Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 2

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Нед Дек 08, 2013 7:58 pm

Не се шашкай, смятай си ги от ставането. Ставаш в еди колко си, до 1 час трябва да си ял Х блока, след 4-5 часа пак Х блока, и т.н. и т.н. и накрая като стане време за лягане, муаш един блок, моташ се 20-30 мин. и лягаш като първокласен зоновак. Няма фиксирани часове, ти сам ще се нагодиш. Аз например съм на 1-3-3-3-1, често съм нощем на работа, често денем, но това са правилата - до 1 час след ставане, 20-30 мин преди лягане и между храненията да няма повече от 6 часа ( ако питаш мен 5) разлика.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Pipilota » Нед Дек 08, 2013 8:09 pm

Пегасчо, добре си дошъл на борда на кораба :hug: Ако си начинаещ, мисля че е рано да се притесняваш за ходенето по гости и зонуването едновременно...още си много крехък за такива постижения :done: Всичко с времето си, спокойно :) Иначе относно храненията- ще си напаснеш храненията според това кога се събъждаш...Гази ти е отговорил вече на този въпрос :hug:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот pegasus04 » Нед Дек 08, 2013 8:53 pm

Благодаря за бързите отговори и топлото посрещане. Ще си направя и дневник, за да може да ми подсказвате за евентуални грешки които допускам :)
pegasus04
 
Мнения: 0
Регистриран на: Нед Дек 08, 2013 7:33 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот чичо Чарли » Пон Дек 09, 2013 11:13 am

Гого и Карита, благодаря за куража! Наистина ми е трудно, първо защото си нямам кантарче, друго - не съм още свикнал да се справям с тези блокове, в смисъл, че все не успявам да ги съчетавам точно. Ако имам 3 блока протеини, понякога не мога да нагодя и 3 блока въглехидрати и мазнини, а бе....ще гледам да вляза в час :) И още нещо да питам бандата тук: примерно на Никулден яко бях извън Зоната. Какви са мерките, които се вземат на следващия ден - примерно само на плодове или на салата??? Малко разтоварване не е ли необходимо??? ;) Някой нещо да каже за пиенето сутрин на гладно на топла водичка? Измивала добре червата от мазни остатъци, така съм чул.
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Пон Дек 09, 2013 11:43 am

Чичко Чарли, No кантарче - No Зона. :). Колкото килограм телешко е, така че, трябва да се сдобиеш с такова, ако искаш да дойдеш при нас в Зоната.
За прегрешенията, просто следващото ти хранене трябва да е по зоновите правила, няма нужда от така нареченето "разтоварване", защото един салатен ден да речем, е инсулинов шок, базирайки се на теориите на Бари Сиърс. Което ме навежда на мисълта, че не си чел книгите му. Направи си Коледен подарък, купи си "Зоната" на докторчето и ще ти се изясни всичко, ама всичко - защо, кога, колко, къде и защо преди така.
За водата, аз лично не съм привърженик, защото има и теории, че това разрежда стомашните сокове, да речем, но много познати практикуват това и не ми се виждат разредени до смърт :)
Успех и не се вманиачавай толкова, изцеди само най-важното от теорията и го приложи на практика, подробностите след като напреднеш.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Crunk » Пон Дек 09, 2013 2:00 pm

За водата на гладно, специално аз всяка сутрин след събуждане поемам 3 чаши вода. Винаги я пия 30 мин. преди хранене или 1:30-2:00 ч. след храна. Така се хидратира организма след ставане от сън. Помага и да си провериш айказаноидите :).
Аватар
Crunk
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Ное 06, 2013 9:55 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Darina » Сря Дек 11, 2013 9:28 am

Здравейте и от мен: може би най-новият, но не и последният (надявам се) член на зоната! Признавам, че се регнах най-вече заради вашата подкрепа и напътствия, които давате на всички желаещи да зонуват. Изчетох с такъв ентусиазъм и благодарност много от това, което сте споделили и съм толкова щастлива, че пишете с такава добронамереност, която все по-рядко срещам в ежедневието си. Благодаря Ви за търпението към всички начинаещи, независимо от факта, че отговаряте по няколко пъти на едни и същи въпроси, но повечето от българите така сме свикнали. Имам много въпроси, но ще ги задам като почета още малко и съответно не намеря отговорите. Да ви се представя: жена, 40 г., 174 см., 100 кг. компютърноседящ режим, не спортувам и нямам оправдание за това, че не го правя. Допреди 7 години с идеално тегло и отлично здраве. След преживяна тежка загуба на близък човек напълнях за няколко месеца с близо 25 кг., последваха много посещения при ендокринолози - всеки с неговите си мнения и лечения и никакъв резултат. Последните ми изследвания са ОК с изкл. на леко завишения холестерол. Въпреки старанието ми да се храня здравословно и многото и жестоки гладувания и диети по отношение на килограмите ефекта е нулев. Дори си мисля, че метаболизмът ми е толкова прецакан, че и от глътка въздух напълнявам. В омагьосан кръг: 5 кг. надолу после 7 кг.нагоре и така до 100 кг. - това съответно води и до здравословни проблеми: най-вече постоянната умора, която чувствам дори и като стана от сън. Не написах всичко това, защото много ми се ще да разказвам за себе си, а да придобиете представа за моето състояние с което се надявам да получа вашите съвети за успешно зонуване. От 12 дни се храня по правилата в зоната без сложни рецепти, за да не объркам нещо и резултатите ми са налице: (радвам се, че ги има, за да ме стимулират) за първите 3 дни се освободих от толкова много течности, че кантара показва 2 кг. надолу. Не зная дали си въобразявам или не, но се събуждам много по-рано от обикновено и се чувствам бодра и с желание за движение. От днес изкарах степера от дрешника. Спирам да се хваля, защото толкова пъти съм започвала и спирала до тук, че се страхувам да не се урочасам и да се прецакам и този път.
Първите ползи, които усещам: няма го отвратителното и гадно чувство на глад, което изпитвах при големите паузи между храненията, които имах досега: не закусвах, обядвах нещо си като месо със салата около 12.30 часа и вечер обезумяла от глад около 19.30 часа ми ставаше тежко от една салата, а след основното вече тежестта ме тегли към дивана и не ми се прави нищо друго освен да затъпявам пред телевизора, че е най-лесно. През първата седмица ми беше по-лесно простички храни мяташ всичко на везната и си ок, но вече през втората седмица ми се прияде нещо сготвеничко, а колко обичам булгур и ориз да не говорим и нещата станаха по-сложни. Днес например сготвих 9 блока заешко на късове с булгур и после отмервах и разделях с лъжици на 3 порции и съм повече от сигурна, че ще има грешка, но с времето се надявам, че ще се усъвършенствам и в това. Много ми е трудно с приема на достатъчно количество вода - някой може и да не повярва, но аз мога и да не консумирам никакви течности, освен 2 кафета за деня, когато в дневния ми порцион има поне една салата и един плод. Сега съм заредила бутилки с вода в колата, на бюрото, изобщо навсякъде около мен и пак не мога да изпия повече от половин до 1 литър на ден, но ще се старая, може би след месец режим ще свикна. Пренебрегнах калкулатора и съм на 11 блока вместо на 9 и смятам да променя като или ги намаля или започна да спортувам. И за да не стане поста ми много дълъг и отегчителен искам само да предложа нещо: (в случай, че все още го няма във форума, защото не съм прочела всичко) Аз например си преобразувах таблицата с блоковете в екселски файл и допълвам с нови продукти, които липсват. Може ли да се качи във форума един такъв файл и всеки, който е експериментирал с някой нов продукт да го дописва в нея?
Още веднъж благодаря, че Ви има!
Всяко отделно действие и животът като цяло (ако не се превърне в природна случка, а се води съзнателно) означава поредица от най-дълбоки решения, чрез които душата избира своята съдба, смисъла на своята дейност и съществуване. Макс Вебер
Аватар
Darina
 
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Дек 01, 2013 9:54 pm
Варна

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот чичо Чарли » Сря Дек 11, 2013 9:58 am

Дарина! Добре си дошла в нашия отбор! Толкова добре си се представила и всичко както си описала е все едно излязло и от моето ежедневие. Еми......с общи усилия ще се опитаме да зонуваме. И на мене ми е много трудно с тия мерки и теглилки. С течностите абсолютно същото. Със зор и то голям стигам до 1 литър вода, лятото най-много до 1,5 л.Стресиращо е готвенето като непрекъснато трябва да смяташ и мислиш, ама.....Тази идея за файла, дето да се допълват и други продукти е супер. Мисля, че администратора няма да има против. Ами за сега успех и пиши по-често тук :lol: :bouquet:
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот чичо Чарли » Сря Дек 11, 2013 10:03 am

Дари, забравих и да каже, че тук хората са изключително отзивчиви, приветливи, насърчителни.За всичко можеш да питаш и разпитваш. Винаги някой се отзовава. И аз само мрънкам и се оплаквам, ама те ме окуражават :laugh: Може и да ни се поскарват понякога,ама то е от необходимост :laugh4:
You'll Never Walk Alone
Аватар
чичо Чарли
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 50
Регистриран на: Чет Ное 14, 2013 10:28 am
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Karrita » Сря Дек 11, 2013 10:15 am

Здравей Дари и добре дошла! :welconfetti:
Избрала си правилната посока, сега остава само да я следваш упорито. Не се плаши от меренето, теглилките и готвенето, всичко по реда си. Много правилно си се ориентирала в началото да ядеш готови храни, докато свикнеш, после и ще готвиш, че даже и ще измисляш нови зонови ястия :lol:
Не се притеснявай да пишеш подробно тука, да се оплакваш, да питаш.....ние ще помагаме с каквото можем, всеки от нас е бил на стартовата позиция! Важното е, че имаш убеждението, че искаш да помогнеш на себе си!
И както казва Гого, не забравяй и рибеното масло.... :laugh:
Успех!
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Сря Дек 11, 2013 10:53 am

Дарина, добре дошла сред нас!
С твоето присъствие се засилва групата на "морските" и току виж пловдивско-пазарджишката изгубила влияние.
:laugh:
Виждам, че правилно си се ориентирала за първоначалните действия и неслучайно вече имаш отлични резултати само за борени дни.
Само така! :done:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот TanyaS » Сря Дек 11, 2013 11:01 am

Здравейте, имам въпрос относно протеинов хляб 22гр протеини на 100 гр продукт. има го в Пикадили , вакуумиран , немски.
Как да сметна по колко е 1БП? или да го смятам за въглехидрат?
"Избягвайте тези, които се опитват да подтиснат вярата във вас самите. Това е черта свойствена на малките хора по душа. Великият човек ще ви даде чувството, че и вие може да станете велик."
Марк Твен
Аватар
TanyaS
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 235
Регистриран на: Чет Ное 07, 2013 7:35 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Сря Дек 11, 2013 11:13 am

Протеинов хляб?!?!?!?!?!?!??! :о
Освен да е наблъскан с пържоли и кебапчета. :laugh:
И сега по-сериозно: важен е произходът на тези протеини. Както знаем, не всички протеини се броят като "зонови протеини". Например протеините от бобовите храни (боб, леща и т.н.) не се смятат, макар на практика да са протеини.
Та подозирам, че и при този хляб ще е нещо такова. Виж все пак от какво е направен, но личният ми съвет е да не разчиташ много на него.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот лилит » Сря Дек 11, 2013 11:14 am

Darina написа:Допреди 7 години с идеално тегло и отлично здраве. След преживяна тежка загуба на близък човек напълнях за няколко месеца с близо 25 кг.,

Ах, колко познато. При мен причината беше друга, но преди 3 (вече май 4 :roll: ) години качих успешно 30кг, останаха ми само снимките от хубавото време :lol: .
Здравето не успях да си прецакам, ама се превърнах в супер мързеливо и тромаво нещо. И като си свикнал цял живот всеки мускул да те слуша, усещането е, меко казано, уау :wow: :lol: .

За начало, като искаш готвено, ползвай готовите рецепти от сайта и няма да се объркваш. Пиши си тук менюто и ще го изправяш в движение.


Ааа, Ити зад моя ник стоят двама зонуващи от Пловдивско-Пазарджишката група, така че мно'у мола, да се броим правилно :laugh4: .
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Italiano » Сря Дек 11, 2013 11:20 am

Ам' че и вторият да се регистрира! Това е като да гласуваш на изборите от името на двама души - брои си се 1 глас.
:laugh4:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-2 тема

Мнениеот Gazilot » Сря Дек 11, 2013 11:29 am

Дарина, добре дошла и от мен.
Само постоянство, точен грамаж, вода и гогово масло ти трябва и ще си ОК. Дерзай!

чичо Чарли написа:Може и да ни се поскарват понякога,ама то е от необходимост


Чиче, ти направо си плачеш за бой, ignore или mute :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

tshivacheva написа:Здравейте, имам въпрос относно протеинов хляб 22гр протеини на 100 гр продукт. има го в Пикадили , вакуумиран , немски.
Как да сметна по колко е 1БП? или да го смятам за въглехидрат?


Таня, но за кратко от никнейма ти, ако нямаш против - Шива, ще използвам постнаотото и пейстнатото може би 202312 пъти от маслобойната Гого :
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 гр)*7
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 гр)*9
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 гр)*1,5

Въпреки че, тоа леб е измислица, както и водката с витамин С, и бисквитите с ел карнитин.
Но пък плацебо ефекта понякога прави чудеса :)

лилит написа:Ааа, Ити зад моя ник стоят двама зонуващи от Пловдивско-Пазарджишката група, така че мно'у мола, да се броим правилно

Аре у лево моля, уотч ми сигнатурата, мацо :bigsm5:
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта