Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Дискусии свързани с правилното и здравословно хранене

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот tolita » Чет Мар 16, 2017 8:55 am

Здравейте отново сега искам да попитам и друго,ще дам едно мое примерно меню
По принцип калкулатора ми изчисли 12блока,но аз сам на 9
Закуска-400гр кисело мляко ,28гр.овесени трици,6 бадема
Обяд-150гр.леща,150гр.извара,9 маслини
сл.закуска-220мл прясно мляко,3бадема,100гр.ябълка
Вечеря-84гр риба тон,250 маруля зелен лук и тук идва и моя въпрос салатите който си проготвям понякога са в голямо количество и немога да ги изяждам,а когато започна да ги разделям на полвинки и четвъртинки пак оплесквам нещата и незнам дали аз бъркам някъде.
Късна вечеря 220мл прясно мляко 3 бадема 19гр.овесени трици.
и изпитвам глад за сладко и то доста. :angryred: :angryred: :angryred: :angryred: :angryred: а неискам да изпитвам глад,но можеби аз някъде бъркам.
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Зоната
 

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Чет Мар 16, 2017 9:09 am

tolita написа:Здравейте отново сега искам да попитам и друго,ще дам едно мое примерно меню
По принцип калкулатора ми изчисли 12блока,но аз сам на 9 - редно е да сте на блоковете, които ви изчислява калкулатора, защото иначе гладувате, не сте в Зоната и гладът за сладко ще ви тормози
Закуска-400гр кисело мляко ,28гр.овесени трици,6 бадема - това като цяло е небалансирано защото закуската ви става 2 БПВ от киселото мляко + 2 БВ от триците + 2 БМ от бадемите, т.е. 2 БП+4 БВ + 2 БМ - киселото мляко е смесен продукт
Обяд-150гр.леща,150гр.извара,9 маслини
сл.закуска-220мл прясно мляко,3бадема,100гр.ябълка - тук ситуацията е като при сутрешната закуска - прясното мляко е смесен продукт - ПВ - и тази закуска става 1 БП + 2 БВ + 1 БМ
Вечеря-84гр риба тон,250 маруля зелен лук и тук идва и моя въпрос салатите който си проготвям понякога са в голямо количество и немога да ги изяждам,а когато започна да ги разделям на полвинки и четвъртинки пак оплесквам нещата и незнам дали аз бъркам някъде. - салатата, когато е свежа като общ грамаж излиза не по-малко от 1/2 кг. Тук обемите се намаляват с варен нахут, боб, комбинация от зеленчуци - малко смятане.
Късна вечеря 220мл прясно мляко 3 бадема 19гр.овесени трици.тук ситуацията е като при сутрешната закуска - прясното мляко е смесен продукт - ПВ - и тази закуска става 1 БП + 2 БВ + 1 БМ
и изпитвам глад за сладко и то доста. :angryred: :angryred: :angryred: :angryred: :angryred: а неискам да изпитвам глад,но можеби аз някъде бъркам.



Та като цяло дотук грешките са доста и затова има и глад :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот tolita » Чет Мар 16, 2017 10:15 am

Бихте ли ми казали поне какви са ми грешките и къде бъркам
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Чет Мар 16, 2017 10:18 am

Коментирани са в червено в цитата от вашия пост.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот tolita » Чет Мар 16, 2017 10:26 am

Да аз ги видях и мнохо благодаря за отговора,но попитах относно млякото как да го консумирам или да го премахна.Разпределила съм блоковете така 2,3,1,2,1 мога ли тогава вместо мляко да хапвам на закуска белтъци?
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Чет Мар 16, 2017 11:12 am

Когато се ползва натурално кисело мляко то се води смесен продукт - т.е. 1/2 кофичка е 1 БПВ. За да се хапне в комбинация обикновено се допълва с 1 или 2 БП (извара, сирене, белтъци, месо), 1 или 2 БВ (зеленчуци, плодове, трици, овес) и 1 или 2 БМ (ядки, зехтин, тахани) в зависимост от това колко блока трябва да е храненето - 2 БПВМ или 3 БПВМ.

На пазара се предлага цедено кисело мляко Олимпус 2%, което тъй като не е балансирано както българското кисело мляко (това е т.нар гръцки чист йогурт) може 100 г да се ползват само като източник на протеин - 1 БП.

Ако си изцедите за 24 чаша българско кисело мляко (в тензух да речем), то също може да се ползва като източник само на протеин - 50-60 г за 1 БП

Така ако искате закуската ви да е 2 БПВМ и да включва кисело мляко и трици (както сте си я направили), трябва да изглежда така
1 БПВ - 1/2 кофичка кисело мляко
1 БП - 56 г извара
1 БВ - 15 г трици
2 БМ - 6 бадема
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот tolita » Чет Мар 16, 2017 12:32 pm

Много благодаря за изчерпателния отговор :) а относно обяда днес мисля да хапна 150гр извара,250мл(една чаша) варен ориз и 9 бадема тази комбинация става ли иили пак съм в грешка?
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Чет Мар 16, 2017 12:41 pm

Оризът е червен продукт. Добре е, когато се започва хранене по Зоната първоначално да се ползват продукти основно от зелената част на таблицата. Те влизат в списъка на 100-те най-подходящи за поддържане на хормонален баланс в организма продукти. Постепенно могат да се включат и оранжеви, както и червени. Но червените трябва да са силно ограничени в дневното меню - 1-3 блока за целия ден :) Колкото повече въглехиратите са зеленчуци и плодове с нисък гликемичен товар (именно тези от зелената част на таблицата), толкова резултатите за здравето са по-добри.

Да не говорим, че чаша ориз вече стават 5 БВ - защото 1 БВ сварен ориз е 1/5 чаша.

Справки за обемите на блоковете тук http://www.vzonata.com/Tablica.htm
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот tolita » Чет Мар 16, 2017 12:58 pm

Добре тогава ще си направя салата от моркови,краставици и лук,но като видях,че 1блок краставици е 480гр.и като пресметнах всичко общото количество на салатата ми стана точно 1,920грама :о :о :о :о :о :о :о :о :о това е много
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Чет Мар 16, 2017 1:06 pm

Салата:
1/2 БВ - 240 г краставица
1 1/2 БВ - 120 г морков
1 БВ - лук (в зависимост от това дали е стар или пресен) 130 или 80 г.

И така салатата става 3 БВ И не е над килограм :)

Това общо взето е 1 средна краставица + 1 по-голям морков + 1 глава лук/1 връзка зелен лук

За по-обемните като грамаж зеленчуци в таблицата в скоби е дадена възможност как могат да се разделят на части от блока и така да се комбинират повече от тях
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот tolita » Чет Мар 16, 2017 1:11 pm

Малееее ма и аз смятам..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: по моите сметки вместо да отслабна май май ще стане обратното :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Чет Мар 16, 2017 1:15 pm

Между другото в Зоната се отслабва с ядене, а не с гладуване :) :) :)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот shtur4e » Чет Мар 16, 2017 11:43 pm

tolita написа:Здравейте отново сега искам да попитам и друго,ще дам едно мое примерно меню
По принцип калкулатора ми изчисли 12блока,но аз сам на 9
Закуска-400гр кисело мляко ,28гр.овесени трици,6 бадема
Обяд-150гр.леща,150гр.извара,9 маслини
сл.закуска-220мл прясно мляко,3бадема,100гр.ябълка
Вечеря-84гр риба тон,250 маруля зелен лук и тук идва и моя въпрос салатите който си проготвям понякога са в голямо количество и немога да ги изяждам,а когато започна да ги разделям на полвинки и четвъртинки пак оплесквам нещата и незнам дали аз бъркам някъде.
Късна вечеря 220мл прясно мляко 3 бадема 19гр.овесени трици.
и изпитвам глад за сладко и то доста. :angryred: :angryred: :angryred: :angryred: :angryred: а неискам да изпитвам глад,но можеби аз някъде бъркам.

От книгата на Бари Сиърс "Овладяване на Зоната":
"В действителност няма идеално тегло, а само иде­ален процент телесни мазнини. А те са 15% за мъжете и 22% - за жените. Ако искате да си отговорите на то­зи въпрос, съблечете се голи и застанете пред огле­далото. Ако сте мъж и нямате тлъстини около талията, най-вероятно сте някъде около тези 15%. Ако сте же­на и нямате „целулит", тогава телесните ви мазнини най-вероятно са около идеалните 22%.......
Зоновото хранене е замислено така, сякаш вече сте постигнали идеалните проценти, тъй като при това по­ложение поддържате крехката си телесна маса, като съ­щевременно използвате излишните „мастни палачин­ки". Достигнете ли идеалните си проценти, няма да променяте нищо в храненето, защото в действителност още от първия ден се храните така, сякаш вече сте ги постигнали. Тъй като зоновата диета се контролира от количеството протеини, необходими на съответния индивид, можете да променяте това количество само когато промените и нивото на физическата си актив­ност или забележите значителни промени в крехката си телесна маса.". Така че, tolita, не пипай вече изчислените блокове! :text-welcomewave:
"You can have results or excuses. Not both."
Аватар
shtur4e
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 12:06 pm
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот tolita » Пет Мар 17, 2017 10:22 am

По принцип тренирам 5 пъти в седмицата,но както казах имам около 23кг.за сваляне до сега съм пробвала каквили не диети и режими на хранене имаше резултат,но в момента съм в така нареченото плато или застой и съвсем случайно попаднах на една статия и така в сайта на Зоната много четох на жени който по изчисление е трябвало да са на 10,12 блока ,но са били на по-малко,затова и аз реших,че може вместо на 12 да бъда на 9 блока вече много се обърках и незнам какво да правя днес закуската ми беше следната: 4бр.сварени белтъци,6бадема и 240гр.домати с филийка черен хляб.за сега нечувствам глад,
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот Маня » Пет Мар 17, 2017 10:38 am

Във всички свои книги Бари Сиърс препоръчва за средностатистическата жена блоковете да са 11 на ден, това отговаря на 1200 калории дневно. Така че поне аз горещо ви препоръчвам tolita да не падате под тези блокове, още повече, че калкулаторът ви е изчислил 12. При това физическо натоварване 9 блока просто са пагубни за здравето ви. Доверете ми се :)

Прочетете внимателно тези две статии в сайта - http://www.vzonata.com/arahidonova-kiselina/
http://www.vzonata.com/interesno/
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Хранене и въпроси в Зоната (за начинаещи - тук) - част 6

Мнениеот tolita » Пет Мар 17, 2017 10:56 am

Ами истината е ,че вече съм бая гладна :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: след толкова четене и писане на дневно меню огладнях а и съм пред цикъл и просто............................. не се издържа,ще направя меню от 11 блока и ако неогладнявам ще бъда с 11 блока ,но все още съм малко незапозната с някой неща относно смятането на блоковете благодаря ви за разбирането :)
tolita
 
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Мар 14, 2017 9:13 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron