Хрониките на GODzill@t@

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот Pipilota » Пон Мар 24, 2014 2:13 pm

Годзи, намирисва ми че, май по природа си кулинар, което е в наш огрооомен +, защото след месец два като свикнеш повечко със Зоната може би ще се развихриш и със Зонови рецепти :peace1: :smdance:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Зоната
 

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот GODzillata » Пон Мар 24, 2014 2:19 pm

Стеф написа:Пробвал ли си на някоя от тези храни да преработиш рецептата в стил Зоната?


Ами освен бивш чревоугодник :mrgreen: , съм и кулинар - обичам да готвя! :chef1:

Но, както казах, все още имам неясни неща и сигурно по-натам ще се пробвам с по-засукани ястия. :hm:
Много ми идват сметките и ми се струва, че е трудно да сготвиш една цяла тенджера или тава с нещо, което, разделено на порции - да е в Зоната.
В смисъл, хубаво е с едно готвене да нахраня жената, децата и себе си, защото си е чанч разделното готвене.

Оня ден жената беше направила супа топчета и мусака, от които не ядох, тъй като ми беше трудно да изчисля какви порции да си сглобя от цяла тенджера и цяла тава. :doNotKnow:

Имам чувството, че мога да набивам извара с домати и зехтин цял живот. :laugh3:

@Да, Пипи, ще се пробвам по-натам и с нещо по-различно от сухоежбинка. :yess:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот tanita68 » Пон Мар 24, 2014 2:44 pm

Почти всяка рецепта може да се преизчисли по зоната, но уловката е, че трябва да изчислиш и балансираш цялата тенджера или тава и след това да разделиш на порции с определен брой блокове. А ако си правиш супичка, за да се раздели точно е най-добре да се пасира. Аз миналата седмица си изчислих супа топчета така, както по принцип си я готвя, но този път всичко беше точно премерено, топчетата изчислени по колко броя трябва да са на порция, даже и с везната ги мерих за по-точно. Накрая течната част я пасирах и разделих на порции, към които прибавих точния брой топчета. Проблема е единствено при съхранението - хладилника ми е пълен с кутийки, всичко е на порции. Даже в скоро време ще трябва да си измисля и как да ги надписвам, че понякога забравям колко блока е дадено ядене(в случаите, когато БП и БВ се разминават). Само с мъжа ми не можем да се разберем все още. Като каже ама сипи ми малко или аз само ще опитам и направо откачам. Аз всичко точно съм изчислила и разделила и той ми обърква сметките! :ang: Или като започне да философства, че видите ли било полезно понякога малко да се погладува..... :ang: :ang: :ang: Специално за него правя отделно по един кекс - стига му за цяла седмица, но винаги като направя нещо за мен и той трябва да го опита, но не по цяло парче, а само мъъъъъъъъъъъъничко. :ang: Карам го да почете малко тук, поне да не ме нервира като приказва глупости, но видите ли, нямал време. Ужас! И категорично не иска да изчислим и на него блоковете и да започне и той да се храни така. Е, той няма нужда от сваляне на килограми, но все пак здравословно да е добре.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот Маня » Пон Мар 24, 2014 3:05 pm

GODzillata написа:Имам чувството, че мога да набивам извара с домати и зехтин цял живот. :laugh3:


Само чакам да излезнат "истински" домати и чушки (не на зимни цени) - хич няма да му мисля за готвене. Само може да се разнообразява чушката да е "пекана" :laugh4: (както казва един друг зонуващ) и залята с доматен сос (за по-малък обем.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот GODzillata » Пон Мар 24, 2014 3:14 pm

tanita68 написа:Почти всяка рецепта може да се преизчисли по зоната, но уловката е, че трябва да изчислиш и балансираш цялата тенджера или тава и след това да разделиш на порции с определен брой блокове. ..........Само с мъжа ми не можем да се разберем все още. Като каже ама сипи ми малко или аз само ще опитам и направо откачам. Аз всичко точно съм изчислила и разделила и той ми обърква сметките! :ang:....


Позната картинка! :laugh: Вчера на жена ми едва й дадох една чаена лъжичка от кашата със спанак, защото си ми беше точно 3Б. :mrgreen:


"Трябва да изчислиш и балансираш цялата тенджера или тава" - ТОВА е проблема!
Мнооооооого смятане :stupid: , няма ли няк'ва универсална формула, която да изчисли колко и какви блока е една купичка супа топчета с Х бр. топчета в нея? :doNotKnow:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот Маня » Пон Мар 24, 2014 10:07 pm

Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот GODzillata » Пон Мар 24, 2014 10:18 pm

Manya написа:Годзи, в Iherb получиха Nature's Answer, Liquid Omega-3, Deep Sea Fish Oil EPA/DHA


Мерси за инфото, ама имам Now Foods, Super EPA, Molecularly Distilled, 240 Softgels - които мен чакат, та веднага щом се покаже дънцето, ще се огледам за течно масло. :)
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот GODzillata » Вто Мар 25, 2014 9:16 am

Бидейки все още млад дихател в сферата на Зоната и жаден за познания в областта директно от извора, зададох на моя френд Бари Сиърс следните въпроси, на които ми отговори така:

Аз: 1. Egg yolks - are they so dangerous and "Zone" threatening?
The yolks do contain all the fat, it's true, but they also have most of the nutrients and are high in vitamins A, B12 and D, calcium and Omega-3s.
So, in order to get the maximum benefit, shouldn't the whole egg be eaten?
An average egg contains about 210mg of cholesterol, so are we safe to eat at least one a day?

БС: 1. It's not the cholesterol, but the high levels of arachidonic acid that is in the yolk that I would like to avoid.

Аз: 2. How strict should one be when weighing all the ingredients for a meal?
Will plus or minus a few grams make a difference?

БС: 2. Of course not. I usually tell people to use the hand-eye method to balance and the plate and use a watch to determine whether or not you have achieved five hours of appetite suppression.

Та по първия въпрос - BAD news! Явно трябва да се забрави за жълтъка форевър. :th:
По втория - GOOD news! Пропорциите могат да бъдат "едно към гьотере" :mrgreen: , фанатичното цепене на хапки до милиграм не е необходимо :refuse: , стига окомерът да е ок и човек да може да изкара 5 часа без да умре от глад. :smdance:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот TheCatCharli » Вто Мар 25, 2014 9:57 am

Първо, добре дошъл!

Хубавото на тази диета (начин на хранене/съжествуване), е че не забранява генерално яденето на каквито и да е храни, а единствено указва коя храна как влияе и съответно всеки сам си преценява какво да яде. „Негативния" ефект на един жълтък, консумиран през ден през три едва ли оказва съществено влияние. Идеята е да не насищаш организма си с подобни храни, тъй като именно това води до негативните последствия. По старшите :Hello: да ме поправят ако греша.
Аватар
TheCatCharli
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 9:54 am

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот GODzillata » Вто Мар 25, 2014 12:21 pm

Привет, Чарли!
...и благодаря за посрещането и споделените виждания! :)
Нека по-старшите се изкажат - СЕГА! ;) ....или пък когато намерят за добре...

Обяд/Вечеря 3Б - Телешко задушено с нитратна маруля и доматки :mrgreen: + 1/4 ябълка (50 гр.)

3БП - 90 гр. телешко задушено
3БВ - 1 пълнозърнеста филийка и 2 шепи :chef1: маруля и доматки
3БМ - 3 пръсвания зехтин
Изображение

Питане към старшинките: Допълнителните грамове рибено масло не нарушават ли крехкия баланс, явявайки се някой друг блок в повечко мазнини? :hm:

И друго - ако към 1БП на прах трябва да добавим 2БМ, то колко БВ трябва да се добавят - 1 или 2? :doNotKnow:
Последна промяна GODzillata на Нед Май 04, 2014 7:42 pm, променена общо 2 пъти
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот Gazilot » Вто Мар 25, 2014 12:24 pm

Godzi, виждам, че от самото начало не изпитваш желание да мериш. Ок, ти си знаеш най-добре, но не си мисли че, без да мериш известно време с кантарче, после ще си точен "на око". Няма как да знаеш колко е приблизително блока домат, без да си го премерил около 50-100 пъти преди това. Да, и аз понякога съм на око, но знам колко голям домат ми трябва, и като съм се проверявал, съм +- 10 грама за домат, и 2-3 грама за месо, колбас и т.н.
Искам да кажа, че с твоите килограми, трябва да положиш наистина малко усилия и да си стриктен и точен. "Едно към гьотере" всеки ден е серия грешки ( след като нямаш опита от меренето за да знаеш кое колко е и то пак приблизително) = бавни, слаби или никакви резултати = демотивация = мъртъв дневник. А не е трудно и толкова плащешо, колко изглежда за ВСИЧКИ новобранци, вкл. и мен навремето. Така че си прецени, искаш да правиш нещо отгоре-отгоре или искаш да направиш нещо както трябва. Не отричам метода "на око" но за да си резултатен, той е за спешни случаи или след няколко месеца прецизност.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот Gazilot » Вто Мар 25, 2014 12:28 pm

Тази снимка е дисбаланс - имаш повече протеин отколкото въглехидрат. Вижда се от хеликоптер. 3 1/5 БП към 2.2-2.5 БВ и некви пръски мазнини.

1БП на прах + 2 БМ (защото в блока протеин няма кьорава мазнина) и 1 БВ
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот GODzillata » Вто Мар 25, 2014 12:55 pm

Gazilot написа:Тази снимка е дисбаланс - имаш повече протеин отколкото въглехидрат. Вижда се от хеликоптер. 3 1/5 БП към 2.2-2.5 БВ и некви пръски мазнини.


Протеините са ок, а БВ са наистина 2.5, затова добавих и 1/4 ябълка (50 гр.).
За марулята и доматите не съм посочил грамаж, те са определени по препоръката на Сиърс - "the hand-eye method to balance and the plate". :peace1:
Вярвам, че ще се съгласиш, че са 1/2 БВ? :)
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот HippoDel » Вто Мар 25, 2014 12:57 pm

GODzillata написа:Питане към старшинките: Допълнителните грамове рибено масло не нарушават ли крехкия баланс, явявайки се някой друг блок в повечко мазнини?

И друго - ако към 1БП на прах трябва да добавим 2БМ, то колко БВ трябва да се добавят - 1 или 2?


Godzi,
Ти май не си чел книгите на Бари и не си изчел сайта? Въпросите ти, ме навяват на тази мисъл, извинявай ако греша. :peace1:
Рибеното масло не нарушава крехкия баланс, явявайки се някой друг блок в повечко мазнини, просто защото повечкото мазнини не нарушават баланса в Зоната, а само забавят отслабването. Полезните мазнини служат за по-бавното навлизане на въглехидратите в кръвта. Затова хора, които нямат нужда от отслабване или спортисти ядат повече мазнини, независимо, че са в Зоната. Това е с две думи, има подробности в сайта и в книгите.

1МБ=3г мазнини, но когато ядем протеини във вид на месо, млечни и т.н. в тях има "скрити мазнини", които Бари приема, че са 1,5г на блок и затова, останалите ги ядем във вид на полезни мазнини от 1,5г за блок. Но когато пием протен на прах, в него няма "скрити мазнини" и затова трябва да си приемем цялата доза мазнини отделно, а не 2 блока мазнини. Всъщност ние винаги ядем по 3г мазнини за блок, но половината от тях са в месото, например, а другата половина във вид на ядки, да речем. Така че си добавяш 1ВБ към 1ПБ протеин на прах. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот Gazilot » Вто Мар 25, 2014 1:12 pm

GODzillata написа:
Gazilot написа:Тази снимка е дисбаланс - имаш повече протеин отколкото въглехидрат. Вижда се от хеликоптер. 3 1/5 БП към 2.2-2.5 БВ и некви пръски мазнини.


Протеините са ок, а БВ са наистина 2.5, затова добавих и 1/4 ябълка (50 гр.).
За марулята и доматите не съм посочил грамаж, те са определени по препоръката на Сиърс - "the hand-eye method to balance and the plate". :peace1:
Вярвам, че ще се съгласиш, че са 1/2 БВ? :)


Агрийд.
Но Годзо, не търси лесното, мотивирай се още и се задълбочи, наистина искам да е наред всичко с теб, щото виждам себе си преди 8 месеца, само с разликата, че аз бях до грам, секунда и т.н. И моите резултати са, колкото и нескромно да звучи, фрапантни. Имам и свидетел тука по форума даже. Та в тоя ред на мисли, имам приятел, който като теб, кара по метода на око, 1 към гьотере, агаля-агаля, скатавка, неглиже и т.н. Той започна 20 дена след мен. Е.... Той свали 3 килограма и не му личи за тея 7 ( С_Е_Д_Е_М) месеца, а аз 28. Извода го оставям на тебе.
Съблечи се по пищов, застани пред огледалото и си задай няколко въпроса, лично на себе си, на онова вътре в тебе, което все още те харесва... Аз така правех и се мотивирах доста.
Пожелавам ти успех!
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Дневникът на GodZoNaTa...пардон - GODzill@t@

Мнениеот GODzillata » Вто Мар 25, 2014 1:46 pm

Благодаря ви за градивната критика! :)

@Хипо, първо започнах със "Зоната" на Бари Сиърс, но междувременно ми пристигна "Ние и Зоната" (БГ авторите), та спрях с творението на Бари и изчетох БГ версията, сега се връщам към първата книга на Бари и след това ще прочета и втората.
Истина е, че скочих в Зоната без да съм много добре теоретично подготвен, надявайки се да се уча в движение, пък през това време ще прочета и двете книги на Сиърс......важното е, че съм запознат с основите, остава само да ошлайфам тънкостите. ;)

@Гази, споко, надъхал съм се яко, при мен трудно е да почна веднъж, а почна ли (което видно от кантара е така) - нямам спирачки! :mrgreen:

Лек зонов ден ви желая, а аз отивам да поплувам. :smdance:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron