Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 3

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Karrita » Нед Апр 06, 2014 5:09 pm

Стефче, не знам защо те е срам да кажеш, че нямаш доходи в момента или не са достатъчни. Всеки от нас разполага с различни средства, но тук ни е събрала една обща идея - Зоната. Трябва да ти кажа, че даже заслужаваш аплодисменти, че въпреки трудния момент си се мотивирала да тръгнеш по пътя на здравето наречен Зоната и те моля да пишеш и питаш за всичко, което не ти е ясно или те тормози по някакъв начин ( надявам се си прочела книгата и сайта ), ние с готовност ще помагаме. Разбира се има от време на време шеги, но те по-скоро освежават форума и в никакъв случай нямат за цел да обидят някого. Бъди упорита и ще жънеш успехи в здравословен, физически и емоционален план. :hug: :bouquet:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот silvy_ba » Нед Апр 06, 2014 5:27 pm

Реших да си сготвя малко зеленце с пиле....но ме мъчи въпроса 400 гр прясно зеле е 1ВБ,същото ще важи ли ако го сваря??? :think2:
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Маня » Нед Апр 06, 2014 5:33 pm

silvy_ba написа:Реших да си сготвя малко зеленце с пиле....но ме мъчи въпроса 400 гр прясно зеле е 1ВБ,същото ще важи ли ако го сваря??? :think2:


Пробваш. свареното зеле е 1 ч.ч. за 1 блок, а дали 400 г като ги свариш ще станат 1 ч.ч. зависи може би от вида зеле и колко се свива при готвене.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот silvy_ba » Нед Апр 06, 2014 5:38 pm

Manya написа:Пробваш. свареното зеле е 1 ч.ч. за 1 блок, а дали 400 г като ги свариш ще станат 1 ч.ч. зависи може би от вида зеле и колко се свива при готвене


:hooo:
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот tanita68 » Нед Апр 06, 2014 5:54 pm

Свареното кисело зеле е 1ч.ч., а сварено прясно зеле е 3ч.ч. Но не виждам защо трябва да се мери по сто пъти. Мериш сурово и го готвиш, няма да си промени съдържанието на въглехидрати, просто могат да си променят гликемичния индекс. Т.е. по-бързо да навлязат в кръвта. С топлинната преработка не се променя съдържанието на въглехидрати, протеини и мазнини в даден продукт.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Pipilota » Нед Апр 06, 2014 6:06 pm

Стефче, аз не мога да разбера едно.
Първо, напълно разбирам, че ти е трудно, и нямаш възможност в момента да се сдобиеш с везна. Нищо срамно няпма в това, на всеки се случва да има трудни моменти в живота. Никой не те упреква, или най-малкото да ти се подиграва. Но това което не мога да разбера е, как може да нямаш чаши у вас :doNotKnow: обикновена чаена чаша от 250 мл.. :doNotKnow: :doNotKnow:

Барито е дал всички хранителни продукти в чаши. Така е в неговия уебсайт, така е и в неговите книги. Всички храни са дадени в чаши. Аз просто съм ги направила в грамажи за нашите глезанковци тук из форума, да им е по-лесно. Но съм оставила и графа с количество за чаша....
За това и може би реакцията на всички ни беше с хумористичен нюанс, защото как по друг начин да измериш нещо ако не с помощта на кантарче или друг уред като чаша или лъжичка... :th: А в таблицата до всеки грамж има и количество в чаша...т.е таблицата е за всички и за хора с кантарчета и за хора без кантарчета.
Аз например 80 процента от храните си ги меря в чаши....стар навик от години, още много преди да се роди този сайт, и така съм свикнала....

И това беше което не можах да разбера.....наистина ли нямаш обикновени чаени чаши у дома. Ако е така наистина, аз мога да направя едно добро дело и да ти изпратя една чаша за чай, или една мерителна чашка... :applaus:

А и да добавя: сетих че, че сега ще попиташ за месото как да го измериш в чаши...там вече няма как, и трябва да използваш метода на око. Което означава, че протеинът (месото) трябва да е с големината и дебелината на дланта ти. В момента работя по една статия точно за методите на хранене, която ще публикувам тези дни. Бавя се заради картинките, не ми остава време да ги доизмисля и да ги довърша ;)
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот silvy_ba » Нед Апр 06, 2014 7:07 pm

tanita68 написа:Свареното кисело зеле е 1ч.ч., а сварено прясно зеле е 3ч.ч. Но не виждам защо трябва да се мери по сто пъти. Мериш сурово и го готвиш, няма да си промени съдържанието на въглехидрати, просто могат да си променят гликемичния индекс. Т.е. по-бързо да навлязат в кръвта. С топлинната преработка не се променя съдържанието на въглехидрати, протеини и мазнини в даден продукт.


Така си е....но нали именно заради това когато даден плод е на сок ГИ скача за това количеството се намалява? За това попитах дали именно като се свари зелето ГИ скача и съответно намаляваме грамажа....Но честно казано,чак пък толкова не ми се вманиячава :yess: толкова си обичам зеленце та хубаво ще си хапна 3 чашки :smdance: :hug:
-Как говориш след като нямаш мозък?-Попита Дороти.
-Не знам-каза Плашилото-но тези,които нямат мозък,много обичат да говорят.
Магьосникът от Оз
Аватар
silvy_ba
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 118
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 8:56 pm
Пафос,Cyprus

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Stefka Ilieva » Нед Апр 06, 2014 7:33 pm

pipilota написа: ...Но това което не мога да разбера е, как може да нямаш чаши у вас :doNotKnow: обикновена чаена чаша от 250 мл.. :doNotKnow: :doNotKnow:

И това беше което не можах да разбера.....наистина ли нямаш обикновени чаени чаши у дома.

А и да добавя: сетих че, че сега ще попиташ за месото как да го измериш в чаши...



Ееее ти пък ,вкъщи чаши да искаш :laugh1: Много ясно ,че ползвам чаша за мерене ,където е приложимо.Въпросът ми беше най-вече за грамажа на месото ,което си е в грамове ,не в чаши...както казах вече, всичко правя по таблицата,така че няма как нещо да ми убегне ...За метода с дланта знам от книгата,но като всяко ново начинание, човек като се чувства несигурен ,по-добре да попита ;)
Аватар
Stefka Ilieva
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 04, 2014 3:52 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Stefka Ilieva » Нед Апр 06, 2014 7:43 pm

Karrita написа:Стефче, не знам защо те е срам да кажеш, че нямаш доходи в момента или не са достатъчни. Всеки от нас разполага с различни средства, но тук ни е събрала една обща идея - Зоната. Трябва да ти кажа, че даже заслужаваш аплодисменти, че въпреки трудния момент си се мотивирала да тръгнеш по пътя на здравето наречен Зоната и те моля да пишеш и питаш за всичко, което не ти е ясно или те тормози по някакъв начин ( надявам се си прочела книгата и сайта ), ние с готовност ще помагаме. Разбира се има от време на време шеги, но те по-скоро освежават форума и в никакъв случай нямат за цел да обидят някого. Бъди упорита и ще жънеш успехи в здравословен, физически и емоционален план. :hug: :bouquet:


:ok: :hugs1: Благодаря ти за милите думи! Тепърва ще имам доста въпроси :shy: :laugh:
Аватар
Stefka Ilieva
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 04, 2014 3:52 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Стеф » Нед Апр 06, 2014 8:37 pm

ООО, адаш - здравей!!! :bouquet: :bouquet: :bouquet: Добре дошла!!! :bouquet:
Няма да се вържеш на хумористичния тон на форума - всички сме добронамерени. И наистина не се отказвай. Знам какво е да нямаш средства и да караш с подръчни материали - но всички сме оправни и ще се справим :yess: Стига да имаме желание ;)
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Stefka Ilieva » Пон Апр 07, 2014 12:45 pm

Стеф написа:ООО, адаш - здравей!!! :bouquet: :bouquet: :bouquet: Добре дошла!!! :bouquet:
Няма да се вържеш на хумористичния тон на форума - всички сме добронамерени. И наистина не се отказвай. Знам какво е да нямаш средства и да караш с подръчни материали - но всички сме оправни и ще се справим :yess: Стига да имаме желание ;)

Здравей!Нямам нищо против хумора,самата аз съм доста изперкала :bigsm25: и ме избива на майтапи постоянно,тоо като погледнах как съм написала първите коментари от бързане чак мен ме напушва смях :laugh1:
А колкото до оправността ,то това си е типично българска черта,както се казва "баба знае 2 и 200" ;)
Аватар
Stefka Ilieva
 
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 04, 2014 3:52 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи-тук)-3 тема

Мнениеот Стеф » Пон Апр 07, 2014 2:38 pm

Точно :yess: Първите дни, дори седмици ще ти е малко чоглаво, но после ще свикнеш - не се притеснявай. Ще ти стане нещо като навик.
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Отслабване в Зоната

Мнениеот Бухтичка » Пон Апр 07, 2014 5:58 pm

Здравейте.
Реших тези дни и аз да се присъединя към зоната, но ми изникна един въпрос. При изчисляването на блоковете за дневното хранене ми се паднаха по 17 блока на ден, мога ли да ги намаля на 13 блока или 15?
За предходните 5 месеца съм свалила 24 кг. с друга диета, и се опасявам, че със 17 блока храна на ден ще започна отново да качвам килограми, а ми е нужен нов начин на балансирано хранене, какъвто е именно "зоната"
Аватар
Бухтичка
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Апр 07, 2014 5:47 pm
Павликени

Re: Отслабване в Зоната

Мнениеот Бухтичка » Пон Апр 07, 2014 7:04 pm

Да,определено са 17 блока заради физическата активност, която мога да кажа, че е ежедневна, освен случаите, когато съчетая 2 спорта - фитнес и танци, за да имам 1 ден почивка. От 2 седмици програмата ми е следната:
Понеделник - фитнес
Вторник - народни танци
Сряда - фитнес
Четвъртък - танци /ако пропусна танците - фитнес/
Петък, събота и неделя - зумба фитнес
Аватар
Бухтичка
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Апр 07, 2014 5:47 pm
Павликени

Re: Отслабване в Зоната

Мнениеот tanita68 » Пон Апр 07, 2014 8:12 pm

Според мен можеш да пробваш на 15, но след като активността ти е толкова голяма явно няма да ти стига. А предимството на повечето блокове е, че можеш на едно хранене да имаш по-голямо разнообразие. Аз съм на 13 заради кърменето и се чувствам добре, свалям по-бавно, но нали по-важното е как се чувстваш.
По принцип ветераните в зоната казват, че за да сваляш килограми трябва да ядеш. Предполагам, че организма ти сам ще ти подскаже дали тези блокове са му достатъчно или не. Досега не съм чула при жена да са толкова много блоковете, обикновено излизат 9, а по калкулатора от сайта на Сиърс минималните са 11.
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

Re: Отслабване в Зоната

Мнениеот Бухтичка » Пон Апр 07, 2014 8:48 pm

В случай, че посоча в калкулатора "Умерена активност / 3 пъти седмично по 30 минути/" ми изчислява 13 блока. Ще заложа на 13 и ще ги разпределя така:
Закуска - 2 блока
Обяд - 4 блока
Следобедна закуска - 2 блока
Вечеря - 4 блока
Късна вечеря - 1 блок
Аватар
Бухтичка
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Апр 07, 2014 5:47 pm
Павликени

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron