Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

мерни единици

Мнениеот Stefka Ilieva » Пет Апр 04, 2014 4:26 pm

Здравейте ,зонови съфорумци !Чета зоната /сайта и книгата/от седмица и от вчера започнах да опитвам разни неща,обаче имам доста въпроси и като гледам форума няма тема за мерните единици ,та реших да пиша тук.Как без кантар да си измеря 14 гр.овесени ядки,28гр. месо и прочее? :hm: Търсих из нета но за продуктите , които ме интересуват в кухненските мерни единици по таблици няма информация. Обръщам се към вас като към по-опитни да ударите едно рамо на лаиците :doNotKnow:
Аватар
Stefka Ilieva
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 04, 2014 3:52 pm

мерни единици

Зоната
 

9 блока

Мнениеот Stefka Ilieva » Пет Апр 04, 2014 4:33 pm

Според калкулатора трябва да приемам дневно по 9 блока,но не мога да ги направя 9 още ,изяждам по-малко. Та се чудя какво толкова се случва , ако изяждам по-малко от необходимото 1 ден ,а на другия успея да ги направя/изям 9 блока,защото много зависи с какви продукти разполага човек.Например като съм на марули,коприва,лапад или спанак,ми идва доста количеството и не мога да го изям. :refuse:
Аватар
Stefka Ilieva
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 04, 2014 3:52 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот GODzillata » Пет Апр 04, 2014 6:11 pm

Седя и се чудя как да сглобя най-бързия блок.... :hm: ......БП е лесен - 7гр. протеин на прах, БМ също не е проблем - 1 орех смлян, но пък 1БВ във възможно най-концентриран вид ми убягва нещо... :th:

Идеята ми е да направя блокче в истинския смисъл на думата, та значи ще смеля орех или друга ядка, ще се смеси и овъргаля с протеина на прах, но е хубаво леко течен 1БВ, с който да стане спойката и да се "отлее" блокче в някаква формичка, след което да стегне леко в хладилника и човек да си има бърза закуска от 1Б във формата на бонбон да речем.

Някой някакви идеи? :doNotKnow:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Пет Апр 04, 2014 6:17 pm

GODzillata написа:Седя и се чудя как да сглобя най-бързия блок.... :hm: ......БП е лесен - 7гр. протеин на прах, БМ също не е проблем - 1 орех смлян, но пък 1БВ във възможно най-концентриран вид ми убягва нещо... :th:

Идеята ми е да направя блокче в истинския смисъл на думата, та значи ще смеля орех или друга ядка, ще се смеси и овъргаля с протеина на прах, но е хубаво леко течен 1БВ, с който да стане спойката и да се "отлее" блокче в някаква формичка, след което да стегне леко в хладилника и човек да си има бърза закуска от 1Б във формата на бонбон да речем.

Някой някакви идеи? :doNotKnow:


Добавяш 1 блок какао (2 с.л. - оранжевичко), 2-3 супени лъжици прясно мляко, което не броиш като блок, или водичка, в която разтваряш протеина и какаото. Овкусяваш със стевия и си готов да си направиш блокче.
Препоръчително е да си направиш няколко такива блока, да си ги прибереш в хладилника и да си имаш готова следобедна закуска от 1 блок за няколко дни.
Другия вариант е да намалиш ядките и да добавиш гхи (пречистено масло за мазнина) или да замениш част от ядките със сусамов тахан.
Трети вариант - за БВ настъргваш на ситно ренде ябълка (100 г) и я използваш като разредител за протеина и като спойка.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот GODzillata » Пет Апр 04, 2014 6:27 pm

Мда... :th: ...този вариант много ми допада! :yess:
Manya написа:Добавяш 1 блок какао (2 с.л. - оранжевичко), 2-3 супени лъжици прясно мляко, което не броиш като блок, или водичка, в която разтваряш протеина и какаото. Овкусяваш със стевия и си готов да си направиш блоче.
Препоръчително е да си направиш няколко такива блока, да си ги прибереш в хладилника и да си имаш готова следобедна закуска от 1 блок за няколко дни.


...с 1/2 с.л. мед също би станало, ама пък е в червеничко.
И упс! Трябва да са 2 ореха, щом протеините са на прах! :chef1:

Ех, защо не се продават готови блокчета като шоколадчета - 3Б обяд - хапваш "шоколадче" и си готов, няма теглилки, няма готвене, абе като космонавтите направо! :mrgreen:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Gazilot » Пет Апр 04, 2014 6:37 pm

GODzillata написа:Ех, защо не се продават готови блокчета като шоколадчета


Продават се, само че естествено не в България. Пипи ми беше изпратила едно, беше ужасно вкусно!!!
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Tony » Пет Апр 04, 2014 6:44 pm

Hippo написа:Отдавна обсъждаме проблема с нахута и лещата, защото не може варен и суров нахут, и варена и сурова леща да са един и същи грамаж. По моите изчисления грамажът в таблицата е верен, само за сварения продукт(нахут и леща). А за най-сигурно, можеш да си го изчислиш по етикет. :hug:


E, аз точно по етикет го изчислих и ми се получи за 1 В блок и половина - 68 гр. Ама като го сварих, след накисване и той стана 2 пъти повече почти....за да съм коректна стана 118 гр. А разликата си е голяма...почти двойна. :hm:

Да де, при сварените е, но пък за да си свариш трябва да го отмериш някак, нали? Аз не варя 1 пакет нахут, че ще трябва да ям само това в продължение на 2 седмици. :laugh2: Както и да е - благодаря за отговорите. Явно и довечера ще ям оставащия ми нахут от снощните 68 гр.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот GODzillata » Пет Апр 04, 2014 6:58 pm

Gazilot написа:
GODzillata написа:Ех, защо не се продават готови блокчета като шоколадчета


Продават се, само че естествено не в България. Пипи ми беше изпратила едно, беше ужасно вкусно!!!


Такаааааа ли? :о
Има ли ги онлайн с доставка до БГ?

След като сглобихме 1 сладък блок, идеи за солен има ли? :)
Трябва да отговаря на условието за компактност.
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Пет Апр 04, 2014 7:01 pm

Tony написа:Аз не варя 1 пакет нахут, че ще трябва да ям само това в продължение на 2 седмици. :laugh2:

Меря примерно 4 блока - това е 1 ч.ч. Варя. Свареното обикновено е между 7 и 8 блока по 1/4 чаша (това дори не съм си играла да го тегля, защото си имам професионални чашки). После от свареното си отмервам за 1 блок пак 1/4 ч.ч., Всичко, което мога да премеря с чашка, си го меря с чашка, защото отнема по-малко време. Вече знам колко е изварата, котиджа, киселото мляко. Тегля само неща, които не ми се занимава да кълцам предварително.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Относно дневниците в Зоната

Мнениеот Pipilota » Пет Апр 04, 2014 7:03 pm

Здравей Стефка и добре дошла във форума. Определено се вижда, че майне си разгледала форума, и си избрала най-най-наподходящото място за да си напишеш странния въпрос ;) на който дори аз- многогодишен ветеран в зоната не знам как да ти отговоря.

Първо- мннеието ти ще бъде преместено в главната тема Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

И второ на въпросът ти
Как без кантар да си измеря 14 гр.овесени ядки, 28гр. месо и прочее?
....пълен шах...ми като отиваш на златар, как ще си купиш пръстен без да знаеш колко грама е :stupid:

Евентуално мога да ти отговоря така- взимаш малко овес, изсипваш си го в шепичката, и преценяваш дали тежи 14 грама :laugh1: Същото и с месото....наистина съм в пълен шах и не знам как да ти отговоря на този така особено интересен въпрос :stupid: :laugh1: зададен на още по-интересно място в този наистина интересен форум :laugh4:




Моля всички нови потребители преди да направят първите си коментари в този форум да прочетат Правила и условия за ползване на форума и по специално точка № 7, а също и № 9

" Публикувайте мненията си в съответният форум, като се придържате към дискутираната тема. Ограничавайте мненията си, когато се отклоняват от разговора, защото разводняването на конкретна тема и смесването й с други крайно затруднява онези, които искат да научат нещо и прави невидимо споделеното от вече знаещите. В такива случаи може да се наложи преместване или премахване на коментари. Ако не сте сигурни къде да напишете коментара си, направете го в най-общата тема ХРАНЕНЕ И ВЪПРОСИ В ЗОНАТА." :bored1:

По колко пъти трябва да пишем такива предупреждения не знам .... :bored1: Четете бе хора, четете преди да пишете.....
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Пет Апр 04, 2014 7:07 pm

GODzillata написа:След като сглобихме 1 сладък блок, идеи за солен има ли? :)
Трябва да отговаря на условието за компактност.

1 блок извара
1 блок сварен нахут
1 блок ядки
сухи подправки на вкус - сол, кимион (най-добрата подправка за нахут), чер пипер, лют пипер.

Всичко смилаш в блендер. Делиш на блокчета (естествено си забъркал малко повече блокове :laugh4: ) Слагаш ги в хладилника да се изстудяват и си носиш по един за следобедна закуска. Стават малко по-големи "бонбончета", но пак са супер
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот silvy_ba » Пет Апр 04, 2014 7:33 pm

И все пак до какъв извод стигнахме за този нахут и лещата? 1/4 ч.ч сварен или суров за 1 ВБ :stupid:
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

Re: мерни единици

Мнениеот Маня » Пет Апр 04, 2014 7:42 pm

Stefka Ilieva написа:Здравейте ,зонови съфорумци !Чета зоната /сайта и книгата/от седмица и от вчера започнах да опитвам разни неща,обаче имам доста въпроси и като гледам форума няма тема за мерните единици ,та реших да пиша тук.Как без кантар да си измеря 14 гр.овесени ядки,28гр. месо и прочее? :hm: Търсих из нета но за продуктите , които ме интересуват в кухненските мерни единици по таблици няма информация. Обръщам се към вас като към по-опитни да ударите едно рамо на лаиците :doNotKnow:


Ами някои неща не може да се измерят без кантар. Купуваш си една електронна везна и си решаваш проблема. А като посвикнеш с меренето, ще установиш че примерно 14 г овесени ядки са еди-колко си супени лъжици. Но в началото, докато усвоиш Зоната и за да усетиш резултатите от нея просто трябва да се тегли. Изглежда стряскащо, но не е така. Човек се забавлява да съчини от кое колко да сложи, как да го комбинира, за да си направи лесни за пренасяне обед или закуска, които да са и вкусни и балансирани.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот GODzillata » Пет Апр 04, 2014 7:54 pm

Manya, ти си направо зонален фаст фуд главен технолог, шапка ти свалям! :Hello:

Ето какво забърках:
Изображение

...в момента отлежава във фризера и чака да стане време за вечерна закуска. :smdance:

6 бадема смлени, 7 гр. протеин на прах и 2 с.л. organic какао....за съжаление без стевия, още не ми е пристигнала.
Усещам как това ще ми стане любима 1Б закусчица! :yess:

Хех...трябваше с малко прах от бадемите да поръся отгоре за декорация.... :hm: ...нищо, тепърва ще ъпгрейдвам такива барчета!
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: мерни единици

Мнениеот GODzillata » Пет Апр 04, 2014 7:59 pm

Stefka Ilieva написа:...като гледам форума няма тема за мерните единици ,та реших да пиша тук.Как без кантар да си измеря 14 гр.овесени ядки,28гр. месо и прочее? :hm: ...


Ами гледай Таблицата - там някои неща ги има в чаши и лъжички. ;)
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Пет Апр 04, 2014 7:59 pm

Нема начин, ходещите на работа си измисляме бързи и малки по обем менюта. Аз лично бих си го хапнала и без стевия, защото съм фен на черен шоколад 99%. Но тъй като той е уви мазнина, се задоволявам с вкуса на сурови какаови зърна (пак мазнина - 3 г за 1 блок - 3-4 зърна според обема). Когато ми писне от ядки си хапвам какаови зърна.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта