Готвене и рецепти в Зоната - част 1

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот GODzillata » Пет Май 02, 2014 9:21 pm

eldass написа:...един страхотен десерт - мус или крем няма значение. Получиха ми се 8 блока ВПМ.
Скрит текст:
Изображение В чашата има 2 блока общо 98 гр.


62 гр. сух протеин шоколад - 8 БП
16 бр. фурми - 8 БВ
8 гр. какао - 1 БМ / според моя етикет излиза мазнина/
15 бр. ореха - 15 БМ

Всичко се блендира с вода до получаване на желана кремообразна консистенция. Според мен може да се сложи и повече какао вместо орехи, защото за моя вкус е малко, а и така ще се смекчи прекаледно сладкия вкус от фурмите. Но и орехите носят богат вкус. Общо взето може да се експериментира много с тези продукти.

....


Изглежда наистина добре! :yess:

Онова киви за декорация ли е?...'щото, като го гледам, си е направо 1/2 БВ. :th:
Защо 8БП са 62 гр. сухи........не са ли 56гр.? :hm:

Има ли нужда от стевия?
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Зоната
 

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Italiano » Пон Май 05, 2014 1:31 pm

Годзи, отговор за протеина в темата за протеините.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Пон Май 05, 2014 1:46 pm

"ТЕРИН" ОТ ТИКВИЧКИ И КРАСТАВИЦА
3 БПВМ
Скрит текст:
Изображение

480 г тиквички - 2 БВ
240 г краставица - 1/2 БВ
50 г извара - 1 БП (по етикет)
50 г котидж - 1 БП (по етикет)
50 г цедено кисело мляко - 1 БП + 1 БВ (1 ч.ч. от 0,1% след изчезждане при мен излиза толкова грама)
1 ч.л. зехтин - 3 БМ
1-2 стръка чесън, сол, връзка копър, чер пипер

Тиквичките се режат на тънки дълги ленти и се пекат на грил тиган, предварително намазани от двете страни със зехтина (така не залепват, зехтинът не прегаря и си остава по зеленчука). Готовите тиквички се посоляват на вкус. Краставицата се настъргва на ситно ренде, чесънът се наситнява, копърът също. Всички се смесват с изварата, котиджа и киселото мляко. В подходящ съд (аз ползвах малка формичка за кекс) се редят по стените и дъното тиквичките като се оставят леко да висят навън. Пълни се с млечната смес, като и между нея се редят тиквички. После се завиват краищата и се оставя час-два в хладилник. Обръща се и се сервира.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Пон Май 05, 2014 4:19 pm

Karrita написа:
Бонбони - 9БВ + 9БМ



Кари, станаха фантастични бонбончетата.
Направих и вариант с добавяне на 9 блока протеин на прах и увеличаване с 9 блока на мазнините (смесих бадеми, орехи, макадамия и тахан) и добавих малко водичка. Тъй като моите фурми са мнооооого сладки не добавях стевия и се получиха великолепни горчиви шоколадови бонбони. Експериментирах и с добавяне на малко чили и кардамон - стана супер черен шоколад с чили (един от любимите ми).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tatyana » Пон Май 05, 2014 8:57 pm

Снощи тъкмо се засилих да правя ягодовото парфе, но се оказа, че ягодите ми са малко. От наличните ябълки, круши и грейпфрут, реших че крушите ще свършат работа и се получи изненадващо вкусен

Ягодово-крушов крем - 8 БПВМ
280 г ягоди - 2 БВ
300 г круши - 3 БВ
660 г кисело мляко (изцедено) - 3 БП + 3 БВ
112 г извара - 2 БП
19-20 г протеин - 2 БП (по етикет)
1 пак. желатин - 1 БП
24 бадема - 8 БМ, течна стевия, ванилия
Всички продукти се разбиват с пасатор и накрая се добавя разтопения на водна баня желатин. Разпределих в 4 чашки по 2 БПВМ и сложих в хладилника да стегне. Бадемите ги оставих за украса, но може и да се сложат счукани в крема. Накрая се получи това:
Скрит текст:
Изображение

Скрит текст:
Изображение

Киселото мляко е 2% и бадемите остават 24, ако е обезмаслено, тогава бадемите се увеличават на 30 броя, заради 2-та блока протеин.
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот eldass » Вто Май 06, 2014 4:46 pm

Опитах /неуспешно :mrgreen: / да направя рулото от тиквички, но за сметка на това се получи невероятно вкусно! :lol:

Направих го с тези продукти - 12 Б ВМП
960 гр. тиквички - 4 БВ
120 гр. овесени трици - 8 БВ /по етикет/
2 бр. яйца - 2 БП
250 гр. извара - 5 БП
190 гр. сирене - 5 БП
40 гр. течна сметана - 4 БМ /по етикет/
3 ч.л. зехтин - 8 БМ /сложиж непълна едната/

Рендосаните и посолени тиквички изцедих добре. Добавих яйцата, триците, копър, чесън на прах и черен пипер. Разстелих в тавата на фурната върху хартия за печене /Фино за пръв път я ползвам и сигурно тя ми провали видът на рулото по мое предположение, защото до сега никога не са ми залепвали нещата/ и пекох за 40 минути на 170 гр. с вентилатор + горен и долен реотан. Получи се приятен златист загар, извадих и завих с хартията на руло в кърпа. Постоя така и развих с идеята да се отлепи лесно и гладко от хартията, но НЕЕЕЕ. Така добре е залепнало, че няма махане. Каква може да е причината /може и друго да е, но не се сещам/ :
1. малко съм го пекла /като го отлепях блатът /тесто по скоро/ стои влажен и не така цял като блат/
2. хартията не става /бяла е, а до сега винаги хартиите които съм ползвала са били кафяви/
3. нещо по съотношението на съставките /много тиквички, малко трици или обратно/.

Изобщо никакъв блат не можах да получа.... :bored1:

Скрит текст:
Изображение от вътрешната страна на хартията


Скрит текст:
Изображениеот външната страна на хартията


Скрит текст:
Изображениев чинията
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Вто Май 06, 2014 5:18 pm

Така, може би си преизцедила първо тиквичките. Освен това със сока от тях можеше да наквасиш триците и малко да поомекнат предварително. В тестото за рулото би трябвало да има само солта от тиквичките, яйцата, триците и тиквичките и може би чер пипер. Копърът, чесънът са за плънката, както и зехтинът. А би могла част от него да намажеш върху хартията. Печенето става и върху алуминиево фолио. По успешно се оформя тесто, ако яйцата за разделени на жълтъци и белтъци и белтъците са разбити на сняг. И в този сняг се "вгъват" всички други продукти за блатчето. Вадиш от фурната и веднага навиваш без кърпи. Тя е поела отделената кондензирана влага и затова не ти се е отлепило.

По подобен начин правех руло със спанак и пушена сьомга. Но нещо не мога да го изчисля с този обемен 1 блок спанак.

А защо тестото за блата не ти е равномерно разпределено върху цялата тава, а има празни места по хартията :hm: . Би трябвало да покрие цялото пространство.

Мисля, че и броя яйца са малко за толкова тиквички и трици. Можеш да намалиш протеините от сиренето и изварата. А понеже имам спомен, че не си по яйцата - можеш да добавиш още само 1 и 1-2 лъжици прясно или кисело мляко, които не броиш. Просто това, което е блат, трябва да е малко по-течно от кексово тесто или малко по-гъсто от палачинково
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Вто Май 06, 2014 6:14 pm

Изображение
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tatyana » Вто Май 06, 2014 7:00 pm

Елдас, аз също правих скоро рулото от 12 блока. Мисля, че Маня е права и яйцата са ти малко. Моята смес беше поне 1 см дебела и покри плитката тавичка, която си върви с фурната. Не мисля, че е от хартията - и моята е бяла. Ето продуктите, които аз използвах.
6 яйца – 6 БП
720 г тиквички – 3 БВ
114 г овесени трици – 6 БВ (19 г за блок по етикет)
42 г овесено брашно – 3 БВ
224 г извара + котидж – 4 БП
56 г сирене – 2 БП
1 ч.л. Гхи – 3 БМ
27 маслини – 9 БМ
1 ч.л. бакпулвер, сол, копър, черен пипер
Първо разбих яйцата, после добавих изстисканите с ръка тиквички, брашното, триците, 1 ч.л. Гхи и подправките. Оставих малко да понабъбнат триците, добавих бакпулвера и изпекох. После завих както в рецептата е описано с кърпа (заедно с хартията) и като поизстина хартията без проблем се отлепи. После намазах с плънката и нарязаните маслинки и пак навих на руло.
Дано другия път стане, но важното е, че ти е било вкусно :)
Скрит текст:
Изображение

Скрит текст:
Изображение
Последна промяна Tatyana на Сря Май 07, 2014 10:44 am, променена общо 1 път
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот tanita68 » Вто Май 06, 2014 10:27 pm

А аз го правих точно както е дадено по рецепта за 8 блока, не съм изцеждала тиквичките и блата ми се отлепи съвсем нормално от хартията. Освен това си сложих мазнината, копър и чесън в самата смес на блата, отделно сложих копър и чесън и в изварата за плънката. Не знам каква може да е причината, за да не се отлепи освен наистина яйцата да са били малко, а и тиквичките като са изцедени вероятно сместа е била по-суха. А, и моите тиквички бяха настъргани на едрото ренде ако има някакво значение.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Сря Май 07, 2014 9:14 am

Рулото изглежда интересно. Къде е основната рецепта, че не я намирам на страницата с рецептите. Някой би ли ме упътил?
На Tatyana се е получило чудесно - може да опитам нейната рецепта, но виждам, че маслините са 9 за 9МБ, а аз доколкото помня 3 маслини са 1 МБ? или бъркам? :hm:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Сря Май 07, 2014 9:23 am

РУЛО ОТ ТИКВИЧКИ
И аз се поупражних върху рулото от тиквички. Стана великолепно! Благодаря на авторките на рецептата. :Hello:
Е, проявих малко "творчество" и я направих от 6 БПВМ - малки по обем и удобни за носене на работа.
Скрит текст:
Изображение

360 г тиквички - 1 1/2 БВ
85 г овесени трици - 4 1/2 БВ (по етикет)
2 ч.л. зехтин - 6 БМ
2 белтъка - 1 БП
6 пътпъдъци яйца - 1 БП
200 г извара - 4 БП (по етикет)
връзка копър, чесън на прах, чер пипер, чили, куркума, сол

Настъргах тиквичките, леко посолих и след това изцедих. Със сока навлажник триците и ги оставих да постоят 20-тина минути. Разбих белтъците на сняг с щипка сол, добавих предварително разбитите пътпъдъчи яйца. Чрез "вгъване" добавих триците, тиквичките и подправките. Разстлах върху хартия за печене в плоската тава на печката и пекох в загрята на 200 градуса фурна с вентилатор 20 минути. Още гореща завих платката на руло и изчаках да изстине. После разгърнах и намазах равномерно с разбърканата с копъра, чесън, чер пипер, чили, куркума и зехтина извара до 2/3 от площта и отново навих на руло. Срязах на 2 порции от по 3 БПВМ
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Маня » Сря Май 07, 2014 9:26 am

Tony написа:Рулото изглежда интересно. Къде е основната рецепта, че не я намирам на страницата с рецептите. Някой би ли ме упътил?
На Tatyana се е получило чудесно - може да опитам нейната рецепта, но виждам, че маслините са 9 за 9МБ, а аз доколкото помня 3 маслини са 1 МБ? или бъркам? :hm:


В търсачката в този раздел пишеш "руло от тиквички" и ще намериш всички варианти на рулото.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tatyana » Сря Май 07, 2014 10:57 am

Лелеее, добре че си забелязала Тони и сега го оправих в рецептата. Те наистина ми бяха големи маслините, но с 9 си е направо ощетяване :laugh:. Можеш да увеличиш гхито или маслините по твой вкус, а рецептите са на страница 6 в тази тема. Аз го направих 12 блока, защото не ми се занимава да готвя всеки ден. А това руло дори ми хареса повече студено. Който и вариант да избереш - няма да сгрешиш. Браво на авторките са вкусотията :yess:
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот eldass » Сря Май 07, 2014 12:03 pm

На мен дори ми се стори, че сместа е течно-кашава. Може би трябва да изчакам триците да оберат течността. Това количество покри тавата на фурната равномерно на тънък блат от около 1 см. Триците по етикет излизат по 15 гр. за блок. Ще опитвам пак и ще пека на по-високи градуси.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Готвене и рецепти в Зоната

Мнениеот Tony » Сря Май 07, 2014 2:13 pm

Tatyana написа:Лелеее, добре че си забелязала Тони и сега го оправих в рецептата. Те наистина ми бяха големи маслините, но с 9 си е направо ощетяване :laugh:. Можеш да увеличиш гхито или маслините по твой вкус, а рецептите са на страница 6 в тази тема. Аз го направих 12 блока, защото не ми се занимава да готвя всеки ден. А това руло дори ми хареса повече студено. Който и вариант да избереш - няма да сгрешиш. Браво на авторките са вкусотията :yess:


Благодаря, Татяна! Ще опитам твоята рецепта. :) На Маня също се е получила добре, но нямам пъдпъдъчи яйца...та твоята е по-достъпна. Благодаря и на двете ви! :bouquet:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта