Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот eleaa » Вто Май 09, 2017 4:29 pm

Здравейте! Нека ви се представя- на 30 години съм, тежа 80 кг., висока съм 169-170 см. Както се вижда имам да сваля поне 15 кг, за да сфм във форма:) За сметка на това съм мама- първескиня на двугодишно детенце:) Ех, време е вече мама да се втали, нали?! Сметнах си блоковете- 10.Запознах се с режима от преди месец и от седмица се старая да съм стриктна( колкото мога). Искам да споделям менюто и тук, за да може да ме насочвате, поправяте и подкрепяте- имам нужда! :) На ден имам 4 хранения-5-то ми идва в повече- проблем ли е?
Меню за днес:
С: 2 овесени бисквитки+30 гр. сирене- 1Б
О: 240 гр. домат+ 95 гр. сирене+3 маслини+ 2 мъфина с ябълка( по новата рецепта)-3Б
Со: мляко с нес + мъфин+ зо гр. кашкавал-2 Б
В: печени патладжани(2,5 чаши)+ 240 гр. домат+ 100 гр. извара+9 маслини=3 Б
десерт:140 гр. ягоди+56 гр. извара+1/2 л. Фъст. масло-1 Б
eleaa
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 3:37 pm

Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Зоната
 

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот shtur4e » Сря Май 10, 2017 6:39 am

Добре дошла, eleaa! :) Първият ми съвет е да прочетете книгите на Бари Сиърс, публикувани в този сайт. Тогава ще можете да се оправяте сама с доста неща, не че и във форума няма да Ви помагаме. Сега конкретно - в началото на зонуването е по-добре да се ползват предимно продукти от зелената част на таблицата. Сиренето, което приемате трябва да е с ниска масленост. Овесените бискви и мъфините се надявам да са по зонови рецепти. Петото хранене или т.нар. вечерна закуска не трябва да се пропуска, а защо можете да се информирате от книгите на Бари. Доколкото мога да преценя (тъй като не зная овесените бисквитки и мъфините как ги броите), с грамажите на блоковете се справяте добре. Не е ли по-добре десерта от вечерята да го хапнете преди лягане, 156 грама извара са си доста за едно ядене, поне за мен де ... иначе като количество протеин за конкретното хранене е зоново, да. Успех в Зоната! :yess:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот eleaa » Сря Май 10, 2017 2:33 pm

Благодаря за топлия прием,Щурче! :bouquet:
Определено сте права за книгите,но чисто физически нямам време да ги прочета,гледам детенце сама и имам време за компютъра,когато спинка:)Затова бих се радвала на всяка информация и препоръка от вас.Кексчетата и бисквитките са от сайта и са зонови,а изварата 56гр.е около 2с.л.-не ми е много :skyle5:
На мен от дете ми е набовано за последното хранене на деня да е рано,та затова нещо не мога да възприема да хапна преди сън-сигурно има важно обяснение,което съм пропуснала...
Днес сутрин хапнах:2 мъфина+30гр.кашкавал+50гр. извара=2 Б
обяд:около1 ч.печен патладжан(със зехтин)+1 печена чушка+240 гр. домат+50 гр.извара+100гр.цедено мляко,домашно с чесън+мъфин(1В+!М)=3Б
со:140гр.ягоди+1/2 фъст.масло и пак цед.мляко или извара=1Б
за вечеря мисля да направя миш-маш,пак по рецепта от сайта
Общо взето пртеините ми идват от млечни,не, че не ям месо,но не го обичам много:)Сега се замислям дали да не взема суроватъчен протеин,че да не намразя изварата:)
eleaa
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 3:37 pm

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот shtur4e » Сря Май 10, 2017 9:45 pm

Менюто е добре, макар че аз не бих ползвала продукт от червената част на таблицата - кашкавал, но въпрос на личен избор. Традиционните сирене и кашкавал са с масленост 20 %. Нали в Зоната се говори за немазни протеини. Използвай фастъчено масло, само ако е от сурови фастъци, защото когато ядките се пекат, мазнините в тях стават на трансмазнини, които са ужасно вредни, защото не се разграждат от тялото. Фастъченото масло от печени фастъци е все едно да приемаш слънчогледово олио. Да не споменавам, че в доста от марките фастъчено масло се среща и палмова мазнина, затова чети етикетите. За вечерната закуска - тя е "нощното гориво" на организма, тъй като нощем тялото също се храни и ако няма достатъчно вещества, от които да черпи енергия, започва да разгражда само себе си, примерно мускулите, които всички толкова градим и пазим. Вечерната закуска осигурява нормални нива на хормоните в организма за нощта, в това число и на много важните инсулин и глюкагон, оттам и на кръвната захар. Пожелавам ти да запазиш мотивацията си и да продължаваш напред, на детенцето - да расте здраво и щастливо! :hug:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот eleaa » Чет Май 11, 2017 1:55 pm

Здравейте!
Щурче,много благодаря за разяснението за късната закуска-ще гледам да я вмъкна,поне ще опитам.Относно фъстъченото масло-на Балчо е ,само печени фъстъци и сол-не можах да намеря суров тахан.Иначе имам суров сусамов,но ми омръзна да го ям и реших да разнообразя:)
Днес менюто ми е:
з:мъфин( 1В+1М)+80 гр. цедено мляко=1Б
о:2 бъркани яйца с 50 гр. извара и малко мазнина-350гр. домат+1/2 краставица и пак мъфин(нямат свършване:)=3Б
со:ябълка+160 гр. цедено мляко с 1л. тахан=2Б
вечерята че я мисля още :think2:
Опитвам се максимално да съм в зелената Зона и да разнообразявам с оранжевата и по-малко с червената...
eleaa
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 3:37 pm

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот shtur4e » Чет Май 11, 2017 6:16 pm

Ще се опитам да ти препоръчам евтини, достъпни и полезни ненаситени мазнини - зехтин (не само в салатата, а когато изобщо нямаш под ръка друга мазнина, аз го консумирам дори и на закуска, в моята класация това е царя на ненаситените мазнини), маслини, сурови небелени сусамови семена (250 грама био продукт е около 1,80 лв), сурови небелени бадеми, кашу, фастъци (но суровите ядки принципно са по-скъпи), авокадо. Тези мазнини се намират във всеки средно голям магазин. Само да наблегна - ядките да са сурови. Различните ядки имат т.нар. време на събуждане, т.е. време, за което трябва да седят накиснати и изплакнати преди консумация. Времето на събуждане може да вземеш от дневника на Маня или за да не ровиш, пиши в търсачката на форума ключова дума. Там ще разбереш защо трябва да се накисват и плакнат ядките преди консумация. Мда...то си стана цяла наука...но това е. Без първоначални усилия, няма как. :yess:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот eleaa » Чет Май 11, 2017 6:58 pm

Щурче,страшно много ти благодаря,че ми разясняваш тези неща.Въобще не знаех за"времето за събуждане"-непременно ще се информирам...Инче си имам хубав зехтин,зелени и черни маслини,но май натурални трябва да купя...ИМам и ядки-лешници,орехи и бадеми(но те са печени-значи изключвам).Авокадо също вземам отвреме навреме за малкия,но трябва да чакам да узрее,че повечето са твърди...Купих овес и ечемик на зърна.Трябва ли да се накиснат предварително?
eleaa
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 3:37 pm

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот shtur4e » Чет Май 11, 2017 7:18 pm

ЗАЩО И КАК ДА НАКИСВАМЕ СУРОВИТЕ ЯДКИ И СЕМЕНА?

Когато опечем ядките и семената, полезните мазнини, които те съдържат се променят, не могат да се свързват с водата, което ги прави много трудни за усвояване. При топлинна обработка те губят ценните си качества – минералите и витамините, които съдържат.
Ядките и семената съдържат вещества наречени ензимни инхибитори. За тях те са много важни, но не и за нас. Инхибиторите са нещо като защитен механизъм на ядките. Когато те попаднат в почвата, инхибиторите ги предпазват от гниене, докато средата стане подходяща, за да може ядката да покълне. Имаме ензими – храносмилателни, които разграждат храната и метаболитни, които подпомагат всички процеси в тялото. Ензимните инхибитори пречат на нашите ензими, като се свързват с тях или като ги деформират.
Ядките и семената съдържат фитинова киселина в обвивките си. Когато попадне в организма ни, тя се свързва с калция, магнезия, медта, желязото и цинка и не ни позволява да усвоим полезните вещества от ядките и семената. Напротив, когато се консумират големи количества, може да ни доведе до дефицит на минерали, да раздразни стомаха и да доведе до други здравословни проблеми.
Лесното решение за доброто усвояване на ядките и семената е да ги приемаме сурови и накиснати.
При накисването ензимните инхибитори се неутрализират и фитиновата киселина се премахва. Ядката се „събужда“, започва процеса на покълване и тя става жива. Стимулира се произвеждането на полезни ензими, увеличава се количеството на витамини, особено на В групата, разбива се глутена и ядките се усвояват много по-лесно, протеинът става по-лесен за абсорбиране, предотвратява се загубата на минерали, неутрализират се токсините и се предотвратяват различни заболявания.
Ядките и семената се киснат в хладка вода за определени часове. Преди да ги употребим, трябва да изхвърлим водата, в която са киснали и добре да ги изплакнем. Водата обикновено потъмнява, защото в нея са се отделили вредните елементи.
Накиснатите и измити ядките и семената могат да се съхраняват в хладилник, обикновено до 24 часа.
Ако искате да хапнете ядки, а нямате време, накиснете ги поне за 20 минути и ги измийте добре. Така ще се отдели част от вредните неща.
Някои от семената, като чия и ленено семе, не се мият след като се накиснат, а са готови за консумация. Могат да се използват като добавка към салати, смутита или други ястия.

ВРЕМЕ ЗА КИСНЕНЕ И ЗА ПОКЪЛВАНЕ НА НЯКОИ ЯДКИ И СЕМЕНА:

• Алфаалфа / люцерна – 8 часа / 2-5 дни, за да покълне
• Бадеми – 8-12 часа / над 12 часа, за да покълне
• Бразилски орех – не се кисне / не покълва
• Боб – 8-12 часа / 3-5 дни, за да покълне
• Ечемик – 6-8 часа / 2 дни, за да покълне
• Елда – 15 минути / 1-2 дни, за да покълне
• Кашу – 2-3 часа / не покълва
• Киноа – 2 часа / 1-2 дни, за да покълне
• Кедрови ядки – не се кисне / не покълва
• Конопено семе – не се кисне / не покълва
• Ленено семе – 8 часа / не покълва
• Леща – 8 часа / над 12 часа, за да покълне
• Лешници – 6-8 часа / не покълва
• Макадамия – не се кисне / не покълва
• Нахут – 12 часа / над 12 часа, за да покълне
• Пшеница – 7 часа / 2-3 дни, за да покълне
• Ориз – 9 часа / 3-5 дни, за да покълне
• Орехи – 4 часа / не покълва
• Овес – 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
• Просо – 8 часа / 2-3 дни, за да покълне
• Ръж – 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
• Слънчогледово семе – 2 часа / 2-3 дни, за да покълне
• Сусам – 8 часа / 1-2 дни, за да покълне
• Спелта – 6 часа / 2-3 дни, за да покълне
• Тиквено семе – 8 часа / 1-2 дни, за да покълне
• Царевица – 12 часа / 2-3 дни, за да покълне
• Чия – 30 минути / 2-3 дни, за да покълне
• Шам фъстък – не се кисне / не покълва
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот eleaa » Чет Май 11, 2017 8:47 pm

Щурче,златна си!Прочетох го на един дъх и се заинтригувах.Сега преди да легна ще си сложа малко ечемик да покълне ,а и лешници,за да са готови да ги консумирам утре...Междудругото сега си забърках пак от моя крем:цедено мляко,1/2 л. фъст. масло и 100 гр. круша-много ми е дискомфортно,че го изядох.Наистина може да се дължи на фъстъченото масло,че от няколко дни ми е леко тежко:(Спирам да го употребявам.Щурче,благодаря ти,че ми показваш къде бъркам :hug:
eleaa
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 3:37 pm

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот shtur4e » Чет Май 11, 2017 9:40 pm

Моля, добре си дошла за всичко, което те интересува. Само да припомня - нали семената ги броиш за мазнини, а зърнените (овес, ечемик) - за въглехидрат. :th: :) И друго - нали не почваш Зоната с мисълта, че това е една от многото диети за отслабване. Ако е така, забрави. Това е оздравителна система за нормализиране на процесите в организма от възпалителни към възстановителни и подкрепящи тялото. Това е система на хранене, чрез която човек черпи енергия от мазнините в тялото си, а не от приетите с храната въглехидрати. А защо е така ли? Защото генетично така е създаден човек - да ползва мазнините като основен енергиен източник. Енергията, която се получава от 1 грам мазнина е около 9 калории, а от 1 грам въглехидрат - около 4 калории. Почти двойно повече. А в тялото на съвременния човек - мазнини бол (средно толкова, колкото има в 1700 палачинки). Затова, пребивавайки в Зоната настъпва прилив на енергия и на оздравяване - защото тялото има възможност да се самовъзстановява и обновява. Нужни са му само мааалко повече мазнини (ненаситени), които да попълват запасите му и то ще се отблагодари стократно. Още веднъж желая добро здраве и успех! :Hello:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот eleaa » Пет Май 12, 2017 1:53 pm

Здравейте,приятели!
Щурче,признавам,че в началото се позаинтересувах от Зоната с цел отслабване,но после като се информирах повече, я обикнах още повече :smdance: Сега навивам и майка да се храни зоново,тъй като кръвното доста рязко и се покачва,границите се доближават...Факт е ,че се събуждам наспана рано-рано сутрин,преливам от енергия направо:)
Но имам проблем:като се старая да се храня "зелено" направо се подувам от тези огромни к-ва салати,които се получават за три блока...Хапвам и кисело мляко в междинни хранения понякога и съвсем се подувам.Днес менюто ми е същото като вчера,само вечерята ще е ечемик и пилешко филе на скара-вече приготвено трябва да го меря нали?А ечемика си го накиснах и сварих с малко хималайска сол...
eleaa
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 3:37 pm

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот shtur4e » Пет Май 12, 2017 5:40 pm

В таблицата на хранителните блокове протеините са дадени в суров вид, а където са дадени сварени или печени е посочено в скоби, така че просто гледай таблицата, но специално при пилешкото няма разлика в грамажа за печен и суров блок - все 28. Някой друг грам плюс или минус не е фатално. Салатите можеш да редуцираш, като освен тях, за въглехидрат ползваш и някои зърнени култури - ечемик, леща, боб, нахут и т.н. За да избягвам варенето, поради липса на време, ги купувам сварени в буркан (за предпочитане пред консерва) или си накисвам овесени трици (250 грама само за 0,75 лв). Важното е да не огладняваш между храненията. Може да си правиш половин блок въглехидрат от салата и да допълваш половин блок с плод (съответния грамаж, естествено). Но е много важно да се яде плод и зеленчук, защото чрез уникалните вещества, които съдържат, отключват процесите на детоксикация в организма, забавят усвояването на захарта, съответно засищат за по-дълго време. Ако получиш запек, което е нормално в началото и си има причина да е така, сменяш твърдите зеленчуци (зеле, морков) с по-меки и воднисти (домат, краставица). Да отбележа, че когато се ядат немазни протеини, броят на мазнинните блокове се удвоява. Например 3 блока пилешко, 3 блока въглехидрат, 6 блока мазнини. ;)
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот eleaa » Пет Май 12, 2017 7:18 pm

Ето я вечерята за три блока(чинията е с размер на десертна чиния:
Изображение

Щурче,въобще не огладнявам,даже се чувствам подута заради многото салати,които консумирам ...Не искам да си намалям блоковете-знам,че ще си вкарам автогол така.Явно трябва да се науча да балансирам нещата по-приемливо за стомаха ми...Отново ще се вслушам в съветите ти,ака количествата на салатите ще намалят малко:)
eleaa
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 3:37 pm

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот shtur4e » Пет Май 12, 2017 7:40 pm

Вечерята изглежда съвсем зоново, а и за мама с малко дете е просто чудесно да намериш време за такава апетитна чиния. Браво и за справянето с изчисленията, това принципно е затруднение при новодошлите :yess: Много се радвам за всеки човек, открил Зоната. Пожелавам ти страхотни преживявания в нея! :goodluck:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот eleaa » Пет Май 12, 2017 8:10 pm

Благодаря ти Щурче! :hug: Превръщам готвенето в игра и готвим заедно с малкия-ех,вярно,че после отваряме работа и за чистене ама,така или иначе имаме време:)))))))
Аз исмак искрено да ти благодаря за подкрепата,която даваш,за подадената ръка-така е по-лесно! :bouquet:
Също се радвам,че открих Зоната(по-добре късно,отколкото никога:))!
Ти от колко време се храниш зоново?
eleaa
 
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 3:37 pm

Re: Дневникът на Елеа- новата Ама-Зонка! :)

Мнениеот shtur4e » Пет Май 12, 2017 10:09 pm

В Зоната съм от октомври 2016. На 47 години съм и съм висока 172 см. Тежах 75 кг. Резултатът сега е минус 13 кг, прилив на енергия, бистър ум и позитивизъм. Преди Зоната, всичко беше обратно на изброените неща, по ред причини. Само който е на моята възраст знае колко невъзможно е да се отслабне, без значение със спорт или с диети, или и с 2-те едновременно. Сега непрекъснато имам повод да се удивлявам на това голямо откритие - Зоната и на нейния автор - Бари Сиърс. Скоро правих някакви тестове за метаболизма и за възрастта на тялото ми. Излезе, че имам метаболизъм като на 34 годишна. Какво по-хубаво да разбереш, че си се подмладил цели 13 години?!! :laugh1: Ако успееш да останеш в Зоната, ще имаш възможност да се убедиш, че ще настъпи промяна във всички аспекти на живота ти. Нормализирането на хормоналните нива прави човека здрав, оптимист и с ясна визия за приоритетите си. А сега лека нощ и до скоро, ако имаш още въпроси! :msmile9:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 17 госта