Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Melkat » Съб Фев 21, 2015 4:55 pm

HippoDel написа:Melkat, нямам представа как си получила този грамаж. :doNotKnow:


Извинявам се, моя грешка :stupid: Не извадих фибрите и под айсберг разбирам китайско зеле.
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Съб Фев 21, 2015 5:22 pm

Melkat написа:.... и под айсберг разбирам китайско зеле.


:bigsm26:

Вярно, че си приличат Изображение :bigsm27: :bigsm26:

А на вкус са толкова различни.
Между другото, глава айсберг излиза към 250-300 г, затова не се чудете на 2-те глави в таблицата.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Съб Фев 21, 2015 7:13 pm

Случва ли ви се да ви се яде слядко. Ама страшно много да ви се яде нещо слядко. И докато не си хапнете - желанието не отминава. Знае ли някой на какво се дължи? Има ли някакъв вариант различен от този да преодолееш изкушението като да му се отдадеш?
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот TheCatCharli » Съб Фев 21, 2015 8:25 pm

Стевия е твой приятел.
Аватар
TheCatCharli
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 14, 2014 9:54 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Съб Фев 21, 2015 8:32 pm

TheCatCharli написа:Стевия е твой приятел.


:th: дано :hm:

Ако някой има нещо друго предвид - нека сподели, моля.
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Съб Фев 21, 2015 9:31 pm

Гогох, аз бих ти предложила да хапнеш 2 свежи фурми за 1 БВ. Макар и оранжеви, те са достатъчно сладки и полезни и биха задоволили нуждата ти от сладост.
Но това със сигурност се дължи на нарушаване на баланса в менюто ти. Не е лошо да споделиш няколко дни менюто си, за да видим дали нещо не бъркаш някъде. При добре балансирано меню нуждата от сладко не би трябвало да се появява.
Вариант да не ти липсва сладкото е и да включваш по 1 блок въглехидрат под формата на плодове в менюто си в основните хранения.
В краен случай, ако толкова не можеш да устоиш на това усещане, 1 ч.л. мед за 1 БВ. С това в никакъв случай няма да излезеш от Зоната, ако всичко останало в менюто ти е зелено. Бари допуска употребата и на червени продукти, но количеството им не трябва да е повече от 25% от блюдото.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Нед Фев 22, 2015 8:44 am

Manya написа:Гогох, .... Не е лошо да споделиш няколко дни менюто си, за да видим дали нещо не бъркаш някъде. При добре балансирано меню нуждата от сладко не би трябвало да се появява.
........ако всичко останало в менюто ти е зелено. Бари допуска употребата и на червени продукти, но количеството им не трябва да е повече от 25% от блюдото.


Благодаря за съветите. Определено не всичко в менюто ми е "зелено", но считам, че изключеният не са толкова фатални. Схемата на хранене е обсъждана от мен с по-опитни и напреднали в предишни постове (с гого, с италиано) и определено работи с изключение на това, че (дано не си внушавам) по време на новолуние започва да ми се яде сладко и като чели се учвствам подут и подпухнал. Килограмите леееко се покачват докато луната стигне първа четвърт, но после всичко се нормализира. Въпреки това - стискам, стискам зъби за да не хапна следко, но посред нощ - сънен ... и ако някой е забравил да прибере от масата сладостите ... прегрешението е готово. Та ето какво е менюто ми:

Закуска (5.30 часа) - три блока:
1 вид закуска - 42 гр. овесени ядки (3 БВ) от вечерта смесени с кофичка киселло мляко 0,1 % (2БП) и 9 дребни въстъчета или 9 маслинки (3 БМ). За да станат общо по три балансирани блока добавям 42 грама пилешка, пуешка или свинска шунка.
2 вид закуска - Правя си соени кексчета - "мъфинчета" (по рецептите). Понеже ги печа във формички (всяка побира по 80 гр. готова смес и представлява точно един балансиран блок) вместо да слагам зехтин или мазнина в сместа - във всяка формичка слагам на дъното по 3 фъстъка. Единствено това е различно от рецептата, но пък компенсира мазнините според таблицата.

Междинна закуска (9.30 - 10.00 часа) - един блок:
Или изяждам едно солено кексче, или 1/2 кофичка кисело мляко + 1/2 (около 100 гр.) ябълка + 3 фъстъка, или някакви сурови ядки според таблицата.

Обяд (12.30 - 13.00 часа)- три блока:
1 вид - през делничните дни обикновено си купува около 120 - 125 грама нарязана пуешка или шунка от магазин (3 БП) или купувам готова печена пилешка пържола около 80 - 85 гр. Добавям салата от зеле (без подправки) 400 гр, - 1 БВ, един голям домат около 240 гр. - още 1 БВ, една малка ябълка (около 100 гр. след като бъде изчистена) - 1БВ - за десерт и 3 БМ компенсирам със сурови ядки.

2 вид - като съм си в къщи почивните дни. - обикновено съм си сготвил нещо по рецептите с точност до грам и си хапвам 3 блока сготвено.

Следобедна закуска (16.00 часа) - един блок:
- както сутрешната междинна закуска - зависи дали съм си приготвил солени кексчета или ползвам готови продукти.

Вечеря (19.00 18.30 часа) - три блока:
За вечеря обикновено съм си в къщи и ако съм си сготвил нещо по зоновите рецепти - хапвам 3 готови блока, ако не - комбинация от 3 БП под формата на готови шунки или меса (измерени с кантар според таблицата), задължително винаги има домати и краставици от които комбинирам по грамаж 2 БВ + ябълка 100 гр за още 1 БВ и 3 БМ компенсирам с мслини, фъстъци или други ядки.

Преди лягане (21.30 часа): - един блок:
или хапвам едно готово кексче, или си претеглям по един блок П + В + М в сависимост от това с какво разполагам.

Общо взето - това го правя вече месец и 10 дни. Има ефект, но борбата с желанието за "нещо сладко" е тежка. :th: :(
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Нед Фев 22, 2015 11:30 am

Моля споделете, какви въглехидрати ползвате в този сезон. Не обичам много плодове и това ми създава проблеми. Омръзнаха ми пластмасовите домати и марули.
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот himena » Нед Фев 22, 2015 12:10 pm

цедено кис. мляко имам за полко грама е 1БВ+1БП ,много ми се хапва млечна салата... зонова дали ще стане? :hm:
himena
 
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 7:08 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Tonkata » Нед Фев 22, 2015 3:03 pm

Elina1 написа:Моля споделете, какви въглехидрати ползвате в този сезон. Не обичам много плодове и това ми създава проблеми. Омръзнаха ми пластмасовите домати и марули.

Елина,
като въглехидрати можеш да ползваш - накиснат или сварен нахут, овес, ечемик . Аз си ги купувам от руските магазини или от здравословните. Не мисля, че 100гр ябълка е много, но щом не обичаш опитай сушени фурми - страхотни са и са вкусни и са сладки.
Често си правя салата от печени червени чушки с малко праз и лим.сок или дом.сок с праз. Когато не съм си предвидила пресни зеленчуци за въглехидрат ползвам и кис. краставички и тъй като аз съм си ги правила и естествено нямат етикет за 1 ВБ си взема 3-4 /защото са мно-о-го мънички/. :)
Последно време съм се открехнала на леко сварен карфиол със сос от кис.мляко 2% с чесън и коър - "3 в 1"
О-о-о забравих един много важен въглехидрат - вино :wine: ! Вкъщи ме майтапят, че от както съм в Зоната се пропивам бавно, но с постоянство !!! На една винена чаша с маркер за стъкло съм си отбелязала до къде са 115 мл и без нея не сядам ! :laugh4: :laugh4: :laugh4:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот HippoDel » Нед Фев 22, 2015 8:14 pm

gogoh, киселото мляко е смесен продукт, а не само протеин.

gogoh написа:Закуска (5.30 часа) - три блока:
1 вид закуска - 42 гр. овесени ядки (3 БВ) от вечерта смесени с кофичка киселло мляко 0,1 % (2БП) и 9 дребни въстъчета или 9 маслинки (3 БМ). За да станат общо по три балансирани блока добавям 42 грама пилешка, пуешка или свинска шунка.

Kофичка кисело мляко 0,1 % = 2БП+2ВБ, така че закуската не ти е балансирана. Имаш 2ВБ в повече.
gogoh написа:Междинна закуска (9.30 - 10.00 часа) - един блок:
Или изяждам едно солено кексче, или 1/2 кофичка кисело мляко + 1/2 (около 100 гр.) ябълка + 3 фъстъка, или някакви сурови ядки според таблицата.

Тази закуска също не е балансирана. 1/2 кофичка кисело мляко = 1БП+1БВ + 1/2 (около 100 гр.) ябълка = 1БВ, т.е. имаш 1БВ в повече.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот HippoDel » Нед Фев 22, 2015 8:26 pm

Elina1 написа:Моля споделете, какви въглехидрати ползвате в този сезон. Не обичам много плодове и това ми създава проблеми. Омръзнаха ми пластмасовите домати и марули.


Елина,
Тони ти е отговорила, но аз мога да добавя към изброените от Тони въглехидрати още броколи, спанак, леща, понякога боб, цвекло и грах, защото те са оранжеви, айсберг, зеле, морков(максимум по 1 на ден защото е червен), гъби, зелен фасул, патладжан, репички, тиквички. Мисля, че изборът е повече от голям. :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот gogoh » Нед Фев 22, 2015 8:28 pm

HippoDel написа:gogoh, киселото мляко е смесен продукт, а не само протеин.

gogoh написа:Закуска (5.30 часа) - три блока:
1 вид закуска - 42 гр. овесени ядки (3 БВ) от вечерта смесени с кофичка киселло мляко 0,1 % (2БП) и 9 дребни въстъчета или 9 маслинки (3 БМ). За да станат общо по три балансирани блока добавям 42 грама пилешка, пуешка или свинска шунка.

Kофичка кисело мляко 0,1 % = 2БП+2ВБ, така че закуската не ти е балансирана. Имаш 2ВБ в повече.
gogoh написа:Междинна закуска (9.30 - 10.00 часа) - един блок:
Или изяждам едно солено кексче, или 1/2 кофичка кисело мляко + 1/2 (около 100 гр.) ябълка + 3 фъстъка, или някакви сурови ядки според таблицата.

Тази закуска също не е балансирана. 1/2 кофичка кисело мляко = 1БП+1БВ + 1/2 (около 100 гр.) ябълка = 1БВ, т.е. имаш 1БВ в повече.


:stupid: :yess: Благодаря ! Ще коригирам. А дали от там е идвало желанието за да хапна нещо сладко?
Те т'ва е Минке положението ...
Аватар
gogoh
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 62
Регистриран на: Нед Яну 11, 2015 10:23 am
София
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Elina1 » Нед Фев 22, 2015 8:43 pm

Така като го погледне човек, наистина голям избор, явно ще трябва да проявя по=голямо въображение при готвенето. Лошото е, че съм отгледана на ориз и картофи и се изправям пред истинска загадка, когато трябва да сготвя нещо без тях. Да не говорим, че в момента търся начини и рецепти, с които да се науча да ям карфиол, броколи, спанак...
НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ВАЛИ!
Аватар
Elina1
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 36
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 10:25 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Маня » Нед Фев 22, 2015 8:58 pm

Elina1 написа:Така като го погледне човек, наистина голям избор, явно ще трябва да проявя по=голямо въображение при готвенето. Лошото е, че съм отгледана на ориз и картофи и се изправям пред истинска загадка, когато трябва да сготвя нещо без тях. Да не говорим, че в момента търся начини и рецепти, с които да се науча да ям карфиол, броколи, спанак...

Най-простия за приготвянето на всички зеленчуци начин е да се задушат на пара, ако трябва да са сготвени. От всички изброени в Тонката и Хипо 80 процента могат да се хапват и сурови, и задушени. Сурови стават на много приятни комбинации за салата. Е, нахута, боба и лещата трябва да се варят, няма как. А задушените зеленчуци се овкусяват с малко зехтин, сол и ябълков оцет или балсамико и стават чудесна гарнитура за всички видове протеинови продукти - месни и млечни. Поръсени с малко свежи зелени подправки - магданоз, копър, босилек, див лук, кориандър, мента - стават много много приятни за похапване. А и като се задушат малко им се намалява обема. :laugh4: Просто трябва да внимаваш с млечните, защото млеката например са смесени продукти и съдържат в 1 блок 1 въглахидратен+1протеинов блок.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 4

Мнениеот Pipilota » Нед Фев 22, 2015 9:39 pm

Gogoh, ти от колко време си в зоната, и колко кила си свалил?
Кайто каквото и да ми говори, в зоната няма как да ти се яде сладко, без значение пъллнолуние ли е, комета ли прелита, или пада звезда :laugh: При нисък инсулин няма как да стане просто! Няма такова нещо, разберете го...както няма и такова нещо на задържане на килограми в зоната за повече от седмица, и съответно след седмица кантара е с кило надолу....за това и направих състезанието, за да ви докажа, че вие просто не сте в Зоната. Защото доста от вас тук са от месеци в зоната, не мърдат едно кило, обаче стоят упорити, пишат и говорят че са в зоната....грънци в зоната....нагледно показно ви направих състезанието :)

Може да си пишете менюта тук, да изглеждате стриктни, ама между храненията, я една хапка от това или онова, или има нещо неспазено, и после.... :oh: Оооо, ама аз незнам защо задържам,..ООО,ама не знам какъв е тоя глад за сладко....Може някой път да ви се прииска нещо сладичко, което е по-скоро на психична основа, но не и това неистово желание за сладко, което Гогох обяснява...абсурд просто. Я сега попитайте някой от състезателките, задържаха ли килограми, или изпитваха ли нужда от сладко ? ....
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron