Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Сря Апр 02, 2014 10:34 pm

Менюто за закуската изглежда ОК. :)
silvy_ba написа:И последен за днес много важен за мен въпрос?! Фреш соковете!!! Графата със сокове в червено се отнася за сокове фреш или за сокове от кутии от магазинната мрежа? 140гр. грейпфрут например е 1ВБ, може ли да го изпия на фреш???

Отговорът е тук: 44 въпрос. ;)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Слонче » Чет Апр 03, 2014 7:55 am

Здравейте, мили хора :bouquet:
Към този прекрасен сайт ме насочиха две мои познати мами, постигнали прекрасни резултати.
Атмосферата тук е страхотна, предварително изказвам огромна благодарност за всичкото предоставено инфо, както и за отговорите на бъдещите ми въпроси :)

Първо да се представя, на 41 г. съм, висока 174 см и огромно количество кг - 120 към момента :( Имам малко детенце на 1 г.и 5 м. и след раждането въпреки положените от мен усилия, пък и немалкото тичане около детето не успявам да мръдна от тези кг... Есента си направих изследвания, посетих ендокринолог, кръвната захар и хормоните са ми в норми. На ехографа ми откриха три малки студени възела на щитовидната жлеза, които само се наблюдават и според докито нямат отношение към трудното ми отслабване.
Тъй като съм си закръглена от дете, прилични кг съм поддържала с много ограничения в храненето и спорт. Но от едно извество време свръхтеглото вече си казва думата, дори да повъртя 10-15 мин велото в къщи, после имам такива адски болки в ставите.
В зоната съм от 20 дни, преди това прочетох по-голяма част от форума, някой от дневниците ви, попрегледах и книгата. Придържам се трърдо към зелената зона на таблицата, посвикнах доста бързичко. Даже вече си позволявам и да готвя ;) Чувствам се добре, не огладнявам. На 10 блока съм, физ. ми активност е ходене пеша 2-3 км дневно, тичане и грижи за детето, мъжО и домакинството /което е мнооого изтощаващо, но за съжаление не действа отслабващо/ Като резултат имам само 1 кг, който се разхожда нагоре-надолу, в обиколките около 1,5 см. Знам, че при мен нещата стават много, много трудно, но все пак би ми било супер мотивиращо, ако и кантара ми се покаже като приятел :laugh:
Аватар
Слонче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 56
Регистриран на: Чет Апр 03, 2014 7:34 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Маня » Чет Апр 03, 2014 8:29 am

silvy_ba написа:И последен за днес много важен за мен въпрос?! Фреш соковете!!! Графата със сокове в червено се отнася за сокове фреш или за сокове от кутии от магазинната мрежа? 140гр. грейпфрут например е 1ВБ, може ли да го изпия на фреш??? :think2:


Преди Зоната всяка сутрин закусвах с фреш (плодов или зеленчуков, прясно приготвен). И понеже си обичам течната храна, за да си я набавям преминах на варианта плода или зеленчука да го смилам в блендер с малко водичка, с добавяне на протеин на прах и смлени ядки - получава се нещо като смути и е супер закуска. А става и за сладолед.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот HippoDel » Чет Апр 03, 2014 8:31 am

Здравей Слонче, добре дошла! :bouquet:
Наистина звучи малко странно, че за 20 дни, при положение, че си била стриктна си свалила само 1кг. Най-малкото трябваше да се освободиш от излишната вода в организма ти. Най-добре си направи дневник и си сподели менюто и всичко, което спазваш свързано със Зоната, за да видим - може да грешиш някъде. Спазваш ли правилото за часовете м/у храненията, пиеш ли достатъчно вода, приемаш ли рибено масло и т.н.? След като нямаш здравословни проблеми, пречещи на отслабването, значи най-вероятно не успяваш добре да балансираш храненията. Макар, че като сантиметри имаш добри резултати, може просто при теб да е така, все пак всеки организъм е различен. Сподели по-подробно и ще ти съдействаме, ако нещо бъркаш. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот silvy_ba » Чет Апр 03, 2014 9:56 am

МНого,много благодаря Hippo :love:
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот tanita68 » Чет Апр 03, 2014 10:21 am

silvy_ba написа:Помогни ми моля те, как изчисли на моите 70 грама колко са въглехидратите....
мнооого съм зле в сметките май :stupid:

На 71гр се падат 0,3БВ. Остатъка от 0,7БВ го допълваш с плод. Извинявам се, че чак сега отговарям, но снощи компа ми беше тотално блокирал и изобщо не можех да вляза никъде, беше зациклил на публикуването на едно мнение в друга тема. :bigsm1: :bigsm5: Накрая се принудих да изключа всичко и да си лягам. Ако трябва да се смята нещо друго казвай - нямаш проблеми.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Чет Апр 03, 2014 10:31 am

silvy_ba написа:И така...отново да досадя,но няма как :)
Моля за мнения докато не съм се събудила и опустошила закуската утре :peace1:

Закуска 2 блока
240гр.прясно мляко с кафето 1 ПБ+1 ВБ
28гр.котидж сирене 1/2 ПБ
120гр.кисело мляко 1/2ПБ+1/2ВБ
70гр.ягоди 1/2 ВБ
3 бр. бадеми

Как ви се струва?
И последен за днес много важен за мен въпрос?! Фреш соковете!!! Графата със сокове в червено се отнася за сокове фреш или за сокове от кутии от магазинната мрежа? 140гр. грейпфрут например е 1ВБ, може ли да го изпия на фреш??? :think2:

Като блокове е точно, но ми се струва, че много бързо ще огладнееш с тези млека :lol:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Слонче » Чет Апр 03, 2014 1:53 pm

Благодаря ти, Hippo :)
Калкулатора за вода ми даде 3,900 л, което си е доооста, но аз обичам и си пия вода, минимум 3,5 л дневно си изпивам :) Ползвам зехтин студено пресован, маслини, бадеми и орехи за мазнинните блокове. Рибено масло започнах втората седмица от старта, прочетох доста за него, взех си Ескимо. Ще си поръчам от iHerb, не съм очаквала, че многобройните продукти на БГ пазара са толкова некачествени! Даже маслото на Jamesson е с много ниско съдържание на EPA и DHA.

Блоковете съм разпределила така:2:3:1:3:1, а като часове на хранене ми се получават Закуска - около 8,30-9ч, Обяд- 13-13,30 ч, Сл.закуска - около 16,30-17 ч, Вечеря 19-19,30 ч, късна подкрепа - 22-22,30ч.

Ето днешното ми меню:
Закуска 2Б
извара 56 г - 1БП
2 белтъка - 1БП
смляни овесени ядки 28 г - 2БВ
3 бр. маслини - 1БМ
1/3 ч.л. зехтин - 1БМ
малко вода, сода за хляб, риган
Всичко това го забърквам и пека на микровелето като палачинка.
Днес сложих 26 г овесени ядки и добавих 2 листа салата айсберг, /тъй като от нея 1БВ е две глави, не мога да го сметна и мисля, че това количество не е проблем?/

Тази закуска си я правя в 3х2 блока с различни подправки, пека като мъфини във форми и така имам готово в хладилника.

Кафе пия сутрин 1 слабо на джезве, без захар. В момента съм смесила със и без кофеин, а ако пия следобяд, е безкофеиново.

Обяд днес:
салата - домат 240 г - 1БВ
салата айсберг 1/2 глава - 1/4БВ
краставица 240 г - 1/2БВ
лук зелен 60 г - 3/4БВ
нахут сварен 1/4 ч. - 1/2БВ /тук нали не бъркам, в табл. е дадено 1/4 ч в сурово състояние, което съм премерила, че в сварено увеличава над 2 пъти обема си?/
зехтин 1 ч.л - 3БМ, оцет балсамико, не слагам допълнително сол
кюфте от пилешко месо - 3БП

приготвям го, като смилам 400 г. пилешко бяло месо домашно - 4БП, добавям 2 белтъка - 1БП, подправки. Смесвам, разделям на 5 и пека във фурната на хартия, без мазнина. По този начин си правя и със смесена домашна кайма, която като съдържание е бяло и тъмно/от бутчета/ месо, но по-рядко /нали бутчетата са в оранжевата зона/. Четох за дискусиите около меренето на пилешкото, преди или след топлинната обработка, домашното също губи доста вода, но не може да се сравнява с това в магазина ;)

Много дългичко стана, за което се извинявам, но очаквам мнения и градивна критика :peace1:
Аватар
Слонче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 56
Регистриран на: Чет Апр 03, 2014 7:34 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот silvy_ba » Чет Апр 03, 2014 2:16 pm

Karrita написа:
Като блокове е точно, но ми се струва, че много бързо ще огладнееш с тези млека :lol:

Ами аз досега никога не съм закусвала,само кафе....Така,че това ми се получава... кафенцето с мляко и лека закуска с к.мляко,ягодките и малко ядки. Супер се чуствах днес :smdance:
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот tanita68 » Чет Апр 03, 2014 2:23 pm

Слонче написа:
приготвям го, като смилам 400 г. пилешко бяло месо домашно - 4БП, добавям 2 белтъка - 1БП, подправки. Смесвам, разделям на 5 и пека във фурната на хартия, без мазнина.

Извинявай, но как така 400гр пилешко е 4БП? При положение, че 1блок е 28гр. за 4 блока трябва да бъде 4.28=112гр.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот silvy_ba » Чет Апр 03, 2014 2:25 pm

Моля ви за мнения! Според вас колко време минимум след хранене е препоръчитлно да се пие вода!? :think2:
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот tanita68 » Чет Апр 03, 2014 2:28 pm

По принцип казват, че два часа след хранене не трябва да се пие, но аз постоянно съм жадна и си пия без да засичам време.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Слонче » Чет Апр 03, 2014 2:46 pm

tanita68, техническа грешка, не съм го описала както трябва! Приготвям 5х3 БП, като 400 г сурово пилешко месо гърди ги приемам за 4х3 БП. Приемам, че 3х28 г=84 г трябва да ми е в готово състояние, което е около 100 г в сурово. Нооо 2 белтъка са си 1 БП, тоест в цялата манджа ми липсват 2 БП... изобщо не съм си забелязала тази грешка!! Ще увелича месцето значи с още 2х28 г :)
Аватар
Слонче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 56
Регистриран на: Чет Апр 03, 2014 7:34 am
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Чет Апр 03, 2014 4:50 pm

Вода, аз поне - когато и както мога, не спазвам преди, след, по Коледа или на Сирни Заговезни. Милион версии има кога и защо тогава, колко и т.н.. За себе си направих извода, че трябва да се вместя в количеството, показано от калкулатора. После от самосебе си, се трансформирах в жаба. Лоча вода и чай като изоглавен. А преди пиех на годината 2 литра. За мен, и това е само МОЕ мнение... Водата по всяко време е полезна, ние сме произлезли от вода все пак. Единствено съм склонен да вярвам, че "хапка-капка" разрежда стомашния сок, подпомагащ смилането на храната, но пак да подчертая, пия си вода когато си искам и по колкото си искам.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот silvy_ba » Чет Апр 03, 2014 6:44 pm

Gazilot и аз пия вода до откат,но от баба си помня колко ми се караше когато пиех вода по време на хранене...
Затова за себи си аз пия 30 мин. след храна...имам време достатъчно :)
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот silvy_ba » Чет Апр 03, 2014 7:05 pm

Е някой ще помогне ли с това месо?!!! Много се омешах....как се смята в крайна сметка за 1ПБ? В сурово или готово състояние??? :think2: :refuse:
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта