Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот kitty-71 » Пет Яну 20, 2017 8:36 pm

Благодаря, Маня. Ще търся подходяща месарница. :) :) Тъй като имам суров нахут би ли ми обяснила как го правиш на брашно? Накисваш ли го или го мелиш суров? :th:
Аватар
kitty-71
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Яну 10, 2017 8:41 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пет Яну 20, 2017 8:42 pm

На брашно го правя сух като ползвам нутрибулет. Пресявам го, а оставащите твърди частици ползвам като грис в зонови супички.
Но има възможност да се купува брашно - страшно съм доволна от това, което е пълнозърнесто http://www.ecosem.bg/bg/p-135/100%25-%D ... %83%D1%82/
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот kitty-71 » Съб Яну 21, 2017 8:43 am

Да, знам,че има готово нахутено брашно, просто прочетох,че домашното е по-добре,а пък имам доста нхут. :)
Аватар
kitty-71
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Яну 10, 2017 8:41 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Vilii72 » Вто Яну 24, 2017 11:30 pm

Здравейте зонуващи имам питане как да си миксирам чаша бяло вино че нещо неми станамного ясно от три блока :) :) :)
Vilii72
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Яну 21, 2017 7:29 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eldass » Сря Яну 25, 2017 3:27 pm

Аз си хапвам с виното 115 мл. /но пия червено/ 3 БП извара пасирана с маслини 3 БМ, добавям си за салата пресни червени чушки 2 броя 1 БВ и още 1 БВ киви.
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот kitty-71 » Чет Яну 26, 2017 12:01 pm

Здравейте!
От вчера се чудя по два въпроса и реших да ги споделя, за да ми дадете съвет. :)
1. От известно време закусвам сутрин с овесена палачинка 1блок,1блок нискомаслено кис.мляко и 3 бадема. Първият ми въпрос е дали е правилно да ям по 3 ядки или да добавя още три, при положение, че леко подмазвам тигана, в който печа палачинката? Тигана ми е стар и залепва, ако не го подмажа.
2. Вторият ми въпрос е свързан с рецептите в сайта. Тъй като нямам възможност да готвя всеки ден обикновено използвам някоя от рецептите в сайта / Напр. Тутманика на Стеф, Ябълкова запеканка,Боровинковия сладкиш.../, разпределям го и ям по два блока за вечеря.Така имам за няколко дни. Мислех си, че тъй като рецептата е изчислена, няма проблем. Вчера обаче четох във ФБ групата, че въпреки, че тези рецепти са изчислени не е препоръчително да се ползват такива, които имат брашно и трици за всеки ден. В такъв случай и палачинката не трябва да я ям често? :th: Моля за съвет по опитните!
За пояснение искам да кажа, че нямам някакви болести.Основната ми цел е да се храня здравословно, но също така бих искала да сваля около 6 килограма. :)
Аватар
kitty-71
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Яну 10, 2017 8:41 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот eldass » Чет Яну 26, 2017 3:39 pm

За най-добри резултати е добре да се ползва зелената част на таблицата. Моят съпруг например яде зоново, но и от червената част, но той може да си го позволи поне като лично тегло. Аз се ограничавам само в зелената част, с изключение на виното /което не беше ли преди зелено?!/. След няколко месеца ни предстоят рутинни изследвания и тогава ще видим съотношението TG/HDL и ще си покаже. ;)
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот vikorini » Чет Яну 26, 2017 8:28 pm

Здравейте на всички,

от два дни с моята половинка зонуваме. Имам хиляда въпроса и постоянно се ровя във форума, за да им търся отговори. Все още не съм направила дневник, но и това ще стане. Като за начало искам да питам:

Имаме Омега 3 на Healthspan - течно. Някакви предложения по колко трябва да се взима? Прочетох, че е добре да се приема с късната вечеря. Освен това ми е интересно, не трябва ли да го приспадам от БМ?

Друг въпрос: аз съм на 9БПВМ, мъжът ми - 11, може ли да се яде само една храна цял ден? Например мъфини или тутманик. Или без значение кое от рецептите, стига да ни устройват блоковете. Рецептата за мъфините е 12Блока. Пицата е 6. Някъде по-нагоре прочетох, че не било хубаво да ядем брашно и трици всеки ден... а колко пъти може да ги ядем - на седмица примерно.

Трети въпрос: Имаме един фризер пълен с чернокоп (таз година морето даде яко риба). Някой знае ли колко БП е чернокопа?

Четири: знаете ли пестото на Барила колко БМ е? Пак ли 1/3ч.л или 1/3с.л?

Последен въпрос: Аз имам проблем с корема от вчера, постоянно е подут и чревцата ми си правят парти... това на какво може да се дължи!?

P.S. качвам снимки на Омега 3 :) И пия по две кафета с много малко мляко в тях, намалила съм ги от 5 на 2, с надеждата да остане само 1. Ако го заменя с черен чай ...?!

Изображение
Изображение
"Българинът е като гълъба - едното око гледа напред,то съди,то прощава грешката; другото око шари наляво и надясно и гледа лесното и кьоравото,начинът за измъкване от всяка ситуация!"
Аватар
vikorini
 
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Яну 25, 2017 9:35 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот kitty-71 » Пет Яну 27, 2017 7:33 pm

Здравейе!
И аз съм нова, започнах Зоната след Нова година.Нека и по знаещите се изкажат, но това, което четох за броя на блоковете е, че не е хубаво да се приемат под 10 блока дневно. Според мен можете да ги изравните със съпруга си, за да ви е по-удобно.Също така трябва да ги разпределите.Например: 3– 3 –1– 3 –1.По 3 блока за основните хранения и по 1 блок за закуските.Най- подходящо /според мен /за късната закуска е киселото мляко.Колкото до това дали да се яде едно и също няма проблем.И аз нямам възможност да готвя всеки ден. Но напоследък разбрах, че овеса под всякаква форма трябва да се ограничава.Колко точно и аз чакам да се изкаже някой по-знаещ. :) Така, че трябва да обръщате внимание в рецептите.За другите бра :) шна, особено за нахутеното разбрах, че няма чак такъв проблем.
За съжаление по другите въпроси не мога да се изкажа :(
Надявам се поне малко да съм била полезна.
Аватар
kitty-71
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Яну 10, 2017 8:41 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот doval » Пет Яну 27, 2017 8:51 pm

Здравей vikorini,

Добре дошли в Зоната,

1. Няма прикачени снимки на рибеното масло. Моля, прикачете снимки или напишете какви му са стойностите, за да мога да ви кажа по колко да го пиете.
По принцип дневната доза е EPA+DHA=2.5 гр. Има специална тема във форума, където може да прочетете какво масло се препоръчва.
Аз лично пия рибено масло и след като обядвам. Добре е да се пие рибино масло след храна.
Консумацията на рибено масло не се смята и не се приспада от блоковете.

3. Чернокопа като почти всички риби, които не са мариновани, опушени и т.н. е 42 гр за блок.

5. На много неща :) привикване на организма към нов хранителен режим, пиене на неподходящо рибено масло, не пиене на рибено масло и още много други. Следете организма си, кога дава такава реакция.

в черния чай си има кофеин, дори понякога и повече от кафето, така че пийте каквото ви харесва.
ако имате високо кръвно помислете изобщо да изключите кафето и черния чай от менюто си.

Поздрави,
Владо
Няма добри и лоши решения, само последствия.
Аватар
doval
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 148
Регистриран на: Сря Юли 20, 2016 1:58 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот shtur4e » Пет Яну 27, 2017 10:24 pm

vikorini написа:Здравейте на всички,

от два дни с моята половинка зонуваме. Имам хиляда въпроса и постоянно се ровя във форума, за да им търся отговори. Все още не съм направила дневник, но и това ще стане. Като за начало искам да питам:

Имаме Омега 3 на Healthspan - течно. Някакви предложения по колко трябва да се взима? Прочетох, че е добре да се приема с късната вечеря. Освен това ми е интересно, не трябва ли да го приспадам от БМ?

Друг въпрос: аз съм на 9БПВМ, мъжът ми - 11, може ли да се яде само една храна цял ден? Например мъфини или тутманик. Или без значение кое от рецептите, стига да ни устройват блоковете. Рецептата за мъфините е 12Блока. Пицата е 6. Някъде по-нагоре прочетох, че не било хубаво да ядем брашно и трици всеки ден... а колко пъти може да ги ядем - на седмица примерно.

Трети въпрос: Имаме един фризер пълен с чернокоп (таз година морето даде яко риба). Някой знае ли колко БП е чернокопа?

Четири: знаете ли пестото на Барила колко БМ е? Пак ли 1/3ч.л или 1/3с.л?

Последен въпрос: Аз имам проблем с корема от вчера, постоянно е подут и чревцата ми си правят парти... това на какво може да се дължи!?

P.S. качвам снимки на Омега 3 :) И пия по две кафета с много малко мляко в тях, намалила съм ги от 5 на 2, с надеждата да остане само 1. Ако го заменя с черен чай ...?!

Изображение
Изображение


По отношение честотата на прием за овесените ядки - мнение от многоуважвания професор в Зоната - Маня:

Re: Таблица и количества за блок на различни продукти

Мнениеот Маня » Пон Апр 11, 2016 11:50 am
По данни на USDA 100 г сурови овесени трици имат гликемичен товар 16 и за 1 БВ трябва да се приемат 18 грама; 100 грама сварени/сготвени овесени трици имат гликемичен товар 4 и за 1 БВ трябва да се приемат 102 грама.

В таблицата на Бари са дадени количества за сурови и сварени овесени ядки за бавно готвене (т.е. овес на зърна или овесен булгур), съответно 14 г за 1 БВ суров и 1/3 чаша за сварен овес. В неговата таблица не фигурират овесени трици.

Включването на триците в менюто е добро решение, но както овеса като цяло, така и овесените трици трябва да се ползват по препоръка на Бари не повече от 2-3 пъти седмично.
Ако търсите магически елексир, за по-дълъг и по-добър живот, мястото, от което трябва да започнете е вашата кухня.

Аватар
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната

Мнения: 2986
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm
София
Жена
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот vikorini » Съб Яну 28, 2017 11:25 am

doval написа:Здравей vikorini,

Добре дошли в Зоната,

1. Няма прикачени снимки на рибеното масло. Моля, прикачете снимки или напишете какви му са стойностите, за да мога да ви кажа по колко да го пиете.
По принцип дневната доза е EPA+DHA=2.5 гр. Има специална тема във форума, където може да прочетете какво масло се препоръчва.
Аз лично пия рибено масло и след като обядвам. Добре е да се пие рибино масло след храна.
Консумацията на рибено масло не се смята и не се приспада от блоковете.

3. Чернокопа като почти всички риби, които не са мариновани, опушени и т.н. е 42 гр за блок.

5. На много неща :) привикване на организма към нов хранителен режим, пиене на неподходящо рибено масло, не пиене на рибено масло и още много други. Следете организма си, кога дава такава реакция.

в черния чай си има кофеин, дори понякога и повече от кафето, така че пийте каквото ви харесва.
ако имате високо кръвно помислете изобщо да изключите кафето и черния чай от менюто си.

Поздрави,
Владо


Здравей, Владо

На Omega 3 пише
Typical values per Liquid
Omega 3 Fish Oil 4,600mg
providing 1,360mg
Total Omega 3 Fatty Acids
of which DHA 415mg
and EPA 645mg
Vitamin E 4mg ?-TE %NRV -33
"Българинът е като гълъба - едното око гледа напред,то съди,то прощава грешката; другото око шари наляво и надясно и гледа лесното и кьоравото,начинът за измъкване от всяка ситуация!"
Аватар
vikorini
 
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Яну 25, 2017 9:35 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот doval » Съб Яну 28, 2017 5:56 pm

Здравей vikorini,

Рибеното масло, за което пишеш е с доста ниски показатели на EPA+DHA,
освен това нямам представа дали е пречистено, дали има IFOS серт,
дали е триглицеридна форма или етил-естерна,
но така или иначе не е много добър избор.
Бих ти препоръчал да разгледаш темата за рибеното масло във форума
има по-добри предложения за рибено масло на капсули или течна форма.
От това което имаш би трябвало да пиеш минимум двойна доза или
10 мл /2 чаени лъжици/, но поради написаното по-горе не ти го препоръчвам.
По скоро си го пий както е препоръчал производителя и като свърши си вземи друго.
Надявам се да съм бил полезен.

Поздрави,
Владо
Няма добри и лоши решения, само последствия.
Аватар
doval
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 148
Регистриран на: Сря Юли 20, 2016 1:58 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Pipilota » Нед Яну 29, 2017 12:30 am

Мили зоНбита, дискусията подължава в Тема № 6 :applaus:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Зоната

Мнениеот ала » Нед Юни 04, 2017 11:40 pm

здравейте от 23 .05 започнах зоната според изчисленията излезе да съм на 13 блока така бях 1 седмица но тая храна ми беше непосилна и я намалих на 11 блока добре се чуствам на 11 Б но не свалям кг нито от обиколката така си стоя на 94 кг не мърдам от тия кг .Какво да правя или някъде греша.
Аватар
ала
 
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Май 14, 2017 10:36 am
Жена

Re: Зоната

Мнениеот shtur4e » Пон Юни 05, 2017 8:35 pm

Необходим е поне месец, за да се постигне намаляване на теглото. Прояви търпение, бързото отслабване е нездравословно отслабване, в Зоната процесите са постепенни, така че да са поносими за организма. Според Бари Сиърс, на седмица е нормално да се свалят 350-450 грама. Това не е диета за бързо отслабване от типа "Дюкан", 90-дневна или прочие. Успех! :peace1:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Предишна


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта