Дневникът на gstoicheva

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот gogo » Сря Дек 18, 2013 12:42 pm

Karrita написа:
HippoDel написа:Gogo, нали в тези 30лв. не се включва доставката от 4 долара?

Хипо, доставката не се включва в тия 30 лв, но ако минеш 30 лв ДДС се плаща и за доставката...тоест върху крайната цена!


Точно така. :hug:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на gstoicheva

Зоната
 

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот HippoDel » Сря Дек 18, 2013 12:58 pm

Karrita написа:
HippoDel написа:Gogo, нали в тези 30лв. не се включва доставката от 4 долара?

Хипо, доставката не се включва в тия 30 лв, но ако минеш 30 лв ДДС се плаща и за доставката...тоест върху крайната цена!

Ясно! Мерси. Много сложна система, :laugh: а вие от къде черпите тази информация, ми е интересно? :think2:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот Karrita » Сря Дек 18, 2013 2:53 pm

HippoDel написа:
Karrita написа:
HippoDel написа:Gogo, нали в тези 30лв. не се включва доставката от 4 долара?

Хипо, доставката не се включва в тия 30 лв, но ако минеш 30 лв ДДС се плаща и за доставката...тоест върху крайната цена!

Ясно! Мерси. Много сложна система, :laugh: а вие от къде черпите тази информация, ми е интересно? :think2:

От опит :lol:
Но си го пише и в закона за митниците:
От както България е членка на ЕС отпадна нуждата от плащане на мито при внос за стоките, които се купуват от друга страна членка, а данъка добавена стойност (ДДС) се плаща директно при самата покупка (процента, който е в страната, от която пазарувате, а не 20%, какъвто е у нас). Тоест елиминира се излишната бюрокрация, в следствие, на което не се налага да попълвате митнически декларации и да плащате съответните дължими суми (тъй като реално не дължите нищо допълнително)...

Когато обаче поръчате от страна извън ЕС, например САЩ или някъде от Китай, то в зависимост от обявената стойност на поръчката и нейния вид може да се наложи да платите някакво мито за нея и съответно 20% ДДС. По закон за стоки с незначителна стойност се считат продукти с обявена стойност до 45 евро (без стойността на доставката, само на стоката), като за тях не дължите нито мито, нито данък. Ако обаче обявената стойност на стоката е дори само с едно евро в повече, например 46, то вие вече дължите 20% ДДС върху обявената стойност на стоката + стойността, която е начислена и за доставката. Възможно е да се наложи да платите и около 5% допълнително мито, ако съответния продукт, поръчан от вас подлежи на обмитяване (за компютърните компоненти например не дължите мито). Имайте предвид, че 20-те процента ДДС се начисляват върху крайната сума, която е сбор от цената на стоката, сумата за доставка и евентуално ако е било начислено мито, така че в един момент, когато теглите чертата може да се окаже, че финалната сметка е по-висока, отколкото сте предполагали!
Изглежда обаче по-горното не важи във всички ситуации, тъй като има и една директива на Евросъюза, която се отнася до стоките, внасяни на страните членки, според която максималната стойност за "стоки с незначителна стойност" е 22 евро! И вероятно в този момент вече се чудите къде точно е истината и какво да правите при поръчка на стоки от страни извън границите на ЕС... просто трябва да имате едно съвсем лесно правило предвид.

Когато изпращача на стоката е физическо лице, а не юридическо (фирма) то стойността е 45 евро, а когато става дума за фирма, изпращаща ви поръчката, независимо дали до частно лице, или фирма стойността, считана за "стоки с незначителна стойност" е само 22 евро. Поради тази причина в повечето ситуации покупката на стоки през eBay (независимо дали от обикновен продавач, или от магазин) най-често минава в границата 45 евро, тъй като тогава за подател и адрес, от който бива пращана стоката се пише адрес на конкретно лице, а не на фирма. От друга страна при поръчката на стоки от онлайн магазин пък по-често срещано е именно обратното и "безпроблемния" лимит пада на едва 22 евро, като напомням, че става дума само за цената на стоката, без значение колко струва нейната доставка. Ако обаче надскочите максималната сума за "стоки с незначителна стойност" се взема предвид и стойността на доставката и дължимите такси се начисляват и върху нея.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот gstoicheva » Чет Дек 19, 2013 10:16 am

Апък аз да ви се оплача! :sad:
До сега съм поръчала 4-5 пъти от "ОНОВА" прословуто рибено масло и винаги ми го донасяха в къщи.
Вчера получих пратка..., но този път- ооо изненада- запис за колет. Трябваше да платя още 10.80лв. в пощата за да си взема пратката. :angry: Уточнявам, че съм поръчала само от същото рибено масло и нищо друго. Питам се защо се получи така? :о Някой може ли да сподели? Вече тотално ще се откажа от това масло и ще поръчам само от Гоговото.
Аватар
gstoicheva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 2:18 pm

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот HippoDel » Чет Дек 19, 2013 12:24 pm

Много странно, наистина! Правят си каквото искат. Твоето масло е над 30 лв., но под 22 евро. Явно са решили, сега по празниците, да посъберат повечко парички. :laugh4:
Аз така и не разбрах от поста на Кари от къде идват тогава тези 30 лв., след като 22 евро са 43 лв. :think2:
Ето какво намерих, в тази връзка:
"За стоки до 150 евро, мито не се плаща. Обаче плащаш ДДС за всяка изпратена ти стока надхвърляща 30 лева като себестойност. Според последните промени в Закона за ДДС (точка 12а от алинея 1 на член 58 от ЗДДС), които влязоха в сила от 1 януари 2010 г. няма да се плаща ДДС, ако стоките са на стойност до 30 лв."
Последна промяна HippoDel на Чет Дек 19, 2013 2:36 pm, променена общо 1 път
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот Karrita » Чет Дек 19, 2013 1:48 pm

HippoDel написа:Аз така и не разбрах от поста на Кари от къде идват тогава тези 30 лв., след като 22 евро са 43 лв. :think2:


Според последните промени в Закона за ДДС, които влязоха в сила от 1 януари 2010 г. няма да се плаща ДДС, ако стоките са на стойност до 30 лв. (важи само когато изпращача не е физическо лице!) вместо 150 евро, както беше през цялата 2009г. Лимита от 45 евро си остава непроменен, но той е в сила само когато изпращача е физическо, а не юридическо лице! Имайте предвид, че само лимита за ДДС е намален до 30 лева, за стоки до 150 евро все още не би трябвало да дължите мито, като припомням, че за някои стоки независимо от сумата не се начислява мито, тъй като те не се облагат с такова.

Ами те си го променят всяка година профилактично, та да не можем да им хванем спатиите... :bigsm17:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот HippoDel » Чет Дек 19, 2013 2:44 pm

Кари,
Да и аз, като се порових го намерих, значи всъщност се плаща ДДС, а не мито. :roll: Хубаво е да се знаят тези неща, за да не злоупотребяват, да ни взимат неправомерни такси.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот Karrita » Чет Дек 19, 2013 4:19 pm

HippoDel написа:Кари,
Да и аз, като се порових го намерих, значи всъщност се плаща ДДС, а не мито. :roll: Хубаво е да се знаят тези неща, за да не злоупотребяват, да ни взимат неправомерни такси.

Мито се плаща за стоки от страни извън ЕС, тогава се плащат и двете и мито и ДДС. За стоки до 150 евро, мито не се плаща. Обаче плащаш ДДС за всяка изпратена ти стока надхвърляща 30 лева като себестойност.
Абе въобще трябва да се плаща!!!!! Няма тън мън.... :bigsm32:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот gstoicheva » Чет Дек 19, 2013 5:56 pm

Karrita написа:
HippoDel написа:Кари,
Да и аз, като се порових го намерих, значи всъщност се плаща ДДС, а не мито. :roll: Хубаво е да се знаят тези неща, за да не злоупотребяват, да ни взимат неправомерни такси.

Мито се плаща за стоки от страни извън ЕС, тогава се плащат и двете и мито и ДДС. За стоки до 150 евро, мито не се плаща. Обаче плащаш ДДС за всяка изпратена ти стока надхвърляща 30 лева като себестойност.
Абе въобще трябва да се плаща!!!!! Няма тън мън.... :bigsm32:

Добре де, аз до сега защо нищо не плащах? Вече съм получавала няколко пратки от това масло директно в къщи. :think:
Аватар
gstoicheva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 2:18 pm

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот Karrita » Чет Дек 19, 2013 6:15 pm

Колко струва Гери?
Уффф, Гери извинявай, превърнахме ти дневника в данъчна книга :laugh:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот gogo » Чет Дек 19, 2013 11:05 pm

gstoicheva написа:
Karrita написа:
HippoDel написа:Кари,
Да и аз, като се порових го намерих, значи всъщност се плаща ДДС, а не мито. :roll: Хубаво е да се знаят тези неща, за да не злоупотребяват, да ни взимат неправомерни такси.

Мито се плаща за стоки от страни извън ЕС, тогава се плащат и двете и мито и ДДС. За стоки до 150 евро, мито не се плаща. Обаче плащаш ДДС за всяка изпратена ти стока надхвърляща 30 лева като себестойност.
Абе въобще трябва да се плаща!!!!! Няма тън мън.... :bigsm32:

Добре де, аз до сега защо нищо не плащах? Вече съм получавала няколко пратки от това масло директно в къщи. :think:


Просто си имала късмет. :wave:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот gstoicheva » Чет Дек 26, 2013 8:05 pm

Весела и честита Коледа на всички от мен! :moroz:
Пожелавам ви да сте много, много здрави и нека Зоната бъде с, до, пред, зад, над, под, във и около вас!
Обичайте и бъдете обичани! :occasion-santa: :occasion-snowman: :occasion-santa:
Аватар
gstoicheva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 2:18 pm

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот Pipilota » Пет Дек 27, 2013 3:11 pm

Стойчеваааа, какво пожелание, какво чудо. :) На където и да погледнем, все зона :)) Благодаря :hug: А ти няма ли да споделиш резултати? На къде си с килата и зоната :) Показвй се по-често тук, че липсата ти се усеща :hug: :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот gstoicheva » Съб Дек 28, 2013 10:43 am

pipilota написа:Стойчеваааа, какво пожелание, какво чудо. :) На където и да погледнем, все зона :)) Благодаря :hug: А ти няма ли да споделиш резултати? На къде си с килата и зоната :) Показвй се по-често тук, че липсата ти се усеща :hug: :hug:

Следколеден отчет!!! :applaus:
Мила ми Пипи, след леееееки прегрешения по Коледа, рапортувам, че килограмите са запазени 82, а настроението е на мах. Миналата година Дядо Коледа ми донесе за подарък- дебела талия и тънко портмоне, а тази година се поправи и ми донесе желаните подаръци та даже попрекали :laugh1: :laugh1: :laugh1: Много съм доволна от него!!! :laugh:
Очаквайте отчет след Новата година! Да видим какви съм ги свършила. Този месец май няма да свалям килограми, ще задържам май...
Аватар
gstoicheva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 2:18 pm

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот Karrita » Съб Дек 28, 2013 3:01 pm

gstoicheva написа:Този месец май няма да свалям килограми, ще задържам май...

И това е голям плюс :bigsm18:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на gstoicheva

Мнениеот gstoicheva » Сря Яну 08, 2014 9:05 am

Изминаха вече празниците, софрите и прегрешенията.
Стартирам Новата 2014 година 82 килограма. Трябва да отбележа, че тези празници са първите от много години насам, след които не се мразя, не се чувствам като напомпен балон и след които тръгнах с желание за работа. И аз не знам как удържах да не прекалявам /със сигурност е от Зоната /. Просто не изпитвах глад, нито онова зверско желание за сладичко. Не че не си хапнах, ама за Коледа си бях направила Зонов щрудел, а на Нова година балансирах НЕзоновата тортичка с пооовечко пържолки и протеин на прах. Не успях да сваля този месец, но поне не качих, за моя радост.
Днес видях, че в нашия магазин са докарали консервиран нахут. Някой може ли да сподели рецепта? :pray: Купих си един буркан, но не знам как да го сготвя. :doNotKnow:
Изпълнена съм с оптимизъм, че през тази година ще достигна желаните 75 килца и ще продьлжа да си зонувам само за здраве. :laugh3:

P.S. Пипи, как оцелявате в тези зверски студове в Чикаго? Като гледам по телевизията ми се вижда доста страшно! :wow: :wow: :wow:
Аватар
gstoicheva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 2:18 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта