Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Нед Апр 02, 2017 8:22 pm

Отново благодаря :bouquet:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Гинка » Чет Апр 13, 2017 6:52 pm

Здравейте!
Като една много прясна зонова единица, моля за малко помощ :-)
От няколко дни чета, от днес започнах режима, меря тегля, смятам, Всичко, както си му е реда.
Но следобедна закуска ме обърка. Взех си 2% кисело мляко, 200 грама - 1БП и 1бв и изядох 1 лешник и 2 кайсиеви ядки. До тук добре, но после видях, че на млякото пише "мазнини - 2 грама за 100 грама продукт. Трябва да смятам тях , нали? Т.е. С ядките да станали 3БМ, даже малко повече... Нали така? :think2:
Гинка
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Апр 13, 2017 3:55 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Пет Апр 14, 2017 7:54 am

Привет, Гинка и добре дошла в Зоната! Правилно смяташ за мазнините, само че изобщо не е фатално на едно хранене да приемеш малко повече мазнини, е вярно, наситени. Принципно когато се ползва кисело мляко 2%, ядките може да се пропуснат. Успех в зонуването и ако имаш въпроси, пиши! :yess:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Гинка » Пет Апр 14, 2017 12:45 pm

Щурче, благодаря за отговора! :)
Изникват ми постоянно въпроси, гледам да чета повече, но ще бъда благодарна и за вашата помощ!
След раждането (преди 4 г), а и с възрастта (35) метаболизма ми очевидно реши, че ще е против мен. Всичко, което преди работеше, сега не работи... Но зоната определено ми даде надежди!
Имам няколко въпроса, за които моля за помощ.
- За сварени зеленчуци в таблицата има даден само обем, има ли някъде даден и грамажа, за по -точно?
- Кафето можем ли да го вмъкнем някъде, поне едничко на ден? А чай?
- Оцета в салатата (чист домашен), как да го смятаме?
- От вчера сутринта съм на зоново хранене, спазвам всичко в общи линии с изключение на тези мазнини в млякото вчера. Възможно ли е толкова бързо да са "мръднали" хормоналните ми настройки, тъй като от сутринта съм с главоболие и се чудя дали не е някаква нормална реакция?
Ако е така, как да го избегна?
Благодаря още веднъж и весели празници на всички!
П.с. Добре де досрамя ме да питам как си балансирате козунаците, но ако някой го е измислил, моля да сподели! :laugh1:
Гинка
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Апр 13, 2017 3:55 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Пет Апр 14, 2017 5:39 pm

Привет, Гинка!
- За улеснение сварените зеленчуци са дадени в обем, ако не ти се мери всеки път, просто си ги представяй колко биха заели в чаша от 250 мл; за да ти е по-спокойно, вземи стойности на суровите зеленчуци в грамове от таблицата, премери и тогава свари. Не всички зеленчуци от един и същи вид съдържат еднакво количество вода и целулоза, затова сварените са дадени в обем, примерно тиквичките от Била и тиквичките от пазара да речем след сваряване не биха имали еднакъв обем при равен такъв в сурово състояние. Тази част от таблицата - за сварените зеленчуци можеш да ползваш, когато имаш зеленчуци в готово сварено състояние (буркан или консерва) - грах, леща, нахут, зелен боб и т.н.
- Нуждата от кафе ще изчезне с пребиваването ти в Зоната, но по едно на ден не е фатално. Чаят е почти задължителен, защото съдържа много полифеноли, които са мощен антиоксидант.
- Оцетът мисля беше засегнат в някоя от темите или в книгата "Овладяване на Зоната", но по спомен не повече от 1 чаена лъжичка на 3 блоково ядене.
- Понякога навлизането в Зоната може да е съпроводено с главоболие, но при еднодневен престой не ми се вярва да се дължи на това. Пий много вода, в сайта има калкулатор на количеството вода според индивидуалните особености.
- В дневника на Маня има рецепта за зонов козунак. Би могла да опиташ да го приготвиш при наличие на свободно време. С голямо приближение купешкия козунак може да го смяташ като хляб или тортиля от таблицата, макар че в него има и доста повече мазнина и захар или още по -лошо - изкуствен подсладител. Всеки блок въглехидрат се балансира с блок протеин и блок ненаситена мазнина. Но ако ще ядеш купен козунак, предвид количеството свинска мас или течен маргарин, вложен в него, не добавяй ненаситена мазнина.
Първите 3-4 месеца в Зоната е препоръчително да се употребяват храни само от зелената част на таблицата, макар че да, Великден е, но не прекалявай с козунака.
Зная, че дефицитът на време е голям при всички, но задължително трябва да се прочетат книгите на Бари, публикувани в сайта, там е отговорът на доста въпроси, които имат начинаещите в Зоната. :Hello:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Гинка » Съб Апр 15, 2017 11:48 am

Щурче, благодаря отново! :)
Моля те да ме посъветваш с коя книга да започна, коя дава най-общ поглед за начинаещи?
Иначе моето главоболие продължава и днес, като е същото, каквото имам всеки месец преди менструация, но не е от това, защото ми е още доста рано. Другото, което ми се случва е, че и вчера и днес пропускам тоалетната, нещо, което също е нетипично за мен... :oh:
Иначе до тук не намирам режима за толкова труден и ангажиращ, както си представях.
Може ли и някой съвет, когато хапвате навън, какво избирате да си поръчате от менюто, без да вадите кантарчето от чантата, че да е най-близо до зоновите хранения?
Светли празници на всички пожелавам, и още веднъж благодаря за помощта!
Гинка
 
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Апр 13, 2017 3:55 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Съб Апр 15, 2017 9:49 pm

Гинка,
1. Относно книгите - започваш така, както са публикувани - "Зоната", "Овладяване на Зоната" и т.н. Но всичките са еднакво важни.
2. Относно главоболието - възможно е да е от започналите процеси на пренастройване на организма, в т.ч. и хормонално настройване; Колко блока са ти определени по калкулатор?
3. Относно запека - да, това също е нормално в началото на зонуването. Дължи се на голямото количество токсини, постъващи в дебелите черва. Започни да приемаш плодове и зеленчуци с високо съдържание на вода, примерно - вместо морков и зеле - домат и краставица. Пий повече вода.
4. Относно храненето извън дома - дланта ти показва обема на протеина, който трябва да приемеш, двете ти шепи - количеството плод и зеленчук, а хълмчето на палеца - количеството мазнини (примерно 3 бадема). Това е мярка за основно хранене, не за закуските.
Всичките 4 пункта, които коментирахме, са обсъдени подробно в книгите на Бари Сиърс. Все пак, форумът не може да бъде толкова изчерпателен и научно-обоснован, както авторът на тази ситема за хранене. :but: Приятно четене! В зоната освен физически промени, настъпват промени в приоритетите на човек, например - дали вместо да прочете някоя друга книга или да си приготви качествена храна, да не се разходи в мола и прочие.... :laugh1:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот julypv2 » Сря Май 24, 2017 12:34 am

Здравейте, понеже съм вегетарианка, а по време на бременността открих вкуса на ядковото мляко - от бадем, лешник и кокос. Дали можете ми кажете как да го смятам - мазнина ли си остава? какво количество - понеже в приготвянето се използа вода и след като се пасира в блендера се отцежда и реално от ядковата каша почти нищо не остава. :hm:
Благодаря.
Аватар
julypv2
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 7:44 am


Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Сря Май 24, 2017 11:44 am

А който няма ФБ, къде може да го прочете? :th:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Сря Май 24, 2017 11:56 am

Ами да си направи профличе там :) Или да ми изпрати мейл адрес на лични, да му го прерпатя :)

В оригинал тук
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот lili123 » Сря Май 24, 2017 12:06 pm

Здравейте! Аз още не съм в Зоната, но вчера чух за нея и днес си поръчах книгата "Ние и Зоната". Искам да попитам макар, че не е на д-р Бари Сиърс, а е адаптиран вариант книгата няма грешки и разминавания нали? Кое всъщност е по-добре оригиналния вариант, който обаче е за американци или адаптирания, който обаче не е и оригинален? Също така искам да попитам как да действам като пристигне книгата - първо да я прочета и чак тоггава да влизам в Зоната или някак да започна още след няколко глави? Също искам да попитам дали Зоната става и за мъже? Благодаря предварително за отговорите и извинявайте за невежеството :)
lili123
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 11:58 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Сря Май 24, 2017 12:13 pm

В "РЕСУРСИ" в сайта ще намерите "Зоната", "Овладяване на Зоната", "Токсичната мазнина", "Зоната Омега Rx", "Средиземноморската Зона" все от Бари Сиърс.
Съветвам ви да започнете от "Овладяване на Зоната" и да забравите за книжката, която сте си купили. :)

А за начало е достатъчно да изчетете информацията именно в сайта. :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот lili123 » Сря Май 24, 2017 12:29 pm

А Зоната става ли за мъже? Благгодаря Ви за информацията!
lili123
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 11:58 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Сря Май 24, 2017 12:37 pm

И за жени, и за мъже, и за деца... Зоната е здраве и сила. Зоната е съобразена с гените ни, с хормоните ни, с всичко, което ни прави хора. И не е само храната, а цялата пирамида на начин на живот в Зоната :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот lili123 » Сря Май 24, 2017 12:41 pm

Благгодаря Ви ако имам въпроси при четенето пакк ще питам :)
lili123
 
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 11:58 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта