Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Tony » Пет Сеп 16, 2016 9:21 pm

nelinceto, привет! Аз зонувам от може би 2 години с прекъсвания понякога, но се завръщам в зоната винаги :) след леки отклонения, но общо взето цялото семейство се храним зоново и според принципите на Зоната. Децата ми са по-малки от твоят тийн, а и тук училищни лафки и джънк храни в училище няма, та ми е една идея по-лесно в това отношение, но ще ти споделя моят опит, пък ти вземи от него каквото ти е полезно и мислиш, че би свършило работа във вашия случай. :)

Готвя зоново за всички ни, че съм мързелива и ми е по-лесно. Това, разбира се, че означава, че децата ми (на 5 и 7 г) са нон-стоп с балансирано хранене, но поне се опитвам. За тях блокове не броя изобщо и не им ограничавам плодовете и зеленчуците за нищо на света...просто гледам с тях да хапват "на око" сирене, кашкавал, месо, яйца и т.н. както и ядки, за да е балансирано храненето. Мога да ги държа "кръжащи" около зоната, защото тук е практика децата да си носят храна от къщи в училище, защото там на обяд имат само супа - всяка сутрин им приготвям по 3 кутийки на всеки. В 10 ч ядат плод обичайно, който не балансират, защото го ядат навън във времето за игра и няма как да си ядат цеденото кисело мляко, или изварата с него...така че не на всяко хранене успяват да балансират, но пък и не е нужно подрастващи да са съвсем стриктни, според мен. За обяд им правя балансирано меню - зонова баница, пица, сандвичи с добруджанки и месо, например и винаги имат пресен зеленчук, за баланс. Разни подобни тип сандвичи със зонови хлебчета и яйце, пилешко и ядки, или маслини (обожават маслини и двамата) и зеленчук, за да е балансиран обяда. За следобяд им правя у дома зонови мъфини (правя едни чудни с ябълка, канела и джинджифил, които те много обичат), или бисквитки със зонови брашна и стевия/агаве и извара/яйца, или пък бонбоните на Кари, но с протеин на прах и удвоени ядки, които също много ядат. Така изкарват по 7 часа в училище и когато се приберат вечеряме заедно. Или готвя изчислени манджи по съответен бр. ПВМБ и тегля по колкото блока смятам, че ще изядат, или готвя отделно В, обичайно с М и отделно правя П - задушени месца, кюфтенца от смляно месо и т.н. и комбинирам.

Разбира се, случва се да хапват и обикновен хляб...имам предвид домашен, с квас, който им правя аз, но слагам и брашна като лимец и спелта и т.н., не само зонови, но пък се опитвам горе-долу да го балансират с достатъчно протеини. Все пак те са деца и се случва да си хапнят бонбони и сладолед...виж чипсове и разни крекери не обичат особено, та ги пропускат, но не мисля, че за един подрастващ е голям проблем, при положение че при следващото хранене ще балансира. А и предпочитам да не им забранявам изрично да не ядат това, или онова, а през цялото време обяснявам защо не е полезно да се прекалява с даден вид храна/напитка.
При което 7 г. ми дъщеря обясняваше на баща си, който шофира 2 дни, за да се приберем навреме за училище и последните 300-400 км си позволи кока-кола, че тя съдържа аспартам, който е ужасен и ще се бие лошо с червените му кръвни телца и дори може да ги разболее.... :laugh4:

Така че, не им забранявам да хапват какво им се хапва, но е в ограничени количества и по-често се хранят зоново и балансирано. Един вид "кръжат" около зоната и те - щат, не щат. :) За сега това ме устройва и те се чувстват добре. Ама и карат колело ежедневно минимум по 3-4 км, ходят на спорт 2 пъти седмично и на скаутски лагер по 3 часа луди игри всяка събота, а в дни като днешния обикалят половината околия за норматив на колелета - имат по 9,4 км навъртяни по задачи само днес...

Чувстват се добре, да чукам на дърво не боледуват и за протокола дъщеря ми е на 7 г. и и 7 м. и тежи 24,5 кг, при височина 130 см, а синът ми е на 5 г. и 4 м. и тежи 21, 2 кг, при височина 118 см.
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот nelinceto » Съб Сеп 17, 2016 8:20 am

Tony, Благодаря! Изключително полезен пост! Аз още се нагаждам, ние с мъж ми следваме принципите от 4-5 седмици. При него има отлични резултати, но и той имаше проблеми и здравословни и с теглото. Аз съм си добре, здрава съм и нямам много излишна маса, но и при мен си има полза. Много ми се иска и състоянието на детето да се подобри. Първо бях предприела действия няколко дни - седмица да се спазва точно с определен брой блокове, но ми се струва, че е грешен подход, че е малко количеството храна. Той, случва се да изяде някой сладолед и по някой бонбон, особено сега покрай училище, все някой го черпи, та така излиза от време на време от зоната, няма как! Но пък през другото време го храня балансирано, може би ще му увелича блоковете. Много те моля да ми напишеш или покажеш линк за мъфините с ябълка/канела, бисквитите с агаве и зоновите брашна, искаме ми се да направя нещо сладичко. Пробвах няколко рецепти със стевия, но не я улучвам като количество и става гадно горчиво, където мога слагам мед или агаве, но пак не е толкова сладко и не го харесват много много. Зоновата баница я правя, много се котира при нас!
nelinceto
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2016 1:54 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Съб Сеп 17, 2016 8:36 am

Нелина, в двете теми за готвене в Зоната - http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=9 и http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=158 е пълно с рецепти. Можеш да се включиш и във фейсбук групата ни https://www.facebook.com/groups/1583153808663775/.
В моя дневник също ще намериш много много рецепти.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Tony » Съб Сеп 17, 2016 11:16 am

nelinceto, повечето рецепти ги има тук на сайта, а и в темите за готвене. Мъфините ги има в аблумите в групата във фейса. Там има и един чийзкейк, който става също ужасно приятен и го ядем често у дома. Днес ще правя, че утре имам гости и това ще ни е десерта. :lol: Бисквиките още не съм ги писала нито тук, нито там, но ще го направя тези дни. Само да се видя малко в свободно време, че с активностите на децата покрай училище и извън училище, работа и готвене почти нямам време....но ще се постарая да ги напиша в дневника ми, за да не се затрият като рецепта - стават наистина вкусни. ;)
Аватар
Tony
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 515
Регистриран на: Пет Ное 22, 2013 8:56 pm
Mol, Belgium

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот nelinceto » Съб Сеп 17, 2016 12:16 pm

И аз съм вече във фейсбук-а, ще разгледам и там! Мерси много!
nelinceto
 
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2016 1:54 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот loa » Съб Сеп 17, 2016 9:04 pm

Пак съм аз с поредния въпрос.
Купих си сирене полумаслено на Маджаров. Това е Хранителна информация: Протеини 20 ±1%, Мазнини 10±1%, Въглехидрати 1,5±1%, сол 3-4,5%
Това означава ли, че 1БП е 35 гр. сирене и вътре има и почти 2.3 БМ в него? :hm:
Аватар
loa
 
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2016 8:43 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Съб Сеп 17, 2016 9:16 pm

loa написа:Пак съм аз с поредния въпрос.
Купих си сирене полумаслено на Маджаров. Това е Хранителна информация: Протеини 20 ±1%, Мазнини 10±1%, Въглехидрати 1,5±1%, сол 3-4,5%
Това означава ли, че 1БП е 35 гр. сирене и вътре има и почти 2.3 БМ в него? :hm:


Правилно!
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот loa » Съб Сеп 17, 2016 9:28 pm

Katerinka :bouquet:

Ами то тогава хич не е добре работата. Тотално ми се прецакват рецептите.
Сега си направих ей тази рецепта http://www.vzonata.com/myfini/. Но другия път ще трябва да извадя мазнината от сиренето. Ще ми се прецака зоната иначе. :notagree:
4 ч.л. е приблизително 12 БМ
в 210 гр. сирене има почти 12 БМ от самото сирене
По тази логика въобще не трябва да се слага допълнителна мазнина. :think2:
Аватар
loa
 
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2016 8:43 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Katerinka » Съб Сеп 17, 2016 10:04 pm

Когаато ядем мазно сиренце не прибавяме други мазнини, аз не винаги се съобразявам с това правило :)
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот loa » Пон Сеп 19, 2016 10:43 am

Дивото месо как се калкулира? :hm: Имам домашни луканки от диво месо и ще са ми идеални за времето, когато не съм си приготвила друг протеин. :mrgreen:
Аватар
loa
 
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2016 8:43 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Пон Сеп 19, 2016 1:46 pm

Като всички останали меса - 28 г за 1 БП, ако е крехко. Ако е добавена сланина - 42 г и вече минава в групата на червените храни.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот loa » Вто Сеп 20, 2016 8:43 am

Маня Благодаря.

Вече 6 ден се храня в зоната. През целия ден се чувствам добре и не изпитвам глад. Единствено малко преди да се събудя сутринта изпитвам глад, но изчезва много бързо това чувство. Трябва ли да променя нещо или е нормално?
Ям 9 блока. 2-3-1-2-1 е разпределението.
Аватар
loa
 
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2016 8:43 pm
Пловдив
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот vili » Чет Окт 20, 2016 1:22 pm

Привет на всички! :) Аз съм Вили. Това не е първият ми сблъсък със зоната, но едно нещо малко ме озадачава, а именно изчислението на блоковете. Според калкулатора в този сайт трябва да приемам по 9 блока, а според калкулатора тук http://www.zonediet.com/resources/body- ... alculator1 по 11. И сега се чудя от къде идва тази разлика и кое да спазвам. Вече няколко пъти влизам и излизам от зоната, като досега ядях по 9 блока.
Предполагам, че някъде из темите или дневниците е коментирано, но не успях да открия отговор и ще съм ви благодарна, ако ми го дадете вие.

Приятно зонуване, вие сте моето вдъхновение :bouquet:
Аватар
vili
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Мар 18, 2015 5:37 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот Маня » Чет Окт 20, 2016 6:58 pm

Бари Сиърс в книгите си пише, че за повечето жени дневните блокове трябва да са 11, което отговаря на 1200 калории на ден. Затова неговия калкулатор е спрян на 11 блока.
Ако на 9 блока не изпитваш глад между отделните хранения, карай на 9, но ако усещаш глад непременно увеличи блоковете.
В Зоната е недопустимо да се изпитва глад - това е първия признак, че или последното хранене не е добре балансирано, или че количеството не е достатъчно.
След сутрешна закуска, обед и вечеря, ако добре си си балансирала храната би трябвало да не изпитваш глад между 4 и 6 часа. Но следващото ти хранене трябва да е до петия час от последното, за да не достигнеш до момента на огладняване.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 5

Мнениеот vili » Пет Окт 21, 2016 9:40 am

Благодаря, Маня. Ще пробвам на 11 блока, защото чувствам глад понякога и явно количеството храна не ми е достатъчно.
Аватар
vili
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Мар 18, 2015 5:37 pm
Жена

Разпределение на блоковете

Мнениеот IrinaV » Съб Окт 29, 2016 7:22 pm

Здравейте,
Днес беше първият ми ден, до вечерта всичко беше ок, но стъмни ли се съм изморена и кисела и се обръщам към храната за успокоение. Протеиновите ми блокове са 9, мислех да ги разпределя 3/2/1/2/1, тъй като мислех, че сутрин трябва да се хапва повече, какво ще стане ако го направя 2/2/1/3/1? До колкото прочетох не е редно да ги оставя всички за вечерта, когато ме хващат дяволите... Как мислите?
Благодаря :)
IrinaV
 
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 29, 2016 7:17 pm
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта