Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот KarinaP » Чет Окт 24, 2019 8:49 pm

Здравейте! Извинявам се за латиницата.
През 2014 бях в зоната дълго и щастливо време с много добри резултати, обаче после спрях.
Сега пак започнах, но когато ми предстои цикъл имам вълчи апетит, който не мога да контролирам и за няколко дена стопявам усилията положени през месеца, което е много жалко.
Моля да ме посъветвате, какво да направя, за да съумея да си контролирам апетита през този период - да наблягам на определени храни например. Сигурно не съм първата с този проблем.
Благодаря ви предварително.
Карина
KarinaP
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Окт 14, 2019 2:34 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот камъче » Пет Окт 25, 2019 11:12 am

Здравей, Карина! Радвам се, че ще си имам компания.
Увеличаването на апетита по време на цикъл май на всички се случва, но явно при теб е нещо страшно. Аз нямам проблем с това, просто в момента съм много надъхана и някакъв си цикъл не може да ме спре. Гледам да чета тук дневниците за да се надъхвам, че отиде ли ми мотивацията, отиде ми и режимът.
Зоната е ново преживяване за мен, иначе май съм пробвала всичко друго. И това друго даваше резултат, обаче после не променях навиците си и пак си връщах всичко, че и отгоре.
Разкажи за първия си опист със Зоната, моля! Колко свали, за колко време, защо се отказа?
Дай пример на едно твое дневно меню за да помислим заедно как може да се справиш с този вълчи апетит.
Поздрави!
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот KarinaP » Пет Окт 25, 2019 8:18 pm

Привет!

През 2014 за 4 месеца от 58 станах 52 кг, при височина 160 см и се чувствах много добре, но след не помня колко време ме домързя и така сега съм 59 кг, над 40 г. и пак всичко отново.

Сметнах, че трябва да хавма 9 блока, които разпределих така:
07.00 ч. 1 блок закуска - 2 белтъка, 14 гр. овесени ядки, 3 бадема
12.30 ч. 3 блока обяд - риба, зелена салата, някакви зеленчуци напр. броколи, карфиол и зехтин. Храня се в стол и не си меря храната на обяд.
17.00 ч. 1 блок закуска - 28 гр. моцарела лайт, 1 ябълка, 3 бадема
19.00 ч. 3 блока вечеря - напр. риба тон/пиле/яйца и нахутен хляб /мой/ или сладки картофи и 6 маслини - грамаж по таблицата
22.00 ч. 1 блок закуска - 220 гр. прясно мляко и 3 бадема

Приемам всякакви съвети и предварително благодаря :)
KarinaP
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Окт 14, 2019 2:34 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот KarinaP » Съб Окт 26, 2019 9:51 pm

Привет!
Оказа се, че форумът е много подробен и намерих отговор на въпроса си - просто в дните, които имам повишен апетит трябва да увеличавам блоковете.
През 2014 спазвах Зоната много стриктно и затова имах добри резултати.
Сега мисля да направя същото.
Успех и на теб!
KarinaP
 
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Окт 14, 2019 2:34 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот камъче » Нед Окт 27, 2019 1:09 pm

И аз мислех да ти предложа да увеличиш блоковете или да вкараш още едно хранене 1 блок (пак се увеличават блоковете) но не бях сигурна дали е правилно и се спрях. А също и да пиеш чай, да се поналиваш малко.
Прекрасен ден на всички!
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Брезичка » Съб Мар 21, 2020 11:47 am

Здравейте! Никъде не открих ясна и точна информация за чесъна... Колко грама чесън е един блок? :)
Брезичка
 
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Мар 21, 2020 10:55 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот godim » Сря Апр 01, 2020 4:40 pm

Брезичка написа:Здравейте! Никъде не открих ясна и точна информация за чесъна... Колко грама чесън е един блок? :)


Всяка скилидка, която е около 3 г, съдържа 1 г въглехидрати...
https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2446/2
godim
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 01, 2020 4:00 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Пет Апр 17, 2020 9:02 am

Чесъна в Зоната спада към подправките, така че, не го броим :yess:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот godim » Пон Апр 20, 2020 4:20 pm

Може би е по-важно да се каже, че съдържа и протеини и ферментиращи фибри...
https://blog.zonediet.com/lifestyletips ... vegetables
godim
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 01, 2020 4:00 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Пон Апр 27, 2020 12:05 am

godim написа:Може би е по-важно да се каже, че съдържа и протеини и ферментиращи фибри...
https://blog.zonediet.com/lifestyletips ... vegetables


godim, аз не мисля че има българин, който да не знае за здравословните благини на чесъна :Hello: Благодаря и за линка :applaus:
В случая говорим, че чесъна обикновено не се брои в зоната, поради мизерното количество. Ако някой все пак иска да изяде две-три пълни шепи с чесън, тогава картинката ще е друга :laugh:
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот imanolov » Нед Май 03, 2020 10:55 am

KarinaP написа:Привет!

През 2014 за 4 месеца от 58 станах 52 кг, при височина 160 см и се чувствах много добре, но след не помня колко време ме домързя и така сега съм 59 кг, над 40 г. и пак всичко отново.

Сметнах, че трябва да хавма 9 блока, които разпределих така:
07.00 ч. 1 блок закуска - 2 белтъка, 14 гр. овесени ядки, 3 бадема
12.30 ч. 3 блока обяд - риба, зелена салата, някакви зеленчуци напр. броколи, карфиол и зехтин. Храня се в стол и не си меря храната на обяд.
17.00 ч. 1 блок закуска - 28 гр. моцарела лайт, 1 ябълка, 3 бадема
19.00 ч. 3 блока вечеря - напр. риба тон/пиле/яйца и нахутен хляб /мой/ или сладки картофи и 6 маслини - грамаж по таблицата
22.00 ч. 1 блок закуска - 220 гр. прясно мляко и 3 бадема

Приемам всякакви съвети и предварително благодаря :)


Здравей, Карина
Моето мнение е че дневното ти меню изглежда прекрасно, но има няколко фактора, които не си споменала. Като например извършваш ли някакви допълнителни физически упражнения? С какво е свързана работата ти, смисъл колко движение имаш по време на работа? Още нещо, защо е приемът на храна в 22ч? Вярно е че всичко е протеини, но все пак след това най- вероятно се насочваш към леглото, а неизразходваният протеин се превръща в мазнини.
Ще поставя една статия с примерно седмично меню, която е за кето диета, чийто ефект изпитах сам и съм много доволен. Можеш просто да "хвърлиш" едно око, нещо може да ти допадне - https://www.****************


(линка е премахнат от Админа. Рекламни препратки към други сайтове с подобна тематика не се толерират в този форум)
imanolov
 
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Май 03, 2020 10:38 am

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот камъче » Пон Май 04, 2020 10:46 am

Хубава работа, imanolov, веднага ви изловихме, че не сте запознат с този режим :)))
Основно правило е късното блокче преди лягане. Кето режимът и Зоната доста се разминават, та не е мястото да го препоръчвате тук.
Но така и така сте тук (по незнайна причина), прочетете малко за зоната и може би сам ще изтриете линка към пропоръчания от вас сайт.
Хубав ден!
Краят е съвършенството.
Аватар
камъче
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Вто Сеп 10, 2019 3:20 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот godim » Пон Май 04, 2020 1:20 pm

:laugh1: :laugh4: :laugh3:
В глава 14 на новата книга д-р Сиърс казва:

There are three things in life that are based on belief: politics, religion, and diets. Once you are convinced of a belief, you will defend that belief to the death. At least with diets, you can measure them objectively in controlled clinical trials and let the facts speak for themselves.

Sears, Dr. Barry. The Resolution Zone: The Science of the Resolution Response (p. 131). Reagan Arts. Kindle Edition.

В живота има три неща, които се основават на вярата: политика, религия и диети. ...

Сега разбираш, че постът е твърде еретичен за да бъде "добре дошъл" в храма на Зоната.

Отношението на д-р Сиърс към кетогенните диети може да се разбере от неговия блог. Ето една препратка към него:

https://blog.zonediet.com/drsears/blog/ ... tkins-diet

В глава 14 става въпрос точно за това изследване от 2006 г.
Препратка 2
Johnston, C.S., Tjonn, S., Swan, P.D., White A., Hutchins H., and Sears B. “Ketogenic low-carbohydrate diets have no metabolic advantage over nonketogenic low-carbohydrate diets.” Am J Clin Nutr 83: 1055-1061 (2006).
godim
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 01, 2020 4:00 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Pipilota » Вто Май 05, 2020 4:12 am

godim, това за религиите и диетите е много вярно. А съм диетОчен пример - Един е Свети Бари и нека бъде неговата воля :laugh:

Преди време публикувах в сайта една статийка на Сиърс за мнението му на една друга диета: Една наистина глупава диета от Франця
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот godim » Сря Май 06, 2020 12:09 pm

Малък анализ на късната закуска...
imanolov написа:... Още нещо, защо е приемът на храна в 22ч? Вярно е че всичко е протеини, но все пак след това най- вероятно се насочваш към леглото, а неизразходваният протеин се превръща в мазнини.
...


С 1% масленост на млякото пресметнах:
Калории --------------114 kkal
Въглехидрати -----12,1 g ---39%
Мазнини--------------4,1 g----31%
Протеин--------------8,2 g ----30%

Знаем, че съотношението за енергия трябва да е 40% към 30% към 30%
а за грамаж трябва да е 1 : 2 : 3 мазнини/протеин/въглехидрати.
Е ако разделите на 4,1 - (грамажът за мазнини) получаваме 1 : 2 : 3.

Въпросът е има ли мляко с масленост 1%? Аз не зная понеже жената пазарува, но у дома мякото е с 1,5% масленост. Тогава бадемите трябва да са 1,5 броя само ;)
godim
 
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Апр 01, 2020 4:00 pm
Мъж

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Раш » Пет Мар 12, 2021 8:24 pm

Здравейте! Аз съм съвсем нов и бих искал да попитам храни, които ги няма в таблицата как се процедира? Например шоколад, домашна баница...? Може и да се усмихвате на невежеството ми но ме интересува.
Раш
 
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Мар 12, 2021 10:20 am
Мъж

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron