Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Сря Фев 11, 2015 7:21 pm

himena написа:
чудя се дали късната зак мога да я сложа в 18,30 или не е добра идея? приемам предложения


himena, идеята на закуската преди сън е да ни задържи в Зоната и в часовете, когато спим. Изместването и в този ранен час няма да изпълни предназначението й. Щом заспиваш по-рано я сложи към 22 часа.
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Сря Фев 11, 2015 7:23 pm

himena написа:
зак- 2Б-9,00 - това е ОК ако се събуждаш в 8 ч., ако е по-рано е добре да я изтеглиш най-много 1 час след ставане
обяд- 3Б-12-12,30 - интервалът ти със закуската е малко къс, по-добре ще е да е около 4 часа
сл. зак- 1Б- 15,30-16,00 - идеята на следобедната закуска е да е около2,5 - 3 часа след обеда и 2,5-3 часа преди вечерята
иии тук имам една доста голяма пауза ...
вечеря-2Б- 20,00(късничко е, но няма как по-рано да се случи вечерята)
е късна зак- 1Б към 22,40-23,00 - тук не е проблем и в 22:30 са си я хахнеш, за да не заспиш без нея

чудя се дали късната зак мога да я сложа в 18,30 или не е добра идея? приемам предложения


Имаш вариант да си на 6 хранения ако се налага обедът ти да е толкова рано. Премести 1 блок от него и си направи 2 следобедни закуски с интервал 2-2,5 часа между тях.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот himena » Сря Фев 11, 2015 7:37 pm

Ок, благодаря. просто късната ще е в 22,30 , а обяда ще опитам към 2. или обяд 2Б и още една сл. закуска :)

за късна закуска хапвам 18гр. соя(изчислена по етикет) , 1/2 ябълка или 2 фурми , 3 бадема. Може и мляко- домашно като не добавям 1БМ, старая се максимално 2 пъти от махам каймака преди да го квася. други предложения за късна зак.?
himena
 
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 7:08 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Сря Фев 11, 2015 7:56 pm

Italiano написа:Свинският бут е добре от гледна точка на това, че не е с тлъстини, но е сух и жилав и трудно става на пържоли, докато котрафилето е само сухо.
...
Ако си имаш начини за готвене, които ти допадат и го правят по-крехък, няма лошо да го използваш.
...

Ще споделя един начин за приготвяне на свински бут, от който става на "мозък" и е такъв докато бъде изяден и след ден - два. Въпросът е, че трябва да се съобрази с блоковете. Рецептата е за телешко месо, но съм правил и свински бут по този начин и става страхотно. В намазана с мазнина тава редиш отдолу плътно лук нарязан на колелца и полумесеци с дебелина 3 - 4 мм. Върху тях нареждаш месото нарязано на плоски парчета с дебелина около 15 мм - пак плътно едно до друго. Върху месото, подправки на вкус и отново плътно нареден лук. Подготвяш заливка от цедено кисело мляко (да не е много изцедено все пак), разбъркано с добавена лека майонеза според дозите. Заливаш, увиваш отгоре с алуминиево фолио и печеш. Сед около 45 мин. открехваш и погледаш как е месото. Обикновенно вече е готово. Махаш фолиото и дозапичаш. Става страхотно, а и на другия ден е също така меко и крехко. Въпросът е да се измерят дозите, а ти със сигурност това го умееш прекрасно. Към всичко това мисля, че ще се наложи да се добави само доза въглехидратна храна (може и чаша вино) и ... бон апети ! :chef1:
Да ме извинят админите, че рецептата не е в подходящата тема, но ... стана въпрос за приготвяне на бут ... та за това :applaus:
Последна промяна gogoh на Чет Фев 12, 2015 6:46 pm, променена общо 2 пъти
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Pipilota » Чет Фев 12, 2015 6:52 am

Ми добре тогава, извинен си :laugh4:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот bruki » Съб Фев 14, 2015 10:29 am

ДА НЕ ЗАБРАВИТЕ ДНЕС ДА ПРИБАВИТЕ КЪМ ХРАНАТА СИ И 1ВБ :)
Изображение

НАЗДРАВЕ! :bigsm40:
Аватар
bruki
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Вто Яну 27, 2015 8:37 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Съб Фев 14, 2015 4:14 pm

bruki написа:ДА НЕ ЗАБРАВИТЕ ДНЕС ДА ПРИБАВИТЕ КЪМ ХРАНАТА СИ И 1ВБ :)
..........
НАЗДРАВЕ! :bigsm40:

Е ... днес ще вдигне блоковете, че само с 1БВ едва ли ще минем. Но ... да сме живи и здрави. Идват пости :think2: . Наздраве !!!
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Съб Фев 14, 2015 8:07 pm

gogoh написа:Е ... днес ще вдигне блоковете, че само с 1БВ едва ли ще минем. Но ... да сме живи и здрави. Идват пости :think2: . Наздраве !!!

Наздраве :bigsm40:
Идват пости, ама как ще постим :) :think2:
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Съб Фев 14, 2015 8:24 pm

Melkat написа:Идват пости, ама как ще постим :) :think2:

Със соеви продукти - тофу, соева кайма, соя вместо боб :laugh1: , на Благовещение и Цветница - риба. И много зеленчуци, плодове, ядки, маслини, зехтин, авокадо... Естествено за онези, които решат да постят. Просто минават на "Соева Зона" - препоръчана от Бари за вегетарианци и вегани.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Нед Фев 15, 2015 10:40 am

Melkat написа:
gogoh написа:Е ... Наздраве !!!

Наздраве :bigsm40:
Идват пости, ама как ще постим :) :think2:


Преди 6 - 7 години, точно по време на Великденските пости се налагаше да ям изключително само телешко и пилешко месо. По лош повод имах среща с един поп. Питах го за това и ми каза, че всякякъв вид лишения и въздържание представляват пост. Та той тогава ми каза, че хранейки се само с тези храни си е лишение - вид пост според него. Не съм запознат добре с църковните канони и писания и го приемам за истина. За мен "зоната" също е равностойна на лишение и въздържание. Не че преди съм се хранил с огромни количества храни, но не съм се лишавал от нищо и то когато ми се е искало и каквото съм можел да си позволя. От 7 - 8 години насам все се вкарвам в някакви режими, в някакви хранителни приключения ... Всеки път издържам до началото на лятото ... и като си отида в къщи на брега на морето, и като се срещна с приятелите ми от детинство ... сбогом чиста съвест.
Първата информация за "зоната" получих от един преподавател, от спортния факултет на ТУ през пролетта на 2006 г. Тогава си помислих, че е лудост да се занимавам с теглене на храната :о и броене на фъстъчените зърна. Но когато годинките растат и килата почват да тежат, а изпитаните техники не помагат ... :stupid: променяш мисленето и сменяш тактиката.
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот everman » Вто Фев 17, 2015 6:59 pm

Добър вечер.
Зонирам се от скоро. Според книгата трябва да поемам по 14 блока протеин на ден, защото съм доста килца. Там е обяснено, че дебалите трябва да сложат коефицент 0.6 (лека тренировка) тъй като постоянно "тренират" носейки собствените си килограми.
Аз доста се движа пеш. Но имам у дома велоергометър и гребен тренажор. Прес последните десетина дни постепенно но постоянно започнах да въртя ергометъра, като се стремя да стигна 1 час вътрене и да поддържам пулса си над 150. Това е около 80 процента от моя теоретичен максимум според книгата. До момента съм на 35 минути, като всеки ден увеличавам с около две минути и половина.
Идеята ми е когато достигна 1 час на ден въртене в продължение на 4-5 дни, да започна да редувам въртенето с гребане по един час. Идеята ми е да го правя това вътене-гребане-въртене 6 дни седмично по един час на ден, а евентуално ако ми стига времето и силите да стигна до един час въртене сутрин и един час гребане вечер или в обратен ред. Но "двучасовите" тренировки са "евентуална опция", докато "едночасовите" смятам да са постоянни.
Въпросът ми е - тъй като в началото на зонирането не тренирах, а сега се стремя да тренирам редовно (кардио както обясних по-горе) трябва ли след време когато се закрепя на "едночасова" тренировка да преизчисля протеиновите блокове?
И един въпрос за бърз отговор. готовото печено пилешко филе по колко грама да се смята за протеинов блок по 28 или по 42?
Благодаря Ви.
everman
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Яну 08, 2015 11:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogo » Вто Фев 17, 2015 8:10 pm

everman написа:Въпросът ми е - тъй като в началото на зонирането не тренирах, а сега се стремя да тренирам редовно (кардио както обясних по-горе) трябва ли след време когато се закрепя на "едночасова" тренировка да преизчисля протеиновите блокове?
И един въпрос за бърз отговор. готовото печено пилешко филе по колко грама да се смята за протеинов блок по 28 или по 42?
Благодаря Ви.

Блоковете се преизчисляват само и единствено когато ти се промени физическата активност.
Ако под пилешко филе разбираш пилешки гърди, то тогава 1БП = 28 гр. Мерим си ги сготвени защото пилето в БГ е бъкано с вода. Ако обаче говориш за някакво друго пилешко филе, което е различно от чисто пилешко месо, то според мен трябва да се изчисли по етикет. Как става това виж в дневника ми.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Чет Фев 19, 2015 1:49 pm

Как стой въпроса с пъдпъдъчите яйца, могат ли да се консумират цели със жълтъците?
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Фев 19, 2015 1:59 pm

Пъдпъдъчите яйца се консумират цели - 6 броя са 1 БП, но се водят ПРИЕМЛИВ ИЗБОР (оранжев продукт). За омлет редовно ползвам тях. Защото омлет само от белтък за мен като уж опитен готвач е мисия невъзможна. :laugh4: А омлетът винаги е едно бързо и удобно решение. Използвам ги и в мъфини и рецепти, в които е някак по-добре да има и жълтък. А и варени са чудесен протеин към свежи салати. Абе, вкуснотия. Естествено - не всеки ден. Само дето е врътка да ги счупи или обели човек :laugh1: тия шикаклки.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Dara » Чет Фев 19, 2015 3:25 pm

Здравейте мили хора! Ето ме и мен след месец в зоната ( надявам се ). Свалените килограми са 3. :) Имам следното питане - стартирах с 8 блока и си ме беше супер, напоследък обаче се чувствам отпаднала, енергията изчезна, от вчера минах на 9, като обяда ми стана от 3 блока, малко в повече ми идва храната и ще трябва да търся продукти по-малки по-обем. Та питането ми е - това нали няма да спре свалянето на кг. ?
Усмихнат ден!
Аватар
Dara
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Мар 04, 2014 12:01 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Чет Фев 19, 2015 3:44 pm

Dara написа:Здравейте мили хора! Ето ме и мен след месец в зоната ( надявам се ). Свалените килограми са 3. :) Имам следното питане - стартирах с 8 блока и си ме беше супер, напоследък обаче се чувствам отпаднала, енергията изчезна, от вчера минах на 9, като обяда ми стана от 3 блока, малко в повече ми идва храната и ще трябва да търся продукти по-малки по-обем. Та питането ми е - това нали няма да спре свалянето на кг. ?
Усмихнат ден!


Дара, не ми я ясно как си си изчислила тези 8 блока, но би трябвало тогава да си метър и двадесет висока и 40 кг живо тегло. Нормално е при тези блокове да се почудстваш отпаднала, енергята да изчезне. Минималните препоръчителни блокове по нашия калкулатор (в сайта) са 9, а Пипи обикновено препоръчва дори 10. В Зоната се яде, за да се слабее.. Ако имаш и физическо натоварване с тези 8 блока изобщо не си била в Зоната. Така че е добре, че си ги увеличила на 9. По-добре ще е ако 3 блока е вечерята ти, защото тогава е по-вероятно да можеш да отделиш и повече време за хранене. А би могла да направиш 2 блока и следобедната си закуска, така че да не ти идва много обема на храната.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron