Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Gazilot » Нед Фев 02, 2014 11:14 pm

Стриктна, точна и прецизна. И да, вкусна.
Поздравления.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 02, 2014 11:29 pm

Gazilot написа:Стриктна, точна и прецизна. И да, вкусна.
Поздравления.

Благодаря Гази! :applaus: Старая се. Excel-а много помага. Направила съм си и шийтче с проверки от BB-team и изчисленията на продукти, които ги няма нашата таблица, както и на онова, което намирам в хладилника и шкафовете и може да влезе в употреба - по етикетите. Така не е нужно всеки път да проверявам кое какво беше. Нося си файлчето на флашката, за да е винаги с мен и да мога, ако ми остане време в офиса, ако си намисля някоя рецепта да проверя дали мога да я модифицирам в Зонова. Замислила съм едно спаначено руло със пушена сьомга да преработя (става и с печени чушки), но още малко време ми трябва да се ориентирам към по-специални рецепти. А пък и е ужасно да се готви за един човек - без значение зоново или незоново. Ако стане много ти писва да го ядеш цяла седмица. Както стана с телешките ми кюфтета на тиган.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Gazilot » Нед Фев 02, 2014 11:37 pm

Квартира даваш ли под наем :lol: Да не си ядеш сама манджите, готов съм да помогна. Господи, колко съм благороден :)
Аз скоро правих салам от свежо сирене. Получи се много добре. Навих алуминиево фолио около една дълга и тънка бутилка от вино няколко пъти. Стана калъп. Сложих 10 блока свежо сирене Хелиос на тигана с босилек, черен и червен пипер, мащерка и шарена сол и 10 настъргани ореха ( направо смляни на прах ) и 3 1/3 ч.л. зехтинец. Сиренето се разтопи и се омеси с подправките и го излях в калъпа, оставих го една нощ да изстине и после в хладилника... После голям кеф - блока, стопения излезе около 65 гр (преди стопяване е 77 по етикет) режа си 195 грама, сипвам си виното и кеф, телевизия :) кеф мезе (балансирано).
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 02, 2014 11:52 pm

Gazilot написа:Квартира даваш ли под наем :lol: Да не си ядеш сама манджите, готов съм да помогна. Господи, колко съм благороден :)
Аз скоро правих салам от свежо сирене. Получи се много добре. Навих алуминиево фолио около една дълга и тънка бутилка от вино няколко пъти. Стана калъп. Сложих 10 блока свежо сирене Хелиос на тигана с босилек, черен и червен пипер, мащерка и шарена сол и 10 настъргани ореха ( направо смляни на прах ) и 3 1/3 ч.л. зехтинец. Сиренето се разтопи и се омеси с подправките и го излях в калъпа, оставих го една нощ да изстине и после в хладилника... После голям кеф - блока, стопения излезе около 65 гр (преди стопяване е 77 по етикет) режа си 195 грама, сипвам си виното и кеф, телевизия :) кеф мезе (балансирано).


Давам, ама на друго място! Тук е малко тесничко. Пък и "детенцето" се случва да се появи и да преспи някоя нощ при мама.
Жестока рецепта - ще я пробвам. Особено винцето, което все ми обягва през първата седмица. Имам си скътано едно страхотно италианско, което така и не отворих на Нова година. Но и на него ще му дойде времето.

Понякога си спестявам някоя подправка, защото зехтинът ми е в няколко бутилки, в които съм заляла босилек, мащерка, розмарин... така става страшно вкусно, пък и ако няма свежа подправка може да се извади от шишето.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Фев 03, 2014 4:26 pm

Нощес не можах да заспя. Дремнала съм между 6 и 7 сутринта. И като ставах и лягах 1000 пъти, пих вода, посещавах WC, пих чай, четох в сайта, четох във форума, четох от сайтовете на Бари, усетих лек глад и.... забърках набързичко палачинките на предложени от Стеф - половин доза с малка модификация - брашняната част смесих ечемичено пълнозърнесто, соево и бадемово брашно. И се подкрепих по среднощни доби... Станаха великолепни на вкус (фасонът не става за снимка, че в тия часове.... 3,5 - 4... видът не беше важен... Добавих и няколко капки водица да поразредя изварата, че ми се сториха доста гъстички за палачинки..
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Фев 04, 2014 7:39 pm

След безсънната нощ и цял ден бачкане снощи се търкулнах ранко ранко :alarm2: Успях преди това да си приготвя менюто за днес и.... Пропуснах късновечерната подкрепа, но се събудих по никое време около 4 сутринта и се подкрепих с остатъка от 1 балансиран блок палачинка и мноооого вода :msmile11: :msmile11:
Обичайната ми закуска тези дни (че е супер лесна за приготвяне), обеда - последното пиле в хладилника (ураааа! - последната мръвка засега май - трябва да проверя :yess: да не съм забравила нещо в някое кутийче) със задушено китайско зеле с малко морков и чесън към него и зехтин. Добре ми дойде обеда. В следобедната подкрепа включих този път киви към обичайната мешаница от извара с добавка на 1 капка от екстракт от стевия, бадемово брашно, канела и джинджифил - беше супер вкусно. Сега ще видя какво ще спретна за вечеря... Все ще открия нещо подходящо - има нискомаслено сирене, извара, домати, краставици, зелен лук... плодовете също са наоколо. 3 БПВМ се спретват лесно като отвори човек хладилника и се поогледа в таблицата, закачена на него :laugh4: (за моментите без ток и интернет :laugh4: ) А от утре.... вегетарианка поне за известно време, че ми писна от мръвки. А си имам вече и протеинче... леле какви смутита ме чакат... Delicious! Голямо разчистване на мазнинки се оформя :swipping: :swipping: :typalka: :mop: :mop: :msmile11: :msmile11: :msmile11: :msmile11:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Pipilota » Сря Фев 05, 2014 5:24 am

Браво Маняяя, :hug: прилежна, стриктна, пак прилежна и супер упорита.. с тази воля и много кантари ще разбиеш :yess: Давай все така, и не мога да чакам пак да дойде време за хвалене.... :smdance: :laugh: :smdance:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Фев 05, 2014 12:44 pm

Днешните 3 обедни блока ги измислих набързичко снощи. Една комбинация от "лодчиците"
Запечени резени от патладжан и тиквичка (съответно 140 и 240 г = 2 БВ) залепени с "разядка" от 3 белтъка, извара зехтин (съотвенто 1,5 БП + 84 г [1,5 БП] + 3 БМ (1 ч.л.) обогадена с много подправки - чер пипер, копър, магданоз, чесън на прах, лют червен пипер). За десерт - киви (2" dia. по д-р Бари :laugh4:, сиреч около 5 см - :laugh: ) - 1 БВ.
Почти ми е време да опитам кулинарния експеримент.

Вечерята ще я измислям в движение, че са ми надули главата от работа и не остава време за предварително планиране.

P.S. Бях попрекалила с лютия пипер в разядката :bigsm35:, но с негова помощ "количеството" (все повече улучвам да е по мярка на стомаха ми) се преглътна по-леко. Само си мисля, имам навика да дъвча бавно и дълго всеки залък, с което винаги съм ограничавала количеството погълната храна. Това сега ми създава проблеми - твърде бързо се засищам и едва поглъщам 3-блоковите менюта.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Фев 05, 2014 8:54 pm

Малииииий, 'ква протеиново-въглехидратна бомба си спретнах :о рънъ за три деня... :stupid: ама 3 БПВ - течна рънъ, че ми писна от сухоежбина :laugh:
21 г протеин Now Foods, Whey Protein Isolate, Natural Unflavored -3 БП
маруля, спанак, чушка, краставица, селари, ябълка +- 3 БВ че и връзка магданоз отгоре :laugh1:
Всичко в блендера с водица... и то стана една... няма поглъщане :laugh4:
Ама мерак за смути, ма кой прави смутита от такива огромни количества :laugh1: Само идиот като мен, естествено... Но път е толкова вкусно, че не мога да му се нарадвам на цвета и вкуса. Зелено чудовище... :mrgreen: Трябваше да смеля продуктите в робота, че тогава блендера може би - ма много играчка и миене на чиниии... мразя да мия чинии ...
За десерт - 9 бадема - да не пропусна 3-те мазни блока.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Фев 05, 2014 11:14 pm

Никога повече горната простотия (в количествено отношение) - почти трябва да слея излокването й със среднощната подкрепа. Явно ще трябва да си измисля смутите само за следобедната закуска или среднощната подкрепа.

Преди малко се зачетох в дневника на Гази, после кликнах на няколко места в сайта и си отговорих, че явно съм балансирала айказоните, защото във WC срещам предимно "плуващи" елементи :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Pipilota » Чет Фев 06, 2014 5:49 am

Manya написа:....Преди малко се зачетох в дневника на Гази, после кликнах на няколко места в сайта и си отговорих, че явно съм балансирала айказоните, защото във WC срещам предимно "плуващи" елементи :laugh4:

:laugh4: Ооо, Маня, следенето на на Айкитата трябва да ти стане ижедневие...т.е като напускаш WC, винаги трябва да се обръщаш назад, и да си погледнеш Айкитата :laugh1:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 06, 2014 7:21 am

pipilota написа: :laugh4: Ооо, Маня, следенето на на Айкитата трябва да ти стане ижедневие...т.е като напускаш WC, винаги трябва да се обръщаш назад, и да си погледнеш Айкитата :laugh1:
О, това и без да знам нищо за айказоните си го правя от детските години - мама така ме е учила... :laugh4: Мноого преди да научим за айказоните... Това си е метод за наблюдение на здравословното състояние още от древни времена....
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 06, 2014 9:33 am

Тазсутришното смути се оказа доста по-успешно от снощното... С опити и грешки и нови опити се стига до истината :yess:
3 БПВМ
21 г протеин на прах
14 г накиснат овес
1 киви
1/2 портокал (обелен)
9 бадема
Всичко в блендера с водицата от кисненето на овеса и още 1/2 чаша
Направо изби рибата :laugh4: :yess: :yess:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 06, 2014 2:22 pm

Ако ми остане време довечера, ще опиша две-три лесни процедури за правене на домашна извара, домашна рикота, домашно обезмаслено мляко (прясно и кисело) и естествения извлек от него - домашно масло - за онези, на които им завиждам искрено че си имат село, мама или свекърва, които ги снабдяват с истинско мляко - било то краве, козе, овче или биволско. А същите продукти могат при добро желание да се произведат и от обезмаслените млека по магазините и веригите.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот gstoicheva » Чет Фев 06, 2014 5:32 pm

О, Маня с нетърпение очаквам да споделиш, че у нас има мляко да се изкъпеш, а аз купувам боклуците от магазина. Не знам как да си обезмасля достатъчно добре прясното мляко :th: а домашното е доста мазничко. До сега не смеех да го ям необезмаслено…
Аватар
gstoicheva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 2:18 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Пет Фев 07, 2014 1:06 pm

Маня, преместих рецептите ти за обезмаслено мляко, маскарпоне и рикота в темата за готвене и рецепти, защото смятам, че са ценни, а там ще са по-достъпни за обществото.
Да не се чудиш къде са.

:)
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта