Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Новини, коментари и въпроси свързани с форума и сайта за Зоната- вашият принос и идеи ще бъдат оценени

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Italiano » Вто Окт 14, 2014 4:39 pm

Колеги, от известно време ми се върти една идея в главата и вече общата ми се оформя в съзнанието.
Всички ние сме опитвали (за съжаление с не толкова голям успех) да разпространим и популяризираме Зоната сред наши близки и познати.
Казваме им някакви неща, показваме сайта на тези, които са с прилични умения за работа с интернет, някоя и друга разпечатана табличка ... и в крайна сметка работим някак си на парче.
Резултатите рядко са устойчиви във времето и често сме заявявали, че "насила хубост не става" или "когато ученикът е готов, учителят сам ще се появи" с идеята, че хората още не са "узрели".
А това "узряване" обикновено (и дневниците тук го доказват) идва след достигането на неприятни или критични състояния.
Въпросът е защо трябва да се чака нещо лошо, за да се научим да се храним правилно?!
Лично на мен ми се иска някой да ми бе казал преди доста години кой е правилният начин на хранене. И понеже тогава можеше да нямам достатъчно стимул да го разбера, т.е. наличие на здравословни проблеми, то щеше да е полезно "просветляването" да става бавно и системно.
Може би след този дълъг увод се досещате, че имам предвид превенцията и изграждането на здравословни навици на хранене при подрастващите.

И сега по-конкретно към идеята ми:
Тъй като работата ми е свързана с мониторинг, контрол и верификация на средства по проекти от европейските фондове, съм запознат с немалко схеми за безвъзмездна финансова помощ, по които може да се кандидатства с проекти.
От тази година започна новият програмен период 2014 - 2020. С нетърпение чакам дали отново Министерството на образованието и науката (МОН) ще пусне една схема, която беше сравнително успешна през програмния период 2007 - 2013. Схемата беше за извънкласни дейности за учениците, като спорт, науки, кръжоци и т.н.
Идеята ми е да се направи проект (тук съм силен), чрез който да се популяризира правилното хранене в училищата, като за целта се използват извънкласни часове.
Сами разбирате каква е идеята - не да се изстреля синтезирана информация за Зоната на учениците, а в поредица от часове да се обяснява за отделните хранителни групи, витамините, коя храна с какво е полезна и така да се положи основата на правилното хранене у децата.
За да се реализира тази ми идея, трябва да са налице следните условия:
1. МОН да пуснат същата схема или подобна;
2. Регистрирана неправителствена организация (НПО);
3. Желание за участие като партньор по проекта на поне 1 училище;
4. Желаещи да се сформира екип, който да изпълни проекта.

Сами разбирате, че ще трябват лектори, разработени материали и т.н., но дайте първо да видим може ли да отговорим на точки от 2 до 4!

Давайте мнения, коментари и предложения!
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Зоната
 

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот mahona » Вто Окт 14, 2014 4:59 pm

Ити идеята ти е много добра според мен ,но единственото което би било проблем е това че децата в училищна възраст не биха могли да се справят сами с приготвянето на храната...чисто практически.Затова би трябвало да се помисли и за работа под някаква форма и с родителите.Тук могат да ме коригират зонуващи родители на деца от тази възраст,защото съм малко далече от деца в момента.Общи насоки за правилно хранене е много добре да им се дават под всякаква форма,но и практическото им приложение е важно.Затова мисля ,че идеята ти е супер и обсъждането и би било много полезно и продуктивно.Бих се включила в подобен добре обмислен проект с всякаква помощ.
Аватар
mahona
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 486
Регистриран на: Пон Юни 16, 2014 9:28 pm

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Стеф » Сря Окт 15, 2014 8:55 am

Много е добра идеята - дори да не започнат да се хранят децата зоново, достатъчно е да се спрат тези чипсове, снаксове и газирани неща, с които се тъпчат децата - и те ще спрат ако разберат какви вреди им носят тези видове храни. И то с нагледни материали - а не само куха теория. Ще дам пример - моя син обичаше много кока кола. веднъж гледахме предаване по Дискавъри как някакъв в Америка си чистел двигателя на колата и ръждата по колелото с кока-кола. И нагледно показаха как действа колата на вътрешностите. От тогава сина ми не пие газирано. Така че - с видео материали според мен ще им се стигне по-бързо до съзнанието.
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Italiano » Сря Окт 15, 2014 9:45 am

Това с видеото е добра идея за показване в часовете.
Стига да разполагаме с нужната техника ... :th:

Но като за начало дайте да видим основното - някой "разполага" ли с регистрирано Сдружение с Нестопанска Цел (СНЦ)?
Защото не може да кандидатства физическо лице, а трябва да е юридическо. И, доколкото беше преди, да е с нестопанска цел.
Някой, нещо?

Също така някой да е в по-близки контакти с директори на училища, за да говорим за евентуално партньорство?
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Tony » Сря Окт 15, 2014 9:50 am

Много хубава идея!

За съжаление ще ви следя основно, защото в България съм далеч от училището и т.н. А тук нямаме подобни проблеми, защото децата до 12-13 годишна възраст си носят храна в училище от къщи и ядат това, което имат в кутийките си. Знаем, че хранителните навици се хормират предимно в семейна среда и това да си носят храна е чудесен начин да им се показва какво би било полезно и какво не, според мен. Покрай училищата нямат лавки и дюнерджийници, което много улеснява нещата, де...

Успех!
Последна промяна Tony на Сря Окт 15, 2014 10:12 am, променена общо 1 път
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Italiano » Сря Окт 15, 2014 10:06 am

Ето това е ключово - да няма изкушения около училището.
Уж бяха приели някакви промени, някакви наредби на Х метра от училището да няма лавки и да не се продават вредни храни, но на практика това не се спазва.
А пък, ако дете си носи всеки ден кутия с храна, останалите ще му се подиграват.
Затова трябва да се работи с по-големи групи.
Ако 10-20 деца си носят храна в кутия, тогава вече стават общност и няма да изглеждат странно в очите на другите.
Но дори да не постигнем чак такива резултати, пак ще е добре децата да се научат кое е вредно, кое е полезно и защо.
Дори само безалкохолните, чипсовете и вафлите да спрат, пак е доволно.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Melkat » Сря Окт 15, 2014 4:36 pm

Ити, в много училища се работи по един проект УСПЕХ. Това е форма на СИП. Тук ръководителят (обикновено учител в съответното училище, но може да е и външен лектор) заявява на директора , че има желание да сформира група, която ще работи по дадена тема. За тази учебна година е късно, защото групите са сформирани и вече работят.
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Italiano » Чет Окт 16, 2014 12:47 pm

Но тази УСПЕХ се финансира директно от МОН и си я движи училището. А и парите не са много.
Идеята ми е да кандидатстваме с проект по Европейския социален фонд (ЕСФ). От новия програмен период МОН вече са Управляващ орган и си имат собствена оперативна програма. ОП "Наука и образование" се казва.
Логично сега ще имат и повече средства.
Та по тази оперативна програма се надявам да направим нещо. Тогава училището е само партньор.
Затова ни трябва някой СНЦ, НПО, като цяло ЮЛНЦ.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Italiano » Пон Яну 12, 2015 5:05 pm

От коментара на един нов съфорумец ми хрумна идея:
Понеже съфорумецът коментира, че е узнал за Зоната благодарение на Руслан Мъйнов, а и повечето от нас стигнахме до Зоната така, ми хрумна да използваме неговата популярност и същевременно да изразим искрената си благодарност към него.
Каква е идеята ми - да измислим подходяща награда, да съберем пари и да му я връчим официално. Но връчването трябва да стене публично, т.е. да има медии, които да го отразят. А ако успеем да уредим да ни врътнат по бТВ (пак с негово съдействие) в новините, ще видите какъв бум ще стане.
На пръв поглед изглежда малко, че все едно експлоатираме Руслан (то си е така, де), но го правим за добра кауза и съм сигурен, че той би ни разбрал.
А и аз наистина искам да му благодаря, че чрез него открих Зоната.
Иначе най-голяма награда заслужава Пипи (и се надявам някой ден да успеем да й се отблагодарим и на нея), но сега гоним други цели.

Давайте коментари!Реално ли ви звучи?
Би ли се получило?
Как да привлечем медии?
Какъв подарък би имал символ за принос на Руслан, здраве и признателност от наша страна?
Само не казвайте "кантарче"!
:mrgreen:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Pipilota » Вто Яну 13, 2015 5:15 am

Ити, идеята е чудесна, но как да стане нямам идея. Аз се пробвах да му пиша на фейса, благодарих му от сърце, но дали е стигнало до него, кой знае... :doNotKnow: Това беше много, много отдавна... С удоволствие бих изгледала един репортаж с това как някой от вас му връчва някакъв подарък :yess: Той го заслужава наистина :bow: Иначе до колкото съм гледала и чела негови интервюта, и той беше болен по едно време на тема зоната, в смисъл, където и да седнеше и говореше за зоната. Т.е мисля, че ако това стигне до ушите му, с удоволствие ще говори на тази тема, но знае ли човек..различни хора, различни характери... :doNotKnow:

Тази статия я бях чела преди много време, и имаше и снимка с почерка на Руслан, но сега виждам, че са я махнали от сайта (не знам по какви причини) но Пипи придвидливо я беше запазила за всеки скучай ;) Слагам я скрита, и дано да не ядосаме някого..

Скрит текст:
Изображение



А до колкото знам, май и Къцито беше врътнал по зоната ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот marianapanova » Вто Яну 13, 2015 8:50 am

Пипи аз също преди година му писах и му благодарих,но без отговор от негова стрна,даже ако не ме лъже паметта последно се опитах да му пиша ноември месец,но не ми е върнал нищо!
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот gogo » Вто Яну 13, 2015 11:08 am

На последния концерт в НДК на Руслан Мъйнов успях да се снимам с него и да си взема автограф. Разбира се не пропуснах да му благодаря и за информацията за Зоната. Дали защото беше изморен, все пак 2 часа концерт, или поради друга причина, но не усетих, за съжаление, че му стана интересно, че някой от него е научил за Зоната и това е променило неговия, а и на много други хора, живот. :( Все пак би било чудесно да се осъществи една такава великолепна идея. :yess:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Italiano » Вто Яну 13, 2015 1:18 pm

Хммм, що така не отговаря тоя човек ... :th:
Представям си как бих реагирал, ако някой ме заговори за Зоната. Трудно е в ежедневието да се намери интересен събеседник и с общи интереси.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Melkat » Вто Яну 13, 2015 4:37 pm

Italiano написа:Хммм, що така не отговаря тоя човек ... :th:
Представям си как бих реагирал, ако някой ме заговори за Зоната. Трудно е в ежедневието да се намери интересен събеседник и с общи интереси.

Ити, предполагам, че си му писал във фейса, както е направила Пипи преди време. Представи си, че всеки ден във фейса получаваш по 100 лични съобщения от всякакъв характер. Ще имаш ли времето и търпението да четеш всички и да им отговаряш?
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот marianapanova » Вто Яну 13, 2015 5:34 pm

Melkat права си,но Гого лично е разговарял с него,а той никак не се е заинтересувал.....
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Социално отговорни, или как да популяризираме Зоната!

Мнениеот Italiano » Сря Яну 14, 2015 1:43 pm

Не съм му писал - коментирам въз основа на споделеното от вас.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Следваща


Назад към Предложения и коментари

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта