Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Пет Юли 25, 2014 8:28 pm

Manya написа:Всички продукти от групата на протеините съдържат в себе си естествени мазнини. Количеството мазнини за блок по принцип трябва да е 3 г, но тъй като в храните от групата на протеините има мазнини, за да се балансират блоковете към 1 БП се прибавя 1 БМ, който в продуктите от групата на мазнините е 1,5 г за БМ.
Протеинът на прах в болшинството случаи не съдържа мазнини (с някои изключения на веганските протеини - там се смята ;) ). Затова, за баланс, когато ползваме протеин на прах увеличаваме двойно количеството мазнини - вместо 1,5 г стават 3 г.

Колкото до шоколада - млякото като количество се приема за пренебрежително малко, то се добавя за постигане на консистенцията на шоколада. Затова ако си решила да си направиш 3 блока шоколад, просто добавяш 3х20-30 мл мляко. Същото може да се замени и с вода в същото количество, ако решиш да си абсолютно стриктна.


Здравейте Manya,
Може ли да поясните пак, че не съм сигурна дали разбрах. Аз използвам протеин на прах - грахов. В този случай 1,5 или 3 г мазнина да добавям? С останалите растителни протеини същото ли е?
:hm:
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Пет Юли 25, 2014 8:48 pm

На опаковката би следвало да има данни за състава - протеини, въглехидрати, мазнини... И от там по формулите:
доза/протеин в доза*7 (съответно *9 и *1,5 за въглехидрати и мазнини). Аз бях ползвала някакъв конопен, който съдържаше доста мазнини. Граховият на Now Foods по етикет излиза 10 г за 1 БП и може да се приеме за "чист".
Данните му са:
доза - 33 г, която съдържа 24 г протеин, 2 г мазнини, 1 г вътлехидрати
По формулата получаваме колко грама да ползваме за 1 блок
33/24*7 - приблизително 10 г за 1 БП
33/1*9 - 297 г за 1 БВ
33/2*1,5 - 25 г. за 1 БМ
В случая ползваш 10 г за 1 БП и към него добавяш 2БМ (6 бадема да речем).

Просто е добре винаги да се поглеждат етикетите, когато ги има.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Пет Юли 25, 2014 9:33 pm

Manya написа:На опаковката би следвало да има данни за състава - протеини, въглехидрати, мазнини... И от там по формулите:
доза/протеин в доза*7 (съответно *9 и *1,5 за въглехидрати и мазнини). Аз бях ползвала някакъв конопен, който съдържаше доста мазнини. Граховият на Now Foods по етикет излиза 10 г за 1 БП и може да се приеме за "чист".
Данните му са:
доза - 33 г, която съдържа 24 г протеин, 2 г мазнини, 1 г вътлехидрати
По формулата получаваме колко грама да ползваме за 1 блок
33/24*7 - приблизително 10 г за 1 БП
33/1*9 - 297 г за 1 БВ
33/2*1,5 - 25 г. за 1 БМ
В случая ползваш 10 г за 1 БП и към него добавяш 2БМ (6 бадема да речем).

Просто е добре винаги да се поглеждат етикетите, когато ги има.


:refuse: Олеле, тук тотално се омотах, може би съм прекалено уморена, ама към тези данни никакви формули не мога да приложа. Май не съм хич на прав път с този протеин.
Хранителна информация за 100 гр:
Въглехидрати: 82.1гр
Протеини: 0,2 гр
Мазнини: 2 г.
По-надолу са дадени един куп аминокиселини със съответното съдържание. Общият им грамаж без да се впускам с точно изчисление е около 80 гр.
Това как се смята? Как може протеините да са 0,2 гр за 100????
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Пет Юли 25, 2014 9:44 pm

yordankaivanova написа:Хранителна информация за 100 гр:
Въглехидрати: 82.1гр
Протеини: 0,2 гр
Мазнини: 2 г.


Ако това са данните на етикета, това си е чист въглехидрат - изчисляването по формулата 100/х*y (х = съдържание на протеин/въглехидрат/мазнини; y = съответно 7 - 9 - 1,5)
БП = 3500 г
БВ = 11 г
БМ = 75 г

Избираме най-малкото число, което получаваме и то е за въглехидратен блок. Не знам какъв е този грахов протеин, но той по-скоро ми изглежда на брашно от грах, а не на протеин. :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Italiano » Пет Юли 25, 2014 11:03 pm

Според мен е разменила данните за протеини и въглехидрати.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Маня » Пет Юли 25, 2014 11:56 pm

Може, но конопеният, на който бях попаднала е с показатели
В 15,4 - 58 г за блок
П 47 - 15 г за блок
М 12,6 - 12 г за блок

което пък може да приеме човек на пръв поглед за мазнина, но по-скоро е смесен продукт ПМ

Изобщо растителните протеини на прах май не са много за предпочитане (особено ако не са изолат), освен ако човек наистина не е пълне вегетарианец или веган.

Ако е граховия протеин от магазини Зоя, е объркала всички данни. От него трябва да приема 9 г за 1 БП
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Пон Юли 28, 2014 8:02 am

Здравейте отново,
благодаря за отговорите, да за граховия протеин от Зоя говоря, но няма грешка в моео изписване на съдържаието. Така пише на пакета. Допускам, че на еикета има грешка, з-то дадените аминокиселини са общо около 80 гр, - 82 гр пише на пакета за въглехидратите. Овен това предполагам, че щях да съм постоянно гладна ако не приемах белтъчини, а аз си бях долу-горе сита докато го ползвах, малко по-бързо оладнявах, отколкото очаквах, но допускам, че все пак съм яла по-малко количество, отколкото трябва - 7, вместо 9 гр. за блок.
Извинявам се за глупавия въпрос, ама въпреки, че сте ми изписали формула за изчисление на протеините според етиета, все пак не ми е ясно как да ги смятам. Купих един соев протеин (изолат), з-то сме на почивка с децата, не съм си вкъщи и се оказа, че вариантът с протеина на прах ми е много удобен при липса на време и условия да си прихотвям друга храна. На него пише:
протеин:90.5%
влага:6,0%
масленост:0,5%
сурови фибри:0,5,
пепел 5,5%,
калций - 0,02%
натрий - 1,2%
фосфор, калий, лецитин...
Моля пак да ми помогнете със сметките на П и В.
Благодаря и спорна седмица!
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот tanita68 » Пон Юли 28, 2014 8:59 am

7,73гр. за 1БП. Спокойно можеш да ги закръглиш на 8гр.
А формулата е : [100/(съдържанието на протеин в 100гр продукт)]*7 :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Вто Юли 29, 2014 6:00 am

:stupid: Съвсем ясно! Благодаря, Танита!
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот арлина » Нед Авг 03, 2014 4:43 pm

Хъм, някой знае ли нещо за езиците, по-специално телешкия :think2: . Не го откривам в таблицата, а Барито не препоръчва много карантията, макар че споменава основно черните дробчета и как да го смятам като грамаж.
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Tatyana » Нед Авг 03, 2014 8:17 pm

Телешкия език излиза 27 г за БП от този сайт.
Смяташ по формулата (100/25,85) х 7 = 27,08
Нямам идея доколко е препоръчителен в зоната, защото такива неща и да умирам от глад, не мога да ги ям :refuse:. Чувала съм, че е чисто и хубаво месо, но другите да кажат дали е зоново.
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот арлина » Нед Авг 03, 2014 9:55 pm

Благодаря, Таня, ще пробвам и ще кажа мнение как се чувствам. За три месеца в зоната си изградих представа кои храни ми понасят и кои не, но за карантиите си имах едно наум, след като прочетох книгите; дори проядох някои млечни продукти като сирене за сметка на други, разбира се, които даже вече не ми и липсват. Обичам си такива глезотии като шкембе, воденички, езици и прочие и някак си не искам да се отказвам от всички, така де, тези ми липсват... Определено по-добре се чувствам, не искам да се отказвам и смятам да продължа да се храня така, в крайна сметка здравето е преди всичко, но си има неща, които са ми слабост...
арлина
 
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 9:47 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот tanita68 » Нед Авг 03, 2014 10:50 pm

Адаш, аз шкембе не мога да ям също, но езика е страхотен, особено с чеснова майонеза. Но засега не си позволявам такива глезотии. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Tatyana » Нед Авг 03, 2014 11:25 pm

Никакви субпродукти не мога да ям откакто се помня. Някои от тях може и да са полезни, но само при мисълта за тях ми става лошо :refuse:. Отказах и другите меса постепенно и засега съм на риба, пуешката шунка от Лидл и пиле, но и пилето замислям да го махна, заради хормоните и антибиотиците, с които ги тъпчат :gunshot:
За езика съм чувала, че е чисто месо, та някой по-запознат от мен да каже на Арлина става ли за зоната.
А иначе само аз съм лудата в къщи, която не яде такива неща и това е добре дошло за останалите :laugh:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот yordankaivanova » Пон Авг 04, 2014 2:56 pm

Здравейте, вероятно е коментирано,но не успях да видя. Има голяма разлика в гоолемината на яйцата. Предполагам има значение дали хапваме белтък на яйце размер L или S. Същото ми е чуденето за прасковите -1 праскова=1В блок.Ама прасковата може да е половин кг. Как да преценя?
yordankaivanova
 
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 12:32 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Мнениеот Italiano » Пон Авг 04, 2014 2:58 pm

Яйцето - все тая. Аз ям М или L.
Прасковите - 130 гр.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта

cron