Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Разпределение на блоковете

Мнениеот Маня » Съб Окт 29, 2016 8:07 pm

Може да ги разпределиш и по втория вариант. А ако продължаваш да изпитваш глад просто ги увеличи на 10 или 11. Експериментирай с количеството.
В книгите си Бари Сиърс пише, че обикновено жените трябва да приемат 11 блока, които отговарят на 1200 калории на ден (достатъчно рестриктивна откъм калории храна). Повече блокове се консумират от активно спортуващи дами. важното е да не усещаш глад - нито между храненията, нито да се довеждаш до състоянието, което описваш.
И още един важен принцип в Зоната - сутрешната закуска е най-важното хранене.
На 9 блока бях гладна, на 10 също имаше глад. Вече от много време съм на 11 и се чувствам великолепно.

Ще преместя поста ти после в общата тема за храненето, защото там са обяснени нещата и за блоковете, и за разпределението.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Разпределение на блоковете

Зоната
 

Re: Разпределение на блоковете

Мнениеот IrinaV » Съб Окт 29, 2016 8:27 pm

Благодаря ти, Маня! Да, моля те, премести темата ми където трябва, аз току що се регистрирах и още се ориентирам :) Чета книгата на Бари и ми е много интересно. Вярвам, че изчислих точно нуждите си, но мисля, че съветът ти е разумен и ще опитам още утре! :)
IrinaV
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 29, 2016 7:17 pm
Жена

Re: Разпределение на блоковете

Мнениеот Маня » Съб Окт 29, 2016 8:37 pm

В сайта има публикувани още 4 книги на Бари Сиърс, освен "Зоната". Някои можеш да прочетеш само там.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Разпределение на блоковете

Мнениеот IrinaV » Нед Окт 30, 2016 8:43 am

Ооооо СТРАХОТНО! Благодаря! :yess:
IrinaV
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 29, 2016 7:17 pm
Жена

Re: Разпределение на блоковете

Мнениеот IrinaV » Нед Окт 30, 2016 4:51 pm

Определено започвам отзад напред... :hm:
Днес май ще успея с 10 блока, но от утре възнамерявам да не се измъчвам и да ги увелича на 11... Ще видя как ще върви, ако има възможност ще ги докарам до 9 по-нататък. В момента е невъзможно. Ако постигна НЯКАКЪВ режим - да се храня определен брой пъти на ден в горе долу определен час пак ще е постижение.
IrinaV
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 29, 2016 7:17 pm
Жена

Re: Разпределение на блоковете

Мнениеот lilia » Сря Ное 23, 2016 4:08 pm

Здравейте! От скоро се старая да се придържам към хранене в. Зоната. Имам няколко въпроса, макар че не знам дали тук е мястото. И така: определено усещам глад след обедното хранене. 3 Б, салата зеле и плод за въглехидрати, извара или сирене за протеин. Някаква идея защо е така?
Друго което ме притеснява, за три седмици резултатът е 3 см минус в талията, 0.700 кг минус за тегло и непроменени см в ханша. Целта ми е 4 кг минус, но все пак?
И последно за сега - през първата седмица усещах енергията, за която споделят всички. В момента обаче не е така?
lilia
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Ное 02, 2016 3:43 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Сря Ное 23, 2016 4:20 pm

Здравей лик.лили,

Първо за свалените грамчета и сантиметри - всеки организъм при смяна начина на хранене отслабва различно. Освен това Зонанта не е диета за отслабване, а начин на хранене за цял живот, който има за цел да създаде хормонален баланс в организма. Отслабването е бонус! :laugh4: За времето, в което твръдиш, че си в Зоната свалените грамове и сантиметри са нещо напълно нормално, още повече, че явно нямаш прекалено излишни по твое мнение такива. А от коя част на тялото ще се намалят сантиметрите първо също е много индивидуално.

Колкото до чувството на глад след 3 блока на обед - допускам, че въглехидратите ти са повече от плод, отколкото от зелевата салата, защото тя става доста обемна и най-вероятно тя е един блок, а плода е 2 блока. Пробвай с някакъв друг въглехидрат (сезонът предлага доста голямо разнообразие от есенни зеленчуци) и без плодове и сподели дали чувството на глад още съществува.
Нещо не споменаваш и мазнини, в това, което казваш че хапваш.

Зоната предполага и разнообразие, а не да се ограничаваш само с извара, сирене, зеле и плод. :)

Най-добре е да си напишеш менюто за деня, да видим всичко ли е ОК, защото коментара ми е просто по догадки и непълна информация от твоя страна :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот lilia » Чет Ное 24, 2016 4:19 pm

Маня, благодаря за отговора.
Примерно меню:
3 блока извара или сирене съответно 168 или 84 гр.
400гр. салата зеле плюс 50 гр. нахут и 100 гр.ябълка или помело - 3 БВ
12 бр. бадем и кашу
Гледам салатата да е по голям грамаж, защото с по-малко количество не мога да се нахраня.
Относно мерките и блоковете: Висока съм 168 см и започнах зоната при 64,600
Определих си 9 блока и когато изпитам глад след обяда,който е около 12 часа хапвам 220 гр кисело мляко с 3 бадема или кашу.
Въпросът ми беше продиктуван от това: смятам,че балансирам правилно храните, но изпитвам глад. И това е само след обяд. След закуската 2Б и вечерята 3Б не усещам глад.
При 9Б разпределението ми е: 2:3:3:1. Съответно закуска:обяд:вечеря:късна закуска около 21 часа. Лягам около 22 часа. Когато взема след обяда 1Б към 15 часа ми стават 10Б.
lilia
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Ное 02, 2016 3:43 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Ное 24, 2016 4:30 pm

Ако си постоянно на 4 хранения със сигурност ще има глад между обеда и вечерята - първо се увеличава интервала между тях (не трябва да е повече от 5 часа). И сама си стигнала до решението да си хапваш още 1 блок следобед. Да, тук калкулаторът ти изчислява 9 блока, но ако ползваш калкулатора в сайта на Бари - ще се окаже, че трябва да хапваш 11 блока.

11 блока е количеството препоръчвано от него във всичките му книги за повечето жени. В Зоната се похапва, а не се гладува. Ще те посъветвам да си хапваш 10 блока, като направиш закуската си 3 блока, обеда 2, вечерята 3 и две малки хапвания - следобедно и преди лягане по 1 блок: 3-2-2-3-1. Пробвай и сподели как се чувстваш.

Четири хранения на ден са малко. И 9 блока могат да се разпределят в пет хранения. Тогава интервалът между обеда и вечерята ще е по-малък, запълнен от следобеднонто блокче и глад няма да има. Но все пак ти препоръчвам да пробваш на 10, дори 11 блока.

Тук можеш да видиш примерното разпределение на блоковете при пет хранения
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот lilia » Чет Ное 24, 2016 4:37 pm

Проблемът ми е, че изгладнявам много рано след обяда, след около най-много 2 часа. Не е вълчи глад, но все пак не би следвало. Ще пробвам друго разпределение.
lilia
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Ное 02, 2016 3:43 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Italiano » Пон Дек 05, 2016 4:43 pm

Пиеш ли достатъчно вода?
Да не би да бъркаш глад с жажда ...
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот ivanina94 » Чет Яну 05, 2017 4:47 pm

Здравейте всички от два дни съм в Зоната, искам да ви попитам как става самото изчисление на продуктите който не са включени в таблицата. Например аз много харесвам Чия това са нейните стойности по таблицата на ББ тийм.
Хранителен състав за 100 гр сушени семена от чия,
Калории
486
Калории от мазнини
276
Общо мазнини
30.74 гр
Холестерол
0 мг
Общо въглехидрати
42.12 гр
Фибри
34.4 гр
Захари
0 г
Белтъчини
16.54 гр
Вода
5.89 мл
Гликемичен индекс (ГИ)
4.56
Гликемичен товар/лоудинг (ГЛ)
2
И въпроса ми е - Колко грама Чия се равнява на един блок и как трябва да го изчислявам?
Може би въпросът ми ще ви се стори глупав, но все още ми е доста мъглива цялата схема.
Благодаря :yess:
ivanina94
 
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Яну 05, 2017 4:25 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Яну 05, 2017 8:15 pm

Формули за изчисляване блоковете по етикет
1БП = (100/съдържание на протеини в 100 g)*7 или 700/съдържание на протеини в 100 g
1БВ = (100/съдържание на въглехидрати в 100 g)*9 или 900/съдържание на въглехидрати в 100 g
1БМ = (100/съдържание на мазнини в 100 g)*1,5 или 150/съдържание на мазнини в 100 g

Формули за изчисляване на блокове по етикет при посочена доза различна от 100 g
1БП = (доза/съдържание на протеин)*7
1 БВ = (доза/съдържание на въглегидрати)*9
1 БМ = (доза/съдържание на мазнини)*1,5

По презумция протеин е всичко, което се движи или произлиза от нещо, което се движи :) - т.е. продукти от животински произход (за вегетарианците източник на протеин е основно соята, а ако са лактовегетарианци и млечните продукти)
Всичко което расте на корен е въглехидрат.

По презумция всички масла, извличани било от животински продукти или от растения - са мазнина.

По етикет, коогато се изчислява се избира най-малкото получено число. При смесените продукти стойностите на протеини и въглехидрати са близки по стойност, изчислени по формулите.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Meli » Съб Яну 14, 2017 6:44 am

Здравейте Itaвиаno, Pipilota, Маня,
Преди 5 години отслабнах с 30кг и едновременно спрях цигарите. ;) Диетата беше по мои си правила, но даде резултат. Днес съм "наваксала" 15кг :bored1: и започнах Зоната.
Но наред със спирането на цигарите си навлякох нов навик - дъвча по 8-9 дъвки (без захар) на ден. Понякога и смучещи се бонбони без захар. Как "гледа" Зоната на това? :think2:
Моля, извинете ме за глупавия въпрос, но за мен е от значение... :th:
Meli
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Яну 13, 2017 7:29 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Съб Яну 14, 2017 10:47 am

Здравей Мели,

И без Зона и със Зона дъвката и смучещите бонбони (дори да са без захар, но са най-често с разни измислени подсладители - аспартам и подобни) нямат нищо общо със здравословното хранене. Дъвката поддържа излижна активност на храносмилателната система и ако залъгва желанието за пушене, то не залъгва желанието за хапване. А измислените подсладители в много случаи са по-опасни, отколкото една лъжичка захар.

Така че е по-добре да се лишиш от тези "удоволствия".
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот kitty-71 » Нед Яну 15, 2017 5:19 pm

Здравейте на всички!
Започнах да спазвам Зоната след доста четене след Нова година, но въпросчета винаги има. :) Интересува ме
1. дали закуската на д-р Мермерски, която Катина е ""балансирала" в сайта си наистина е балансирана и ако не как трябва да я променя, тъй като предпочитам да не се отказвам от нея? Тя съдържа: 200гр.кис.мляко, 1сл.извара,1сл.ябълков пектин,2 ореха,1/2чл.канела, 1сл.мед - 2БВМП
2. Някой ползва ли лидълският многозърнест хляб и как мога да го изчисля по етикет като няма такъв?
Благодаря предварително! Постоянно чета информацията в сайта, дневниците и темите за здравословното хранене, но е доста обемна, а аз искам да се коригирам навреме. :)
Аватар
kitty-71
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Яну 10, 2017 8:41 pm
Пловдив
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron