодаря ти, за подкрепата. Пожелавам ти усмивки и пъстри почивни дни. :)
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am

Re: Пътешествието на Джули

Мнениеот Reason » Пет Окт 17, 2014 11:38 am

Моите съвети към теб са:
- гледай да спазваш %-тите на белтъчини, въглехидрати и мазнини като цяло - това е най- най-важното. Блоковете са дадени за улеснение за разпределение на храненето през деня, но понякога дори затормозяват сметките. Най-лесното е да хапваш по малко и по-често от това както са ни свикнали от детските години, т.е. да спазваш около 4 часа паузи между храненията.
- това, че си вегитарианка не е добре (лично мнение), но е хубаво, че все пак опитваш с риба. Доколкото ми е известно (не искам да влизам в полемики) вегитарианците с времето губят способността да преработват месото и някои видове протеин. Наистина не съм запознат дали има някакъв начин да се коригира това в храненето ти. Ако не може бих ти препоръчал да си купиш протеин на прах. Не знам какви са финансовите ти възможности, но за около 40 дни това излиза към 75 лв. Искам да обърна внимание, че протеина на прах не е "химия" както много хора си въобразяват. Имам опит повече от 7 г. с протеините на прах, така че ако те интересува бих ти препоръчал определени марки. Вярно е и, че има редица производители, които злоупотребяват с тези хранителни добавки, като най-добрият вариант е просто да ти добавят някой изкуствен подсладител или да са с по-малко съдържание на протеин описан на етикета, но може и да е по-кофтия вариант, при който добавят малко количество анаболни стероиди, за да им "работят" продуктите. От личен опит поне знам коя марка се е доказала по единя или другя начин.
- Изхвърли кантара! Не се тегли поне 1 месец. Аз не го правя и никога не съм се теглил вскидневно. Най-простият пример е такъв, че килограмите сутрин не са тези, които са вечер. Дори преди и след тренировка не тежим еднакво. Разликата преди и след тренировка при мен е около 1-1,2 кг. (в повече!) след края на тренировката.
По-теоритичното обяснение за това с кантара е, че може да си стоим един и същи килограми, но всъщност да се вталяваме, т.е. губим мазнини, но увеличаваме мускулната маса. Килограмите са толкова относителна стойност колкото да питаш един новозенландец и един американец колко далече е Австралия за тях. Просто спри да се теглиш, храни си се според правилата на зоната, като се почувстваш, че имаш енергия може дори малко спорт от време на време да вкарваш, спи спокойно по 7-8 ч. в денонощието и най-вече спокойствие. Няма начин да не се получат нещата. Имам позната, която от известно време започна със "зоната" без да го осъзнава ( по същата схема на моята - съвети от фитнес инструктори и с малко корекции и теоритични обяснения от моя страна). Положението й е доста по-кофти отколкото при теб (ако говорим за килограми) и е диабетик. Последно като си писахме ми се похвали, че е свалила вече 21 кг. Дай си време, спокойствие и наистина - изхвърли го тоя кантар!
Успех!
Reason
 

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 17 госта

cron