Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Мнениеот Pipilota » Нед Апр 06, 2014 6:49 pm

В тази тема всички могат да споделят бабините стари рецепти - как да си подквасим мляко, как да си направим домашно масло, луканки, шунки, и най-актуалното в момента- как да си приготвим ГХИ-вълшебното и вкусно ГХИ масло.

Доста се изписа по този въпрос, и много информация стои разхвърляна из различните теми и дневници в този форум. С тази тема се надявам всичко полезно по темата да се събере на едно място.
:Hello:

:shinflow-1:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Как да си приготвим домашно ГХИ, мляко, колбаси и т.н.

Зоната
 

Re: Как да си приготвим домашно мляко, масло и ГХИ

Мнениеот Tony » Нед Апр 06, 2014 7:55 pm

Точно се чудих къде да питам за това ГХИ. :think2: Четох в дневника на Гого и се замислих дали да не пробвам да си направя и аз. Благодаря за темата - ще я следя с интерес! :hug:
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Как да си приготвим домашно мляко, масло и ГХИ

Мнениеот Italiano » Нед Апр 06, 2014 9:32 pm

Гхи – златната храна

Изображение

Древните индийски мъдреци казват, че гхи се крие в млякото така, както Бог в Творението. А за съвременните индийци то е просто „златната храна”.

И до днес гхи съчетава кулинарни и религиозни функции и е един от символите на индийската култура. В Индия то е най-важният животински продукт, защото се приготвя главно от краве мляко, фундамент в кухнята и храненето според науката за здравето и дълголетието – аюрведа. Гхи е и една от петте свещени субстанции, божествените нектари, в които влизат прясното и киселото мляко, захарта и медът. Смес от тях се използва във всички важни религиозни ритуали за освещаване и дар на боговете. По време на хиндуисткия ритуал – арати, поклонниците палят светилници и фитили с гхи, като символ на помазването.

Индийците обикновено приготвят гхи от прясно безсолно краве масло, което загряват на бавен огън в съд с дебело дъно. В процеса на завиране се образува пяна, която постепенно се утаява, но според някои древни рецепти трябва да се отстранява, без да се разбърква. Маслото се оставя да къкри, докато придобие златист кехлибарен цвят, и преди да загори. Когато млечните твърди частици се утаят, се маха от огъня. Оставя се да се охлади за известно време и се прецежда през фина цедка или марля. Утайката не се изхвърля, съхранява се два дни на стайна температура или шест месеца в хладилник. Ако ви се прииска да си приготвите индийски хляб, паратха например, може да смесите млечната утайка с непресято бяло брашно. А към супи, ястия с ориз, зеленчуци и сладкиши добавете една чаена лъжичка.

След топлинната обработка гхи не гранясва и се препоръчва да се съхранява в добре затворен буркан в хладилник. Древните мъдреци, създателите на аюрведа, отреждат на гхи важната роля на пазител на баланса в тялото, ума и душата. То се грижи за равномерното действие на трите основни елемента в човешкото тяло: вата, питта и капха. Гхи съдържа главно наситени мазнини и мастноразтворимите витамини А, D и К. Витамин Е и бета каротинът са антиоксиданти, които предотвратяват клетъчни мутации и са от особена важност при сърдечносъдови заболявания и диабет. Много съвременни изследвания доказват това, което аюрведа отдавна е открила. Гхи се препоръчва за подобряване и засилване на зрението, срещу хранителни отравяния, подпомага умствените способности и паметта, засилва жизнената енергия и дори му се носи славата на афродизиак. Служители в хиндуистки храмове и до днес от поколение на поколение предават традицията да съхраняват гхи в продължение на сто години, тъй като съществуват множество примери за силния лечебен ефект на престояло гхи.

Към безспорните лечебни свойства на гхи може да добавим и кулинарните му достойнства. Заради това, че е чиста мазнина, гхи не променя структурата си при топлинна обработка. Особено подходящо е за пържене на висока температура. В индийската кухня то често заменя олиото и маслото. Голяма част от хлябовете – паратха, чапати, доса и пури, се приготвят с гхи. Понякога хлебчетата роти и нан се поднасят намазани с гхи. Индийските сладкари предпочитат да приготвят с гхи сладкиши като ладду, халва, гулаб джамун. Често месото и зеленчуците в биряни ястията задължително се обработват с гхи.

Гхи може да бъде приготвено от козе, овче или биволско мляко, но е по-бледо на цвят и лечебните му свойства и кулинарни достойнства са по-малко. У нас може да намерите пречистено краве масло в повечето био магазини, но обикновено произходът му е Германия или друга страна от Европейския съюз. Може обаче да си го приготвите вкъщи. Необходими са ви един килограм безсолно краве масло и цедка или марля за прецеждане. И време – около четирийсет минути до един час.
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Как да си приготвим домашно мляко, масло и ГХИ

Мнениеот Italiano » Нед Апр 06, 2014 9:36 pm

Начин на приготвяне на Гхи:

1. Трябва тенджера с дебело дъно и дебели стени по възможност.

2. Използва се несолено масло, най-добре от половин или 1 кг. (накрая на статията ще говорим кое масло е най-добре да се взима)

3. Като начало се поставя на слаб огън докато се разтопи. Можете да му помогнете, като го нарежете на по-малки парчета.

4. Когато вече е течно, топлината може леко да се засили, докато заври леко и забълбука.След това веднага се намаля котлона отново.

5. Маслото все още има плътен бял цвят.

6. Започва да се образува пяна, която трябва да се махне.

7. Претопяването продължава средно между 40 и 60 мин. за 0.5-1 кг. масло, в зависимост от качеството на маслото.

8. Ароматът, който трябва да се отделя е леко сладък и приятен през цялото време. Това почти никога не се случва при купешките масла. Ако маслото започна да пращи много силно, да мирише прекалено сладко значи в него има добавен маргарин. Ако започне да мирише лошо, значи се отделят всички химии в него.

9. Знаете, че сте готови, когато течността стане прозрачна и започнете да виждате дъното на тенджерата. Ще забележите, че има малки бели топченца по дъното – това е именно белтъка, който в последствие прецеждаме през филтърна хартия или плътно насложена марля / тензух.

10. Пречистеното масло има кехлибарен прозрачен цвят и лек сладък аромат на орехи. Много е важно да не се продължи прекалено дълго обработката му, защото става кафяво и вкусът му се променя, а оттам и състава.

11. В момента, в който го махнете от огъня вече е готово да бъде налято в буркан след като го прецедите през марля и изхвърлите топченцата, които са белтъка всъщност. Но след като е излято в буркана, не трябва да се затваря, докато не изстине и се втвърди. Изчакайте да е напълно сухо, влагата да е излязла и тогава затворете.


Изображение
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Italiano » Нед Апр 06, 2014 9:47 pm

Manya написа:Как да си приготвим домашна извара
Продукти:
2 литра прясно мляко
500 г кисело мляко.
Прясното мляко се сварява и охлажда до 350С. Ако искате да намалите маслеността на изварата, охладете млякото напълно без да го разбърквате и го оставете за една нощ в хладилник. На другия ден оберете каймака, който се е отделил отгоре (от него може да си избиете чудно масълце) и отново загрейте млякото до 350С. Киселото мляко се разбърква и двете млека се смесват. Съда се оставя на стайна температура за 7-8 часа, след което сместа се нагрява на водна баня, без да се разбърква и без да се допусне завиране, за да не стане "гумена".
Когато се надигне бяло калпаче,тенджерата се отстранява от котлона, оставя се малко да изстине и внимателно, с решетеста лъжица получената извара се прехвърля в цедилка (тензух, марля). Може да се остави в гевгира, а може да се закачи като вързопче да се изкапе.
Влажността на изварата определяте според нуждите си - ако искате по-суха и ронлива оставяте я да се отцеди повече време.
Прецедената течност (цвик) не се изхвърля - охладена е много полезна и разхлаждаща напитка, а също така се използва за замесване на хляб,питки и мекички.

Забележка:Рецептата е за извара от домашно мляко, но също става и с нискомаслено прясно мляко от магазина и с нискомаслено кисело мляко (пак от магазина)
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот GODzillata » Пон Апр 07, 2014 6:33 am

И т'ова гхи колко е Зоново? И в какво количество може да се приема и какъв Б е? :doNotKnow:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Karrita » Пон Апр 07, 2014 8:27 am

GODzillata написа:И т'ова гхи колко е Зоново? И в какво количество може да се приема и какъв Б е? :doNotKnow:

Това ГХИ е много полезно и вкусно! Един блок мазнина е 1/3 ч.л. Аз го използвам навсякъде - сладкиши, манджи, мазане на филии и т.н. При пържене това масло не загаря! Издържа 6 месеца извън хладилник! Абе въобще злато! :lol:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Стеф » Пон Апр 07, 2014 10:31 am

Как да си направим домашно кисело мляко:
1 л. прясно мляко се сварява и се оставя да се охлади, но не много а само докато му се отдели отгоре мазнината. После тази мазнина се маха и млякото се налива в буркани - един или два. Трябва да е топло - търпимо на допир.
В една чаша /около 150 гр /се разбива много добре една чаена лъжица кисело мляко /за 0,5 л буркан а за 1л - една супена лъжица кисело мляко/. Постепенно от прясното мляко се взема по малко и се слага в чашата с киселото и се бърка. Така докато се напълни чашата. После леко се излива в буркана и се разбърква. Затваря се и се загъва много добре първо с вестник и след това с някакъв вълнен парцал. Оставя се така около три часа и се прибира в хладилника.
Когато печелиш - не знаеш какво губиш, а когато губиш - не знаеш какво печелиш.
Аватар
Стеф
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 661
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 2:03 pm
Горна Оряховица

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Tony » Пон Апр 28, 2014 7:42 pm

Много съм хепи! Май си направих чудно ГХИ. Доволна съм...мирише прекрасно и утре ще го пробвам и в храни...ама явно е чудно, защото ми останаха 2-3 лъжици, че се препълни бурканчето и ги сложих в спагетите на децата.....и ометоха всичките. :lol: Явно и на тях им хареса ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот marianapanova » Сря Апр 30, 2014 6:06 pm

Днес и аз си направих ГХИ,но като изстина не промени цвета си и се питам дали не съм объркала нещо
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Сря Апр 30, 2014 6:37 pm

Как очакваше да си промени цвета. То просто трябва леко да се "втвърди", да заприлича на захаросан мед и да си е жълтичко (ако не го попрегори човек, разбира се, тогава става леко по-тъмно). Цветът му трябва остане почти като "оригинала", може би една идея по-тъмен.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот marianapanova » Сря Апр 30, 2014 6:48 pm

Хм интересно на мен ми стой като цвят на бира и е течно не като захаросан мед :hm:
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Сря Апр 30, 2014 7:00 pm

marianapanova написа:Хм интересно на мен ми стой като цвят на бира и е течно не като захаросан мед :hm:
Процесът на "втвърдяване" трае няколко часа, не става веднага. Не трябва да му слагаш капак, не трябва да го прибираш в хладилник.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Tatyana » Сря Апр 30, 2014 7:05 pm

И при мен беше с цвят на бира, а на другата сутрин изсветля и си стана точно като захаросан светъл мед. Не знам кога си го правила, но изчакай до утре.
p.s. И докато отворих бурканчето да видя цвета на моето така хубаво ми замириса, че се изкуших и хапнах една филийка с масълце и сиренце. Май този месец няма да имам минусчета :)
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот marianapanova » Сря Апр 30, 2014 7:07 pm

Аз го сложих в хладилника оле отивам да го извадя!
Как да го съхранявам извън хладилник ли?
Направих го преди час два може би!
www.vzonata.com
Всеки изминал ден във всяко едно отношение,положението ставв все по-добро и по-добро.....
Аватар
marianapanova
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Фев 05, 2013 2:02 pm
България,Пловдив

Re: Как да си приготвим ГХИ, домашно мляко и масло

Мнениеот Маня » Сря Апр 30, 2014 7:16 pm

marianapanova написа:Аз го сложих в хладилника оле отивам да го извадя!
Как да го съхранявам извън хладилник ли?
Направих го преди час два може би!


Ами първо трябва добре да изстине навън, да е без капак, за да не направи конденз, и чак утре му слагаш капака и можеш вече и в хладилника да го държиш. Моя буркан си седи отвън. Така много по-лесно го меря с лъжичката, защото си остава мекичко. Сега, като го извадиш от хладилника, го отхлупи и остави до утре навън. Най-много да го покриеш с тънка кърпа, да не се праши, а тя и ще поеме от остатъчната влага. Влагата е която гренясва (влютява) маслото. Правенето на гхи има две цели - да обезводни маслото, и да премахне от него белтъците, да го направи чиста мазнина.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Следваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта